Scenariusz lekcji Scenariusz lekcji
Transkrypt
Scenariusz lekcji Scenariusz lekcji
Scenariusz lekcji Scenariusz lekcji 1 TEMAT LEKCJI: Instrukcja pętli For w języku Turbo Pascal 2 CELE LEKCJI: 2.1 Wiadomości: Uczeń potrafi: • podać konstrukcję instrukcji pętli For w języku Turbo Pascal; • omówić sposób działania instrukcji For; • podać przykłady zalet użycia takiej instrukcji; • opisać algorytm obliczania silni; • opisać algorytm obliczania średniej n liczb; • podać przykłady zastosowań instrukcji powtarzania w odniesieniu do życia codziennego. 2.2 Umiejętności: Uczeń potrafi: • napisać program wykorzystujący instrukcję For; • modyfikować program z instrukcją For; • uruchamiać gotowy program; • usuwać błędy z programu; • zapisać algorytm obliczania silni w postaci listy kroków; • zapisać algorytm obliczania silni w postaci schematu blokowego; • zapisać algorytm obliczania średniej w postaci listy kroków; • zapisać algorytm obliczania średniej w postaci schematu blokowego; • wdrażać napisany program. 3 METODY NAUCZANIA • wykład; 1 Scenariusz lekcji • laboratoria. 4 ŚRODKI DYDAKTYCZNE • komputery z zainstalowanym Turbo Pascal lub Free Pascal. 5 UWARUNKOWANIA TECHNICZNE • lokalna sieć komputerowa składająca się ze stanowisk uczniowskich, z zainstalowanym Pascalem i programem Power Point; • projektor multimedialny. 6 PRZEBIEG LEKCJI 2 Scenariusz lekcji Etap Zadanie Przebieg realizacji Uwagi do realizacji Faza przygotowawcza – czynności organizacyjne (5 min) – wprowadzenie do instrukcji pętli (5 min) – podanie tematu lekcji – przedstawienie zagadnień, które zostaną omówione na lekcji – zaciekawienie uczniów jej treścią – wyjaśnienie celowości wprowadzenia nowej instrukcji Faza realizacyjna – omówienie instrukcji pętli For (20 min) – przypomnienie pojęcia iteracji i algorytmów iteracyjnych – omówienie składni instrukcji For w wersji podstawowej – przedstawienie zmodyfikowanej wersji polecenia For, umożliwiającej zmianę licznika pętli w dół – otwarcie nowego programu i deklaracja zmiennych potrzebnych do działania pętli For (licznika pętli) – napisanie prostej aplikacji wyświetlającej na ekranie wielokrotnie wprowadzony tekst – modyfikacja programu w celu umożliwienia wprowadzania z klawiatury liczby powtórzeń 3 Scenariusz lekcji – algorytm obliczania silni (20 min) – przypomnienie pojęcia silni z matematyki – przypomnienie sposobu obliczania silni – zapisanie algorytmu obliczania silni w postaci listy kroków – zapisanie algorytmu obliczania silni w postaci schematu blokowego – utworzenie nowego programu – zaprojektowanie procedury lub funkcji obliczającej wartość silni – kodowanie programu – testowanie programu – określenie, kiedy program zaczyna generować błędne wyniki – zmiana typu zmiennej przechowującej wartość silni i określenie maksymalnej wartości silni, jaką można obliczyć w Turbopascalu – algorytm obliczania średniej n liczb (20 min) – przypomnienie pojęcia średniej z matematyki – przypomnienie sposobu obliczania średniej – zapisanie algorytmu obliczania średniej w postaci listy kroków – zapisanie algorytmu obliczania średniej w postaci schematu blokowego – utworzenie nowego programu – zaprojektowanie procedury lub funkcji obliczającej wartość średniej – kodowanie programu Faza podsumowująca – testowanie programu – podsumowanie lekcji (10 min) – przypomnienie składni polecenia For – przypomnienie przykładów realizowanych na lekcji 4 Scenariusz lekcji 7 BIBLIOGRAFIA: [1] A. Marciniak, Turbo Pascal 7.0, WNT, Warszawa 1996. [2] E. Gurbiel, G. Hardt-Olejniczak, E. Kołczyk, H. Krupicka, M. Sysło, Informatyka, cz. 1, WSiP, Warszawa 2002. [3] I. Bujnowski, Z. Talaga, Informatyka, t. 1, WSzPWN, Warszawa 2003. 8 ZAŁĄCZNIKI 9 CZAS TRWANIA LEKCJI: 2 x 45 minut 10UWAGI 5