aukcja varia (11) - Sopocki Dom Aukcyjny
AUKCJA VARIA (11) 19 maja 2016, godz. 19.00 w siedzibie Sopockiego Domu Aukcyjnego Warszawa, ul. Nowy Świat 54/56 WYSTAWA PRZEDAUKCYJNA: od 9 maja 2016 r. Warszawa, ul. Nowy Świat 54/56 poniedziałek – piątek 11–19, sobota 11–15 tel. 22 828 96 98 Katalog dostępny na stronie: www.sda.pl 1 Stefan Pieniążek (1888–1958) Tyniec olej, tektura, 26,5 × 35 cm, sygn. p.d.: St.Pieniążek cena wywoławcza: 1 300 zł 3 Wojciech Kossak (1856 Paryż – 1942 Kraków) Poczet sztandarowy ułanów olej, tektura, 42 × 49 cm, sygn. p.d.: Wojciech Kossak cena wywoławcza: 12 000 zł 2 Stefan Pieniążek 4 (1888–1958) Malarz nieokreślony Wieś (I poł. XIX w.) olej, tektura, Końskie zaloty 24 × 33,5 cm, sygn. p.d.: Spieniążek olej, płótno, 51 × 35,5 cm, sygn. l.d.: Raul cena wywoławcza: 1000 zł 2 cena wywoławcza: 800 zł S OP OC K I D OM AU KCY J N Y AUKC JA VA R I A (1 1 ) | MA L A R ST W O 3 7 Malarz nieokreślony (XIX/XX w.) Uliczka południowego miasteczka olej, płótno naklejone na tekturę, 42,5 × 31,5 cm, sygn. nieczyt. p.d. cena wywoławcza: 1000 zł 5 Czesław Nowakowski Kanał w Wenecji akwarela, papier, 21,5 × 28 cm, sygn. p.d.: Cz. Nowakowski cena wywoławcza: 800 zł 8 6 Czesław Nowakowski Łazienki akwarela, papier, (1890 Kamieniec Podolski – 1980 Milanówek) Dziewczyna z wiadrami olej, tektura, 23 × 33 cm, sygn. 48 × 68 cm, sygn. l.d.: Cz. Nowakowski p.d.: Wiktor Korecki cena wywoławcza: cena wywoławcza: 800 zł 4 Wiktor Korecki S OP OC K I D OM AU KCY J N Y 6500 zł AUKC JA VA R I A (1 1 ) | MA L A R ST W O 5 9 Jan Bohuszewicz (1875–1935) Dziewczynki na plaży, 1926 11 olej, tektura, Hans Sorensen-Lund 34 × 43 cm, sygn. Morze, oraz dat. p.d.: Jan Bohuszewicz 926 1917 olej, płótno, 46,5 × 101,5 cm, sygn. i dat. p.d.: H. Sorensen-Lund |1917 cena wywoławcza: 1500 zł cena wywoławcza: 2500 zł 12 Zygmunt Chmielewski 10 (XX w.) Jan Bohuszewicz Zatoka Gdańska w świetle księżyca (1875–1935) W Lasku Bulońskim, 1922 akwarela, papier, 32 × 23,5 cm w świe- olej, tektura, 36,5 × 27 cm, sygn. p.d.: tle passe-partout, sygn. p.d.: Zygmunt J Bohuszewicz oraz dat. l.d.: Paryż 922 Chmielewski cena wywoławcza: 500 zł cena wywoławcza: 1300 zł 6 S OP OC K I D OM AU KCY J N Y AUKC JA VA R I A (1 1 ) | MA L A R ST W O 7 15 Wiktor Korecki (1890 Kamieniec Podolski – 1980 13 Milanówek) Eustachy Wasilkowski Ścieżka na wrzosowisku (1904 Rohatyn – olej, płótno, 1977 Poznań) 71 × 100 cm, sygn. i dat. l.d.: WIKTOR Pejzaż górski KORECKI/15-X-61/ DLA J.M. olej, płótno, 41 × 52 cm, sygn. cena wywoławcza: l.d.: Eustachy 7800 zł Wasilkowski cena wywoławcza: 1800 zł 14 Josef Rolf Knobloch (1891 Böhmisch – 1964 Kamnitz) Pejzaż z brzozami olej, płótno, 70 × 100 cm, sygn. l.d.: J. Rolf Stefan Filipkiewicz (1879 Tarnów – 1944 MauthausenGusen) Pejzaż z kwiatami olej, karton, 34 × 46 cm, sygn. p.d.: Stefan Knobloch/Munchen Filipkiewicz cena wywoławcza: cena wywoławcza: 5000 zł 8 16 S OP OC K I D OM AU KCY J N Y 8700 zł AUKC JA VA R I A (1 1 ) | MA L A R ST W O 9 19 Jan Stanisławski (1860–1907) 17 Iwan Trusz (1869 Wysocko – 1940 Lwów) Pejzaż olej, płótno Dom w ogrodzie olej, tektura, 15,5 × 21 cm, sygn. p.d.: JAN STANISŁAWSKI, na odwrociu stempel z podpisem żony artysty: JAN naklejone na tekturę, STANISŁAWSKI/ 9 × 16 cm w świetle ZE SPUŚCIZNY/ passe-partout, sygn. p.d.: I.Trusz cena wywoławcza: 3800 zł POŚMIERTNEJ/ Janina Stanisławska cena wywoławcza: 69 000 zł 18 20 Adam Marczyński Kasper Żelechowski (1908 Kraków – (1863 Klecza Dolna 1985 tamże) – 1942 Kraków) Jesienny pejzaż, Nokturn 1933 olej, tektura, olej, płótno 24 × 35,5 cm, sygn. naklejone tekturę, p.d.: Marczyński 25 × 38 cm, sygn. Adam/33 p.d.: K. Żelechowski cena wywoławcza: cena wywoławcza: 4300 zł 10 1900 zł S OP OC K I D OM AU KCY J N Y AUKC JA VA R I A (1 1 ) | MA L A R ST W O 11 23 Zofia AlbinowskaMinkiewiczowa (1886 Klagenfurt – 1971 Lwów) Róże i bratki olej, tektura, 49 × 69 cm, sygn. ś.d.: Zofia Albinowska cena wywoławcza: 4800 zł 21 Wlastimil Hofman (1881–1970) Autoportret, 1968 olej, tektura, 52 × 40 cm, sygn. i dat. p.d.: Wlastimil/Hofman/1968 cena wywoławcza: 10 000 zł 24 Apoloniusz Kędzierski (1861–1939) Maki 22 akwarela, Emil Krcha gwasz, tektura, 22 × 31,5 cm, sygn. (1894–1972) p.d.: A. Kędzierski, Martwa natura, 1943 gwasz, tektura, 55 × 65 cm, sygn. p.d.: E. Krcha oraz dopisek l.d.: Krzemieniec 1943.II. cena wywoławcza: 3200 zł 12 S OP OC K I D OM AU KCY J N Y na odwrociu nalepka warszawskiego Salonu Artystycznego Feliksa Richlinga cena wywoławcza: 5000 zł AUKC JA VA R I A (1 1 ) | MA L A R ST W O 13 27 Franciszek Kostrzewski 25 (1826 Warszawa – 1911 tamże) Rafał Wąsowicz Druciarze, (1867–1944) 1858 olej, płótno dublowane, 38,5 × 29,5 cm, sygn. i dat.: Fr. Kostrz. 1858 (słabo Poranek czytelnie – w załączeniu dokumentacja olej, płótno, 60 × 105,5 cm cena wywoławcza: 10 000 zł konserwatorska z powiększonym zdjęciem sygnatury); w załączniku fragment starej papierowej nalepki z obrazu z odręcznie wypisaną informacją o pracy cena wywoławcza: 12 800 zł 26 28 Aleksander Raczyński (1822–1883) (1824–1887) Portret kobiety, Pejzaż 1857 olej, płótno dublowane, 62,5 × 51,5 cm, sygn. i dat. l.śr.: Raczyński/1857 cena wywoławcza: 4500 zł 14 Colestin Brugner S OP OC K I D OM AU KCY J N Y olej, płótno dublowane, 13,5 × 20 cm, sygn. l.d.: Brugner cena wywoławcza: 6000 zł AUKC JA VA R I A (1 1 ) | MA L A R ST W O 15 31 Henryka Lila Pinkas (1884–1965) Dachy Krakowa olej, płótno, 65 × 80 cm, sygn. 29 monogramem Włodzimierz Zakrzewski (1916 Petersburg – 1992 Warszawa) Pejzaż z Genewy, l.d.: HP cena wywoławcza: 8700 zł 1966 olej, płótno, 62 × 46 cm, sygn. p.d.: W. Zakrzewski oraz dat. l.d.: 1966 cena wywoławcza: 12 000 zł 32 Jan Cybis (1897–1972) Most Kolejowy w Warszawie, 30 1945 Tadeusz Cieślewski węgiel, papier, 29 × 41 cm, sygn. (1870 Warszawa – 1956 tamże) p.d.: Jan Cybis, 31 maj 1945 r/ Kościół Św. Anny Most Kolejowy w Warszawie akwarela, papier, 48,5 × 30 cm, sygn. p.d.: T.Cieślewski cena wywoławcza: 1800 zł cena wywoławcza: 2500 zł 16 S OP OC K I D OM AU KCY J N Y AUKC JA VA R I A (1 1 ) | MA L A R ST W O 17 33 Stanisław Czajkowski (1878–1954) 35 Świątek nad Wisłą Stanisław Czajkowski olej, płótno, 68,5 × 49,2 cm, sygn. l.d.: (1878–1954) St. Czajkowski Dwór w parku cena wywoławcza: 11 000 zł olej, płótno, 73 × 100 cm, sygn. p.d.: Stanisław Czajkowski cena wywoławcza: 22 000 zł 36 34 Wlastimil Hofman Erich Mercker (1881–1970) (1891 Zabern – 1973 Monachium) Pejzaż górski 1943 olej, tektura, 24,5 × 35,5 cm, olej, płótno, 80 × 110 cm, sygn. p.d.: sygn. l.d.: Wlastimil Hofman 1943 |Morze Martwe E Mercker/Mchn cena wywoławcza: 2000 zł 18 Morze Martwe, S OP OC K I D OM AU KCY J N Y cena wywoławcza: 8500 zł AUKC JA VA R I A (1 1 ) | MA L A R ST W O 19 37 Władysław Stachowicz (pseud. Chmieliński) (1911 Warszawa – 1979 tamże) Zaułek warszawski – Kościół Św. Anny akwarela, papier, 34 × 25 cm, sygn. p.d.: Wł. Stachowicz cena wywoławcza: 1500 zł 38 Władysław Stachowicz (pseud. Chmieliński) (1911 Warszawa – 1979 tamże) Zaułek warszawski – Kościół NMP na Nowym Mieście akwarela, papier, 34 × 25 cm, sygn. p.d.: Wł. Stachowicz 40 Malarz nieokreślony (k. XIX w.) Cygan ze skrzypcami/ Cyganka z cebrzykiem olej, płótno, 50 × 23,5 i 50 × 23,5 cm, sygn. niesygn. cena wywoławcza: 4000 zł cena wywoławcza: 1500 zł 39 41 Jerzy Pawłowski Malarz nieokreślony (1909–1989) (XVIII w.) Kościół Św. Anny w Warszawie Scena batalistyczna akwarela, karton, 10,5 × 8 cm, sygn. olej, płótno, 30 × 42 cm, p.d.: J.Pawłowski niesygn. cena wywoławcza: 350 zł 20 cena wywoławcza: 2500 zł S OP OC K I D OM AU KCY J N Y AUKC JA VA R I A (1 1 ) | MA L A R ST W O 21 42 Witold Kalicki (1915–1983) Zbiór rysunków – 8 sztuk tusz, papier, różne formaty, ilustracje do czasopisma Polska Niepodległa, 2 poł. l. 40. XX w. cena wywoławcza: 2500 zł 44 Antoni Uniechowski 45 Antoni Uniechowski (1903–1976) (1903–1976) Na wyścigach W pociągu piórko, papier, 30 × 21,5 cm, sygn. monogramem wiązanym p.d.: AU cena wywoławcza: 2500 zł piórko, papier, 30 × 21,3 cm, sygn. monogramem wiązanym p.d.: AU cena wywoławcza: 2500 zł 43 Antoni Chrzanowski 46 (1905–2000) Szkic projektowy Kościół Mariacki w Krakowie, 1934 22 Warszawa, Br. Łopieńscy, ok. 1900 tusz, papier, 18,5 × 13,5cm, tech. mieszana, karton, kartusz herbowy z orłem, stempel 60 × 47 cm, sygn. i dat. p.d.: zakładu „BRACIA ŁOPIEŃSCY/WAR- A. Chrzanowski 934/Kraków SZAWA” poniżej zapiski autorskie cena wywoławcza: 1400 zł cena wywoławcza: 600 zł S OP OC K I D OM AU KCY J N Y AUKC JA VA R I A (1 1 ) | MA L A R ST W O 23 47 W. Aleksandrowicz (I poł. XX w.) Pejzaż zimowy olej, tektura, 12,5 × 17,5 cm, sygn. i dat. l.d.: W.Alex/1937 (?) cena wywoławcza: 1000 zł 49 Konstanty Szewczenko (1910 Warszawa – 1991 tamże) Portret Marszałka Piłsudskiego olej, sklejka, 30 × 24 cm, sygn. p.d.: K.Szewczenko cena wywoławcza: 4000 zł 48 Stefan Pieniążek 50 (1888–1958) Tadeusz Waśkowski Górska wieś zimą (1883–1966) olej, tektura, Portret mężczyzny 20 × 29 cm, sygn. p.d.: SPieniązek ołówek, kredka, papier, 51 × 37,5 cm, sygn. p.d.: TWaśkowski cena wywoławcza: 1000 zł 24 S OP OC K I D OM AU KCY J N Y cena wywoławcza: 250 zł AUKC JA VA R I A (1 1 ) | MA L A R ST W O 25 54 51 Zbite jajko (pocz. XIX w.), wg Fransa van Mieris (1635–1681) akwaforta, papier, 30 × 23 cm w świetle passe-partout, sygn. p.d.: Moitte cena wywoławcza: 200 zł 52 Wilk (Wilhelm) Ossecki (1892–1958) Portret Edwarda Raczyńskiego, 1929 miedzioryt, papier, Edyta Purzycka (ur. 1968, Wrocław) Skok, 2013 wklęsłoduk, papier, 50 × 37 cm, sygn. i dat. ołówkiem p.d.: Edyta Purzycka 2013, odbitka nr 5/50 oraz tytuł l.d.: SKOK cena wywoławcza: 500 zł 33 × 23 cm, sygn. ołówkiem p.d.: Ossecki oraz na płycie monogramem wiązanym l.d.: WO, p.d.: PARIS 1929 cena wywoławcza: 320 zł 55 53 Edyta Purzycka Młoda kobieta jedząca ostrygi (ur. 1968, Wrocław) Sonata mauretańska (pocz. XIX w.), wg Fransa van Mieris (1635–1681) wklęsłoduk, papier, 35 × 49,5 cm, sygn. akwaforta, papier, 24 × 18 cm, i dat. ołówkiem p.d.: Edyta Purzycka sygn. centr.: Giraud jeune oraz 1999, odbitka nr 7/30 oraz tytuł l.d.: p.d.: Termine par Cathelin Sonata mauretańska cena wywoławcza: 200 zł 26 cena wywoławcza: 350 zł S OP OC K I D OM AU KCY J N Y AUKC JA VA R I A (1 1 ) | MA L A R ST W O 27 56 Wiesław Wałkuski (ur. 1956, Białystok) Paso Doble, 1987 gwasz, akryl na brystolu, 19 × 27 cm, na odwrocie napisy 58 (autorskie?): 1987/ Wiesław Wałkuski/ Rafał Olbiński gwasz, akryl/Paso Doble (ur. 1947) cena wywoławcza: Trzeci wymiar czasu 1800 zł inkografia, papier, 70 × 50 cm, odbitka 3/5, sygn. na płycie p.d.: Olbiński, sygn. ołówkiem p.d.: Olbiński cena wywoławcza: 1300 zł 57 Bartosz Frączek (ur. 1974) 59 Kobieta w oranżerii olej, płótno 30 × 40 cm, sygn. i dat. p.d.: FRĄCZEK 10 cena wywoławcza: Jan Lebenstein (1930 Brześć Litewski – 1999 Kraków) z cyklu Folwark zwierzęcy, litografia, papier, 70 × 50 cm, odbitka 44/100, sygn. ołówkiem p.d.: Lebenstein 74 1000 zł 28 S OP OC K I D OM AU KCY J N Y 1974 cena wywoławcza: 1300 zł AUKC JA VA R I A (1 1 ) | MA L A R ST W O 29 62 Henryk Płóciennik 60 (ur. 1933) Józef Szajna Kompozycja (1922 Rzeszów – 2008 Warszawa) Wiatr monotypia ręcznie podmalowana, papier, ołówek, papier, 42 × 30 cm, sygn. i dat. Henryk Płóciennik, śr.d.: (AP) 2011, l.d.: 44 × 32 cm, sygn. ołówkiem p.d.: p.d.: Szajna 98 oraz tytuł l.d.: wiatr „Monotypia +” 1/1 cena wywoławcza: 4400 zł cena wywoławcza: 2500 zł 63 Henryk Płóciennik 61 (ur. 1933) Józef Szajna Kompozycja (1922 Rzeszów – 2008 Warszawa) Kochanie monotypia ręcznie podmalowana, papier, ołówek, papier, 42 × 30 cm, sygn. i dat. Henryk Płóciennik, śr.d.: (AP) 2011, l.d.: 45 × 34 cm, sygn. ołówkiem p.d.: „Monotypia +” 1/1 p.d.: Szajna 95 oraz tytuł l.d.: Kochanie cena wywoławcza: 2500 zł cena wywoławcza: 