Scenariusz zajęć Temat: Lokomotywa

Transkrypt

Scenariusz zajęć Temat: Lokomotywa
1
Scenariusz zajęć
I etap edukacyjny, uczeń kończący klasę I, edukacja matematyczna
Temat: Lokomotywa
Treści kształcenia:
2) w zakresie liczenia i sprawności rachunkowych:
a) sprawnie liczy obiekty (dostrzega regularności dziesiątkowego systemu liczenia),
wymienia kolejne liczebniki od wybranej liczby, także wspak (zakres do 20); zapisuje do 10,
poprawnie zapisuje działania.
Dodatkowe:
1) w zakresie czynności umysłowych ważnych dla uczenia się matematyki:
e) określa położenie obiektów względem obranego obiektu.
Edukacja polonistyczna:
1) w zakresie umiejętności czytania i pisania:
e) interesuje się książką i czytaniem; słucha w skupieniu czytanych
utworów (np. baśni, opowiadań, wierszy), w miarę swoich możliwości czyta lektury wskazane
przez nauczyciela;
2) w zakresie umiejętności czytania i pisania:
f) korzysta z pakietów edukacyjnych (np. zeszytów ćwiczeń i innych pomocy dydaktycznych)
pod kierunkiem nauczyciela.
Zajęcia komputerowe:
1) posługuje się komputerem w podstawowym zakresie: uruchamia program, korzystając
z myszy i klawiatury.
Cele operacyjne:
Uczeń potrafi:
● Słuchać ze zrozumieniem czytanego tekstu,
● Posługiwać się osią liczbową,
● Ponumerować przedmioty,
● Przeczytać kolejne liczebniki w relacji rosnącej i malejącej,
● Wymienić kolejne liczebniki od wybranej liczby, mniejsze lub większe,
● Korzystać z komputera.
Nabywane umiejętności:
●
●
●
●
Rozumienia pojęcia ciągu liczbowego,
Rozumienia i dekodowania tekstu słuchanego,
Rozumienia i wykonywania poleceń,
Obsługi komputera w danym zakresie.
Kompetencje kluczowe:
●
●
●
Porozumiewanie się w języku ojczystym,
Kompetencje matematyczne i podstawowe kompetencje naukowo-techniczne,
Kompetencje informatyczne,
Materiał edukacyjny wytworzony w ramach projektu „Scholaris – portal wiedzy dla nauczycieli”
współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.
2
●
●
Umiejętność uczenia się,
Kompetencje społeczne i obywatelskie.
Środki dydaktyczne:
●
●
●
●
●
Sprzęt multimedialny (komputer, tablica interaktywna, projektor multimedialny),
Zasoby multimedialne: ćwiczenie interaktywne („Na kolejowej stacji”), galeria
obrazków do wydrukowania i pocięcia („Zadania na osi liczbowej”),
Kredki, flamastry.
Kartoniki z napisanymi liczbami w zakresie 10 (dla wszystkich uczniów),
Wiersz Juliana Tuwima pt. „Lokomotywa”1.
Metody nauczania:
●
●
●
●
Podająca: wyjaśnienie,
Problemowe: gra dydaktyczna, rozmowa kierowana,
Programowana: z użyciem komputera
Praktyczne: metoda tekstu przewodniego, ćwiczenia przedmiotowe.
Formy pracy:
●
●
Zbiorowa jednolita,
Indywidualna jednolita.
Przebieg zajęć:
Etap wstępny
Nauczyciel wita dzieci i zaprasza je do wysłuchania czytanego przez niego wiersza Tuwima.
Następnie inicjuje rozmowę na temat treści utworu, zwracając szczególną uwagę na
pojawiające się w tekście liczby (liczba wagonów i to, co przewożą). W razie potrzeby czyta
jeszcze raz odpowiednie fragmenty wiersza.
Etap realizacji
Prowadzący zajęcia zaprasza dzieci do interaktywnego ćwiczenia z zasobu multimedialnego.
Pozwala ono na przeliczenie i ułożenie elementów zgodnie z kolejnością liczebników.
