miffy w przedszkolu - Wydawnictwo Format
Transkrypt
miffy w przedszkolu - Wydawnictwo Format
SCENARIUSZ ZAJĘĆ WOKÓŁ KSIĄŻKI MIFFY W PRZEDSZKOLU autor: Dick Bruna wyd. FORMAT Opracowanie: Aleksandra Dobrowolska (FORMAT) www.wydawnictwoformat.pl Zajęcia dla dzieci w wieku 2-5 lat, czas trwania: ok. 45 do 60 minut. TEMAT: Z Miffy w przedszkolu OBSZAR EDUKACYJNY: Odnajdywanie swojego miejsca w grupie rówieśniczej, oswajanie przestrzeni i codzienności przedszkolnej, pomoc w akceptacji przedszkola jako znanego i lubianego miejsca. CEL OGÓLNY: Uświadomienie konieczności przestrzegania określonych zasad obowiązujących w grupie, wskazanie możliwości wspólnej zabawy, wyróżnienie rozmaitych rodzajów aktywności w grupie, pokazanie celowości słuchania nauczyciela. CELE SZCZEGÓŁOWE: Dziecko: • rozpoznaje sytuację podobną do tej, którą zna, jeśli chodzi do przedszkola; jeśli nie – pomaga mu oswoić się z myślą, że prawdopodobnie niebawem będzie przedszkolakiem. • rozumie konieczność wykonywania poleceń nauczyciela • wspólnie z innymi dziećmi uczy się pracy i działań w grupie • przygotowuje się do obowiązków przedszkolnych i szkolnych METODA: czynna FORMA: do wyboru – z całą grupą lub indywidualna POMOCE: tekst książki "Miffy w przedszkolu", kolorowanki Miffy, nakładane uszy Miffy, kredki PRZEBIEG ZAJĘĆ: 1. Zabawa ruchowa "Przedszkole". Dzieci tworzą koło, siadają na dywanie. Nauczycielka wypowiada dowolne zdania na temat codziennego dnia, rutynowych zadań, jak mycie zębów, jedzenie obiadu, drzemka. Kiedy wypowiada słowo "przedszkole" dzieci klaszczą w ręce. Ten typ działania polega na skojarzeniu znanych czynności z przedszkolem, jako miejscem, w którym możemy i powinniśmy to robić (myjemy ręce, jemy obiad, odpoczywamy). Pomaga dzieciom w oswojeniu się z myślą o samodzielności i podnosi umiejętności interpersonalne. 2. Dzieci poznają treść książki "Miffy w przedszkolu". 3. Nauczycielka zadaje dzieciom pytania: - O czym opowiada książka? - Czy Miffy poszła do przedszkola z rodzicami? Jak myślisz – czy lubi chodzić do przedszkola? A ty? - Jakie czynności wykonywała Miffy i jej przyjaciele? Potrafisz wymienić je po kolei z pamięci? - Jakie zabawki występują w wierszu? - Co narysowała Miffy? - Co stało się z jej rysunkiem? - Czego słuchały dzieci, kiedy siedziały wszystkie razem? Czy wy też macie swoją ulubioną bajkę? 4. Utrwalamy kolejność zdarzeń i przebieg akcji w książce. Po kolei powtarzamy je wszystkie, rozmawiając przy tym z dziećmi: „czy ty też tak robisz?”, „czy umiesz już liczyć?”, „czy próbowałaś rysować szlaczki?”, „czy lubisz śpiewać?”, itp. 5. Pokazujemy dzieciom wycięte w kartonie uszy Miffy (wg szablonu). Zakładają je i powtarzają czynności z ilustracji z książki, udając, że są króliczkami. Zachęcamy je do tworzenia własnych układów: "Co jeszcze mogłaby zrobić grupa króliczków?" 6. Dzieci zajmują miejsca przy stolikach. Kolorują odpowiednio wybrane obrazki z Miffy. Po wykonanej zabawie zabierają do domu wykonane obrazki oraz uszy Miffy. DLACZEGO WARTO POZNAĆ MIFFY? (fragm. tekstu dr Małgorzaty Cackowskiej, Uniwersytet Gdański) Miffy jest współczesna, nowoczesna, nieklasyczna. Wprowadza swoich odbiorców w życie nie za pomocą metafor czy alegorii, przeżywa bowiem życie wprost. Jest aktywną, otwartą dziewczynką – chodzi do galerii sztuki, doświadcza różnic między światem rzeczywistym a przedstawianym, a potem sama próbuje tworzyć własną galerię z obrazami. Innym razem poznaje przyjaciółkę o innym kolorze skóry; dzięki temu spotkaniu bohaterki, we wspólnej zabawie, doświadczają wartości różnic kulturowych. Choć Miffy jawi się jako indywidualność z subiektywnymi doznaniami, zaprojektowana została tak, by dawać małym odbiorcom możliwość korzystania z jej pomysłów i wyraźnego identyfikowania się z nią i jej codziennym życiem. Nasza mała bohaterka książeczek jest prawdziwą nauczycielką życia, sposobów przeżywania codzienności i celebrowania świąt. Poprzez nadaną jej przez Dicka Brunę formę – autor świadomie dał sobie do dyspozycji tylko dwa punkty i mały krzyżyk oraz ograniczoną skalę kolorów - Miffy potrafi być zachwycona, zainteresowana, zadziwiona, zadowolona, smutna, refleksyjna i śpiąca, zawsze wyrażając inny stan, choć formalnie jest jak ideogram – pozbawiony nadmiaru, dyskretnie wprowadza w świat sztuk wizualnych i za pośrednictwem swej szczególnej konwencji artystycznej uczy małe dzieci patrzenia na dzieło sztuki. O AUTORZE Dick Bruna Dick Bruna urodził się 23 sierpnia 1927 roku w Utrechcie w Holandii, gdzie mieszka do tej pory i nadal pracuje jako grafik, autor i ilustrator. Swoją pracą wspomaga wiele organizacji pomocy humanitarnej, w tym UNICEF, Terre des Hommes i Czerwony Krzyż. O randze dorobku artystycznego Dicka Bruny świadczy fakt otwarcia w 2000 roku w Centraal Museum w Utrechcie stałej wystawy jego prac. Styl Dicka Bruny, poczynając od pierwszej jego książki “Jabłko” (1953), aż po jedną z ostatnich ”Kłapouch” (2006), wyznaczają przede wszystkim niezmienny minimalizm i uniwersalna szczerość. Prostota jego twórczości pozostawia wiele miejsca dziecięcej wyobraźni. Na rysunki Bruny składa się czarny kontur i intensywne, żywe kolory. Z jednej strony mamy mocną, odręczną kreskę, która oddaje ciepło i zdecydowanie, z drugiej strony – niespotykaną delikatność. Więcej na: www.wydawnictwoformat.pl