3-latek 4-latek 5-latek 3-latek 4-latek 5-latek

Transkrypt

3-latek 4-latek 5-latek 3-latek 4-latek 5-latek
Obszar wsparcia:
G. Zabawy edukacyjne integrujące grupę i rozwijające umiejętności społeczne dzieci.
Scenariusz zajęć
Autor: Izabela Wąsikowska
Grupa zróżnicowana wiekowo: (3-latki, 4-latki, 5-latki)
Temat: Pomagamy sobie nawzajem.
Cele operacyjne:
Dziecko:
3-latek
4-latek
5-latek
Wypowiada zdania.
Nazywa zwierzęta i części ciała.
Współpracuje z kolegą.
Wykaz nabywanych umiejętności (ujętych w podstawie programowej, jako osiągnięcia
dziecka kończącego przedszkole):
Dziecko:
3-latek
4-latek
5-latek
Zwraca się bezpośrednio do rozmówcy, stara się mówić poprawnie pod względem
artykulacyjnym, gramatycznym, fleksyjnym, składniowym.
Przestrzega reguł obowiązujących w społeczności dziecięcej (stara się współdziałać
w zabawach i w sytuacjach zadaniowych).
Dysponuje sprawnością rąk oraz koordynacją wzrokowo-ruchową
potrzebną do rysowania, wycinania, nauki pisania.
Odgrywa role w zabawach parateatralnych posługując się mową,
mimiką, gestem, ruchem; umie posługiwać się rekwizytami.
Treści kształcenia:
 kształtowanie umiejętności społecznych (uważne słuchanie wypowiedzi innych,
nazywanie i umiejętne odczytywanie stanów emocjonalnych – radości, smutku);
 rozwój mowy (wyraźne wypowiadanie wyrazów);
 posługiwanie się w zabawie mimiką, gestem, ruchem;
 doskonalenie sprawności manualnej.
Projekt finansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Opis sposobu realizacji:
Lp.
1.
2.
3.
Rodzaj
ćwiczenia
Przebieg
3-latki/uwagi
4-latki/uwagi
5-latki/uwagi
o realizacji
o realizacji
o realizacji
Nawiązanie
1. Ranne zabawki:
do
tematu nauczyciel (N) pokazując slajdy z „rannymi” zabawkami (załącznik nr 7),
3 min.
pyta dzieci, co mogło się zdarzyć. Dzieci nazywają zwierzęta i części ich
ciała.
Ćwiczenia
2. Co cię boli?:
usprawniające N odtwarza plik muzyczny (załącznik nr 8). Dzieci spacerują po sali. Kiedy
3 min.
muzyka ustaje, pokazują gestem i mimiką, że są chore lub skaleczyły się.
Gdy N ponownie odtwarza dźwięki, wraca dobre samopoczucie dzieci.
3. Niebezpieczna wyprawa:
N wyznacza dwoje dzieci. Jednemu zakrywa oczy. Drugie dziecko ma za
zadanie doprowadzić kolegę do wyznaczonego miejsca. Dzieci muszą
Ćwiczenia
ominąć przeszkody np.: zarośla, głęboką wodę, ciemny las (można
właściwe.
wykorzystać ilustracje do wydrukowania znajdujące się w załącznikach nr
6 min.
1, 2, 3 lub naturalne przeszkody, które znajdują się w sali zabaw lub
w ogrodzie przedszkolnym). Kiedy dzieci docierają do celu, grupa bije
brawo. Zabawę powtarzamy.
4. Miś w sukience:
dzieci dorysowują szlaczek na sukience misia
(załącznik nr 4).
Ćwiczenia
5. Przypatrz się slajdom:
kończące.
dla chętnych dzieci łamigłówki ukazane w prezentacjach multimedialnych
3 min.
(załączniki nr 5 i 6).
Uwagi: Propozycje zawarte w scenariuszu zostały przygotowane w taki sposób, aby nauczyciel
mógł dostosować czas realizacji zajęć do możliwości dzieci w grupie oraz z zachowaniem
tzw. zasady 1/5, zalecanej w części podstawy programowej dotyczącej zalecanych warunków
i sposobu jej realizacji. Zajęcia nie powinny trwać dłużej niż 15 minut. Jeżeli niektóre dzieci
pomimo upływu czasu są zainteresowane proponowanymi działaniami nie należy im przerywać
tej aktywności. Dzieci, których uwaga się wyczerpała, w naturalny sposób powracają do
realizacji „programu własnego”, czyli wybranego przez siebie rodzaju aktywności
(np. zabawowej).
Metody za M. Kwiatowską (1985):
Czynne: samodzielnych doświadczeń, ćwiczeń praktycznych.
Słowne: objaśnienia i instrukcje, rozmowy.
Percepcyjne: obserwacja i pokaz, przykład dorosłych.
Formy: praca indywidualna jednolita i zróżnicowana, grupowa jednolita.
Projekt finansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Środki dydaktyczne:
chusta, kredki, komputer z dostępem do Internetu oraz głośnikami lub tablica multimedialna
oraz środki dydaktyczne zamieszczone na portalu Scholaris (dla nauczyciela, do
wykorzystania w pracy z dzieckiem):
1.
2.
3.
4.
5.
6.
7.
8.
Zarośla – zdjęcie do wydrukowania;
Głęboka woda – zdjęcie do wydrukowania;
Ciemny las – ilustracja;
Miś w sukience – ilustracja;
Cienie – prezentacja multimedialna;
Czy widzisz różnice? – prezentacja multimedialna;
Prezentacja multimedialna - Ranne zabawki;
Plik muzyczny - Spacer.
Projekt finansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego