fotografujemy_przyrode_pakiet_67043

Transkrypt

fotografujemy_przyrode_pakiet_67043
Scenariusz zajęć
Autor: Marta Jaszczuk
Obszar podstawy programowej:
12. Wychowanie dla poszanowania roślin i zwierząt.
Grupa zróżnicowana wiekowo: (3-latki, 4-latki, 5-latki)
Blok tematyczny: Szanuję rośliny i zwierzęta, interesuję się przyrodą
Temat: Fotografujemy przyrodę.
Cele operacyjne:
Dziecko:
3-latek
4-latek
5-latek
Naśladuje odgłosy wydawane przez najczęściej występujące ptaki w Polsce.
Uczestniczy w zabawach ruchowych, podczas ich trwania zachowuje się kulturalnie
w stosunku do innych osób.
Wypowiada się samorzutnie na temat oglądanych ilustracji i zaobserwowanych ptaków
w karmniku.
Układa puzzle według poziomu trudności dostosowanego do wieku.
Dokarmia ptaki w karmniku.
Wymienia sposoby opieki nad ptakami w okresie zimowym.
Współpracuje
z
innymi
dziećmi
przy
tworzeniu
kolażu.
Podejmuje próby współpracy z innymi dziećmi.
Współpracuje
z
innymi
dziećmi,
udziela
potrzebującym pomocy.
Czyta sposobem globalnym
wyrazy PTAK, „podpisuje”
ilustracje
przedstawiające
ptaki.
Wykaz nabywanych umiejętności (ujętych w podstawie programowej, jako osiągnięcia
dziecka kończącego przedszkole):
Dziecko:
3-latek
4-latek
5-latek
Mówi płynnie, niezbyt głośno, dostosowując ton głosu do sytuacji.
Zwraca się bezpośrednio do rozmówcy, stara się mówić poprawnie pod względem
artykulacyjnym, gramatycznym, fleksyjnym, składniowym.
Stara się łączyć przyczynę ze skutkiem, próbuje przewidywać, co się może zdarzyć.
Uczestniczy w zajęciach ruchowych, zabawach i grach w ogrodzie przedszkolnym, w parku,
na boisku, w sali gimnastycznej.
Projekt finansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Umie
wypowiadać
się
w
różnych
technikach
plastycznych i przy użyciu
elementarnych
środków
wyrazu (takich jak kształt
oraz barwa) w postaci
prostych kompozycji, a także
form konstrukcyjnych.
Dysponuje sprawnością rąk i koordynacją wzrokowo-ruchową
potrzebną do rysowania, wycinania, nauki pisania.
Potrafi wymienić zmiany zachodzące w życiu roślin oraz
zwierząt w kolejnych porach roku; wie, w jaki sposób
człowiek może je chronić i pomóc im przetrwać zimę.
Interesuje
się
czytaniem
i pisaniem; jest gotowe do
nauki czytania oraz pisania.
Treści kształcenia:









