Funkcjonowanie w grupie społecznej

Transkrypt

Funkcjonowanie w grupie społecznej
Funkcjonowanie w grupie społecznej
I etap edukacyjny – Scenariusz 1.
(IV etap edukacyjny)
Scenariusz zajęć wspierających kompetencje psychospołeczne w ramach udzielania pomocy psychologicznopedagogicznej uczniom ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi.
Przeznaczenie:
Dla uczniów na I etapie edukacyjnym
Temat:
Dobra zabawa to wspólna zabawa
Obszar
 Funkcjonowanie w grupie społecznej.
rozwoju:
Ćwiczone
 Umiejętność współpracy w grupie:
1. Uczeń potrafi współpracować z rówieśnikami
w sytuacjach zadaniowych w klasie.
2. Uczeń potrafi współpracować z rówieśnikami
w sytuacjach zabawowych.
umiejętności:
Cele zajęć:
1. Uczeń akceptuje reguły panujące w grupie.
2. Podejmie przypisaną mu rolę w grach i zabawach.
3. Czerpie radość z działania w grupie.
Przebieg
 Powitanie.
 Pogadanka na temat:
zajęć:
Co uczniowie robią, kiedy mają czas wolny?
 Jaką przygodę chciałyby dzisiaj przeżyć? – dzieci podają




propozycje.
Nauczyciel zaprasza dzieci na morską wyprawę.
Nauczyciel inicjuje burzę mózgów, jak zorganizować życie na statku
aby czas się nie dłużył.
Wszystkie dzieci stoją na środku dużego dywanu, który jest statkiem
(może to być również wykreślony duży prostokąt symbolizujący pokład
statku).
Nauczyciel wyznacza kapitana, a ten wydaje komendy. Reszta dzieci ma
się przemieszczać odwrotnie do wydanej komendy, np.
- na hasło lewa burta dzieci biegną na prawą stronę, aby statek
zachował równowagę;
- na hasło prawa burta wszyscy biegną na lewo;
- na hasło rufa dzieci biegną do przodu itd.
Jeżeli któreś z dzieci pomyli się i nie przejdzie na odpowiednia stronę,
będzie musiało wysiąść ze statku.
Funkcjonowanie w grupie społecznej
I etap edukacyjny – Scenariusz 1.
(IV etap edukacyjny)
 Nauczyciel inicjuje burzę mózgów, jak zorganizować życie na statku,
aby czas się nie dłużył.
 Głosowanie i wybór jednej z propozycji.
 Rozmowa kierowana, co należy zrobić, aby zrealizować wybrany
pomysł.
 Dzieci wybierają zadania i przypisują sobie role (ważne jest,
 aby wszystkie wybrały dla siebie role).
 Prezentacja (może to być zgaduj-zgadula na temat kraju, do którego
się wybierają, przyjęcie dla tubylców, plakat informujący, kim są i skąd
przybywają, itd.)
 Rundka: dzieci odpowiadają na pytanie: Co mi się podobało
w pracy z grupą?
 Zakończenie: dzieci żegnają się, podając sobie wzajemnie ręce, każdy
z nich mówi do kolegi: Miło mi było.
Po zajęciach:
 Każdy z uczniów przygotowuje propozycję wspólnej zabawy dla swojej
klasy.
Narzędzia:
1. Odpowiednio duża sala z wykładziną dywanową.
2. Tablica do zapisania propozycji.
3. Materiały papiernicze, przybory do pisania, malowania i rysowania.
Zagrożenia:
 Niektóre dzieci mogą unikać wysiłku wiążącego się z podjęciem roli.
Wskazówki:
 Forma zabawowa to najefektywniejsza metoda pracy z dziećmi.
 Przez zabawę uczą się najszybciej i łatwo identyfikują się z rolą.
 Zabawy należy powtarzać, aby przysposabiać dzieci do reguł
obowiązujących w grupie.

Podobne dokumenty