Nauczyciel pyta dzieci, czy zauważyły, że wagony w ćwiczeniu „wiozą” pasażerów zgodnie
z informacjami z wiersza? Które podobają się im najbardziej?
Kolejny etap zajęć to praca z osią liczbową. Nauczyciel rysuje ją na tablicy i zaznacza na niej
liczby od 0 do 10. Uczniowie czytają je w relacji rosnącej od 0 do 10 i w relacji malejącej od
10 do 0, a także wskazują liczby np. większe od 5, 7, 9 i mniejsze od np. 10, 8, 5, 3. Podają
też te sąsiadujące ze wskazaną przez nauczyciela z lewej i prawej strony (nauczyciel mówi
np. podaj sąsiadów liczby 8 z lewej strony i prawej strony), ugruntowując rozumienie pojęcie
ciągu liczbowego.
Następnie rozdaje dzieciom karty pracy z zasobu multimedialnego. Dzieci rozwiązują
zadania z treścią: w razie potrzeby nauczyciel odczytuje, przypomina fragmenty wiersza, by
uczniowie mogli poprawnie odpowiedzieć.
Końcowym etapem zajęć jest zabawa ruchowa z liczbami.
1
Proponowane źródło: Julian Tuwim, Lokomotywa i inne wiersze, Wydawnictwo Skrzat, Kraków 2008.
Materiał edukacyjny wytworzony w ramach projektu „Scholaris – portal wiedzy dla nauczycieli”
współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.
3
Nauczyciel przygotowuje dla każdego dziecka kartonik z napisaną na nim liczbą, na
tasiemce lub sznurku, żeby można go było zawiesić na szyi (kartoniki liczbowe raz
przygotowane posłużą do wielu ćwiczeń i zabaw). Następnie rysuje kredą na podłodze duże
koło i rozpoczyna zabawę. Przykładowe polecenia:
● Poproszę do koła wszystkie dwójki.
● Poproszę do koła liczby większe od pięciu.
● Poproszę do koła liczbę sześć i jej sąsiadów.
● Poproszę do koła liczby mniejsze od pięciu itd.
Czas przeznaczony na zabawę zależy od zainteresowania dzieci i pomysłu nauczyciela.
Zakres liczbowy można rozszerzyć do 20, jeśli pozwalają na to możliwości uczniów
(nauczyciel powinien podwyższać wymagania, aby poznawać tempo uczenia się dzieci).
Etap końcowy
Na zakończenie nauczyciel pisze na tablicy słowo LOKOMOTYWA, a następnie poleca, żeby
dzieci policzyły, z ilu liter zbudowany jest ten wyraz. Uczniowie mogą pokazać wynik na
palcach. Kolejne polecenia: przeczytajcie piątą literę tego wyrazu; siódmą literę; dziewiątą
itd.
Prowadzący zajęcia prosi dzieci (wszystkie, kolejno), żeby powiedziały, co było dla nich
łatwe, a co trudne i dlaczego. Z takich rozmów można bowiem otrzymać informacje
o sukcesach i kłopotach uczniów. Nie wolno nauczycielowi wyśmiewać szczerych
wypowiedzi ani wykorzystywać ich w negatywnej ocenie. Każda lekcja powinna kończyć się
refleksją nauczycielską: dlaczego dziecko ma problem i jak mu pomóc.
Dodatkowo:
Wykorzystując proponowany zasób, nauczyciel może dostrzec, że uczeń:
● Nie potrafi czytać liczb w zakresie 10,
● Nie potrafi wskazać liczby w ciągu liczbowym do 10,
● Nie potrafi słuchać ze zrozumieniem,
● Nie rozumie poleceń nauczyciela, a przez to nie wykonuje zadań,
● Nie bierze udziału w zabawie.
Nauczyciel może dostrzec symptomy deficytów rozwojowych analizatora słuchowego lub
wzrokowego, a także zaburzeń emocjonalnych – niska samoocena.
Słowa kluczowe:
lokomotywa, Tuwim, oś liczbowa, zabawa z liczbami, ciąg liczbowy
Materiał edukacyjny wytworzony w ramach projektu „Scholaris – portal wiedzy dla nauczycieli”
współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.