znajomość wyglądu najczęściej występujących ptaków w Polsce oraz sposobów pomocy
zwierzętom w przetrwaniu zimy;
fotografowanie, obserwowanie otaczającej przyrody (np. ptaków w karmniku);
kształtowanie umiejętności społecznych (obdarzanie uwagą dzieci i dorosłych, zgodne
funkcjonowanie w zabawie, stosowanie form grzecznościowych wobec innych dzieci
oraz dorosłych, porządkowanie po sobie miejsca zabawy, pomaganie innym, uważne
słuchanie wypowiedzi innych osób);
rozwój mowy (wyraźne mówienie, wzbogacanie słownictwa);
kształtowanie sprawności fizycznej poprzez uczestnictwo w zajęciach ruchowych w sali
i na powietrzu;
posługiwanie się w zabawie mimiką, gestem, ruchem;
rozwijanie sprawności manualnej poprzez wykonywanie prac plastyczno-technicznych
(kolaż);
kształtowanie umiejętności współpracy;
czytanie globalne.
Opis sposobu realizacji:
Lp.
I.
Część dnia
aktywności
dziecka
Zajęcia
poranne
Przebieg zajęć
3-latki/uwagi
4-latki/uwagi
5-latki/uwagi
o realizacji
o realizacji
o realizacji
1.Schodzenie się dzieci. Gra na przywitanie - dzieci stoją w okręgu,
a nauczyciel (N) zwraca się do nich słowami: „Witam tych, którzy:
- dbają o przyrodę;
- dokarmiają ptaki zimą;
- lubią robić zdjęcia;
Projekt finansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
- widzieli kiedyś bociana”.
Dzieci, które czują się przywitane „odmachują” N.
Zabawy swobodne w kącikach zainteresowań. Zachęcanie dzieci do
podejścia do kącika książek, w którym znajdują się albumy poświęcone
ptakom, a także plakat przedstawiający bociana (załącznik nr 4);
podejmowanie przez dzieci prób opisu wyglądu ptaków znajdujących się
na ilustracjach.
2. Zdjęcie:
gra ruchowa. Dzieci swobodnie poruszają się po sali, na hasło
N: „Zdjęcie!” dzieci przyjmują pozę i zastygają w bezruchu. Po chwili
znowu biegają po sali; zabawę powtarza się kilkukrotnie.
Przygotowanie do śniadania
II.
III.
Zajęcia
dydaktyczne
1. Czym żywią się ptaki?:
rozmowa na temat konieczności dokarmiania ptaków podczas zimy.
Oglądanie nasion, którymi żywią się ptaki.
2. Zimowy spacer:
wyjście do ogrodu i dokarmianie ptaków w karmniku różnego rodzaju
nasionami. Robienie zdjęć w trakcie dokarmiania. Zwrócenie szczególnej
uwagi na konieczność zachowania ciszy, aby nie spłoszyć ptaków.
3. Nasze fotografie:
wspólne oglądanie na ekranie komputera bądź rzutnika zrobionych
w czasie dokarmiania ptaków zdjęć. Jeśli dzieciom udało się
sfotografować jakiegoś ptaka N podaje jego nazwę. N zachęca dzieci do
dzielenia się wrażeniami z odbytego spaceru.
4. Dzieci, które wykazują zainteresowanie 4. Ptaki w karmniku:
tematem mogą uczestniczyć w tworzeniu wykonywanie kolażu.
kolażu wspólnie z 5-latkami. Dzieci, których Potrzebny
materiał:
uwaga się wyczerpała, w naturalny sposób brystol,
wycinki
powracają do realizacji „programu własnego”, z
gazet/ilustracje
czyli wybranego przez siebie rodzaju przedstawiające ptaki,
aktywności (np. zabawowej).
kredki, flamastry, farby,
klej, nożyczki.
5. Zabawa z głosem:
dzieci
wypowiadają
słowa
zgodnie
z
poleceniem
np. „Cicho!”, „Głośno!”, „Głośny szept!”, „Powoli!”, „Szybko!”,
„Radośnie!”, „Smutno!”. Wypowiadane słowa mogą być związane
z tematem dnia, np. ptak, zima, karmnik, fotografia, fotograf, sikorka, gil.
Przygotowanie do obiadu
Zajęcia
1. Ptasie gry:
popołudniowe aktywność własna dzieci – zabawy swobodne.
Można wykorzystać karty do gry w memo
(załącznik nr 3), kolorowankę multimedialną
(załącznik nr 7) bądź grę multimedialną
(załącznik nr 8).
1. Ptak:
Globalne
czytanie
wyrazu
PTAK.
Oglądanie przez dzieci
zdjęć przedstawiających
ptaki
oraz
inne
zwierzęta.
Projekt finansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
„Podpisywanie”
obrazków
dzieci
próbują
samodzielnie
przyporządkować napis
PTAK do odpowiedniej
ilustracji.
Zainteresowane dzieci
mogą wykonać pracę
plastyczną – instrukcje
znajdują
się
w
prezentacjach
–
załączniki nr 5 i 6.
2. Ułóż puzzle!:
układanie wcześniej wyciętych przez N puzzli związanych z tematem
dnia – praca indywidualna:
- puzzle 6-cio elementowe (3-latki);
- puzzle 9-cio elementowe (4-latki);
- puzzle 12 elementowe (5-latki);.
3. Ptasie trele:
słuchanie odgłosów ptaków i naśladowanie ich.
Uwagi: Propozycje zawarte w scenariuszu zostały przygotowane w taki sposób, aby nauczyciel
mógł dostosować czas realizacji zajęć do możliwości dzieci w grupie oraz z zachowaniem
tzw. zasady 1/5, zalecanej w części podstawy programowej dotyczącej zalecanych warunków
i sposobu jej realizacji.
Jeżeli niektóre dzieci pomimo upływu czasu są zainteresowane proponowanymi działaniami
nie należy im przerywać tej aktywności. Dzieci, których uwaga się wyczerpała, w naturalny
sposób powracają do realizacji „programu własnego”, czyli wybranego przez siebie rodzaju
aktywności (np. zabawowej).
Metody za M. Kwiatowską (1985):
Czynne: ćwiczeń praktycznych, kierowanie własną działalnością dziecka, zadań stawianych
dziecku, czytanie globalne wg Glenna Domana.
Słowne: rozmowy, objaśnienia i instrukcje.
Percepcyjne: obserwacja i pokaz, przykład dorosłych.
Formy: praca indywidualna jednolita i zróżnicowana, grupowa jednolita, zbiorowa jednolita i
zróżnicowana.
Środki dydaktyczne:
albumy poświęcone ptakom, wycinki z gazet/ilustracje przedstawiające ptaki, nasiona dla
ptaków, aparat fotograficzny, rzutnik, brystole, farby, kredki, klej, nożyczki, komputer
z dostępem do Internetu oraz głośnikami lub tablica multimedialna, środki dydaktyczne
zamieszczone na portalu Scholaris (dla nauczyciela, do wykorzystania w pracy z dzieckiem):
Projekt finansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
1.
2.
3.
4.
5.
6.
7.
8.
Karmnik - puzzle 12- to elementowe, materiał do wycięcia przez nauczyciela;
Bocian - puzzle 9-cio elementowe, materiał do wycięcia przez nauczyciela;
Ptaki - karty do gry w memo;
Bociany - plakat;
Ptak z plamy - prezentacja multimedialna;
Gil z kółek – prezentacja multimedialna;
Gil – kolorowanka multimedialna;
Znajdź różnice w wyglądzie ptaków – gra multimedialna.
Projekt finansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

Podobne dokumenty