Zabawa w chowanego w dworku rodzicow Fryderyka

Transkrypt

Zabawa w chowanego w dworku rodzicow Fryderyka
Ewa Wiercińska-Banaszczyk, Dorota Ceran
SCENARIUSZ ZAJĘĆ
Typ szkoły: podstawowa
Etap kształcenia: II, klasa IV
Rodzaj zajęć: lekcja historii
Temat zajęć: Zabawa w chowanego w dworku rodziców Fryderyka Chopina w Żelazowej
Woli
Cele kształcenia:
1. Cel ogólny:
• zapoznanie uczniów z życiem codziennym w XIX-wiecznym dworze szlacheckim
2. Cele szczegółowe:
Uczeń:
• poznaje funkcje różnych pomieszczeń dworskich,
• poprawnie stosuje w wypowiedziach słowa: salon, alkierz, alkowa, komora, sień,
ganek.
• kojarzy elementy wyposażenia z pomieszczeniami dworku,
• rozumie
znaczenie
dworku
dla
społeczności
lokalnej
(integracyjne
i kulturotwórcze).
Metody kształcenia:
• pogadanka,
• instrukcje nauczyciela,
• praca z planem budynku, rozmowa.
Formy pracy: zbiorowa, w grupach
Środki dydaktyczne i materiały:
• plan dworku szlacheckiego,
• fotografie dworków szlacheckich,
• fotografia dworku w Żelazowej Woli,
• nagranie utworu Fryderyka Chopina Walc Des-dur op. 64 nr 1.
Czas trwania zajęć: 45 minut
1
Przebieg lekcji:
I. Faza wstępna
1. Sprawy organizacyjno-porządkowe.
2. Rozwiązanie przez uczniów zagadki skojarzeniowej (nauczyciel odtwarza nagranie
Mazurka a-moll op. 17 nr 4 Chopina, rozdaje załącznik 1 i prosi, aby uczniowie
określili swoje skojarzenia wywołane ilustracjami i muzyką).
3. Nauczyciel prosi uczniów o przypomnienie zasad zabawy w chowanego.
4. Nauczyciel podaje temat oraz omawia zasady pracy.
II. Faza główna
1. Nauczyciel opowiada uczniom o Fryderyku Chopinie, uzdolnionym muzycznie
chłopcu, który urodził się i spędzał wakacje w dworku szlacheckim w XIX wieku.
2. Nauczyciel dzieli klasę na cztery grupy. Każda z nich otrzymuje plan dworku
z zaznaczonym pomieszczeniem, w którym Fryderyk mógł się schować podczas
zabawy „w chowanego”.
•
pierwsza grupa otrzymuje plan z zaznaczonym salonem
•
druga grupa otrzymuje plan z zaznaczoną sienią
•
trzecia grupa otrzymuje plan z zaznaczoną kuchnią
•
czwarta grupa otrzymuje plan z zaznaczoną jadalnią
3. Na podstawie planu dworku (załącznik 2) uczniowie w grupach znajdują te miejsca
i znajdują oraz zaznaczają na planie brakujące wg nich sprzęty mogące służyć jako
kryjówka (np. fortepian w salonie).
4. Uczniowie określają funkcje sprzętów i pomieszczeń; znajdują nazwy sprzętów,
których nie znajdują w swoich domach. Przy pomocy nauczyciela określają ich
znaczenie.
5. Nauczyciel uzupełnia wypowiedzi uczniów dotyczące funkcji salonu w dworze
szlacheckim:
•
salon jako miejsce wypoczynku dla domowników,
•
salon jako miejsce spotkań towarzyskich,
•
salon jako miejsce obcowania z kulturą.
6. Uczniowie słuchają nagrania utworu Fryderyka Chopina: Walca Des-dur op. 64 nr 1
(walc „Minutowy”).
2
7. Uczniowie w grupach porównują fotografie dworków szlacheckich (załącznik 3)
z fotografią dworku w Żelazowej Woli (załącznik 4) i referują swoje wnioski
dotyczące cech wspólnych obiektów.
8. Podsumowanie:
•
ustalenie, dlaczego dworek w Żelazowej Woli jest charakterystyczny
dla architektury szlacheckiej XIX wieku,
•
sporządzenie notatki w zeszytach,
•
zadanie
pracy
domowej:
wyszukać
ikonografię
dotyczącą
dworków
szlacheckich i przygotować się do wykonania plakatu zapraszającego na koncert
fortepianowy w dworku.
3
Załącznik 1
200
www.nifc.pl
4
Załącznik 2
Instrukcja
I.
Grupa I znajduje w salonie i zaznacza na planie: stół, krzesła, kredens, stolik do kawy,
dwa fotele, komodę, sekretarzyk, sofę, biblioteczkę. Są to miejsca, wokół których mały
Fryderyk mógł bawić się w chowanego. Uczniowie zaznaczają na planie miejsca,
w których mogłyby znaleźć się brakujące sprzęty (np. fortepian, piec).
II.
Grupa II znajduje w sieni i zaznacza na planie: schody, wejście do schowka, ławkę.
Uczniowie zaznaczają na planie miejsca, w których mogłyby znaleźć się brakujące sprzęty
(np. skrzynia, szafka na drobiazgi).
III.
Grupa III znajduje w kuchni i zaznacza na planie: piec, stół, kredens. Uczniowie
zaznaczają na planie miejsca, w których mogłyby znaleźć się brakujące sprzęty
(np. krzesła, regał na przetwory, piec do pieczenia chleba).
IV.
Grupa IV znajduje w jadalni i zaznacza na planie: stół, stolik dla dzieci, kredens, szafkę
na obrusy i sztućce). Uczniowie zaznaczają na planie miejsca, w których mogłyby znaleźć
się brakujące sprzęty (np. piec).
5
KUCHNIA
SIEŃ
SALON
JADALNIA
Rys. Dorota Ceran
6
Załącznik 3
Dworki szlacheckie
Fot. Dorota Ceran
Fot. Dorota Ceran
7
Załącznik 4
Dworek w Żelazowej Woli
Fot. Dorota Ceran
8

Podobne dokumenty