4400 zł 30 S OP OC K I D OM AU KCY J N Y AUKC JA VA R I A (1 1 ) | MA L A R ST W O 31 66 Franciszek Starowieyski (1930 Bratkówka k. Krosna – 2009 Warszawa) Scena figuralna węgiel, papier, 21 × 29,5 cm, na odwrociu potwierdzenie autentyczności przez żonę artysty 64 cena wywoławcza: Franciszek Starowieyski 1000 zł (1930 Bratkówka k. Krosna – 2009 Warszawa) Kompozycja z aniołem długopis, papier, 29,8 × 21 cm, na odwrociu potwierdzenie autentyczności przez żonę artysty cena wywoławcza: 1000 zł 65 Franciszek Starowieyski (1930 Bratkówka 67 k. Krosna – 2009 Warszawa) Scena figuralna Franciszek Starowieyski (1930 Bratkówka k. Krosna – 2009 Warszawa) węgiel, papier, 21 × 29,5 cm, na odwrociu potwierdze- Scena dwupostaciowa nie autentyczności węgiel, papier, 29,8 × 21 cm, na przez żonę artysty odwrociu potwierdzenie autentyczności przez żonę artysty cena wywoławcza: 1000 zł 32 S OP OC K I D OM AU KCY J N Y cena wywoławcza: 1000 zł AUKC JA VA R I A (1 1 ) | MA L A R ST W O 33 68 Gustav Rienacker (1861–1935) Akt Leżącej, k. XIX w. olej, płyta malarska, 20 × 29 cm, sygn. l.g.: G. Rienacker cena wywoławcza: 6500 zł 71 Antoni Trzeszczkowski (1902–1974) Po polowaniu olej, tektura, 20 × 34 cm, sygn. p.d.: Trzeszczkowski cena wywoławcza: 4800 zł 69 70 Władysław Rossowski Malarz nieokreślony (1857–1923) (XVIII/XIX w. Skazana, Portret dziecka z bacikiem 1892 olej, tektura, 70 × 50 cm, sygn. p. d.: Wł.Rossowski/Cracowie/1892, Obraz jest późniejszą, autorską wersją „Skazanej” 72 Malarz nieokreślony Akt cena wywoławcza: 10 000 zł z 1880 olej, płótno, 86 × 65 cm, niesygnowany cena wywoławcza: 6000 zł 34 (I poł. XX w.) olej, płótno, 54 × 40,5 cm, niesygnowany cena wywoławcza: 4800 zł S OP OC K I D OM AU KCY J N Y AUKC JA VA R I A (1 1 ) | MA L A R ST W O 35 77 Alfred Lenica 73 (1899–1977) Kazimierz Podsadecki Kompozycja abstrakcyjna II (1904–1970) Z płaskorzeźby antycznej, 1984 technika własna na papierze milimetrowym, pastel, papier, 25 × 31 cm, sygn. l.d.: 21 × 14,5 cm, PODSADECKI i dat. p.d.: 5.4.964, sygn. l.d.: Lenica pośrodku: z płaskorzeźby antycznej cena wywoławcza: cena wywoławcza: 900 zł 900 zł 76 Alfred Lenica (1899–1977) Kompozycja abstrakcyjna I technika własna na papierze milimetrowym, 21 × 14,8 cm, sygn. ołówkiem u dołu: Lenica cena wywoławcza: 900 zł 74 Szymon Kobyliński (1927 Warszawa – 2002 tamże) We śnie, 1970 piórko, papier, wym. 14, 5 × 9 cm, sygn. śr.d.: SK/70, z dedykacją: Miłemu Opiekunowi Automobilowemu z wdzięcznością cena wywoławcza: 150 zł 36 75 78 Szymon Kobyliński Jan Wodyński (1927 Warszawa – 2002 tamże) (1903–1988) Scena filmowa Widok z Jasła, gwasz, papier, 10,8 × 9 cm, sygn. na 1974 olej, płótno, 80 × 64 cm, sygn. l.d.: passe-partout ołówkiem monogramem Wodyński oraz na odwrociu: Jan Wodyń- l.d.: SK ski/Widok z Jasła 1974 cena wywoławcza: 380 zł cena wywoławcza: 7000 zł S OP OC K I D OM AU KCY J N Y AUKC JA VA R I A (1 1 ) | MA L A R ST W O 37 79 Eugeniusz Eibisch (1896 Lublin – 1987 Warszawa) 81 Pejzaż z Tropei Rafał Malczewski olej, płótno; 60 × 80 cm, sygn. p.d.: Ebiche, na odwrocie napis z dedykacją: Ebiche/ paesagiode Tropea/ grazie a tua mogle/... Nuccio cena wywoławcza: 6200 zł (1892 Kraków – 1965 Montreal) Pejzaż górski akwarela, papier, 26,5 × 31,5 cm w świetle passe-partout, sygn. l.g.: Rafał Malczewski cena wywoławcza: 5000 zł 80 Eugeniusz Eibisch (1896 Lublin – 1987 Warszawa) Martwa natura z arbuzami olej, płótno; 50 × 70 cm, sygn. p.d.: Ebiche, na odwrocie napis: 83 Ludwik Maciąg Ludwik Maciąg (1920 Kraków – 2007) Saniami przez las, 1986 (1920 Kraków – 2007) Sanie w lesie Ebiche/.... (dalej drzeworyt, akwarela, 17 × 12 cm nieczytelnie) w świetle passe-partout, sygn. i dat. drzeworyt, akwarela, 15 × 10 cm, ołówkiem l.d.: LMaciąg 1986 sygn. l.d.: Lmaciąg cena wywoławcza: 200 zł cena wywoławcza: 200 zł cena wywoławcza: 4900 zł 38 82 S OP OC K I D OM AU KCY J N Y AUKC JA VA R I A (1 1 ) | MA L A R ST W O 39 84 Stefan Filipkiewicz (1879 Tarnów – 1944 obóz koncentracyjny Mauthausen-Gusen) Kościół św. Andrzeja w Krakowie, 1926 litografia barwna, papier, 36 × 29,5 cm, sygn. p. d.: S.F, grafika z teki Kraków, 1926, oprawa z epoki Lit.: M. Grońska, „Grafika w książce, tece i albumie”, Warszawa 1994, poz. 28. cena wywoławcza: 400 zł 86 Freiherr Erich von Perfall (1882–1961) W porcie olej, płótno, 40 × 50 cm, sygn. p.d.: FE Perfall cena wywoławcza: 1900 zł 85 Dariusz Wąsowicz 87 (1910 Warszawa – 1973) Plac Zamkowy w Warszawie Eugeniusz Eibisch (1896 Lublin – 1987 Warszawa) akwaforta podmalowana akwarelą, Pejzaż z drogą papier, 21,5 × 25,5 cm w świetle passe-partout, sygn. i opis. ołówkiem pod kompozycją: Plac Zamkowy/akwaforta/ 40 olej, płótno; 70 × 50 cm; sygn. p.d.: Ebiche, na odwrocie dedykacja autorska: DWąsowicz al mio amico/Nuccio/Ebiche cena wywoławcza: 200 zł cena wywoławcza: 4900 zł S OP OC K I D OM AU KCY J N Y AUKC JA VA R I A (1 1 ) | MA L A R ST W O 41 88 Ikona Chrystus Pantokrator Ukraina (?), pocz. XX w. tempera, deska, złocenia, wym. w kiocie 18 × 16 × 4,5 cm cena wywoławcza: 500 zł 91 Jean Lambert-Rucki (1888 Kraków – 1967) Krucyfiks brąz patynowany, drewno, wym. figury: 21 × 20 × 5 cm, wym. krucyfiksu: 30 × 25 × 2 cm, sygn. na figurze z boku: Lambert Rucki cena wywoławcza: 2000 zł 89 Ikona Wzyskanie pogibszych Rosja, k. XIX w. tempera, deska, 32 × 28 cm, ryza mosiężna srebrzona, nimby pozłacane cena wywoławcza: 4400 zł 92 Rzeźba – Św. Paweł Europa Śr., XVII w. fragment mebla lub ołtarza, orzech, wys. 22 cm, ręka dorabiana cena wywoławcza: 1000 zł 93 Tadeusz Wieczorek (1907–?) Pamiątka z Zakopanego – talerz drewniany 90 Ikona Matka Boska z Dzieciątkiem śr. 29 cm, dekorowany ażurową płaskorzeźbą (orzeł siedzący na skale), Rosja, XIX/XX w. na odwrocie ryty napis: Zakopane/1934 tempera, deska, złocenia, 36 × 31 cm, oraz naklejka: Wytwórnia T. Wieczorek Zakopane Jagiell. 16 uszkodzenia warstwy malarskiej cena wywoławcza: 450 zł cena wywoławcza: 2500 zł 42 S OP OC K I D OM AU KCY J N Y AUKC JA VA R I A (1 1 ) | R Z E Ź B A 43 96 Miniatura – Generał gwasz, tempera, płytka kościana, 6 × 4 cm, sygn. nieczyt. p.ś. cena wywoławcza: 1500 zł 94 Miniatura – Zakochani gwasz, kość, 8 × 6 cm, sygn. p.d.: JEd. Pater, w ramce drewnianej cena wywoławcza: 630 zł 97 Miniatura – Portret damy z makami we włosach Francja, 2 poł. XVIII w. malowana na kości słoniowej, ramka srebrna, 5,7 × 4 cm cena wywoławcza: 1300 zł 95 98 Pudełeczko z miniaturą Napoleona Sygnet z miniaturą – Portret Charles’a Beaumonta Francja, k. XIX w. Anglia, k. XVIII w. brąz złocony, wys. 6 cm, śr. 10 cm, na 44 wieku malowana miniatura z Napole- oprawa złota późniejsza XIX/XX w., onem, sygn. nieczytelnie pr. 0,585, w. 5,94 g cena wywoławcza: 2200 zł cena wywoławcza: 2500 zł S OP OC K I D OM AU KCY J N Y AUKC JA VA R I A (1 1 ) | MI N I AT U R Y 45 99 Kolczyki I poł. XX w. złoto, pr. 0,585, oprawa srebro, m. 8,75 g, 2 szt. brylantów łącznie ok. 0,45 ct, P1/I-J, 54 szt. diamentów rozet łącznie ok. 0,95ct, P1/I-J, stary szlif cena wywoławcza: 4400 zł 103 Pierścionek 1930–40 104 białe złoto, pr. 0,750, m. 3,54 g, brylant 100 ok. 1,15 ct, SI/H, stary szlif, 6 szt. Wisior diamentów łącznie ok. 0,05 ct Pierścionek poł. XX w. XIX/XX w. cena wywoławcza: 27000 zł złoto, pr. 0,585, łańcuszek białe złoto, m. złoto, pr. 0,750, oprawa białe złoto, 3,90 g, 5 szt. brylantów łącznie ok. 0,65 m. 4,78 g, 61 szt. brylantów łącznie ct, VS-SI-P1/I-J ok. 1,20 ct, P1/I-J, nowy szlif cena wywoławcza: 10000 zł cena wywoławcza: 4200 zł 101 105 Broszka Pierścionek 1930–40 1920–30 złoto, pr. 0,585, m. 5,18 g, 12 szt. złoto, pr. 3, m. 2,18 g, 5 szt. diamentów diamentów ok. 1,00 ct, VS2-SI/I-J, łącznie ok. 0,50 ct, SI/H-I, stary szlif stary szlif, 12 szt. rozet diamentowych łącznie ok. 0,35 ct cena wywoławcza: 2500 zł cena wywoławcza: 6300 zł 102 106 Pierścionek Broszka Art Déco poł. XX w. 1920–30 złoto, pr. 0,583, m. 3,50 g, 8 szt. złoto, pr. 0,585, m. 3,94 g, 3 brylanty diamentów łącznie ok. 0,75 ct, stary szlif łącznie 0,60 ct cena wywoławcza: 3800 zł 46 cena wywoławcza: 4700 zł S OP OC K I D OM AU KCY J N Y AUKC JA VA R I A (1 1 ) | B I Ż UT E R I A 47 107 110 Broszka 1920–30 Broszka Art Déco złoto, pr. 0,585, oprawa platyna pr. 1920–30 0,950, m. 4,88 g, 5 szt. brylantów łącznie ok. 1,55 ct, VS-SI-SI2/H, stary szlif cena wywoławcza: 10 000 zł platyna, pr. 0,950, m. 8,34 g, 110 szt. brylanty łącznie 1,50 ct, SI/H-I, 3 szt. rubinów łącznie ok. 0,40 ct cena wywoławcza: 14 000 zł 108 111 Pierścionek 1920–30 Kolczyki współczne złoto, pr. 0,750, m. 3,21 g, 3 szt. brylantów łącznie ok. 0,24 ct, VS-SI/H, złoto, pr. 0,750, m. 6,34 g, 44 szt. 20 szt. diamentów łącznie ok. 0,16 ct, diamentów łącznie ok. 0,70 ct, SI-P1/I-J, nowy szlif nowy szlif, 10 szt. rubinów łącznie ok. 1,00 ct cena wywoławcza: 4000 zł cena wywoławcza: 4200 zł 112 109 Pierścionek w stylu Art Déco Zegarek damski na pasku Hamilton 1920–30 II poł. XX w. złoto, pr. 0,750, m. 4,25 g, oprawa srebrna, 38 szt. brylantów łącznie białe złoto, pr. 0,585, m. 23,58 g, 4 szt. brylantów łącznie ok. 0,21 ct, 90 szt. ok. 0,50 ct, SI-P1/M-N, lekko żółtawe, 3 szt. rubinów łącznie 0,60 ct, szlif kopertowy diamentów łącznie ok. 1,60 ct, VS-SI/H, nowy szlif cena wywoławcza: 2900 zł cena wywoławcza: 15000 zł 48 S OP OC K I D OM AU KCY J N Y AUKC JA VA R I A (1 1 ) | B I Ż UT E R I A 49 116 113 Broszka w stylu wiktoriańskim Bransoletka II poł. XX w. II poł. XIX w. złoto, 0,585, m. 5,36 g, opal, półperełki cena wywoławcza: 1700 zł złoto, pr. 0,585, m. 22,74 g, 426 szt. diamentów łącznie ok. 3,00 ct, SI/SI2-P1/H, 21 szafirów łącznie ok. 2,65 ct cena wywoławcza: 23 000 zł 117 114 Pierścionek 1920–30 Bransoletka k. XIX w. złoto, pr. 0,585, m. 2,28 g, 12 szt. diamentów łącznie ok. 0,66 ct, P1-P2/I- złoto dęte, pr. 0,500, m. 7,30 g, opal -J, stary szlif, szafir ok. 0,70 ct, szlif kaboszon, 2 szt. szafirów łącznie 0,50 ct, drobne wgniecenia schodkowy cena wywoławcza: 2300 zł cena wywoławcza: 3200 zł 118 115 Pierścionek Kolczyki poł. XX w. współcz. złoto, pr. 0,585, m 6,80 g, 12 szt. złoto, pr. 0,750, m. 4,26 g, 10 szt. brylantów łącznie ok.1,30 ct, VS-SI/IJ, brylantów łącznie ok. 1,00 ct, SI-P1- nowy szlif, szafir ok. 2,20 ct, kaboszon, P2/I-J, nowy szlif, 8 szt. szafirów łącznie asteryzm ok. 1,00 ct, szlif kopertowy cena wywoławcza: 7500 zł cena wywoławcza: 3800 zł 50 S OP OC K I D OM AU KCY J N Y AUKC JA VA R I A (1 1 ) | B I Ż UT E R I A 51 119 Zegarek damski na pasku Ulysse Nardin 123 1920–30 Pierścionek platyna, pr. 0,950, 56 szt. diamentów II poł. XX w. łącznie ok. 0,90 ct łącz. SI/H, 4 szt. szafirków złoto, pr. 0,750, m. 6,60 g, 3 szt. diamentów łącznie ok. 0,06 ct, SI/H, cena wywoławcza: 7500 zł szmaragd ok. 0,09 ct cena wywoławcza: 1700 zł 120 Pierścionek XIX/XX w. złoto, pr. 0,750, m. 3,30 g, rubinek cena wywoławcza: 800 zł 124 Krzyżyk II poł. XX w. 121 złoto, pr. 0,585, m. 1,90 g, szmaragd ok. 0,55 ct Bransoletka cena wywoławcza: 600 zł poł. XX w. białe złoto, pr. 0,585, m. 9,68 g, 2 szt. brylanty łącz. ok. 1,20 ct, stary szlif, rubiny łącz. ok. 1,45 ct cena wywoławcza: 14000 zł 125 122 Pierścionek Pierścionek 1920–30 II poł. XX w. złoto, pr. 0,585, m. 2,96 g, złoto, pr. 0,750, m. 4,21 g, 2 szt. bry- 36 szt. diamentów łącznie ok. 0,30 ct, lantów łącznie ok.1,10 ct, P1/K-L, nowy 3 szt. szmaragdów łącznie ok. 0,25 ct szlif, rubin ok. 0,55 ct, szlif cejloński cena wywoławcza: 2900 zł cena wywoławcza: 10 000 zł 52 S OP OC K I D OM AU KCY J N Y AUKC JA VA R I A (1 1 ) | B I Ż UT E R I A 53 128 126 Naszyjnik Naszyjnik zapięcie metal, m. 42 g, zapięcie srebro pr. 925, m. 138 g, koral koral naturalny toczony naturalny toczony cena wywoławcza: 2400 zł cena wywoławcza: 6200 zł 129 Broszka k. XIX w. metal, m. 4,70 g, koral naturalny, półperełki cena wywoławcza: 900 zł 127 Broszka