WYSZUKIWANIE INFORMACJI O IGNACYM KRASICKIM

Transkrypt

WYSZUKIWANIE INFORMACJI O IGNACYM KRASICKIM
1
WYSZUKIWANIE INFORMACJI O IGNACYM KRASICKIM - konspekt lekcji bibliotecznej dla klasy V
szkoły podstawowej
Edyta Dobek, Biblioteka Pedagogiczna w Ostrołęce
CELE OGÓLNE:
•
Zapoznać z Biblioteką Pedagogiczną w Ostrołęce.
•
Zaznajomić z encyklopediami i słownikami ogólnymi (powszechnymi) oraz specjalistycznymi.
•
Przygotować do samodzielnego wyszukiwania informacji.
•
Bliżej poznać sylwetkę Ignacego Krasickiego.
CELE SZCZEGÓŁÓWE:
Uczeń po lekcji potrafi:
•
Wyjaśnić różnice między biblioteką pedagogiczną a biblioteką szkolną.
•
Dobrać rodzaj wydawnictwa informacyjnego do konkretnej potrzeby informacyjnej.
•
Odszukać w encyklopedii lub słowniku hasło odpowiadające konkretnemu zapytaniu.
•
Ustalić przydatność zawartych w encyklopedii czy słowniku informacji.
CZAS TRWANIA ZAJĘĆ:
2 jednostki lekcyjne.
ŚRODKI DYDAKTYCZNE:
•
Wydawnictwa informacyjne: encyklopedie i słowniki ogólne oraz specjalne, herbarze.
•
Księgozbiór: książki biograficzne o Ignacym Krasickim oraz opublikowane dzieła i utwory Ignacego
Krasickiego.
•
Karty z poleceniami.
TOK LEKCJI:
•
Powitanie.
•
Omówienie celów i tematu lekcji.
•
Przypomnienie wiadomości o życiu i twórczości Ignacego Krasickiego:
- głośne odczytanie życiorysu poety,
- inscenizacja "Bajek" Ignacego Krasickiego przygotowana pod kierunkiem nauczyciela języka
polskiego.
•
Krótka charakterystyka Biblioteki Pedagogicznej w Ostrołęce:
- zapoznanie uczniów z zadaniami placówki,
- poinformowanie o profilu tematycznym gromadzonych zbiorów,
•
Wykazanie różnic między biblioteką pedagogiczną a biblioteką szkolną:
- kategorie użytkowników,
- profil gromadzonych zbiorów,
- zadania bibliotek pedagogicznych i bibliotek szkolnych,
- rodzaj oferowanych usług.
•
Zapoznanie uczniów z rodzajami wydawnictw informacyjnych i encyklopedycznych:
- encyklopedie i słowniki ogólne (powszechne),
- encyklopedie i słowniki specjalne.
2
•
Po podzieleniu klasy na 4-6 -osobowe zespoły, każdy z nich otrzymuje zestaw pytań związanych z
Ignacym Krasickim. Dobierając właściwe wydawnictwa informacyjne uczniowie wypełniają karty z
pytaniami.
KARTY DO ĆWICZEŃ:
I.
1. W jakim okresie literackim tworzył Ignacy Krasicki?
2. W jakim mieście Ignacy Krasicki miał swoją biskupią siedzibę?
3. Który z utworów Ignacego Krasickiego nazywamy poematem heroikomicznym?
II.
1. Kiedy i gdzie urodził się Ignacy Krasicki?
2. Jaki tytuł nosi pierwsza nowożytna powieść polska autorstwa Ignacego Krasickiego?
3. Jakiego herbu był ród Krasickich?
III.
1. Jakie muzeum znajduje się w Dubiecku?
2. Jaki jest pełny tytuł "Monachomachii" Ignacego Krasickiego?
3. Co to jest alegoria?
IV.
1. Jak nazywały się spotkania na zamku królewskim organizowane przez Stanisława Augusta
Poniatowskiego, w których Ignacy Krasicki brał udział?
2. Wymień trzy tytuły bajek autorstwa Ignacego Krasickiego.
3. Wymień najważniejsze cechy satyr.
V.
1. Podaj tytuły czasopism, w których publikował Ignacy Krasicki?
2. Wymień 3 tytuły satyr Ignacego Krasickiego.
3. W którym roku po raz pierwszy opublikowany został poemat "Myszeidos pieśni X"?
VI.
1. Jakich pseudonimów i kryptonimów używał Ignacy Krasicki?
2. Jaki tytuł nosi wydawnictwo encyklopedyczne autorstwa Ignacego Krasickiego?
3. Na okres panowania jakiego króla przypadły lata najaktywniejszej działalności Ignacego
Krasickiego?
•
Wyliczenie zalet wynikających z wyszukiwania informacji w encyklopediach i słownikach.
•
Zachęcenie uczniów do korzystania z różnych źródeł informacji oraz do częstych odwiedzin
biblioteki.
•
Podziękowanie za uczestnictwo w zajęciach.