Scenariusz zajęć

Transkrypt

Scenariusz zajęć
Scenariusz zajęć
IV etap edukacyjny, informatyka
Temat: Zwykły dzień. Fotoreportaż. Edycja zdjęć w programie
Picasa
Treści kształcenia:
Informatyka:
4. Opracowywanie informacji za pomocą komputera, w tym: rysunków, tekstów, danych
liczbowych, animacji, prezentacji multimedialnych i filmów. Uczeń:
2) przekształca pliki graficzne z uwzględnieniem wielkości plików i ewentualnej utraty jakości
obrazów;
3) opracowuje obrazy i filmy pochodzące z różnych źródeł, tworzy albumy zdjęć
2. Wyszukiwanie, gromadzenie, selekcjonowanie, przetwarzanie i wykorzystywanie
informacji, współtworzenie zasobów w Sieci, korzystanie z różnych źródeł i sposobów
zdobywania informacji. Uczeń:
1) znajduje dokumenty i informacje w udostępnianych w Internecie bazach danych (np.
bibliotecznych, statystycznych, w sklepach internetowych), ocena ich przydatności
i wiarygodności oraz gromadzenie ich na potrzeby realizowanych projektów z różnych
dziedzin.
Język obcy nowożytny, poziom IV.0 (angielski)
1. Uczeń posługuje się podstawowym zasobem środków językowych (leksykalnych,
gramatycznych, ortograficznych oraz fonetycznych), umożliwiającym realizację pozostałych
wymagań ogólnych w zakresie:
12) nauka i technika (np. odkrycia naukowe, obsługa i korzystanie z podstawowych urządzeń
technicznych, technologie informacyjno-komunikacyjne)
11. Uczeń korzysta ze źródeł informacji w języku obcym (np. z encyklopedii, mediów,
instrukcji obsługi) również za pomocą technologii informacyjno-komunikacyjnych.
Cele zoperacjonalizowane:
Uczeń:
● Umie rejestrować obraz za pomocą dostępnego sprzętu (telefon, komputer, aparat
fotograficzny)
● Potrafi posługiwać się interfejsem programu Picasa
● Potrafi retuszować pliki graficzne w celu uzyskania zamierzonego efektu oraz
z uwzględnieniem poprawności technicznej
Nabywane umiejętności:
Uczeń:
● Potrafi zarejestrować obraz w telefonie komórkowym
● Potrafi zapisać plik z obrazem (fotografię) w komputerze oraz przenieść plik do
komputera z innego urządzenia
1
●
●
●
●
●
●
●
●
●
●
●
Potrafi rozpoznać, jaka jest barwa zdjęcia (zimna/ ciepła) oraz zmodyfikować
temperaturę obrazu
Potrafi zmodyfikować kontrast zdjęcia
Potrafi zmodyfikować nasycenie kolorów obrazu
Potrafi kadrować i przycinać zdjęcie
Potrafi pomniejszać i powiększać zdjęcie
Potrafi obracać zdjęcie
Potrafi zapisywać zdjęcie w albumie
Potrafi wyretuszować różne zdjęcia tak, aby miały jednolitą temperaturę barw,
nasycenie kolorów itd.
Potrafi przekształcić plik graficzny na mniejszy
Umie przygotować fotoreportaż
Umie planować pracę własną i w zespole
Kompetencje kluczowe
●
●
●
●
●
●
Kompetencje informatyczne
Porozumiewanie się w języku ojczystym
Porozumiewanie się w językach obcych
Kompetencje społeczne i obywatelskie
Kompetencje matematyczne i podstawowe kompetencje naukowo-techniczne
Świadomość i ekspresja kulturalna
Środki dydaktyczne:
●
●
●
●
Komputery podłączone do Internetu i sieci szkolnej z zainstalowanym programem
Picasa
Film (samouczek): „Jak retuszować fotografie w programie Picasa?”
Zasób multimedialny – fotografia: „Przed retuszem”
Zasób multimedialny – fotografia: „Po retuszu”
Metody nauczania:
●
●
●
Podające: opis
Problemowe: dyskusja
Praktyczne: ćwiczenia
Formy pracy:
●
●
●
●
Jednolita
Zróżnicowana
Zbiorowa
Indywidualna lub grupowa (w parach)
Przebieg zajęć:
Etap przygotowawczy
Nauczyciel prosi uczniów, aby wyszukali przykładowy fotoreportaż (w formie papierowej –
gazeta lub magazyn – lub elektronicznej, np. łącze do strony). Prosi ich o zrobienie
2
kilku/kilkunastu zdjęć na temat „Zwykły dzień”. Ważne, aby uczniowie wykorzystali w tym
celu dowolne dostępne narzędzia: telefon komórkowy, aparat fotograficzny, kamerę
internetową itd.
Uwagi:
● Wyszukanie fotoreportażu może być zadaniem dla ucznia zdolnego, który na
zajęciach przedstawi wybrany fotoreportaż oraz go omówi.
● Możliwe, że w klasie znajduje się pasjonat fotografii, który sam fotografuje – warto,
aby przedstawił i omówił własne prace.
● Jeśli uczniowie nie dostarczą własnych zdjęć, nauczyciel powinien mieć
przygotowane dowolne zdjęcia do wykorzystania przez uczniów na zajęciach
(z archiwów szkoły – np. z uroczystości czy zawodów sportowych – bądź z zasobów
np. Wikimedia Commons [http://commons.wikimedia.org/wiki/Main_Page]).
