Ewa Szymkowicz OP SP w Dunowie

Transkrypt

Ewa Szymkowicz OP SP w Dunowie
Ewa Szymkowicz
OP SP w Dunowie
SCENARIUSZ ZAJĘĆ RUCHOWYCH PRZEPROWADZONYCH W LESIE I NA PLACU ZABAW
TEMAT: „Wszyscy witamy Panią Wiosnę”- zabawy ruchowe w terenie dla dzieci
4-, 5- i 6-cio letnich. Wykorzystanie naturalnych warunków środowiska przyrodniczego do
zabaw ruchowych.
CELE OGÓLNE:
Rozwijanie umiejętności bezpiecznego poruszania się podczas zabaw ruchowych na powietrzu.
Rozwijanie sprawności ruchowej poprzez gry i zabawy ruchowe.
Wzmacnianie wiary w możliwości dziecka podczas pokonywania zadań ruchowych.
Nabywanie ogólnej sprawności i zwinności fizycznej dziecka.
Nabywanie odporności organizmu poprzez hartowanie ciała w trakcie zabaw ruchowych na
świeżym powietrzu.
CELE OPERACYJNE:
Dziecko:
-współdziała zgodnie z innymi dziećmi podczas realizacji zadań;
- porusza się po wyznaczonym terenie w lesie i na placu zabaw;
- biega w różnych kierunkach bez potrącania innych;
-bawi się tak, by nie zrobić krzywdy sobie i innym.
METODY: zabawy naśladowcze, zadaniowa, problemowa.
FORMY: praca z grupą, zabawy ruchowe na powietrzu.
ŚRODKI DYDAKTYCZNE: skakanki, piłka, szyszki, naturalne przeszkody w terenie, urządzenia
na placu zabaw.
PRZEBIEG:
1. Podanie celu zajęcia, przypomnienie zasad zachowania się w czasie spaceru do lasu, pobytu
na placu zabaw (bawimy się na wyznaczonym terenie, biegamy bez potrącania).
2. Slalom wśród drzew – marsz slalomem za prowadzącym pomiędzy drzewami.
3. Zabawa: ”Pozdrawiamy ziemię, pozdrawiamy niebo”- skłony i wyprosty- na hasło
pozdrawiamy ziemię – dzieci wykonują skłon dotykając palcami ziemi, gdy nauczyciel powie:
pozdrawiamy niebo- sięgają jak najwyżej stając we wspięciu.
4. Rzuty do celu- dzieci zbierają po sześć szyszek, rzucają nimi do narysowanego okręgu na
leśnej dróżce, następnie zbierają szyszki i rzucają nimi w drzewo.
5. „Żaby” – zabawa bieżna z elementem skoku – dzieci biegają w różnych kierunkach na hasło:
żabki, skaczą jak żabki w różnych kierunkach.
6. „Berek- bocian” – zabawa z elementem biegu - dzieci biegają uciekając przed berkiem, przed
złapaniem uchroni je przyjęcie pozycji bociana.
7. Po zwalonym pniu – zabawa równoważna – przechodzenie z asekuracją nauczycielki lub
starszego kolegi po ściętych długich pniach drzew, pokonywanie pni wzdłuż i przechodzenie
po pniach w poprzek sterty.
-1-
8.Bieg do celu parami’’ -upatrzenie sobie jakiegoś punktu odległego i zdążanie do niego po
linii krzywej, klucząc przez dłuższy czas, zanim dobiegną do celu.
9.Bieg parami- na sygnał dzieci , parami biegną w kierunku nauczycielki. Wygrywa para,
która pierwsza dobiegnie.
Na placu zabaw:
10. Zabawy na urządzeniach terenowych- wspinanie się, korzystanie z huśtawek, zjeżdżalni,
równoważni.
11. Rzuty i chwyty piłki.
12. Zabawy ze skakankami: skoki przez skakankę, koniki, złap węża – berek.
13.Ewaluacja – rundka- rozmowa z dziećmi na temat tego, która z zabaw była najbardziej
atrakcyjna, co było łatwe, trudne, itp.
-2-