z motywem psa pompejańskiego 130 II poł. XIX w. Bransoletka złoto, pr. 0,578, srebro, metal, k. XIX w. m. 13,48 g, koral naturalny metal pozłacany, m. 22,48 g, koral naturalny toczony cena wywoławcza: 3200 zł cena wywoławcza: 2500 zł 54 S OP OC K I D OM AU KCY J N Y AUKC JA VA R I A (1 1 ) | B I Ż UT E R I A 55 131 Broszka z sekretnikiem k. XIX w. Austro-Węgry, m. 17,49 g, srebro, turkusy, perełki (brak 1) 134 cena wywoławcza: 1300 zł Sygnet z herbem Ślepowron I poł. XIX w. złoto, pr. 0,600–0,750, m. 8,22 g, onyks cena wywoławcza: 4400 zł 135 Broszka kamea 132 Warszawa, 1930–40 Pierścionek złoto, pr. 3, m. 19,32 g, rzeźba w muszli 1930–40 136 złoto, pr. 0,585, m. 4,93 g, 13 szt. diamentów łącznie ok. 0,65 ct, SI-P1/I-J, cena wywoławcza: 2500 zł Kamea turkus zielony, kaboszon II poł. XIX w. cena wywoławcza: 3200 zł złoto, pr. 0,500–0,585, m. 8,80 g, lawa wulkaniczna cena wywoławcza: 1300 zł 137 Broszka I ćw. XX w. kość słoniowa, m. 7,90 g, metal 133 cena wywoławcza: 500 zł Broszka Rosja, XIX w. 138 złoto, pr. ok. 0,580 „56”, m. 8,10 g, 2 sztuki turkusów, 2 półperełki Wisior w kształcie róży k. XIX w. cena wywoławcza: 2500 zł kość słoniowa, m. 18 g cena wywoławcza: 800 zł 56 S OP OC K I D OM AU KCY J N Y AUKC JA VA R I A (1 1 ) | B I Ż UT E R I A 57 142 Naszyjnik 139 Bransoletka XIX/XX w. l. 20. XX w. złoto, pr. 0,585, m. 13,08 g, 69 szt. łącznie ok. 2,30 ct, SI-P1/I-J, stary szlif, 2 szt. pereł złoto, pr. 0,585, m. 11,54 g, perła, 17 szt. brylantów łącznie ok. 0,70 ct, SI-P1/I-J, stary szlif cena wywoławcza: 12500 zł cena wywoławcza: 5500 zł 143 Kolczyki II poł. XX w. złoto, pr. 0,750, m. 4,14 g, 140 8 szt. diamenty łącznie 0,25 ct, VS-SI/H, 2 szt. perły hodowane, śr. 6,80 mm Broszka w kształcie półksiężyca cena wywoławcza: 2800 zł k. XIX w. złoto, pr. 0,585, m. 6,46 g, półperły cena wywoławcza: 1500 zł 144 141 Bransoletka Broszka Biedermaier poł. XX w. I poł. XIX w. srebro, m. 7,35 g, perły Akoya złoto pr. 0,333, m. 6,76 g, onyks, perła cena wywoławcza: 800 zł 58 biało-kremowe cena wywoławcza: 250 zł S OP OC K I D OM AU KCY J N Y AUKC JA VA R I A (1 1 ) | B I Ż UT E R I A 59 148 145 Brelok z herbem Bielsko-Białej Pierścionek l. 60. XX w. Warszawa, Warmet, 1963–1986 srebro, pr. 2, m. 25,08 g złoto, pr. 0,585, syntetyczny spinel o barwie różowej cena wywoławcza: 250 zł cena wywoławcza: 1300 zł 149 Klipsy Warszawa, Orno, po 1986 srebro, pr. 925, śr. 3,5 cm cena wywoławcza: 180 zł 146 Pierścionek 150 Warszawa, Warmet, 1963–1986 złoto, pr. 0,585, syntetyczny korund Pierścionek o barwie szafiru Warszawa, Warmet cena wywoławcza: 1600 zł srebro, pr. 3, m. turkus, wzór Oset, katalogowany cena wywoławcza: 350 zł 151 147 Spinki do mankietów l. 60. XX w. Sygnet Zodiak-Strzelec srebro, pr. 2, m. 13,56 g ZSRR, II poł. XX w. cena wywoławcza: 190 zł złoto, pr. 583, m. 10,12 g cena wywoławcza: 1300 zł 60 S OP OC K I D OM AU KCY J N Y AUKC JA VA R I A (1 1 ) | B I Ż UT E R I A 61 152 Torebka z motywem słonia Rosja, ok. 1900 srebro, pr. 84, w. 260 g, dł. 20 cm, na zapięciu różowy kamień 155 cena wywoławcza: 2500 zł Paterka z łabędziami Turyngia, Altona, I poł. XIX w. srebro pr. 12, w: 250 g, złotnik CLE cena wywoławcza: 2800 zł 156 Komplet sztućców dla jednej osoby Niemcy, około 1900 roku 4 sztuki w etui, uchwyty porcelanowe, 153 ręcznie malowane, ostrza srebrne pr. 800, dł. od 18 do 19 cm Papierośnica srebrna cena wywoławcza: 1000 zł Warszawa, 1920–30 srebro, pr. 3, w: 158 g, 11 × 8 cm, emalia, oznaczenia pułkowe, aplikowane inicjały, wewnątrz dedykacja cena wywoławcza: 570 zł 157 154 Fifka z wypychaczem Komplet łyżek do lodów Warszawa, Stanisław Owczarski (1920–1944) Francja, XIX/XX w. srebro, pr. 985, dł. 10 cm, kość słoniowa, oryginalne etui z napisem: 6 małych i duża łyżka, srebro, pr. 3, w: 248 g, dł. 14 cm, 21 cm IVOIRE ET ARGENT cena wywoławcza: 630 zł 62 S OP OC K I D OM AU KCY J N Y cena wywoławcza: 750 zł AUKC JA VA R I A (11 ) | SR E B R A I PL AT E R Y 63 162 Łyżka ozdobna Lipsk, XVIII/XIX w. srebro złocone, pr. 12 (?), dł. 21 cm, w: 80 g cena wywoławcza: 2500 zł 158 Pojemnik na perfumy Europa Zach., pocz. XX w. 159 srebro niecechowane, znak złotnika RN, wys. 8,5 cm, w. 48 g, aplikacje z rybą Widelczyk z amorkiem i litera H (gotykiem) Niemcy, po 1886 cena wywoławcza: 1000 zł srebro, pr. 800, w: 14 g, dł. 12 cm cena wywoławcza: 70 zł 163 Objaśniacz do świec Warszawa, Fraget, l. 1851–59 plater, dł. 18 cm cena wywoławcza: 750 zł 160 Szczypce do cukru 164 Warszawa, Fraget, l. 1896–1915 Łyżka do szpiku plater, dł. 14 cm Niemcy, Pasawa, II poł. XVIII w. cena wywoławcza: 100 zł srebro, pr. 12 (?), dł. 22,5 cm, w: 30 g cena wywoławcza: 1800 zł 161 165 Sztućce środka stołu do ryb Rosja, po 1917 Berlin, Wagner, ok. poł. XIX w. srebro, pr. 875, dł. 28 cm, złotnik HG cena wywoławcza: 250 zł 64 Łyżeczka z kartuszem herbowym srebro, w: 22 g, dł. 11 cm, sygn. Wagner cena wywoławcza: 190 zł S OP OC K I D OM AU KCY J N Y AUKC JA VA R I A (11 ) | SR E B R A I PL AT E R Y 65 170 Cukiernica skrzynkowa Wiedeń, k. XIX w. owalna, na nóżkach, zwieńczona figurką psa, z kluczykiem, srebro pr. 3, wym. 12,5 cm x 14 cm, w: 376 g cena wywoławcza: 3200 zł 166 Dwa kieliszki kiduszowe Rosja, k. XIX w. 167 srebro, pr. 84, w: 52 g, Kubeczek kiduszowy wys. 4,5 cm, 5 cm Rosja, 1872 cena wywoławcza: 190 zł srebro, pr. 84, w: 46 g, wys. 6 cm, niellowany cena wywoławcza: 250 zł 168 Wizytownik w formie książki Europa Zachodnia, XIX w. srebro, filigran, punc. YKC, kartusz z monogramem, drobne uszkodzenia, w: 42 g, wym. 8 × 5,5 cm 171 cena wywoławcza: 800 zł Cukiernica z przykrywką Kraków, 1920–30 srebro, pr. 3, w: 330 g, wys. 14,5 cm, punca importowa francuska cena wywoławcza: 1500 zł 169 Pięć kieliszków kiduszowych oraz serwetnik Rosja, Kijów, probierz C.O., 1893 srebro, pr. 84, w: 120 g, wys. 5 cm, grawerowane, dodatkowo serwetnik: Norblin, pocz. XX w., plater na mosiądzu cena wywoławcza: 600 zł 66 S OP OC K I D OM AU KCY J N Y 172 Półmisek okrągły Warszawa, H. Juwiler, 1920-30 srebro pr. 2, w: 750 g, śr. 32,5 sygn.: WS oraz wzór zastrzeżony cena wywoławcza: 1900 zł AUKC JA VA R I A (11 ) | SR E B R A I PL AT E R Y 67 173 Paterka Niemcy, WMF, poł. XX w. plater „Ikora”, na trzech kulkach, śr. 23 cm cena wywoławcza: 350 zł 174 Para dzbanków do kawy w stylu Art Déco 177 Warszawa, S.M. Kummer, ok. 1920–30 plater na mosiądzu, wys. 9 cm, sygn. S.M. Kummer Warszawa, przetarcia Patera secesyjna Niemcy, Pforzheim, A. Schöllkopf, ok. 1900 srebrzeń, rysy cena wywoławcza: 600 zł srebro, p. 800, w: 770 g, wys. 29,5 cm cena wywoławcza: 5000 zł 175 Nożyki do owoców w stylu Art Déco I poł. XX w. imitacja szylkretu, metal chromowany, wys. 17 cm cena wywoławcza: 250 zł 178 176 Świecznik 4-ramienny Żardiniera ok. 1930 Kraków, mistrz o inicjałach „JS”, Polska, ok. 1920 srebro, p. 3, w: 970 g, wys. 31 cm plater na mosiądzu, wkład szklany, cena wywoławcza: 5500 zł dł. 31 cm, sygn.: S&W GALW. cena wywoławcza: 750 zł 68 S OP OC K I D OM AU KCY J N Y AUKC JA VA R I A (11 ) | SR E B R A I PL AT E R Y 69 183 Czajnik z podgrzewaczem Anglia, I poł. XX w. plater, wys. 33 cm cena wywoławcza: 1000 zł 179 Patera Niemcy, ok. 1920 srebro repusowane, pr. 800, w: 408 g, śr. 29 cm 184 cena wywoławcza: 1200 zł Dzban Niemcy, k. XIX w. 180 szkło, plater na cynie, oprawa Para lichtarzy neorokokowa, wys. 30 cm Warszawa, 1923–1931 cena wywoławcza: 1200 zł srebro, p. 3, złotnik. H.F., dek. eklektyczna, w: 512 g, wys. 33 cm cena wywoławcza: 2000 zł 181 Ryngraf z Matką Boską i orłem Polska, ok. 1920–1930 srebro, pr. 3, w: 68 g, wys. 14,5 cm, złotnik SK cena wywoławcza: 630 zł 70 185 182 Kosz Ryngraf z Matką Boską Niemcy, Geislingen, WMF, pocz. XX w. Warszawa, 1931–1963 plater na mosiądzu, szkło, sygn.: WMF, srebro, pr. 3, w: 32 g, wys. 7 cm wys. 36 cm cena wywoławcza: 400 zł cena wywoławcza: 1200 zł S OP OC K I D OM AU KCY J N Y AUKC JA VA R I A (11 ) | SR E B R A I PL AT E R Y 71 186 Popielniczka reklamowa Spółki Akcyjnej Fabryk Metalowych Warszawa, Norblin, Buch, Werner, I ćw. XX w. plater, dł. 13,5 cm cena wywoławcza: 100 zł 193 192 Filiżanka ze spodkiem Kabaret porcelanowy Wałbrzych, KPM Krister II poł XIXw. Berlin, 1849–1870 187 Puderniczka malatury wtórne Warszawa, Orno, 1949–1963 srebro, pr. 3, w: 100 g, śr. 7 cm cena wywoławcza: 320 zł porcelana złocona, wys. 7 cm, porcelana malowana, złocona, dł. 31 cm, spodek śr. 15 cm cena wywoławcza: 300 zł cena wywoławcza: 300 zł 188 Para kieliszków Warszawa, Orno, przed 1963 srebro, pr. 3, w: 112 g, wys. 6,5 cm cena wywoławcza: 320 zł 194 Komplet śniadaniowy Francja, Sarreguemines, ok. 1920 195 porcelana złocona, filiżanka – wys. 5 cm Francja, Sarreguemines, ok. 1920 cena wywoławcza: 150 zł Komplet śniadaniowy porcelana złocona, filiżanka – wys. 5 cm cena wywoławcza: 150 zł 189 196 Cukiernica z łyżeczką Warszawa, Orno, 1970–1980 srebro, pr. 3, w: 160 g, śr. 7 cm, dł. łyżeczki 11,5 cm, bursztyny cena wywoławcza: 1600 zł 72 190 Ołówek Warszawa, Orno, 1949–1963 Talerzyki, 6 szt. 191 Lusterko ręczne Warszawa, Orno (?), 1963–1986 srebro, pr. 3, w: 46 g, 14 cm, srebro, pr.3, w: 20,10 g, dł. 12 cm punca OR w owalu cena wywoławcza: 130 zł cena wywoławcza: 250 zł S OP OC K I D OM AU KCY J N Y Niemcy, Rosenthal, l. 1920– 1930 kobaltowe z dekoracją kalkomanią przedstawiającą owoce, śr. 19,5 cm cena wywoławcza: 500 zł AUKC JA VA R I A (11 ) | PO R C E L A N A 73 202 Figurka – Kaczątko 197 Niemcy, Rosenthal, proj. Joao da Silva, ok. 1940 Maselnica Czechy, Brezová, Fischer & Mieg, ok. 1890 porcelana szkliwiona, malowana, wys. 9 cm porcelana szkliwiona, 198 malowana, wys. 6,5 cm Komplet śniadaniowy cena wywoławcza: 600 zł Czechy, Brezová, Fischer & Mieg, ok. 1890 cena wywoławcza: 200 zł porcelana szkliwiona, malowana, filiżanka – wys. 7 cm cena wywoławcza: 150 zł 200 Maselnica i podstawa Dolny Śląsk, Parowa, Carl Hans Tuppack, l. 1920–30 porcelana, wzór China Blau, 9 cm cena wywoławcza: 250 zł 199 Komplet śniadaniowy 203 Czechy, Brezová, Fischer & Mieg, ok. 1890 Figurka – Baba z prosięciem, niezidentyfikowana wytwórnia sowiecka porcelana szkliwiona, malowana, filiżanka – wys. 7 cm l. 20. XX w. cena wywoławcza: 150 zł porcelana szkliwiona, wys. 22 cm cena wywoławcza: 600 zł 201 204 Serwis do mokki – tête-à-tête Figurka – Pijak Dolny Śląsk, Parowa, Carl Hans Katowice, Steatyt, l. 1950–60 Tuppack, ok. 1920 74 porcelana, malowana naszkliwnie, porcelana, wzór China Blau wys. 22,5 cm cena wywoławcza: 300 zł cena wywoławcza: 500 zł S OP OC K I D OM AU KCY J N Y AUKC JA VA R I A (11 ) | PO R C E L A N A 75 209 Filiżanka ze spodkiem do mokki 205 Miśnia, po 1934 Serwis do mokki dla 11 osób porcelana, wzór „zielony smok”, talerzyk Katowice, Giesche, 1920–30 – śr. 11 cm, filiżanka – wys. 5 cm, śr. 6,5 cm porcelana srebrzona i malowana w pasy, spodek – śr. 11,5 cm, fili- 210 cena wywoławcza: 350 zł żanka – wys. 4,5 cm, jedna filiżanka uszkodzona Filiżanka ze spodkiem do mokki 211 cena wywoławcza: 850 zł Miśnia, po 1934 Filiżanka ze spodkiem do mokki porcelana, wzór „chiński smok”, talerzyk Miśnia, po 1934 śr. 6,5 cm – śr. 11 cm, filiżanka – wys. 5 cm, porcelana, wzór „chiński smok”, cena wywoławcza: 350 zł talerzyk – śr. 11 cm, filiżanka – wys. 5 cm, śr. 6,5 cm cena wywoławcza: 350 zł 212 Filiżanka ze spodkiem do mokki 206 Miśnia, po 1934 Figurka – Zajączek porcelana, wzór „niebieska róża”, Katowice, Geische, ok. 1930 talerzyk – śr. 11 cm, filiżanka – wys. 5 cm, śr. 6,5 cm porcelana, dł. 8 cm cena wywoławcza: 350 zł cena wywoławcza: 130 zł 207 Komplet 6 talerzyków do konfitur z motywem wschodnim Rosenthal, ok. 1920 porcelana, śr. 11 cm cena wywoławcza: 190 zł 208 Serwis dla czterech osób Katowice, Giesche, l. 20. XX w. 4 filiżanki, dzbanek, mlecznik, cukiernica, porcelana dekorowana kalkomanią, złocona, filiżanka – wys. 6,5 