Scenariusz zajęć dla 3-latków Autor: Agnieszka Wysocka Obszar

Transkrypt

Scenariusz zajęć dla 3-latków Autor: Agnieszka Wysocka Obszar
Scenariusz zajęć dla 3-latków
Autor: Agnieszka Wysocka
Obszar podstawy programowej:
15. Wychowanie rodzinne, obywatelskie i patriotyczne.
Grupa wiekowa: 3-latki
Blok tematyczny: Jestem dumny ze swojej rodziny, miejscowości, Ojczyzny
Temat: Święto mojej Ojczyzny.
Cele operacyjne:
Dziecko:
 posługuje się gestem i ruchem w zabawach parateatralnych;
 rozpoznaje barwy narodowe ojczystego kraju.
Wykaz nabywanych umiejętności (ujętych w podstawie programowej, jako osiągnięcia
dziecka kończącego przedszkole):
Dziecko:
 zwraca się bezpośrednio do rozmówcy, stara się mówić poprawnie pod względem
artykulacyjnym, gramatycznym, fleksyjnym i składniowym;
 uczestniczy w zajęciach ruchowych, zabawach oraz grach w ogrodzie przedszkolnym,
w parku, na boisku, w sali gimnastycznej;
 odgrywa role w zabawach parateatralnych posługując się mową, mimiką, gestem
i ruchem; umie posługiwać się rekwizytami (np. maską);
 rozumie sens informacji podanych w formie uproszczonych rysunków oraz często
stosowanych oznaczeń i symboli, np. w przedszkolu, na ulicy, na dworcu;
 wie, jakiej jest narodowości, że mieszka w Polsce, a stolicą Polski jest Warszawa.
Treści kształcenia:
 kształtowanie umiejętności społecznych (obdarzanie uwagą dzieci i dorosłych, zgodne
funkcjonowanie w zabawie, stosowanie form grzecznościowych wobec innych dzieci
oraz dorosłych, porządkowanie po sobie miejsca zabawy, pomaganie innym, uważne
słuchanie wypowiedzi innych osób;
 rozwój mowy (wyraźne mówienie, wzbogacanie słownictwa czynnego);
 kształtowanie sprawności fizycznej poprzez uczestnictwo w zajęciach ruchowych
w sali i na powietrzu;
 posługiwanie się w zabawie mimiką, gestem, ruchem;
 rozumienie sensu informacji podanych w formie symbolu (rysunek);
 rozwijanie sprawności manualnych oraz orientacji w przestrzeni.
Projekt finansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Opis sposobu realizacji:
Lp.
I.
Część dnia
aktywności
dziecka
Przebieg zajęć
Zajęcia
poranne
1.Schodzenie się dzieci, przywitanie, zabawy
swobodne w kącikach zainteresowań.
2. Święto mojej Ojczyzny:
urządzanie tablicy (gazetki)
z aktywnym udziałem dzieci.
II.
Zajęcia
dydaktyczne
tematycznej
1.Zachęcanie dzieci do podejścia do
tablicy/gazetki,
oglądania,
nazywania
zamieszczonych na niej elementów.
2. Ważne Święto:
opowieść ruchowa. Zaproszenie dzieci do
wspólnej zabawy.
3. Kolorowanie chorągiewki:
zabawa plastyczna, praca indywidualna.
III.
Zajęcia
popołudniowe
1.Zabawy swobodne na placu przedszkolnym.
2.Zabawy stolikowe- układanie puzzli.
Uwagi
o realizacji, warunki
pobudzające aktywność
dziecka
Nauczyciel
(N) przygotowuje dwie
chorągiewki biało-czerwone
oraz kolorowe ilustracje
przedstawiające
Polskę.
Sala udekorowana
jest
białymi
i
czerwonymi
balonami.
N zachęca dzieci do
wybierania
ilustracji
oraz wskazywania miejsca
eksponowania
ich
na
tablicy/gazetce tematycznej.
Chętne dzieci pomagają
N, swobodnie wypowiadają
się na temat ilustracji,
zadają pytania.
Dzieci wypowiadają się
swobodnie,
oglądają
ilustracje, zadają pytania.
N zachęca dzieci do
aktywnego
udziału
w
zabawie
poprzez
prezentację treści opowieści
ruchowej. Chętne dzieci
czynnie uczestniczą.
N zaprasza chętne dzieci do
pokolorowania
ilustracji
przedstawiającej
chorągiewkę.
Wiaderka,
łopatki,
różnorodne foremki.
Wybór należy do dzieci.
Uwagi: Propozycje zawarte w scenariuszu zostały przygotowane w taki sposób, aby nauczyciel
mógł dostosować czas realizacji zajęć do możliwości dzieci w grupie oraz z zachowaniem
tzw. zasady 1/5, zalecanej w części podstawy programowej dotyczącej zalecanych warunków
i sposobu jej realizacji.
Czas zajęć dydaktycznych w przypadku grupy dzieci 3-letnich nie powinien przekraczać
15 minut. Jeżeli niektóre dzieci pomimo upływu czasu są zainteresowane proponowanymi
działaniami nie należy im przerywać tej aktywności. Dzieci, których uwaga się wyczerpała,
Projekt finansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
w naturalny sposób powracają do realizacji „programu własnego”, czyli wybranego przez
siebie rodzaju aktywności (np. zabawowej).
Metody za M. Kwiatowską (1985):
Czynne: ćwiczeń praktycznych.
Słowne: objaśnienia i instrukcje, rozmowy.
Percepcyjne: obserwacja i pokaz, przykład dorosłych.
Formy: praca indywidualna jednolita i zróżnicowana, grupowa jednolita, zbiorowa jednolita
i zróżnicowana.
Środki dydaktyczne:
dwie chorągiewki biało-czerwone, kolorowe ilustracje przedstawiające Polskę, odtwarzacz
płyt CD, nagranie piosenki Stary niedźwiedź, czerwone kredki świecowe, wiaderka, łopatki,
różnorodne foremki, komputer z dostępem do Internetu oraz głośnikami lub tablica
multimedialna, środki dydaktyczne zamieszczone na portalu Scholaris (dla nauczyciela, do
wykorzystania w pracy z dzieckiem):
1. Scenariusz opowieści ruchowej Ważne święto;
2. Ilustracja do pokolorowania Chorągiewka;
3. a) Puzzle obrazkowe 4-elementowe Wesoły Pajacyk;
b) Wzór do puzzli;
4. a) Puzzle obrazkowe 4-elementowe Chorągiewki;
b) Wzór do puzzli;
5. Gra dydaktyczna Pomóż dziecku znaleźć jego flagę;
6. Kolorowanka multimedialna Wesoły Pajacyk;
7. Puzzle multimedialne 4-elementowe Wesoły Pajacyk;
8. Puzzle multimedialne 4-elementowe Chorągiewka.
Projekt finansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego