Scenariusz zajęć

Transkrypt

Scenariusz zajęć
Scenariusz zajęć
II etap edukacyjny, zajęcia komputerowe
Temat: Przygotowujemy multimedialny wykład
Treści kształcenia:
Zajęcia komputerowe:
3. Wyszukiwanie i wykorzystywanie informacji z różnych źródeł. Uczeń:
4) opisuje cechy różnych postaci informacji: tekstowej, graficznej, dźwiękowej, audiowizualnej,
multimedialnej
Cele zoperacjonalizowane:
Uczeń:
● Potrafi pracować w grupie metodą projektu
● Potrafi obsługiwać program Picasa
● Potrafi obsługiwać program do tworzenia prezentacji multimedialnych
● Potrafi wymienić różne postacie informacji
Nabywane umiejętności:
Uczeń:
● Umie planować pracę własną i w zespole
● Potrafi stworzyć film ze zdjęć w programie Picasa
● Potrafi dodać podkład dźwiękowy do filmu w programie Picasa
● Umie wstawiać filmy w programie do tworzenia prezentacji multimedialnych
● Umie nagrywać dźwięki w programie do tworzenia prezentacji multimedialnych
● Umie wymienić i odróżnić różne postacie informacji
Kompetencje kluczowe:
●
●
●
Kompetencje informatyczne
Porozumiewanie się w języku ojczystym
Inicjatywność i przedsiębiorczość
Środki dydaktyczne:
●
●
●
●
Komputery z zainstalowanym programem Picasa, słuchawkami, mikrofonami
Projektor
Film (samouczek): „Rodzaje plików”
Film (samouczek): „Tworzenie filmów w programie Picasa”
Metody nauczania:
●
●
●
●
●
Metoda projektu
Podające: pogadanka
Eksponujące: film
Programowane: z użyciem komputera
Praktyczne: pokaz z objaśnieniem, ćwiczenia
1
Formy pracy:
●
●
●
Indywidualna jednolita i zróżnicowana
Zbiorowa jednolita i zróżnicowana
Grupowa jednolita i zróżnicowana
Przebieg zajęć:
Etap wstępny
Praca w formie projektu wymaga wcześniejszego przygotowania przez uczniów materiałów.
Nauczyciel wcześniej podaje temat projektu, wyjaśnia, na czym będzie polegał, i prosi uczniów
o przygotowanie materiału zdjęciowego – fotoreportażu – pt. „Tydzień z życia klasy”.
Czynności do wykonania:
1. Przygotowanie oświadczenia – zgody na wykorzystanie w projekcie zdjęć.
Oświadczenie powinno zostać podpisane przez wszystkie osoby znajdujące się na
zdjęciach. Należy też przypomnieć uczniom, że powinni uzyskać zgodę nauczycieli na
wykonywanie zdjęć na zajęciach.
2. Podzielenie klasy na 5 zespołów, które będą odpowiedzialne za przygotowanie
materiałów z jednego dnia tygodnia:
I zespół – wykonywanie zdjęć na różnych lekcjach, podczas przerw, zajęciach
w plenerze, kółkach itp.;
II zespół – wyselekcjonowanie 10–15 zdjęć;
III zespół – przygotowanie podkładu muzycznego: znalezienie takiej muzyki, która nie
jest ograniczona prawami autorskimi;
IV zespół – przygotowanie do każdej grupy zdjęć krótkiego komentarza, który będzie
poprzedzał film z danego dnia;
V zespół – przygotowanie multimedialngo tableau klasy: wykonanie zdjęć
poszczególnych uczniów.
Etap realizacji
Ponieważ uczniowie pracują metodą projektu, wszystkie ogólne informacje o realizacji zadania
zostały im przekazane wcześniej. Powinni przyjść na zajęcia z przygotowanymi wcześniej
materiałami: zdjęciami, muzyką i krótkim komentarzem do zdjęć.
Zanim uczniowie przystąpią do pracy, oglądają film (samouczek), pt. „Rodzaje plików”.
Następnie sprawdzają, jakie rodzaje plików mają przygotowane do realizacji zadania.
Nauczyciel przypomina temat zadania i informuje uczniów, że będą korzystać z dwóch
programów.
Najpierw każda grupa utworzy film ze swoich zdjęć w programie Picasa.
Uczniowie zapoznają się z funkcjami programu Picasa oglądając film (samouczek) pt.:
„Tworzenie filmów w programie Picasa”, przedstawiający tworzenie filmu ze zdjęć.
Następnie w swoich grupach przystępują do tworzenia filmów. Kiedy filmy są gotowe,
nauczyciel pokazuje (np. korzystając z projektora), jak nagrać i domontować do nich dźwięk.
Każda z grup opracowuje w programie do tworzenia prezentacji multimedialnej dwa slajdy –
tytułowy, na którym nagrany będzie krótki komentarz, i drugi slajd z filmem.
Należy dopilnować, aby poszczególne grupy nagrywały komentarz kolejno i nawzajem sobie
nie przeszkadzały.
2
Na koniec efekty pracy każdej z grup zostają zgrane w jedno miejsce i złożone w jedną
prezentację multimedialną. Może to zrobić uczeń, który sprawnie obsługuje program i któremu
nie zajmie to wiele czasu. Najlepiej zrobić to na komputerze podłączonym do projektora, tak
aby wszyscy uczniowie mogli obserwować wykonywane czynności.
Etap końcowy
W czasie gdy jeden z uczniów montuje wszystkie slajdy w jedną prezentację, nauczyciel
podsumowuje temat dotyczący różnych postaci informacji. Prosi uczniów o wymienienie
znanych im typów informacji oraz określenie, jakie rodzaje plików zostały użyte w tworzonym
przez nich projekcie. Pyta, czy można efekt ich pracy nazwać przekazem multimedialnym?
Na zakończenie zajęć wszyscy wspólnie oglądają prezentację. Uczniowie mogą zgłaszać
pomysły, co jeszcze można by w niej zmienić i ulepszyć.
Dodatkowo:
W każdej grupie zadaniem dla ucznia zdolnego może być dodanie krótkich podpisów
i ustawienie animacji – chronometrażu tak, aby pojawiały się i znikały w odpowiednim miejscu
filmu.
Słowa kluczowe:
Picasa, film, zdjęcia, projekt, prezentacja multimedialna, nagrywanie
3