cm, śr. 8 cm cena wywoławcza: 500 zł 213 Śniadaniówka 214 Miśnia, po 1934 Śniadaniówka porcelana, dekoracja kobaltowa, Miśnia, po 1934 talerzyk – śr. 18 cm, spodek – porcelana, talerzyk – śr. 18 cm, spodek – śr. 14 cm, filiżanka – śr. 8,5 cm śr. 14 cm, filiżanka – śr. 8,5 cm cena wywoławcza: 500 zł cena wywoławcza: 500 zł 215 Śniadaniówka Miśnia, po 1934 porcelana, wzór Rote Rose, talerzyk – śr. 18 cm, spodek – śr. 14 cm, filiżanka – śr. 8,5 cm cena wywoławcza: 500 zł 76 S OP OC K I D OM AU KCY J N Y AUKC JA VA R I A (11 ) | PO R C E L A N A 77 216 Filiżanka ze spodkiem Miśnia, po 1934 porcelana, wz. cebulowy, talerzyk – śr. 14 cm, filiżanka -wys. 6,5 cm, 223 śr. 8 cm cena wywoławcza: 350 zł Trzy talerze obiadowe Miśnia, k. XIX w. 217 Filiżanka ze spodkiem Miśnia, po 1934 porcelana, wz. cebulowy, talerzyk – śr. 14 cm, filiżanka – wys. 6,5 cm, śr. 8 cm cena wywoławcza: 350 zł 220 porcelana dekorowana podszkliwnie Filiżanka ze spodkiem kobaltem, śr. 25 cm, II i III gatunek Miśnia, po 1934 cena wywoławcza: 300 zł porcelana, wz. cebulowy, talerzyk – śr. 14 cm, filiżanka – wys. 6,5 cm, śr. 8 cm cena wywoławcza: 350 zł 218 Filiżanka ze spodkiem Miśnia, po 1934 224 porcelana, wz. cebulowy, talerzyk – Osiem talerzy przystawkowych śr. 14 cm, filiżanka – wys. 6,5 cm, śr. 8 cm Miśnia, XIX/XX w. cena wywoławcza: 350 zł porcelana dekorowana 219 Filiżanka ze spodkiem Miśnia, po 1934 porcelana, wz. cebulowy, talerzyk – śr. 14 cm, filiżanka – wys. 6,5 cm, śr. 8 cm cena wywoławcza: 350 zł podszkliwnie kobaltem, 221 cena wywoławcza: 800 zł Miśnia, po 1934 porcelana, wz. cebulowy, talerzyk – śr. 14 cm, filiżanka – wys. 6,5 cm, śr. 8 cm cena wywoławcza: 350 zł 222 Komplet talerzy obiadowych Miśnia, przed 1924 porcelana dekorowana podszkliwnie kobaltem, wz. cebulowy, śr. 24 cm cena wywoławcza: 900 zł 78 śr. 20 cm, I i II gatunek Filiżanka ze spodkiem S OP OC K I D OM AU KCY J N Y 225 Trzynaście talerzy ażurowych Miśnia, XIX/XX w. porcelana dekorowana podszkliwnie kobaltem, śr. 21 cm, gatunek I-III cena wywoławcza: 3500 zł AUKC JA VA R I A (11 ) | PO R C E L A N A 79 226 Sześć talerzyków deserowych Miśnia, XIX/XX w. porcelana dekorowana podszkliwnie kobaltem, śr. 18 cm, I gatunek cena wywoławcza: 700 zł 227 Zestaw ośmiu filiżanek ze spodkami Miśnia, XIX/XX w. porcelana malowana podszkliwnie kobaltem, wz. cebulowy, filiżanka – wys. 6 cm, śr. 9 cm, spodek – śr. 14 cm, I-II gatunek, stan dobry – drobne ubytki cena wywoławcza: 2000 zł 228 Mlecznik Miśnia, po 1934 porcelana malowana podszkliwnie kobaltem, wz. cebulowy, wys. 13 cm, II gatunek cena wywoławcza: 250 zł 80 230 229 Półmisek Teichert Miśnia, k. XIX w. porcelana dekorowana podszkliwnie kobaltem, dł. 27 cm cena wywoławcza: 200 zł S OP OC K I D OM AU KCY J N Y Serwis obiadowy Miśnia, XIX-XX w. porcelana dekorowana podszkliwnie kobaltem, wz. cebulowy, 25 elementów: waza, misa, 3 półmiski, 2 sosjerki, 18 talerzy cena wywoławcza: 9000 zł AUKC JA VA R I A (11 ) | PO R C E L A N A 81 231 Para talerzyków secesyjnych 236 Moskwa, Gardner, ok. 1914 Figurka – Tancerka Niemcy, Schaubach, poł. XX w. porcelana ręcznie malowana, śr. 16 cm porcelana, wys. 25,5 cm cena wywoławcza: 400 zł cena wywoławcza: 800 zł 237 Figurka – Panicz z różą 232 Wiedeń, Augarten, l. 30. XX w. Para talerzyków Moskwa, Gardner, ok. 1900 porcelana, wys. 19,5 cm porcelana dekorowana kalką, śr. 15 cm cena wywoławcza: 900 zł cena wywoławcza: 250 zł 238 Figura – Grajkowie 233 Niemcy, Hutschenreuther, Zbiór porcelany rosyjskiej Moskwa, Gardner, Kuzniecow, koniec XIX – pocz. XX w. poł. XX w. porcelana, wys. 21 cm, dł. 42 cm cena wywoławcza: 1200 zł 4 elementy cena wywoławcza: 400 zł 234 Wazon dekoracyjny Czechy, Karlsbad, Victoria, ok. 1900 porcelana ręcznie malowana, złocona, wys. 37 cm cena wywoławcza: 800 zł 235 239 Filiżanka empirowa Figurka – Tańczące siostry Paryż, I ćw. XIX w. Niemcy, Hutschenreuther, proj. Karl Tutter, ok. poł. XX w. porcelana ręcznie malowana i złocona, w polu kamea z podobizną Johna Miltona, porcelana malowana, wys. 22 cm, wys. 11 cm dł. 31 cm cena wywoławcza: 600 zł 82 cena wywoławcza: 1000 zł S OP OC K I D OM AU KCY J N Y AUKC JA VA R I A (11 ) | PO R C E L A N A 83 240 Wazonik fajansowy Holandia, Rozenberg, ok. 1900 fajans, malatury podszkliwne, wys. 11 cm cena wywoławcza: 1200 zł 243 Kielich biedermeier Czechy lub Śląsk, ok. poł. XIX w. szkło szlifowane, fasetowane, na stopie, malatury naszkliwne – kwiaty, 12,5 cm cena wywoławcza: 350 zł 244 241 Kieliszki karczmiaki – 2 szt. Wazon Art Déco Europa Śr., k. XIX w. Rosenthal, l. 30. XX szkło bezbarwne, wys. 13 cm oraz porcelana zdobiona srebrem, 11,5 cm wys. 33 cm cena wywoławcza: 200 zł cena wywoławcza: 1400 zł 245 242 Para talerzyków szklanych Wazonik ceramiczny Niemcy, Altona, Hermann Mutz Czechy, poł. XIX w. (1845–1913), ok. 1900 szkło zielone, złocone, kamionka, szkliwa reakcyjne, wys. 12 cm srebrzone, śr. 19 cm cena wywoławcza: 1200 zł 84 cena wywoławcza: 400 zł S OP OC K I D OM AU KCY J N Y AUKC JA VA R I A (11 ) | SZ K ŁO 85 249 246 Butelka na wodę święconą – Pamiątka z Częstochowy Kieliszki kryształowe ok. 1920–30 Polska, l. 1920–30 różne kolory, 4 sztuki, od 20 do 21 cm szkło miodowe prasowane, wys. 17 cm cena wywoławcza: 450 zł cena wywoławcza: 100 zł 247 Kieliszki kryształowe ok. 1920–30 różne kolory, 4 sztuki, od 18 do 20,5 cm cena wywoławcza: 450 zł 250 Butelka po piwie Polska, Krasiczyn, 2 poł. XIX w. szkło brązowe, wys. 26 cm cena wywoławcza: 350 zł 251 248 Butelka z herbem Leliwa Kieliszki kryształowe Polska, II poł. XIX w. ok. 1920–30 szkło zielone, wys. 21 cm różne kolory, 4 sztuki, od 19,5 do 21 cm cena wywoławcza: 350 zł cena wywoławcza: 450 zł 86 S OP OC K I D OM AU KCY J N Y AUKC JA VA R I A (11 ) | SZ K ŁO 87 252 Szklanica secesyjna Szklarska Poręba, Josephinenhutte, ok. 1900 szkło złocone, matowione, wys. 12 cm cena wywoławcza: 300 zł 257 256 Wazonik Wazonik szklany Francja, Nancy, Emille Galle, ok. 1900 Śląsk, Piechowice, Fritz Heckert, szkło trawione, warstwowe, sygn. na ok. 1900 brzuścu: Galle, wys. 7,8 cm szkło trawione, warstwowe, cena wywoławcza: 1900 zł matowione, wys. 7,5 cm 253 cena wywoławcza: 750 zł Wazon secesyjny Czechy (?), pocz. XX w. szkło iryzujące, wys. 12 cm, śr. 18 cm cena wywoławcza: 400 zł 254 Wazonik Francja, Daum, ok. 1900 szkło trawione, warstwowe, polerowane, wys. 15 cm cena wywoławcza: 1600 zł 258 Wazon 255 Szczytna Śląska, Huta Sudety, 1960–1970 Wazonik Art Déco Czechy, Loetz, Tango Glass, ok. 1930 szkło sodowe, proj. Zbigniew Horbowy, wys. 41 cm szkło przezroczysto-pomarańczowe, malowane ręcznie, wys. 9,5 cm 259 Wazon-butla Niemcy, Eisch, ok. 1970 szkło, wys. 22 cm cena wywoławcza: 300 zł cena wywoławcza: 450 zł cena wywoławcza: 750 zł 88 S OP OC K I D OM AU KCY J N Y AUKC JA VA R I A (11 ) | SZ K ŁO 89 263 Wazon Niemcy, Eisch, II pł. XX w. 260 szkło białe, niebieskie iryzujące, Wazonik wys. 25 cm Włochy, Murano, II poł. XX w. cena wywoławcza: 200 zł szkło, wys. 15,3 cm cena wywoławcza: 200 zł 264 Wazon w typie Eische szkło białe, fioletowe iryzujące, 261 wys. 15 cm Wazon cena wywoławcza: 200 zł ok. 1960 szkło, wys. 18,5 cm cena wywoławcza: 250 zł 265 Kubełek na lód poł. XX w. szkło mrożone, metal, wys. 16 cm cena wywoławcza: 190 zł 262 266 Wazon Komplet kieliszków poł. XX w. Włochy, II poł. XX w. szkło miodowe, sygn. Moser (wtórnie), szkło bezbarwne barwione w masie, wys. 17 cm ręcznie formowane, wys. 16 cm cena wywoławcza: 300 zł 90 cena wywoławcza: 370 zł S OP OC K I D OM AU KCY J N Y AUKC JA VA R I A (11 ) | SZ K ŁO 91 267 268 Fifka Europa Zach., I ćw. XX w. Nóż do listów Europa Zach., Secesja, XIX/XX w. motyw konwalii, kość słoniowa, dł. 14,5 cm kość słoniowa, obejma srebrna, ażurowy cena wywoławcza: 600 zł motyw lilii, dł. 21,5 cm 272 Bransoletka Europa Zach., l. 1920–30 273 gładka obręcz, kość słoniowa, śr. wew. Zestaw dwóch obrączek 7 cm Europa Zach., I poł. XX w. cena wywoławcza: 500 zł kość słoniowa, rozmiar 12 cena wywoławcza: 650 zł cena wywoławcza: 250 zł 274 269 Bransoletka Fifka gładka Europa Zach., I poł. XX w. Europa Zach., Art Déco, l. 1920–30 gładka obręcz, kość słoniowa, śred. wew. kość słoniowa, dł. 17,5 cm 7 cm cena wywoławcza: 500 zł 270 Nóż do listów Europa Zach., Secesja, ok. 1900 kość słoniowa, dł. 25,5 cm cena wywoławcza: 650 zł 92 cena wywoławcza: 500 zł 271 Fifka Europa Zach., XIX w. kość słoniowa, dekoracja w formie pełnoplastycznej róży, dł. 10,5 cm cena wywoławcza: 650 zł S OP OC K I D OM AU KCY J N Y 275 Krzyżyk Europa zach., Art Deco, l. 1920–30. 276 Wachlarz gładki Europa Zach., XIX/XX w. kość słoniowa, brak wiązania, małe dziur- kość słoniowa, wys. cał. 9 cm ki po odjętym monogramie, dł. 20,5 cm cena wywoławcza: 400 zł cena wywoławcza: 650 zł AUKC JA VA R I A (11 ) | KO ŚĆ SŁO N I O WA 93 282 Nóż do listów Europa Zach., XIX w. kość słoniowa, plastyczne motywy muszli i kwiatów, dł. 18,5 cm 278 cena wywoławcza: 500 zł Szczotka do okruszków 277 Szczotka Europa Zach., I ćw. XX w. Europa Zach., XIX w. 283 kość słoniowa, grawerowany i zapuszcza- Uchwyt do laski ny farbą monogram „AG”, dł. 15 cm kość słoniowa, dł. 13 cm Europa, XIX w. cena wywoławcza: 650 zł kość słoniowa, w reliefie motyw jeleni cena wywoławcza: 600 zł wśród skał, wys. 14 cm cena wywoławcza: 1400 zł 284 279 Prawidła do rękawiczek Europa Zach., XIX w. Figurka – Łoś broniący młode przed wilkiem Syberia, Tobolsk, I poł. XX w. kość słoniowa, monogram grawerowany, zapuszczany farbą, dł. 19 cm cena wywoławcza: 650 zł kość mamuta (?), dł. 16,5 cm, podstawa drewniana wtórna cena wywoławcza: 1000 zł 285 Tabakierka w formie kła, kość mamuta (?) 286 Szkatułka Indie, I poł. XX w. 280 281 Kula – biała bila (?) Zestaw pięciu kości do gry Europa Zach., XIX w. Europa Zach., XIX w. grawerowany i podmalowany motyw malowane i ażurowe motywy ornamen- renifera uciekającego przed wilkiem, talne, na plakietach bóstwa z panteonu kość słoniowa, śred. ok. 6 cm kość słoniowa, wym. 2 × 2 × 2 cm dł. 9 cm hinduistycznego, wym. 5 × 18 × 7 cm cena wywoławcza: 650 zł cena wywoławcza: 400 zł cena wywoławcza: 500 zł cena wywoławcza: 650 zł 94 Syberia, Tobolsk, I poł. XX w. S OP OC K I D OM AU KCY J N Y AUKC JA VA R I A (11 ) | KO ŚĆ SŁO N I O WA drewno, okładzina z kości słoniowej, 95 292 Pojemnik z pokrywą Indie, I poł. XX w. kość słoniowa, na brzuścu reliefowa dekoracja: cztery postaci z panteonu 288 287 Trzy słonie Para miniaturowych słoni Indie, I poł. XX w. Indie, I ćw. XX w. buddyjskiego: Budda Sakjamuni, Shiwa, Ganesha, Kali; na pokrywie rzeźba: dwie postaci z krową pod drzewem, wys. 15 cm; pęknięcie wzdłużne kość słoniowa, wys. ok. 2 cm, 2,5 cm kość słoniowa, wys. 1,5 cm, drewniana cena wywoławcza: 1900 zł oraz 3 cm, uszkodzenia podstawka wtórna cena wywoławcza: 360 zł cena wywoławcza: 200 zł 293 Pojemnik z motywem Tadż Mahal 290 Figurka – Ganesha Indie, I poł. XX w. Indie, I poł. XX w. kość słoniowa, motyw architektoniczny kość słoniowa, wys. 6 cm na pokrywie w głębokim reliefie, na brzuścu ażur – motywy zoomorficzne, cena wywoławcza: 360 zł wys. 12 cm; brak dna, pękniecie cena wywoławcza: 1400 zł 289 Figurka – Shiva Indie, I poł. XX w. kość słoniowa, wys. 10 cm cena wywoławcza: 650 zł 294 291 Rękojeść z motywem lwa i słonia Japonia, II poł. XIX w., okres Meiji Figurka – Wędrowiec z osiołkiem kość słoniowa, płaski relief, zapuszczany Europa, I ćw. XX w. farbą, inkrustacja perłowcem, dług. kość słoniowa, wys. ok. 8 cm, 22 cm, drobne spękania dł. 10,5 cm, podstawka drew- cena wywoławcza: 650 zł niana, brak tylnej nogi osiołka cena wywoławcza: 360 zł 96 S OP OC K I D OM AU KCY J N Y AUKC JA VA R I A (11 ) | SZ T U K A A Z J I 97 295 Zestaw dwóch bransoletek Chiny, I poł. XX w. kość słoniowa, motyw smoka wśród chmur, śred. wew. 6,5 cm cena wywoławcza: 750 zł 299 Zestaw dwóch