Regulamin młodzieżowych mistrzostw Łasku o „Puchar Lata” w tenisie ziemnym
7.
8.
9.
10.
W turnieju może wystąpić zawodnik, który mieszka bądź pochodzi z Łasku lub powiatu łaskiego,
lub często gra na kortach w Łasku i jest amatorem w ramach regulaminu „AiS”.
Turniej będzie rozgrywany w dwóch kategoriach singlowej i deblowej. O przystąpieniu do turnieju
decyduje ważna legitymacja szkolna.
Gry przebiegają zgodnie z wyznaczonym harmonogramem, od którego nie ma odwołania. Zmianę
terminu rozgrywek może podjąć Organizator Turnieju ze względu na warunki pogodowe
lub przedłużające się mecze.
Zawodnicy podczas turnieju są ogólnodostępni - muszą się stawić na ustaloną godzinę przez sędziego
naczelnego. Maksymalnie mogą się spóźnić 15 minut, jeżeli się spóźnią więcej – bez informacji
do sędziego naczelnego – następuje walkower dla przeciwnika.
Zasady losowania przedstawi sędzia naczelny, zaraz po jego rozpoczęciu.
Turniej rozgrywa się systemem w proponowanych wariantach:
a. Jeżeli do kategorii jest zgłoszonych mniej niż 6 osób:
i. Uczestnicy grają w jednej grupie „każdy z każdym”.
ii. Mecze rozgrywane są do dwóch wygranych setów. Przy stanie 1:1 w setach rozgrywany jest
super tie-break do 10 punktów, chyba że organizator zdecyduje inaczej.
b. Jeżeli do kategorii jest zgłoszonych od 6 do 8 osób:
i. Podczas losowania uczestnicy zostają podzieleni na dwie równoległe grupy, w których grają
„każdy z każdym”.
ii. Mecze w tej fazie rozgrywane są do dwóch wygranych setów. Przy stanie 1:1 w setach
rozgrywany jest super tie-break do 10 punktów.
iii. Najlepsze osoby z grup zagrają w finale, drugie osoby w grupie o 3. miejsce. O innych
meczach decyzję podejmie organizator.
iv. Mecze w tej fazie rozgrywane są do dwóch wygranych setów. Przy stanie 1:1 w setach
rozgrywany jest pełen trzeci set.
c. Jeżeli do kategorii jest zgłoszonych więcej niż 8 osób:
i. Turniej będzie toczony systemem pucharowym.
super tie-break do 10 punktów. W półfinałach i finałach rozgrywany będzie pełen trzeci set.
iii. Osoby, które przegrają swój pierwszy mecz będą mogli uczestniczyć w turnieju pocieszenia,
którego zasady zostaną przedstawione podczas turnieju.
Turniej deblowy rozgrywać się będzie systemem opisywanym w punkcie 6. na „nowych” zasadach
(w przypadku równowagi rozgrywana jest „mistrzowska piłka”, zamiast trzeciego seta rozgrywany
jest super tie-break).
Ostateczną decyzję na temat wariantu gier podejmie organizator wraz z obecnymi zawodnikami
podczas losowania. Od tej decyzji nie będzie odwołania.
Preferowanymi piłkami, którymi się będzie rozgrywać turniej są Wilson US Open. Organizator
nie zapewnia nowych piłek na spotkania.
O kolejności zawodników w grupie decyduje ilość zwycięstw.
a. W przypadku, gdy dwóch zawodników ma taką samą liczbę zwycięstw, o kolejności w grupie
decyduje bezpośrednie spotkanie pomiędzy nimi.
b. W przypadku, gdy trzech lub więcej zawodników ma taką samą liczbę zwycięstw, o kolejności
27.
Jeżeli któryś z tych przypadków spowoduje eliminację choć jednego zawodnika, powracamy
do początku tego punktu.
d. Super tie-break liczy się jako jeden set, nie liczy się w bilansie gemów.
Jest wskazane, aby sędzią głównym na meczu był zawodnik, który pauzuje.
W przypadku braku sędziego głównego podczas meczu zawodnicy sami sędziują uczciwie.
W przypadku, kiedy będzie „zamieszka” na korcie powinien być zawołany sędzia naczelny,
który „rozjaśni” sprawę. Zawodnik podający liczy głośno punkty w gemie (!).
Jeżeli w trakcie turnieju zawodnik straci chęć do gry i odda walkower w jakimś meczu (nie chodzi
o krecz), zawodnik nie otrzyma dyplomu.
Rozgrzewka przed meczem trwa nie dłużej niż 5 min.
Podczas zamian stron kortu po 1. gemie w secie zawodnik bez żadnej przerwy przechodzi na drugą
stronę kortu. Po każdej innej zamianie stron zawodnicy mają maksymalnie 90 sek. odpoczynku.
Po zakończeniu seta przerwa trwa 120 sek.
Zawodnik może poprosić o poprawienie linii w ramach przerwy po zmianie stron lub po secie,
a nie po przerwie.
Organizator ustala minimalny czas przerwy pomiędzy kolejnymi meczami singlowymi:
a. po rozegraniu meczu trwającego poniżej 1 h – 15 minut przerwy,
b. po rozegraniu meczu trwającego od 1 do 1,5 h – 30 minut przerwy,
c. po rozegraniu meczu trwającego powyżej 1,5 h – 45 minut przerwy.
Jeżeli podczas gry wystąpi jakiś uraz, zawodnik otrzymuje jednorazowo przerwę maksymalnie
5 minutową. Po meczu przerwa na wyleczenie urazu jest do uzgodnienia z organizatorem.
Od razu po zakończeniu meczu, zwycięzca idzie do organizatora i podaje mu wynik spotkania.
Zgodnie z Regulaminem Kortów Tenisowych zawodnicy muszą uprzątnąć kort od razu po skończonej
grze. Jako uprzątnięcie rozumie się przejechanie kortu siatką.
Każdy zawodnik na rozdaniu nagród otrzyma dyplom za uczestnictwo. Rozdanie nagród odbędzie
się po ostatnim meczu turnieju, godzinę poda organizator.
W razie fatalnych warunków atmosferycznych turniej zostaje wstrzymany. Zostaje wznowiony
po gotowości kortów tenisowych.
Jeśli warunki pogodowe nie pozwolą dokończyć turnieju w weekend, zostaje on przełożony
na kolejne dni powszednie w porozumieniu z zawodnikami.
Pozostałe zasady zachowania podczas meczu powinny być zgodne z przepisami gry w tenisa
i Kodeksem Postępowania Zawodnika. Dokumenty dostępne na stronie internetowej Tenisa w Łasku.
Za nieprzestrzeganie Regulaminu, przepisów a także niesportowe zachowanie zawodnik otrzymuje
ostrzeżenia.
- pierwsze naruszenie przepisów
- ostrzeżenie
- drugie naruszenie przepisów
- utrata punktu
- trzecie i każde następne naruszenie przepisów - utrata gema
W razie nieścisłości związanych z regulaminem turnieju decyzję podejmuje organizator.
W każdym momencie regulamin może ulec zmianie. Zawodnicy muszą być o tym poinformowani