● Przewidziano korzystanie na zajęciach z materiałów anglojęzycznych – warto
skonsultować to wcześniej z nauczycielem języka angielskiego, aby jak najlepiej
wkomponować zajęcia w realizowanie innych punktów podstawy programowej
i uzyskać najlepsze efekty edukacyjne.
● Niniejsze zajęcia powinny być kolejnymi z serii dotyczącej pracy z obrazem, ich
edycją, przekształcaniem itd.
Etap wstępny
Nauczyciel zaczyna dyskusję na temat fotoreportażu. Pyta uczniów: Czy możecie podać
przykłady fotoreportaży, które zrobiły na Was szczególne wrażenie? Czy znacie konkursy
fotograficzne, m.in.: World Press Photo (światowy konkurs fotografii prasowej), Grand Press
Photo (ogólnopolski konkurs fotografii prasowej), Wielki Konkurs Fotograficzny National
Geographic? Prosi uczniów o odszukanie stron tych konkursów w Sieci oraz odnalezienie
przykładów fotoreportaży oraz fotoreportaży nagrodzonych. Uczniowie próbują wskazać
cechy dobrego, udanego fotoreportażu.
Etap realizacji
Nauczyciel wskazuje, że podstawą udanego fotoreportażu jest pomysł – temat i pojedyncze
zdjęcia, które się składają na całą historię. Uczniowie pracują samodzielnie lub w parach
(wówczas najlepiej, aby nauczyciel dobrał pary na zasadzie: uczeń zdolniejszy z mniej
zdolnym). Nauczyciel pyta uczniów, jakie musi być dobre zdjęcie, i prosi ich o przypomnienie
następujących pojęć (niektóre omawiane były na wcześniejszych zajęciach):
● kadrowanie,
● ekspozycja,
● kontrast,
● nasycenie kolorów,
● temperatura obrazu,
● ostrość,
● retusz.
Uczniowie odtwarzają film (samouczek) pt. „Jak retuszować fotografie w programie Picasa?”.
Uwaga: dźwięk (lektor) powinien być odtwarzany z jednego źródła (np. z głośników
komputera nauczyciela). Nauczyciel prosi ucznia zdolnego o przetłumaczenie i zapisanie na
tablicy angielskich i polskich odpowiedników poleceń użytych w samouczku. Uczniowie
3
otwierają na swoich komputerach program Picasa (w polskiej wersji) i odnajdują poznane
(czy też przypomniane) wcześniej polecenia edycji.
Nauczyciel prosi uczniów o pobranie na swoje komputery fotografii „Przed retuszem”. Może
również wcześniej rozesłać zasób na konta uczniów lub umieścić na ich komputerach.
Uczniowie najpierw sami określają, co jest „nie tak” z przykładowym zdjęciem, następnie ich
zadaniem jest dokonanie jak najlepszego retuszu zdjęcia pod względem:
● ostrości,
● odpowiedniej ekspozycji.
Następnie nauczyciel prezentuje na tablicy interaktywnej lub przekazuje każdemu uczniowi
wyretuszowane zdjęcie (fotografia „Po retuszu”). Uczniowie porównują swoje prace i próbują
opisać różnice oraz przyczyny ich występowania.
Nauczyciel prosi o przypomnienie zasad eksportu zdjęć oraz utraty jakości przy wielokrotnym
zapisywaniu, tak aby uczniowie uwzględnili to w swojej pracy.
Po omówieniu powyższych ćwiczeń uczniowie zapisują zrobione wcześniej zdjęcia do
tematu „Zwykły dzień” – bezpośrednio z telefonu lub aparatu, które ze sobą przynieśli,
z karty pamięci, z USB lub innego masowego nośnika danych (nauczyli się tego na
wcześniejszych zajęciach). Jeśli uczniowie nie mają własnych fotografii, nauczyciel
udostępnia im swoje.
Uczniowie przygotowują własne fotoreportaże, pamiętając, że zdjęcia powinny do siebie
pasować pod względem nasycenia kolorów, temperatury itd. Wykonują następujące
operacje:
● korekta ekspozycji,
● wyostrzenie,
● dopasowanie kolorów (barwy) obrazu.
Gotowe fotoreportaże uczniowie zapisują w albumie programu Picasa oraz udostępniają
pozostałym kolegom do wglądu.
Etap końcowy
Uczniowie prezentują swoje fotoreportaże. Omawiają sposób pracy nad ich przygotowaniem
oraz ewentualne popełnione błędy, stosowane rozwiązania, uzyskane efekty. Można
przeprowadzić głosowanie na najciekawszy fotoreportaż.
Dodatkowo:
Uczeń zdolny może:
● przygotować materiały wprowadzające do zajęć – wyszukać i opracować informacje
o największych
konkursach
fotograficznych
i ich
zwycięzcach
wraz
z zaprezentowaniem uzasadnienia jury konkursu; wyszukać i przedstawić
najciekawsze według niego fotoreportaże; przygotować notkę biograficzną
o wybitnym fotoreporterze;
● opracować i przypomnieć innym uczniom informacje dotyczące zapisywania
i eksportu zdjęć;
● pomagać uczniom mniej zdolnym podczas edycji zdjęć i korzystania z programu
Picasa.
4
Uczeń z trudnościami w nauce języków obcych nie musi korzystać z samouczka, ale może
pracować bezpośrednio z nauczycielem lub w parze z uczniem zdolnym, który wyjaśnia mu
działanie programu Picasa (w polskiej wersji).
Słowa kluczowe:
Picasa, fotografia, edycja zdjęć, fotoreportaż
5