figurek – Tańczący Chiny, I poł. XX w. kość słoniowa, wys. 8 cm i 9 cm, podstawki drewniane wtórne cena wywoławcza: 800 zł 296 Para wazonów 300 Chiny, I poł. XX w. Figurka – Młoda kobieta z kwiatami peonii kość słoniowa, grawerowany i podmalowany motyw feniksów na Chiny, I ćw. XX w. gałęzi sosny, wys. 15 cm cena wywoławcza: 1200 zł kość słoniowa, wys. 20 cm, podstawa drewniana cena wywoławcza: 1000 zł 301 Ażurowa plakieta dekoracyjna Chiny (?), I poł. XX w. kość słoniowa, motyw pawia, wys. 10,5 cm, podstawa drewniana cena wywoławcza: 400 zł 297 Pojemnik z pokrywką Chiny, I poł. XX w. kość słoniowa, grawerowany i podmalowany motyw pejzażu, wys. 11 cm cena wywoławcza: 650 zł 298 302 Tabakierka Figurka – Papuga Chiny, XIX/XX w. Chiny, k. XIX w. kość słoniowa, sceny rodzajowe oraz głowy smoków w reliefie, korek z korala, kość słoniowa, zapuszczana farbą, wys. 10 cm inkrustacja ametystem (?), wys. 9 cm cena wywoławcza: 650 zł 98 cena wywoławcza: 650 zł S OP OC K I D OM AU KCY J N Y AUKC JA VA R I A (11 ) | SZ T U K A A Z J I 99 306 303 Para wazonów dekoracyjnych Klamra do paska Chiny, poł. XX w. Indie, I poł. XX w. srebro repusowane, półplastyczne motywy bóstw z panteonu hinduistycznego, w. 58 g, wym. 6,5 × 8,5 cm emalia komórkowa na srebrze, ornamentalne i zoomorficzne motywy dekoracyjne, na brzuścu motyw żurawi i skowronków, wys. 19 cm cena wywoławcza: 600 zł cena wywoławcza: 2500 zł 304 Pas ozdobny 307 Indie, I poł. XX. Miniaturowy kamienny kwiat srebro repusowane, osiem Chiny, poł. XX w. plakiet dekorowanych scenkami kamienie ozdobne: agat, jadeit, kwarc, w reliefie, w. 180 g, dł. 67 cm karneol, konstrukcja: drut, nić jedwabna, cena wywoławcza: 1000 zł wys. 13 cm cena wywoławcza: 350 zł 305 308 Wisiorek i broszka w formie sztylecików Indie, I poł. XX w. Kowszyk Chiny, I poł. XX w. srebro, emalia, filigran, dł. 6 cm i 5 cm, broszka: brak ostrza sztyleciku srebro złocone, dekoracja ornamentalna, kamienie ozdobne: turkusy, agaty, w. 90 g, wys. 6 cm, dł. 15,5 cm cena wywoławcza: 250 zł cena wywoławcza: 1500 zł 100 S OP OC K I D OM AU KCY J N Y AUKC JA VA R I A (11 ) | SZ T U K A A Z J I 101 311 Scena alegoryczna Chiny, I poł. XX w. malowany i tkany jedwab, wym. w świetle passe-partout: 15 × 14,5 cm 309 cena wywoławcza: 650 zł 312 Scena rodzajowa we wnętrzu Chiny, I poł. XX w. malowany papier ryżowy, wym. 32,5 × 21 cm Zestaw czterech miniaturowych obrazów – „maski” wycinane z papieru cena wywoławcza: 500 zł Chiny, poł. XX w. bibuła barwiona, wym. w ramie i passe-partout: 21 × 17 cm cena wywoławcza: 500 zł 313 Zestaw dwóch dwustronnych fotografii Japonia, k. XIX w. czarno-białe, podkoloro- 310 wane ręcznie; 1: awers – Gejsze Obraz składający się z czterech miniaturowych – „masek” wycinanych z papieru na tarasie restauracji w Kioto, autor: Y. Isawa; rewers – Widok na Nagasaki; 2: awers -Widok na miasto Hakone; rewers – Kram z ozdobami; wym. Chiny, poł. XX w. w świetle passe-partout 20 × 26,5 cm bibuła barwiona, wym. w ramie: 22 × 37,5 cm cena wywoławcza: 750 zł cena wywoławcza: 500 zł 102 S OP OC K I D OM AU KCY J N Y AUKC JA VA R I A (11 ) | SZ T U K A A Z J I 103 314 Panel dekoracyjny Chiny, II poł. XX w. drewno, inkrustacja masą perłową motyw peonii oraz ptactwa, wym. 40 × 15 cm cena wywoławcza: 400 zł 318 Panneau dekoracyjne Chiny, pocz. XX w. drewno, laka, kość słoniowa, macica perłowa, śr. 26 cm cena wywoławcza: 750 zł 315 Szkatułka z motywem smoka Chiny, II poł. XX w. drewno, masa perłowa, wys. 4,5 cm, szer. 11,5 cm cena wywoławcza: 400 zł 319 Owalne pudełko dekoracyjne Chiny, I poł. XX w. drewno, perłowiec, okucie srebrem, 316 motyw sceny alegorycznej na tle Panel dekoracyjny architektury i pejzażu, wys. 7,5 cm, szer. Chiny, ok. poł. XX w. 22 cm; uzupełnienia perłowca, klejenia, pęknięcia drewno, inkrustacja masą cena wywoławcza: 650 zł perłową, scena dworska wśród kwiatów śliwy, wym. 32 × 21,5 cm cena wywoławcza: 400 zł 320 Zestaw trzech „Mikroświatów” w formie owalu, wachlarza i kuli 317 Maska dekoracyjna – Konfucjusz Chiny, II poł. XX w. Chiny, poł. XX w. 104 drewno, laka, korek, szkło, drewno, kość, wys. 21 cm wys. 9,5 cm, 8 cm, 7,5 cm cena wywoławcza: 250 zł cena wywoławcza: 500 zł S OP OC K I D OM AU KCY J N Y AUKC JA VA R I A (11 ) | SZ T U K A A Z J I 105 321 Tłok pieczętny gładki Chiny, I poł. XX w. marmur, pełnoplastyczny Lew Buddy (Karashishi), wys. 8,5 cm cena wywoławcza: 200 zł 322 Figurka szczura Chiny, I poł. XX w. 326 jadeit, dł. 5 cm Zestaw trzech tabakierek cena wywoławcza: 450 zł Chiny, I poł. XX w. turkus, jadeit, agat, wys. 7 cm, 6,5 cm i 5,5 cm cena wywoławcza: 750 zł 323 Para Karashishi (Lwy Buddy) Chiny, XIX/XX w. jadeit, podstawki drewniane wtórne, dł. 5,5 cm cena wywoławcza: 900 zł 324 Tabakierka Chiny, poł. XX w. szkło warstwowe, trawione, czarne, pomarańczowe, motyw smoków, wys. 8 cm cena wywoławcza: 300 zł 106 325 Tabakierka Chiny, I poł. XX w. szkło warstwowe, trawione, biało ametystowe, motyw rybek welonek, korek z kamienia, wys. 7 cm cena wywoławcza: 300 zł S OP OC K I D OM AU KCY J N Y 327 Zestaw siedemnastu tabakierek Chiny, I poł. XX w. szkło, kość, bursztyn, kamienie dekoracyjne, koral, wys. od 6 do 9 cm cena wywoławcza: 2200 zł AUKC JA VA R I A (11 ) | SZ T U K A A Z J I 107 331 Makata buczacka Buczacz, XIX/XX w. złota nić, jedwab, 147 × 40 cm, stan dobry cena wywoławcza: 6300 zł 332 Tkanina dekoracyjna w oprawie k. XIX w. gobelin żakardowy, ze sceną zalotów w parku, wym. 31 × 17 cm w świetle oprawy cena wywoławcza: 200 zł 329 Figurka – Budda Sakjamuni Chiny, poł. XX w. 328 koral, w. 254 g, wys. 15 cm cena wywoławcza: 650 zł Figurka – Budda Chiny, poł. XX w. 333 koral, drewniana podstawka, w. 748 g, wys. 21 cm Brzytwa w etui, firma Ern Wald Germany cena wywoławcza: 1300 zł pocz. XX w. kość słoniowa, stal, dł. 25 cm cena wywoławcza: 130 zł 330 334 335 Etui na diadem Klamra secesyjna Tybet (?), I poł. XX w. XIX w. Europa Zach., ok. 1900 żeliwo, polichromia, twarz złocona, skóra wytłaczana, z kamieniami dekoracyjnymi, miedź wys. 18,5 cm, fragment posążku 6 × 15 × 9 cm srebrzona, 6 × 5 cm cena wywoławcza: 500 zł cena wywoławcza: 130 zł cena wywoławcza: 150 zł Głowa Buddy w koronie z pięcioma Dhyani Buddami 108 S OP OC K I D OM AU KCY J N Y AUKC JA VA R I A (11 ) | VA R I A 109 Indeks 336 Lornetka teatralna MALARSTWO I poł. XX w. macica perłowa, 16 × 10 cm cena wywoławcza: 600 zł ALEKSANDROWICZ W. 47 LEBENSTEIN JAN STACHOWICZ WŁADYSŁAW 82, 83 STANISŁAWSKI JAN MALCZEWSKI RAFAŁ 81 STAROWIEYSKI FRANCISZEK 64, 65, 66, 67 CHRZANOWSKI ANTONI 43 MARCZYŃSKI ADAM 18 SZAJNA JÓZEF CIEŚLEWSKI TADEUSZ 30 MERCKER ERICH 34 SZEWCZENKO KONSTANTY 49 CYBIS JAN 32 MN TRUSZ IWAN 17 TRZESZCZKOWSKI ANTONI 71 33, 35 79, 80, 87 16, 84 57 21, 36 4, 7, 40, 41, 70, 72 NOWAKOWSKI CZESŁAW 58 UNIECHOWSKI ANTONI 52 WAŁKUSKI WIESŁAW 56 PAWŁOWSKI JERZY 39 WASILKOWSKI EUSTACHY 13 VON PERFALL 86 WAŚKOWSKI TADEUSZ 50 WĄSOWICZ DARIUSZ 85 WĄSOWICZ RAFAŁ 25 WODYŃSKI JAN 78 ZAKRZEWSKI WŁODZIMIERZ 29 ŻELECHOWSKI KASPER 20 42 PIENIĄŻEK STEFAN KĘDZIERSKI APOLONIUSZ 24 PINKAS HENRYKA LILA KNOBLOCH JOSEF ROLF 14 PŁÓCIENNIK HENRYK KORECKI WIKTOR 74, 75 8, 15 KOSSAK WOJCIECH KOSTRZEWSKI FRANCISZEK 3 27 60, 61 OSSECKI WILK (WILHELM) KALICKI WITOLD KOBYLIŃSKI SZYMON 5, 6 19 OLBIŃSKI RAFAŁ na spodzie cyrylicą: KASLI \ 19?9 marmur, dł. 29 cm 11 37, 38 MACIĄG LUDWIK lakierowane 15 × 24 × 11,5 cm, II poł. XX w. SORENSEN-LUND HANS 76, 77 12 HOFMAN WLASTIMIL cena wywoławcza: 2000 zł 59 LENICA ALFRED 69 28 FRĄCZEK BARTOSZ Kremla (Car puszka), żeliwo ROSSOWSKI WŁADYSŁAW CHMIELEWSKI ZYGMUNT FILIPKIEWICZ STEFAN miniatura działa z moskiewskiego 9, 10 22 BRUGNER COLESTIN EIBISCH EUGENIUSZ Rosja, Kasli, poł. XX w. Przybornik na biurko w stylu Art Déco KRCHA EMIL CZAJKOWSKI STANISŁAW Armata miniaturowa 337 23 BOHUSZEWICZ JAN 338 ALBINOWSKA-MINKIEWICZOWA ZOFIA 1, 2, 48 PODSADECKI KAZIMIERZ PURZYCKA EDYTA 31 62, 63 73 54, 55 RACZYŃSKI ALEKSANDER 26 RIENACKER GUSTAW 68 44, 45 cena wywoławcza: 250 zł RZEŹBA 340 LAMBERT-RUCKI JEAN Skrzynka na karafki Austro-Węgry, Karlsbad, II poł. XIX w. mahoń, okucia metalowe, 16 × 18 × 15 cm, zamykana na kluczyk cena wywoławcza: 700 zł 91 ŚW. PAWEŁ 92 WIECZOREK TADEUSZ IKONY | 88–90 SZKŁO | 243–266 MINIATURY | 94–98 KOŚĆ SŁONIOWA | 267–283 BIŻUTERIA | 99–151 SZTUKA AZJI | 284–330 SREBRA I PLATERY | 152–191 VARIA | 331–341 93 PORCELANA | 192–242 341 339 Lampa biurkowa w stylu Art Déco Józef Aumiller (1892–1963) ok. 1920–30 Plakieta z wizerunkiem Fryderyka Chopina, Warszawa, Mennica Państwowa mosiądz, wys. 37 cm, po renowacji brąz, wym. 9 × 6 cm, sygn.: M/W oraz cena wywoławcza: 1500 zł litera J wpisana w literę A cena wywoławcza: 620 zł 110 S OP OC K I D OM AU KCY J N Y opracowanie katalogu: Marta Kurczyńska, Adrian Kurowski, Aleksandra Migacz, Olga Murawska, Ewa Tokarzewska redakcja katalogu: Aleksandra Migacz, Olga Murawska zdjęcia: Łukasz Łoboda, Jarosław Nienartowicz, archiwa artystów opracowanie graficzne: Jędrzej Łoś, Activa Studio druk: ArtDruk Zakład Poligraficzny, Kobyłka Udział klienta w aukcji regulują WARUNKI SPRZEDAŻY AUKCYJNEJ, WARUNKI POTWIERDZENIA AUTENTYCZNOŚCI oraz niniejszy PRZEWODNIK DLA KLIENTA. Zachęcamy do zapoznania się z trzyczęściowym regulaminem, który ma na celu przedstawienie stosunku prawnego pomiędzy Sopockim Domem Aukcyjnym a kupującym w ramach aukcji. Sopocki Dom Aukcyjny pełni funkcję pośrednika handlowego pomiędzy komitentami wstawiającymi obiekty na aukcję a kupującymi. Warunki mogą być przez Sopocki Dom Aukcyjny odwołane lub zmienione poprzez aneksy dostępne w sali aukcyjnej lub poprzez obwieszczenie aukcjonera. P R Z E W O D N I K D L A K L I E N TA I. PRZED AUKCJĄ 1. Cena wywoławcza Cena wywoławcza zamieszczona w katalogu pod opisem obiektu jest kwotą, od której rozpoczynamy licytację. Obiekty licytowane są w górę, tzn. licytacja może zakończyć się na kwocie wyższej niż cena wywoławcza lub równej tej kwocie. 2. Opłata aukcyjna Do kwoty wylicytowanej doliczamy opłatę aukcyjną. Stanowi ona część końcowej ceny obiektu i naliczana jest degresywnie w zależności od kwoty wylicytowanej: do 100 000 złotych (włącznie) – w wysokości 18%, a powyżej 100 000 złotych – w wysokości 15%. Opłata aukcyjna obowiązuje również w sprzedaży poaukcyjnej, w przypadku kiedy obiekt nie został sprzedany w ramach aukcji. Kwota wylicytowana wraz z opłatą aukcyjną zawiera podatek od towarów i usług VAT. Na zakupione obiekty wystawiamy faktury VAT marża. Wystawiamy je na wyraźne życzenie klienta, najpóźniej siedem dni od daty zapłaty. 3. Estymacja Podana w katalogu estymacja jest szacunkową wartością obiektu i ma charakter wskazówki dla zainteresowanego nim klienta. W celu uzyskania dodatkowych informacji odnośnie estymacji rekomendujemy kontakt z naszymi ekspertami. Licytacja zakończona w przedziale estymacji lub powyżej górnej granicy estymacji jest transakcją ostateczną. Estymacje nie uwzględniają opłaty aukcyjnej ani żadnych opłat dodatkowych. 4. Cena gwarancyjna Jest to najniższa kwota, za którą możemy sprzedać obiekt bez dodatkowej zgody sprzedającego. Jej wysokość jest informacją poufną. Poszczególne obiekty mogą, jednak nie muszą posiadać ceny gwarancyjnej. Jeżeli w drodze licytacji cena gwarancyjna nie zostanie osiągnięta, zakończenie licytacji skutkuje zawarciem transakcji warunkowej. Fakt ten zostaje ogłoszony przez aukcjonera po uderzeniu młotkiem. 5. Transakcja warunkowa Zostaje zawarta w momencie, kiedy licytacja nie osiągnęła poziomu ceny gwarancyjnej. Transakcja warunkowa traktowana jest jako wiążąca oferta nabycia obiektu po cenie wylicytowanej. Zobowiązujemy się do negocjacji ceny z komitentem, jednak nie gwarantujemy możliwości zakupu po cenie wylicytowanej. Jeżeli w toku negocjacji klient zdecyduje się podnieść ofertę do poziomu ceny gwarancyjnej lub zaakceptujemy wylicytowaną kwotę, umowa sprzedaży dochodzi do skutku. Jeżeli negocjacje nie przyniosą pozytywnego efektu w okresie pięciu dni roboczych liczonych od dnia aukcji, obiekt uznajemy za niesprzedany. W okresie tym zastrzegamy sobie prawo do przyjmowania po aukcji ofert równych cenie gwarancyjnej na obiekty wylicytowane warunkowo. W przypadku otrzymania takiej oferty od innego oferenta informujemy o tym fakcie klienta, który wylicytował obiekt warunkowo. W takim przypadku klient ma prawo do podniesienia swojej oferty do ceny gwarancyjnej i wtedy przysługuje mu prawo pierwszeństwa nabycia obiektu. W przeciwnym wypadku transakcja warunkowa nie dochodzi do skutku, a obiekt może zostać sprzedany innemu oferentowi. 6. Obiekty katalogowe Zapewniamy fachową wycenę oraz rzetelny opis katalogowy powierzonego nam do sprzedaży obiektu. Wykonywane są one w najlepszej wierze z wykorzystaniem doświadczenia i fachowej wiedzy naszych pracowników oraz współpracujących z nami ekspertów. Mimo uwagi poświęcanej każdemu z obiektów w procesie opracowywania, dokumentacji pochodzenia, historii wystaw i bibliografii przedstawione informacje mogą nie być wyczerpujące, a w niektórych przypadkach pewne fakty odnoszące się do kolejnych właścicieli, ekspozycji oraz publikacji, w ramach których obiekt był prezentowany, mogą być celowo nieujawnione. 7. Stan obiektu Opisy katalogowe nie prezentują pełnego stanu zachowania obiektów. Brak takiej informacji nie jest równoznaczny z tym, że obiekt jest wolny od wad i uszkodzeń. Wskazane jest zatem, aby zainteresowani zakupem konkretnego obiektu dokonali jego dokładnych oględzin na wystawie przedaukcyjnej oraz przeprowadzili konsultacje z profesjonalnym konserwatorem, którego na wyraźną prośbę możemy rekomendować. Na specjalne życzenie klienta możemy dostarczyć szczegółowy raport stanu zachowania obiektu. Przygotowując taki raport, nasi pracownicy oceniają stan obiektu, biorąc pod uwagę jego szacunkową wartość oraz charakter aukcji, w ramach której jest on wystawiony na sprzedaż. Mimo że oceny przedmiotów pod tym względem prowadzone są rzetelnie, należy pamiętać, że nasi pracownicy nie są zawodowymi konserwatorami. Jeśli obiekt sprzedawany jest w ramie, nie ponosimy odpowiedzialności za jej stan. W przypadku obiektów nieoprawionych chętnie polecimy profesjonalną pracownię opraw. 8. Wystawa obiektów aukcyjnych Wystawy przedaukcyjne są bezpłatnie dostępne dla oglądających. W trakcie ich trwania zachęcamy do kontaktu z naszymi ekspertami, którzy chętnie odpowiedzą na wszystkie pytania i przekażą szczegółowe informacje o poszczególnych obiektach. 9. Legenda Poniższa legenda wyjaśnia symbole, które mogą Państwo znaleźć w niniejszym katalogu: ○ – przedmioty wytworzone w całości lub zawierające elementy wytworzone z roślin lub zwierząt określanych jako chronione lub zagrożone ◊ – obiekty z pozwoleniem na wywóz II. AUKCJA Udział w licytacji można wziąć osobiście, po uprzednim złożeniu zlecenia licytacji telefonicznej lub zlecenia licytacji z limitem. 1. Przebieg aukcji Aukcję prowadzi aukcjoner, który wyczytuje obiekty i kolejne postąpienia, wskazuje licytujących, ogłasza zakończenie licytacji oraz wskazuje zwycięzcę. Zakończenie licytacji obiektu następuje w momencie uderzenia młotkiem przez aukcjonera. Jest to równoznaczne z zawarciem umowy sprzedaży między domem aukcyjnym a licytującym, który zaoferował najwyższą kwotę. W razie zaistnienia sporu w trakcie licytacji aukcjoner rozstrzyga spór albo ponownie przeprowadza licytację danego obiektu. Zastrzegamy sobie prawo do utrwalania przebiegu aukcji za pomocą urządzeń rejestrujących obraz i dźwięk. Zastrzegamy sobie prawo do licytowania jedynie wcześniej zgłoszonych przez uczestników aukcji obiektów. W takiej sytuacji numery obiektów są przed aukcją zgłaszane obsłudze domu aukcyjnego. Aukcjoner ma prawo do dowolnego rozdzielania lub łączenia obiektów oraz do ich wycofania z licytacji bez podania przyczyn. Opisy zawarte w katalogu aukcji mogą być uzupełnione lub zmienione przez aukcjonera lub osobę przez niego wskazaną przed rozpoczęciem licytacji. Aukcja jest prowadzona w języku polskim, jednak na specjalne życzenie uczestnika aukcji niektóre spośród licytacji mogą być równolegle prowadzone w języku angielskim. Prośby takie powinny być składane najpóźniej godzinę przed aukcją wraz z informacją, których obiektów dotyczą. 2. Licytacja osobista W celu licytacji osobistej należy wypełnić formularz udziału w aukcji i odebrać tabliczkę z numerem. Nowi klienci powinni zarejestrować się przynajmniej 24 godziny przed rozpoczęciem aukcji, by dać nam czas na przetworzenie danych. W celu ich weryfikacji możemy poprosić o dokument potwierdzający tożsamość osoby rejestrowanej (dowód osobisty, paszport, prawo jazdy). Dane osobowe klientów są informacjami poufnymi i pozostają do wyłącznej wiadomości Sopockiego Domu Aukcyjnego, który może przetwarzać dane osobowe uczestników aukcji w zakresie niezbędnym do realizacji zleceń licytacji. Klientom, którzy posiadają nieuregulowane należności z tytułu zakupów na wcześniejszych aukcjach, możemy odmówić udziału w kolejnej. Prosimy o pilnowanie tabliczki aukcyjnej. W przypadku jej zgubienia prosimy o natychmiastowe poinformowanie o tym naszej obsługi. Po zakończeniu aukcji w przypadku zakupu należy odebrać potwierdzenie zawartych transakcji. 3. Licytacja telefoniczna Jeżeli nie mogą Państwo uczestniczyć w aukcji osobiście, istnieje możliwość licytacji przez telefon za pośrednictwem jednego z naszych pracowników. Klienci zainteresowani taką usługą powinni przesłać wypełniony formularz zlecenia najpóźniej 24 godziny przed rozpoczęciem aukcji. Nie ponosimy odpowiedzialności za realizację zleceń dostarczonych później. Formularz zlecenia dostępny jest w katalogu, w siedzibie naszego domu aukcyjnego oraz na naszej stronie internetowej. Formularz należy przesłać faksem, pocztą, mailem lub dostarczyć osobiście. Wraz z formularzem prosimy o przesłanie fotokopii dokumentu tożsamości w celu weryfikacji danych. Nasz pracownik połączy się z klientem przed rozpoczęciem licytacji wybranych obiektów. Nie ponosimy jednak odpowiedzialności za brak możliwości wzięcia udziału w licytacji telefonicznej w przypadku problemów z uzyskaniem połączenia z podanym przez klienta numerem telefonu. Dlatego rekomendujemy wskazanie maksymalnej kwoty (bez opłaty aukcyjnej), do której będziemy mogli licytować w Państwa imieniu. Zastrzegamy prawo do nagrywania i archiwizowania rozmów telefonicznych, o których mowa powyżej. Opisana usługa jest darmowa i poufna. 4. Licytacja w imieniu klienta Drugą opcją dla klientów, którzy nie mogą osobiście uczestniczyć w aukcji, jest złożenie zlecenia licytacji z limitem. Klienci zainteresowani taką usługą również powinni przesłać wypełniony formularz najpóźniej 24 godziny przed rozpoczęciem aukcji. Obowiązuje ten sam formularz co w przypadku licytacji telefonicznej. Zawarte w formularzu kwoty nie powinny uwzględniać opłaty aukcyjnej i opłat dodatkowych, powinny być wyrażone w polskich złotych oraz zgodne z tabelą postąpień przedstawioną w dalszej części przewodnika. Jeżeli podana kwota nie jest zgodna z kwotami w tabeli postąpień zostanie ona obniżona. Nasi pracownicy dołożą wszelkich starań, aby klient zakupił wybrany obiekt w możliwie jak najniższej cenie, nie niższej jednak niż cena gwarancyjna. Jeśli limit jest niższy niż cena gwarancyjna wówczas dochodzi do transakcji warunkowej. W przypadku dwóch lub większej ilości zleceń z takim samym limitem decyduje kolejność zgłoszeń. Opisana usługa jest darmowa i poufna. 5. Tabela postąpień Licytacja rozpoczyna się od ceny wywoławczej. Aukcjoner kolejne postąpienia podaje według tabeli postąpień. W zależności od przebiegu aukcji może on wedle własnego uznania zdecydować o innej wysokości postąpienia. cena postąpienia 0 – 1 000 50 1 000 – 2 000 100 2 000 – 5 000 200 5 000 – 10 000 500 10 000 – 30 000 1 000 30 000 – 100 000 2 000 100 000 – 200 000 5 000 200 000 – 500 000 10 000 500 000 – 1 000 000 20 000 Powyżej 1 000 000 50 000 III. PO AUKCJI 1. Płatność Kupujący zobowiązany jest do zapłaty należności za wylicytowane obiekty w terminie 14 dni od dnia aukcji. Przekroczenie wyznaczonego terminu grozi naliczeniem odsetek ustawowych za okres opóźnienia w zapłacie. Akceptujemy płatność w gotówce, kartami płatniczymi (MasterCard, VISA) oraz przelewem bankowym na konto Galerii organizującej aukcję. W tytule prosimy wpisać nazwę aukcji, datę aukcji oraz numer obiektu. 2. Płatność w walutach innych niż polski złoty Wszystkie transakcje zawierane są w polskich złotych. Na specjalne życzenie po wcześniejszym uzgodnieniu dopuszczamy wpłaty w euro, dolarach amerykańskich lub funtach brytyjskich. Wartość transakcji opłacanej w innej walucie niż polski złoty będzie powiększona o opłatę manipulacyjną w wysokości 1%. Przeliczenia dokonujemy po dziennym kursie kupna waluty Banku PKO BP. 3. Odstąpienie od umowy W razie opóźnienia nabywcy w zapłacie możemy odstąpić od umowy z nabywcą po bezskutecznym upływie terminu dodatkowego wyznaczonego na zapłatę. 4. Reklamacje Wszelkie możliwe reklamacje rozpatrywane są zgodnie z przepisami prawa polskiego. Reklamację z tytułu niezgodności towaru z umową można zgłosić w ciągu jednego roku od wydania obiektu. Wobec osób niebędących bezpośrednimi nabywcami na aukcji nie ponosimy odpowiedzialności za ukryte wady fizyczne oraz wady prawne zakupionych obiektów. 5. Odbiór zakupionego obiektu Przy odbiorze zakupionych obiektów wymagamy okazania dokumentu potwierdzającego tożsamość. Obiekty mogą zostać wydane nabywcy lub osobie posiadającej pisemne upoważnienie. Może to nastąpić tylko w momencie pełnej płatności i uregulowania wszystkich zobowiązań wynikających z wcześniejszych zakupów. Zakupione obiekty na aukcji powinny być odebrane w ciągu 30 dni od aukcji. W przeciwnym razie mogą one zostać odesłane do magazynu zewnętrznego, a klient obciążony kosztami transportu oraz magazynowania. Wielkość opłat będzie uzależniona od operatora magazynu oraz rodzaju i wielkości obiektu. Tym samym ponosimy odpowiedzialność za utratę lub uszkodzenie obiektu jedynie przez okres 30 dni od aukcji. 6. Transport i przesyłka Zapewniamy podstawowe opakowanie zakupionych obiektów umożliwiające odbiór osobisty. Na wyraźne życzenie klienta możemy pomóc w kontakcie z wyspecjalizowaną firmą zajmującą się pakowaniem i wysyłką dzieł sztuki. 7. Pozwolenie na eksport Przed wzięciem udziału w aukcji potencjalnym licytującym radzimy, aby zorientowali się czy w razie potrzeby wywozu obiektu poza granice Polski nie są wymagane dodatkowe pozwolenia. Przypominamy, że reguluje to ustawa z dnia 23 lipca 2003 r. o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami (Dz.U. nr 162 poz. 1568, z późn. zm.), zgodnie z którą wywóz określonych obiektów poza granice kraju wymaga zgody odpowiednich władz; w szczególności dotyczy to obrazów starszych niż 50 lat o wartości powyżej 40 000 złotych. Nabywca jest zobowiązany do przestrzegania przepisów w tym zakresie, a niemożliwość uzyskania odpowiednich dokumentów lub opóźnienie w ich uzyskaniu nie uzasadniają odstąpienia od sprzedaży ani opóźnienia w uiszczeniu pełnej ceny nabycia za obiekt. Na wyraźne życzenie klienta możemy pomóc w kontakcie z wyspecjalizowaną firmą zajmującą się sprawami formalnymi związanymi z eksportem dzieł sztuki. 