Scenariusz zajęć

Transkrypt

Scenariusz zajęć
Scenariusz zajęć
II etap edukacyjny, zajęcia komputerowe
Temat: Czego mogę nauczyć się na platformie edukacyjnej?
Treści kształcenia:
Zajęcia komputerowe:
1. Bezpieczne posługiwanie się komputerem i jego oprogramowaniem. Uczeń:
1) komunikuje się z komputerem za pomocą ikon, przycisków, menu i okien dialogowych;
5) posługuje się podstawowym słownictwem informatycznym;
2. Komunikowanie się za pomocą komputera i technologii informacyjno-komunikacyjnych.
Uczeń:
2) korzysta z poczty elektronicznej przy realizacji projektów (klasowych, szkolnych lub
międzyszkolnych) z różnych dziedzin, np. związanych z ekologią, środowiskiem
geograficznym, historią lub zagadnieniami dotyczącymi spraw lokalnych;
6. Wykorzystywanie komputera oraz programów i gier edukacyjnych do poszerzania wiedzy
z różnych dziedzin. Uczeń:
1) korzysta z komputera, jego oprogramowania i zasobów elektronicznych (lokalnych
i w sieci) do wspomagania i wzbogacania realizacji zagadnień z wybranych przedmiotów.
Matematyka:
3. Liczby całkowite. Uczeń:
4) porównuje liczby całkowite;
5) wykonuje proste rachunki pamięciowe na liczbach całkowitych.
4. Ułamki zwykłe i dziesiętne. Uczeń:
12) porównuje ułamki (zwykłe i dziesiętne).
7. Proste i odcinki. Uczeń:
1) rozpoznaje i nazywa figury: punkt, prosta, półprosta, odcinek.
Język obcy nowożytny (angielski):
1. Uczeń posługuje się bardzo podstawowym zasobem środków językowych: leksykalnych,
gramatycznych, ortograficznych oraz fonetycznych, umożliwiającym realizację pozostałych
wymagań ogólnych w zakresie następujących tematów:
3) szkoła (przedmioty nauczania, przybory szkolne).
11. Uczeń korzysta ze źródeł informacji w języku obcym (np. z encyklopedii, mediów)
również za pomocą technologii informacyjno-komunikacyjnych.
12. Uczeń stosuje strategie komunikacyjne (np. domyślanie się znaczenia wyrazów
z kontekstu, rozumienie tekstu zawierającego nieznane słowa i zwroty).
Cele zoperacjonalizowane:
Uczeń:
● Zna i rozumie pojęcie „platforma edukacyjna”
● Zna zasady bezpiecznego korzystania z platformy edukacyjnej
1
●
Wie, jak korzystać z dostępnych w języku angielskim zasobów platformy edukacyjnej
Nabywane umiejętności:
Uczeń:
● Planuje pracę własną
● Aktywnie uczestniczy w zajęciach
● Odwołuje się do własnej wiedzy i doświadczenia
● Swobodnie korzysta z narzędzi nowych technologii, zarówno w kontekście rozwijania
własnych zainteresowań, rozrywki, jak i nauki
● Doskonali umiejętność odbierania poczty i odczytywania wiadomości e-mail
● Potrafi korzystać z przeglądarki internetowej
● Potrafi założyć konto na platformie edukacyjnej: www.khanacademy.org
● Potrafi korzystać z funkcji tłumacza http://translate.google.pl i tłumaczyć za jego
pomocą teksty
Kompetencje kluczowe:
●
●
●
●
●
Porozumiewanie się w języku ojczystym
Porozumiewanie się w języku obcym
Kompetencje matematyczne i podstawowe kompetencje naukowo-techniczne
Kompetencje informatyczne
Umiejętność uczenia się
Środki dydaktyczne:
●
●
●
Komputery podłączone do Internetu
Tablica interaktywna lub rzutnik
Kurs na platformie Moodle
Metody nauczania:
●
●
●
Podające: pogadanka, pokaz
Programowane: z użyciem komputera
Praktyczne: ćwiczenia, konkurs
Formy pracy:
●
●
●
●
Jednolita
Grupowa
Zróżnicowana
Zbiorowa
Przebieg zajęć:
Etap przygotowawczy
Założenie: każdy uczeń ma konto e-mail i potrafi odebrać wiadomość w szkole.
Nauczyciel przygotowuje kurs na platformie edukacyjnej, wysyła e-mail z łączem do
platformy, na której znajduje się kurs, określa warunki dostępności kursu i kod dostępu do
kursu.
2
Etap wstępny
Nauczyciel wyjaśnia uczniom, że na platformie edukacyjnej mogą być umieszczane
różnorodne zasoby, takie jak: ankieta, baza danych, czat, dziennik, forum, głosowanie, lekcje
(w postaci pliku tekstowego lub pliku pdf), quizy, słowniki pojęć, warsztaty i różne zadania,
również takie, które trzeba odesłać prowadzącemu.
Czasem jednak zdarza się, że uczniowie muszą rozwiązywać zadania z tematów, o których
uczyli się już dawno i nie zawsze pamiętają, jak się do zadania zabrać. Co wtedy? Gdzie
szukać informacji potrzebnych do rozwiązania zadań?
Nauczyciel przedstawia uczniom platformę edukacyjną Khan Academy, która została
częściowo przetłumaczona na język polski, ale w pełni dostępna jest tylko w języku
angielskim.
Nauczyciel może przytoczyć uczniom fragment artykułu o Khan Academy:
„Pomysł na serwis powstał w 2004 roku, kiedy Salman Khan, starając się pomóc swoim
kuzynom w szkolnych problemach z matematyką, założył zwykły kanał na YouTube.
Zamieszczał tam krótkie 10–15-minutowe prezentacje opatrzone komentarzem (tutoriale),
które krok po kroku wyjaśniały nastoletnim siostrzeńcom wybrane zagadnienia matematyki.
Pomysł sprawdził się nie tylko w edukacji krewniaków. Wkrótce z zamieszczonych na
otwartej platformie YouTube lekcji zaczęli korzystać inni uczniowie, a Khan zaczął
otrzymywać setki e-maili z całego świata z prośbami o kolejne nagrania. Zainspirowało go to
do stworzenia portalu, na którym publikowane byłyby kolejne filmiki poświęcone edukacji. W
ten sposób Khan Academy stała się łatwą w obsłudze i dostępną na całym globie platformą
edukacyjną”.1
Ponieważ jest to platforma anglojęzyczna i nie wszystkie zasoby zostały przetłumaczone na
język polski, nauczyciel pokaże uczniom, jak korzystać z tłumacza Google.
Etap realizacji
Nauczyciel pokazuje uczniom (na tablicy interaktywnej lub rzutniku), jak założyć konto na
portalu Khan Academy:
1. Otwórz przeglądarkę internetową i wpisz w polu adresowym przeglądarki adres:
www.khanacademy.org.
2. Na wyświetlonej stronie zaloguj się, podając swój adres e-mail i uzupełniając dane:
○ First Name (imię),
○ Last Name (nazwisko),
○ Email,
○ Birthdate (data urodzin: najpierw miesiąc, potem dzień i na końcu rok).
3. Kliknij przycisk Sign up (zarejestruj).
4. Zaloguj się do swojej skrzynki pocztowej i odbierz wiadomość od Khan Academy
z prostymi instrukcjami, w jaki sposób należy dokończyć rejestrację.
5. Wykonaj instrukcje z wiadomości e-mail. Otworzy się strona Khan Academy.
Fragment artykułu „Khan Academy: czy YouTube zastąpi uniwersytet?” ze strony
http://historiaimedia.org/.
1
1
3
Nauczyciel przedstawia i omawia stronę główną platformy oraz użyteczny odnośnik Browse
our library, służący do przeglądania tematów dostępnych na platformie. Nauczyciel pokazuje
uczniom, jak korzystać z funkcji tłumacza wyszukiwarki Google (http://translate.google.pl/)
oraz przetłumaczyć tekst z języka angielskiego na polski. Uczniowie tłumaczą kilka fraz
dostępnych na stronie głównej Khan Academy.
Po zapoznaniu się z platformą Khan Academy oraz funkcją tłumacza uczniowie logują się na
platformie Moodle, gdzie nauczyciel udostępnił listę zadań z matematyki. Są to dość trudne
zadania i aby je rozwiązać, uczniowie mogą skorzystać z pomocy Khan Academy.
Nauczyciel dzieli uczniów na trzy grupy, wyznacza liderów grup i każdej grupie przydziela
jedno zadanie. Liderzy przydzielają zadania wewnątrz grup: rozwiązywanie zadania,
szukanie pomocnych materiałów w Khan Academy, tłumaczenie angielskich słówek
i terminów występujących na filmach, za pomocą funkcji tłumacza Google.
Przykładowe zadania:
1. Porównywanie ułamków. Czy ułamki 24/36 i 42/63 są równe?
(Khan Academy: http://www.youtube.com/watch?v=8KbImtB_Bz4)
2. Czym się różni prosta od półprostej?
(Khan Academy:
https://www.youtube.com/watch?v=1MTnadwdPrI&list=PLUchO7GuOkaAsRFRvXp01HDhYGpoXuTe)
3. Która liczba jest większa: -7 czy -20? Ile to jest 2-8?
(Khan Academy:
https://www.youtube.com/watch?v=BZOT0u8mYGw&list=PLUchO7GuOkaDuT1Hak5yTEK3
JB4B4CahF)
Uczniowie
mogą
korzystać
bezpośrednio
z witryny
Khan
Academy
(www.khanacademy.org/), z polskiej wersji witryny (pl.khanacademy.org) oraz z innych witryn
udostępniających materiały Khan Academy (www.edukacjaprzyszlosci.pl,
http://pracadomowa24.pl/khanacademy/).
Etap końcowy
Uczniowie podsumowują, z jakiego typu treści można korzystać na platformie Moodle.
Jakiego rodzaju zasoby dostępne są na omawianych dziś stronach? (Na początku zajęć
wymieniliśmy następujące zasoby: ankieta, baza danych, czat, dziennik, forum, głosowanie,
lekcje w postaci pliku tekstowego lub pliku pdf, quizy, słowniki pojęć, warsztaty, zadania).
Dodatkowo:
Uczeń zdolny może przygotować wykład na temat platformy Khan Academy. Zaprezentować
i omówić te funkcje platformy, które są najprzydatniejsze dla uczniów.
Elementem prezentacji może być np. film:
https://www.youtube.com/user/KhanAcademyPolski/videos?flow=grid&view=1.
4
Słowa kluczowe:
platforma edukacyjna, khanacademy, e-mail, logowanie, konto
5