8. Zagrożone gatunki Przedmioty zrobione z materiału roślinnego lub zwierzęcego albo zawierające je, m.in. koralowiec, skóra krokodyla, kość słoniowa, kość wieloryba, róg nosorożca, skorupa żółwia, niezależnie od wieku, procentu zawartości, mogą wymagać dodatkowych pozwoleń lub certyfikatów przed wywozem. Prosimy pamiętać, że uzyskanie dokumentów umożliwiających eksport nie jest równoznaczne z możliwością importu do innego państwa. Nabywca jest zobowiązany do przestrzegania przepisów w tym zakresie, a niemożliwość uzyskania odpowiednich dokumentów lub opóźnienie w ich uzyskaniu nie uzasadniają odstąpienia od sprzedaży ani opóźnienia w uiszczeniu pełnej ceny nabycia za obiekt. Obiekty tego typu zostały oznaczone dla Państwa wygody symbolem „○” opisanym w legendzie. Nie ponosimy jednak odpowiedzialności za błędy lub uchybienia w oznaczeniu przedmiotów zawierających elementy wytworzone z chronionych lub regulowanych prawem gatunków roślin i zwierząt. WARUNKI SPRZEDAŻY AUKCYJNEJ i WARUNKI POTWIERDZENIA AUTENTYCZNOŚCI przedstawione poniżej określają prawa i obowiązki licytujących i kupujących z jednej strony oraz Sopockiego Domu Aukcyjnego i komitentów z drugiej. Wszyscy potencjalni kupujący na aukcji powinni dokładnie przeczytać WARUNKI SPRZEDAŻYAUKCYJNEJ i WARUNKI POTWIERDZENIA AUTENTYCZNOŚCI, zanim przystąpią do licytacji. WARUNKI SPRZEDAŻY AUKCYJNEJ 1. WPROWADZENIE Każdy obiekt zaprezentowany w katalogu aukcyjnym przeznaczony jest do sprzedaży na warunkach określonych: a) w WARUNKACH SPRZEDAŻY AUKCYJNEJ i WARUNKACH POTWIERDZENIA AUTENTYCZNOŚCI, b) w innych informacjach podanych w pozostałych częściach katalogu aukcyjnego, szczególności w PRZEWODNIKU DLA KLIENTA, c) w dodatkach do katalogu aukcyjnego lub innych materiałach udostępnionych przez Sopocki Dom Aukcyjny na sali aukcyjnej. W każdym przypadku zmiana warunków może nastąpić poprzez stosowny aneks bądź ogłoszenie podane do wiadomości przez aukcjonera przed rozpoczęciem aukcji. Poprzez licytację na aukcji, niezależnie czy osobistą, czy za pośrednictwem przedstawiciela, czy też na podstawie złożonego zlecenia licytacji telefonicznej lub z limitem, licytujący i kupujący wyrażają zgodę na brzmienie niniejszych WARUNKÓW SPRZEDAŻY AUKCYJNEJ ze zmianami i uzupełnieniami oraz WARUNKÓW POTWIERDZENIA AUTENTYCZNOŚCI. 2. SOPOCKI DOM AUKCYJNY JAKO POŚREDNIK HANDLOWY Sopocki Dom Aukcyjny występuje jako zastępca pośredni działający w imieniu własnym, lecz na rachunek komitenta uprawnionego do rozporządzenia obiektem, chyba że inaczej zastrzeżono w katalogu, jego zmianach lub w ogłoszeniach podanych do wiadomości przed aukcją. 3. LICYTOWANIE NA AUKCJI 1) Sopocki Dom Aukcyjny może według swojego uznania odmówić dopuszczenia niektórych osób do udziału w aukcji lub sprzedaży poaukcyjnej. Wszyscy licytujący muszą zarejestrować się przed aukcją, dostarczyć wymagane informacje przewidziane w formularzu rejestracji, okazać dokument potwierdzający tożsamość oraz odebrać tabliczkę z numerem licytacyjnym. 2) Dla wygody licytujących, którzy nie mogą uczestniczyć w aukcji osobiście, Sopocki Dom Aukcyjny może zrealizować pisemne zlecenie licytacji. W takim przypadku nieobecni licytujący powinni wypełnić formularz „Zlecenia licytacji”, który można znaleźć w katalogu, na stronie internetowej Sopockiego Domu Aukcyjnego lub otrzymać w galeriach Sopockiego Domu Aukcyjnego. Kwoty wskazane przez licytującego w zleceniu licytacji nie powinny zawierać opłaty aukcyjnej i opłat dodatkowych, powinny być wyrażone w polskich złotych oraz zgodne z tabelą postąpień. Jeżeli podana kwota nie jest zgodna z kwotami w tabeli postąpień, zostanie ona obniżona. Aukcjoner nie akceptuje zlecenia licytacji, w którym nie ma wskazanej maksymalnej kwoty, do której Sopocki Dom Aukcyjny może zrealizować zlecenie. Sopocki Dom Aukcyjny dołoży starań, aby klient zakupił wybrany obiekt w możliwie jak najniższej cenie, nie niższej jednak niż cena gwarancyjna. Jeśli limit podany przez licytującego jest niższy niż cena gwarancyjna, a stanowi jednocześnie najwyższą ofertę, wówczas dochodzi do transakcji warunkowej. W przypadku dwóch lub większej liczby zleceń z takim samym limitem decyduje kolejność zgłoszeń. Wszystkie zlecenia licytacji wraz z fotokopią dokumentu tożsamości umożliwiającym weryfikację danych osobowych powinny być przesłane (pocztą, faxem bądź e-mailem) albo dostarczone osobiście do galerii Sopockiego Domu Aukcyjnego przynajmniej 24 godziny przed rozpoczęciem aukcji. Dostarczone później zlecenia mogą nie być zrealizowane. 3) Od osób zainteresowanych licytacją przez telefon wymaga się zgłoszenia chęci licytacji telefonicznej poprzez wypełnienie formularza „zlecenie licytacji”, dostępnego w katalogu, na stronie internetowej Sopockiego Domu Aukcyjnego lub w galeriach Sopockiego Domu Aukcyjnego. Wszystkie zlecenia licytacji powinny być przesłane (pocztą, faxem, mailem) lub dostarczone osobiście do galerii Sopockiego Domu Aukcyjnego przynajmniej 24 godziny przed rozpoczęciem aukcji. Wymaga się również przesłania fotokopii dokumentu tożsamości w celu weryfikacji danych osobowych. Dostarczone później zlecenia mogą nie być zrealizowane. Licytacja telefoniczna może być nagrywana, złożenie zlecenia jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na nagrywanie rozmowy telefonicznej. Na wypadek trudności z połączeniem telefonicznym licytujący może określić na zleceniu limit, do którego pracownik domu aukcyjnego będzie licytować pomimo braku połączenia. Jeśli żaden limit nie jest określony na zleceniu, pracownik domu aukcyjnego uznaje w takim wypadku, że klient oferuje przynajmniej cenę wywoławczą. 4) Podczas licytacji, zarówno osobistej, telefonicznej, jak i za pośrednictwem pracownika Sopockiego Domu Aukcyjnego, licytujący bierze osobistą odpowiedzialność za zapłatę za wylicytowane obiekty, co opisane jest dokładniej w paragrafie 3 punkcie 5 poniżej, chyba że przed rozpoczęciem aukcji zostało wyraźnie uzgodnione na piśmie z Sopockim Domem Aukcyjnym, że oferent jest pełnomocnikiem zidentyfikowanej osoby trzeciej akceptowalnej przez Sopocki Dom Aukcyjny. 5) Usługa licytacji na podstawie zlecenia licytacji nie podlega żadnej opłacie. Sopocki Dom Aukcyjny zobowiązuje się dochować należytej staranności w realizacji zleceń, jednak nie ponosi odpowiedzialności za niezrealizowanie takich ofert, chyba że wina za brak realizacji zlecenia leży wyłącznie po stronie Sopockiego Domu Aukcyjnego. 4. PRZEBIEG AUKCJI 1) Obiekty mogą być oferowane z zastrzeżeniem ceny gwarancyjnej, która jest poufną minimalną ceną sprzedaży uzgodnioną między Sopockim Domem Aukcyjnym i komitentem. 2) Aukcjoner może w każdym momencie aukcji wycofać którykolwiek obiekt, ponownie zaoferować przedmiot do sprzedaży (również bezpośrednio po uderzeniu młotkiem) w razie zaistnienia błędu bądź sporu co do wyniku licytacji. W powyższym przypadku aukcjoner może podjąć wszelkie działania, które uzna za stosowne i racjonalne. Jeżeli jakikolwiek spór co do wyniku licytacji powstanie po aukcji, wynik sprzedaży w ramach aukcji uznaje się za ostateczny. 3) Aukcjoner rozpoczyna licytację i decyduje o wysokości kolejnych postąpień. W celu osiągnięcia ceny gwarancyjnej obiektu aukcjoner i pracownicy Sopockiego Domu Aukcyjnego mogą składać w toku licytacji oferty w imieniu komitenta bez wskazania, że czyni to w imieniu komitenta, bądź to przez składanie następujących po sobie ofert licytacyjnych, bądź też oferty w odpowiedzi na oferty składane przez innych oferentów. Jeżeli nie ma żadnych ofert na dany obiekt, aukcjoner może uznać przedmiot za niesprzedany. 4) Ceny na aukcji podawane są w polskich złotych i w tej walucie powinna być dokonana płatność. 5) Licytujący, który zaoferował najwyższą kwotę zaakceptowaną przez aukcjonera, jest zwycięzcą licytacji. Uderzenie młotkiem przez aukcjonera oznacza akceptację najwyższej oferty i zawarcie umowy sprzedaży między Sopockim Domem Aukcyjnym a kupującym. Ryzyko i odpowiedzialność za obiekt przechodzący na własność kupującego opisane zostały w paragrafie 6 poniżej. 6) Każda poaukcyjna sprzedaż obiektów oferowanych na aukcji podlega również WARUNKOM SPRZEDAŻY AUKCYJNEJ oraz WARUNKOM POTWIERDZENIA AUTENTYCZNOŚCI. 5. CENA NABYCIA I OPŁATA AUKCYJNA 1) Do kwoty wylicytowanej doliczana jest opłata aukcyjna oraz opłaty dodatkowe wynikające z oznaczeń katalogowych obiektu. Opłata aukcyjna stanowi część końcowej ceny obiektu i naliczana jest degresywnie w zależności od kwoty wylicytowanej: do kwoty 100 000 złotych (włącznie) w wysokości 18%, powyżej kwoty 100 000 złotych w wysokości 15%. Opłata aukcyjna obowiązuje również w sprzedaży poaukcyjnej. 2) Jeśli nie uzgodniono inaczej, kupujący jest zobowiązany uiścić należność w terminie 14 dni od daty aukcji, niezależnie od uzyskania pozwolenia na eksport czy innych pozwoleń. Opłaty mają być uiszczone w polskich złotych gotówką, kartą lub przelewem bankowym: a) Sopocki Dom Aukcyjny akceptuje płatność kartami płatniczymi MasterCard, VISA; b) Sopocki Dom Aukcyjny akceptuje płatność przelewem bankowym na konto galerii organizującej aukcję. W tytule przelewu proszę podać nazwę aukcji, datę aukcji oraz numer obiektu. 3) Własność zakupionego obiektu nie przejdzie na kupującego, dopóki Sopocki Dom Aukcyjny nie otrzyma pełnej ceny nabycia za obiekt, w tym opłaty aukcyjnej. Sopocki Dom Aukcyjny nie jest zobowiązana do przekazania obiektu kupującemu do chwili przeniesienia własności obiektu na kupującego. Wcześniejsze przekazanie obiektu kupującemu nie jest równoznaczne z przeniesieniem prawa własności obiektu na kupującego ani zwolnieniem z obowiązku zapłaty przez niego ceny nabycia. 6. ODBIÓR ZAKUPU 1) Odbiór wylicytowanych obiektów jest możliwy po dokonaniu wpłaty pełnej ceny nabycia oraz uregulowaniu innych płatności wobec Sopockiego Domu Aukcyjnego. Jak tylko nabywca spełni wszystkie wymagania, powinien skontaktować się z galerią Sopockiego Domu Aukcyjnego organizującą aukcję, aby umówić się na odbiór obiektu. 2) Kupujący powinien odebrać zakupiony obiekt w terminie 30 dni od daty aukcji. Po tym terminie Sopocki Dom Aukcyjny przesyła wszystkie wylicytowane obiekty do magazynu zewnętrznego, a kupujący obciążony zostanie kosztami transportu oraz magazynowania. Wielkość opłat będzie uzależniona od operatora magazynu oraz rodzaju i wielkości obiektu. Zaakceptowanie niniejszego regulaminu równoznaczne jest z zaakceptowaniem regulaminu spółki magazynowej. Po upływie 30 dni od daty aukcji na kupującego przechodzi ryzyko utraty i uszkodzenia nieodebranego obiektu, a także ciężary związane z takim obiektem, w tym koszty jego ubezpieczenia. Sopocki Dom Aukcyjny odpowiada względem kupującego za szkody z tytułu straty lub uszkodzenia obiektu, jednak jedynie do wysokości ceny nabycia obiektu. 3) Dla wygody kupującego Sopocki Dom Aukcyjny nieodpłatnie zapewnia podstawowe opakowanie obiektu umożliwiające jego odbiór osobisty. Na wyraźne życzenie kupującego Sopocki Dom Aukcyjny może pomóc w kontakcie z wyspecjalizowaną firmą zajmującą się pakowaniem i wysyłką dzieł sztuki. Każde takie zlecenie odbywa się na odpowiedzialność klienta, Sopocki Dom Aukcyjny nie bierze odpowiedzialności za nieprawidłowe wykonanie usług przez przewoźników bądź inne osoby trzecie. Jeżeli klient sam wybierze firmę transportową, jej przedstawiciel powinien skontaktować się telefonicznie z galerią Sopockiego Domu Aukcyjnego organizującą aukcję, przynajmniej 24 godziny przed planowanym odbiorem obiektu. 4) Sopocki Dom Aukcyjny będzie wymagał okazania dowodu osobistego przed przekazaniem obiektu nabywcy bądź jego przedstawicielowi, który dodatkowo powinien posiadać pisemne upoważnienie od nabywcy. 7. BRAK PŁATNOŚCI Bez uszczerbku dla innych praw sprzedający, w przypadku gdy nabywca nie uiści pełnej ceny nabycia za obiekt w terminie 14 dni od daty aukcji, Sopocki Dom Aukcyjny może zastosować jeden lub kilka z poniższych środków prawnych: a)przechować obiekt w galeriach Sopockiego Domu Aukcyjnego lub winnym miejscu na ryzyko i koszt klienta; b)odstąpić od sprzedaży obiektu, zatrzymując dotychczasowe opłaty na poczet pokrycia szkód; c)odrzucić zlecenie nabywcy w przyszłości lub zrealizować takie zlecenie pod warunkiem uiszczenia kaucji; d)naliczać odsetki ustawowe w wysokości 12% w skali roku od dnia wymagalności płatności do dnia zapłaty pełnej ceny nabycia; e)odsprzedać obiekt na aukcji lub prywatnie z estymacjami i ceną minimalną ustaloną przez Sopocki Dom Aukcyjny. Jeśli obiekt na drugiej aukcji sprzeda się za kwotę niższą niż cena nabycia, na której kupujący wylicytował obiekt, nabywca pozostający w zwłoce będzie zobowiązany do pokrycia różnicy wraz z kosztami przeprowadzenia dodatkowej aukcji; f)wszcząć postępowanie sądowe przeciwko kupującemu w celu odzyskania zaległości; g)potrącić należności nabywcy względem Sopockiego Domu Aukcyjnego z wierzytelności wobec tego nabywcy wynikających z innych transakcji; h)podjąć wszelkie inne działania odpowiednie do zaistniałych okoliczności. 8. DANE OSOBOWE KLIENTA W związku ze świadczonymi usługami oraz wymogami prawnymi związanymi z przeprowadzeniem aukcji Sopocki Dom Aukcyjny może wymagać od klientów podania danych osobowych lub w niektórych przypadkach (np. w celu sprawdzenia wypłacalności, poświadczenia tożsamości klienta lub w celu uniknięcia fałszerstwa) pozyskać dane o kliencie od osób trzecich. Sopocki Dom Aukcyjny może również wykorzystać dane osobowe dostarczone przez klienta w celach marketingowych, dostarczając materiały o produktach, usługach bądź wydarzeniach organizowanych przez Sopocki Dom Aukcyjny. Zgadzając się na WARUNKI SPRZEDAŻY AUKCYJNEJ i podając dane osobowe, klienci zgadzają się, że Sopocki Dom Aukcyjny może wykorzystać te dane do ww. celów. Jeśli klient chciałby uzyskać więcej informacji o polityce prywatności, skorygować swoje dane lub zrezygnować z dalszej korespondencji marketingowej, prosimy o kontakt pod numerem 58 550 16 05. 9. OGRANICZENIE ODPOWIEDZIALNOŚCI 1)Sopocki Dom Aukcyjny wyłącza wszelkie gwarancje inne niż WARUNKI POTWIERDZENIA AUTENTYCZNOŚCI w najszerszym zakresie dopuszczonym prawem. 2)Z zastrzeżeniem punktu 5 w paragrafie 9 całkowita odpowiedzialność Sopocki Dom Aukcyjny będzie ograniczona wyłącznie do ceny nabycia zapłaconej przez kupującego. 3)Sopocki Dom Aukcyjny nie jest odpowiedzialna za pomyłki słowne czy na piśmie w informacjach podanych klientom oraz nie ponosi odpowiedzialności wobec żadnego licytującego za błędy w trakcie prowadzonej aukcji lub popełnione winnym zakresie związanym ze sprzedażą obiektu. 4)Z zastrzeżeniem punktu 5 w paragrafie 9 Sopocki Dom Aukcyjny nie bierze odpowiedzialności wobec kupującego za szkody przewyższające cenę nabycia, o której mowa w punkcie 1 paragrafie 9 powyżej, niezależnie czy taka szkoda jest charakteryzowana jako bezpośrednia, pośrednia, szczególna, przypadkowa czy następcza. Sopocki Dom Aukcyjny nie jest zobowiązany do zapłaty odsetek od ceny zakupu. 5)Żaden przepis w niniejszych WARUNKACH SPRZEDAŻY AUKCYJNEJ nie wyklucza lub nie ogranicza odpowiedzialności Sopockiego Domu Aukcyjnego wobec kupującego, wynikającej z jakiegokolwiek oszustwa bądź świadomego wprowadzenia w błąd, lub z winy umyślnej. 10. PRAWA AUTORSKIE 1)Sprzedający nie przekazują wraz z obiektem prawa autorskiego ani prawa do reprodukowania obiektu. 2)Prawa autorskie do wszystkich zdjęć, ilustracji i tekstów związanych z obiektem, sporządzonych przez lub dla Sopockiego Domu Aukcyjnego, włączając zawartość tego katalogu, stanowią własność Sopockiego Domu Aukcyjnego. Nie mogą być one wykorzystane przez kupującego ani inne osoby bez uprzedniej zgody pisemnej Sopockiego Domu Aukcyjnego. 11. POSTANOWIENIA OGÓLNE 1)Niniejsze WARUNIKI SPRZEDAŻY AUKCYJNEJ wraz późniejszymi zmianami i uzupełnieniami, o których mowa w paragrafie 1 powyżej, oraz WARUNIKI POTWIERDZENIA AUTENTYCZNOŚCI wyczerpują całość praw i obowiązków pomiędzy stronami w odniesieniu do sprzedaży obiektu. 2)Wszelkie zawiadomienia powinny być kierowane na piśmie na adres Sopocki Dom Aukcyjny. Powiadomienia kierowane do klientów będą przesyłane na adres podany w ostatnim piśmie do Sopocki Dom Aukcyjny. 3)Jeśli jakiekolwiek z postanowień WARUNKÓW SPRZEDAŻY AUKCYJNEJ okazałoby się nieważne, bezskuteczne lub niemożliwe do zastosowania, pozostałe postanowienia będą nadal obowiązywać. Brak działania lub opóźnienie w wykonywaniu praw wynikających z WARUNKÓW SPRZEDAŻY AUKCYJNEJ nie oznacza zrzeczenia się praw lub zwolnienia z obowiązków ani nie uchyla obowiązywalności całości bądź części z postanowień WARUNKÓW SPRZEDAŻY AUKCYJNEJ. 12. PRAWO OBOWIĄZUJĄCE Prawa i obowiązki stron wynikające z niniejszych WARUNKÓW SPRZEDAŻY AUKCYJNEJ oraz WARUNKÓW POTWIERDZENIA AUTENTYCZNOŚCI, przebieg aukcji i jakiekolwiek sprawy związane z powyższymi postanowieniami podlegają prawu polskiemu. Sopocki Dom Aukcyjny w szczególności zwraca uwagę na przepisy: 1)ustawy z dnia 23 lipca 2003 r. o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami (Dz. U. Nr 162 poz. 1568, z późn.zm.) – wywóz określonych obiektów poza granice kraju wymaga zgody odpowiednich władz, 2)ustawy z dnia 21 listopada 1996 r. o muzeach (Dz. U. z 1997 r. Nr 5, poz.24, z późn. zm.) – muzea rejestrowane mają prawo pierwokupu zabytków bezpośrednio na aukcji za kwotę wylicytowaną powiększoną o opłatę aukcyjną, 3)ustawy z dnia 16 listopada 2000 r. o przeciwdziałaniu wprowadzaniu do obrotu finansowego wartości majątkowych pochodzących z nielegalnych lub nieujawnionych źródeł oraz o przeciwdziałaniu finansowaniu terroryzmu (Dz. U. z 2000r. Nr 116, poz.1216 z późn. zm.) – Dom Aukcyjny jest zobowiązany do zbierania danych osobowych nabywców dokonujących transakcji w kwocie powyżej 15 000 euro. WARUNKI POTWIERDZENIA AUTENTYCZNOŚCI Przez autentyczność obiektu rozumiemy właściwe podanie autorstwa obiektu i prawidłowe jego datowanie. Sopocki Dom Aukcyjny udziela gwarancji autentyczności obiektów zaprezentowanych w tym katalogu na okres 5 lat od daty sprzedaży przez Sopocki Dom Aukcyjny z poniższymi zastrzeżeniami: 1)Sopocki Dom Aukcyjny udziela gwarancji autentyczności obiektu jedynie bezpośredniemu nabywcy obiektu (konsumentowi). Powyższa gwarancja nie obejmuje: a) kolejnych właścicieli obiektu, włączając w to osoby, które nabyły od bezpośredniego nabywcy obiekt odpłatnie, w drodze darowizny lub dziedziczenia; b) obiektu, co do którego trwa spór o autorstwo; c) obiektu, którego autorstwo jest jedynie domniemane, co w katalogu i na certyfikacie oznaczone jest następującymi zapisami: brak dat życia po imieniu i nazwisku artysty, nazwisko artysty poprzedzone jedynie inicjałem imienia, znak zapytania w nawiasie lub bez nawiasu („? ” lub „ (?)”) po nazwisku artysty, przed lub po imieniu i nazwisku artysty określenia: „przypisywany/e/a”, „Attributed” lub skrót „Attrib.”; d) obiektu powstałego w bliżej lub szerzej rozumianym kręgu oddziaływania stylu danego artysty, co w katalogu i na certyfikacie oznaczone jest użyciem przed lub po imieniu i nazwisku artysty jednego z następujących określeń: „krąg”, „szkoła” bądź „naśladowca”; e) obiektu, którego określenie autorstwa było zgodne z ogólnie przyjętą opinią specjalistów, uczonych i innych ekspertów; f) obiektu, w przypadku którego podana w katalogu roczna data powstania różni się od faktycznej o mniej niż 15 lat; g) obiektu, w przypadku którego w datowaniu pojawiło się prawidłowe określenie stulecia, natomiast nieprawidłowe określenie części tego stulecia (połowy lub ćwierci); h) obiektów z XX w., XIX w. i starszych, w przypadku których faktycznie stwierdzone datowanie różni się w stosunku do podanego w katalogu „na korzyść” obiektu, tj. obiekt okazał się starszy, niż było to podane w opisie; i) obiektu, którego opis i datowanie zostały uznane za niedokładne przy użyciu metod naukowych lub testów, które nie były ogólnie przyjęte w czasie wydawania tego katalogu bądź w tamtym czasie były uznawane za nadmiernie kosztowne lub niewykonalne, albo według wszelkiego prawdopodobieństwa mogłyby spowodować uszkodzenia lub utratę wartości obiektu. Z L E C E N I E L I C Y TA C J I AUKCJA VARIA (11) Warszawa, 19 maja 2016 r., godz. 19 Szanowni Klienci, zachęcamy do składania pisemnych ofert w celu wzięcia udziału w aukcji. Możliwa jest także licytacja telefoniczna. Prosimy czytelnie wypełnić kartę zlecania i dostarczyć ją (osobiście, pocztą lub e-mailem: [email protected]) do siedziby SDA nie później niż 24 godziny przed rozpoczęciem licytacji. Płatność za wylicytowane prace można uregulować gotówką lub kartą w galerii oraz przelewem: BANK ZACHODNI WBK SA 67 1090 1883 0000 0001 0367 9559 Imię i nazwisko ______________________________________________________________________________________________________ Dokładny adres ______________________________________________________________________________________________________ Telefon, fax, e-mail ______________________________________________________________________________________________________ NIP (dla firm) ____________________________________ Numer dokumentu tożsamości ____________________________________________ Przed przyjęciem zlecenia licytacji pracownik Domu Aukcyjnego ma prawo prosić o podanie pełnych danych osobowych oraz o dokument potwierdzający tożsamość osoby rejestrowanej (dowód osobisty, paszport, prawo jazdy; w przypadku zleceń przesyłanych e-mailem, pocztą lub faksem: w formie kserokopii lub skanu takiego dokumentu). Proszę o licytację następujących pozycji: Nr pozycji w katalogu Autor, tytuł Maksymalna oferowana kwota lub licytacja telefoniczna Zlecenie licytacji z limitem SDA będzie reprezentował w licytacji Nabywcę do podanej kwoty, gwarantując jednocześnie nabycie obiektu za najniższą możliwą kwotę. Zgadzam się na jedno postąpienie w górę w przypadku wystąpienia innego zlecenia o tej samej wysokości: Tak Nie Zlecenie telefoniczne W przypadku zlecenia licytacji telefonicznej prosimy o podanie numeru telefonu aktualnego w czasie aukcji. Pracownicy SDA połączą się z Państwem chwilę przed rozpoczęciem licytacji wybranych obiektów. Dom Aukcyjny nie ponosi odpowiedzialności za brak możliwości wzięcia udziału w licytacji telefonicznej w przypadku problemów z uzyskaniem połączenia z podanym numerem. Numer Państwa telefonu do licytacji _________________________________________________________ Ja niżej podpisany/a oświadczam, że: 1) zapoznałem/-am się i akceptuję WARUNKI SPRZEDAŻY AUKCYJNEJ i WARUNKI AUTENTYCZNOŚCI Sopockiego Domu Aukcyjnego opublikowane w katalogu aukcyjnym, 2) zobowiązuję si ę do zrealizowania zawartych transakcji zgodnie z niniejszymi WARUNKAMI, w szczególności do zapłacenia wylicytowanej kwoty powiększonej o opłatę aukcyjną w terminie 14 dni od daty aukcji, 3) wszelkie dane zawarte w niniejszym formularzu są prawdziwe i zgodne z moją najlepszą wiedzą. W przypadku zatajenia lub podania nieprawdziwych danych Sopocki Dom Aukcyjny nie ponosi odpowiedzialności, 4) wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach koniecznych do realizacji niniejszego zlecenia, zgodnie z ustawą z 29.08.1997 r. o ochronie danych osobowych, przez Sopocki Dom Aukcyjny, 5) w yrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingowych oraz na przesyłanie katalogów wydawanych przez Sopocki Dom Aukcyjny, a także przesyłanie drogą elektroniczną informacji handlowych, zgodnie z ustawą z 29.08.1997 r. o ochronie danych osobowych, przez Sopocki Dom Aukcyjny, 6) z ostałem poinformowany/-a, że administratorem moich danych osobowych jest Sopocki Dom Aukcyjny Sp. z o.o. oraz że przysługuje mi prawo wglądu do treści moich danych oraz prawo do ich poprawienia, 7) zostałem poinformowany, że dane osobowe podane w niniejszym formularzu nie będą nikomu udostępniane, z wyjątkiem wypadków obowiązkowego udzielania informacji określonych w przepisach ustaw. _________________________________ Imię i nazwisko ________________________ data, podpis