Pora¿ka Ferencvarosu z Honvedem

Piotr Matczak - strona domowa
29.08.2012.
Zmieniony 29.08.2012.
Tydzieñ po pora¿ce z Ujpestem, 25.08.2012, Ferencvaros poleg³ na w³asnym stadionie z Honvedem 0 : 2. Honved w
tym sezonie gra bardzo dobrze i przed meczem zajmowa³ pozycjê lidera. Dobr± formê potwierdzi³ i wygra³ z
Ferencvarosem, po bramce z rzutu ro¿nego oraz kontrze w ostatniej minucie meczu.
Stadion Ferencvarosu znajduje siê pomiêdzy stadionami Ujpestu i Kispestu (Honvedu - poza napisem Honved na
tablicy wyników nie zauwa¿y³em by kto¶ u¿y³ tej nazwy, wszyscy mówi± Kispest) i na wszystkie mo¿na dotrzeæ t± sam±
lini± metra. W przeciwieñstwie do dwóch pozosta³ych, stadion Ferencvarosu nie mie¶ci siê w fabrycznej okolicy. Jest
do¶æ du¿y, pewnie na 20 tysiêcy, ale na meczu by³o mo¿e 10 tysiêcy ludzi. Mog³o to wynikaæ z tego, ¿e dwa dni przed
meczem, zosta³ on przesuniêty z 14.30 na 16.15, ze wzglêdu na upa³y. Rzeczywi¶cie, by³o ponad 40 stopni. Piwo
jednak mo¿na kupiæ (400 forintów czyli oko³o 6 z³otych). Boisko zosta³o polane przed meczem i by³y te¿ przerwy. Policji
by³o bardzo du¿o, trzeba by³o daleko obchodziæ, bo ulice i wyj¶cia z metra by³y zablokowane. Na stadionie, tradycyjnie,
kibice uznawali przeciwników za Cyganów oraz wyra¿ali sugestie, co mianowicie zwolennicy przeciwnej dru¿ny powinni
robiæ ze swoimi matkami. Krótko i na temat. Po ka¿dej kontrowersyjnej sytuacji nastêpowa³a wymiana tego komunikatu
miêdzy stronami. Oczywi¶cie by³y te¿ inne narracje. Na przyk³ad nast±pi³a pewnie jaka¶ zdrada, bo kibice z kot³a
Ferencvarosu og³osili w kierunku sektora dla VIPów, ¿e wybór Skyboxów uniewa¿nia 21 lat. Ciekawa rzecz, ¿e inne has³o
nawo³ywa³o, by braæ przyk³ad z olimpijczyków (Wêgrzy znale¼li siê na 9 miejscu klasyfikacji medalowej w Londynie,
co by³o zaskoczeniem, lecz pewn± euforiê te¿ wywo³a³o).
Sam mecz by³ ciekawy. Ferencvaros atakowa³ i móg³ zdobyæ bramkê. W pewnym momencie obroñca Kispestu, le¿±c,
zatrzyma³ pi³kê g³ow± na linii bramkowej. Gra toczy³a sie pod bramk± Kispestu g³ównie i w efekcie, po jednej z kontr
bramkarz Ferencvarosu chcia³ pi³kê wybiæ g³ow± poza polem karnym, ale ¼le obliczy³ i go przeskoczy³a. Skoñczy³o
siê faulem na polu karnym, czerwon± kartk± dla obroñcy i rzutem karnym. Bramkarz obroni³ wiêc siê trochê
zrehabilitowa³, ale parê minut potem, po rzucie ro¿nym z bliska, nog±, Kispest zdoby³ prowadzenie. W drugiej
po³owie, graj±c w dziesi±tkê, Ferencvaros zas³u¿y³ na remis. Przez wiêkszo¶æ czasu, pi³karze zielono-bia³ych nie
schodzili z po³owy przeciwnika a bramkarz podchodzi³ prawie pod liniê ¶rodkow±. Klarownych sytuacji jednak nie
wypracowali a na sam koniec, zawodnik Kispestu dosta³ pi³kê na ¶rodku boiska. Maj±c przed sob± tylko bramkarza i
¿adnych obroñców w promieniu 25 metrów, prowadzi³ pi³kê przez 40 metrów, min±³ bramkarza i strzeli³ na 2 :0.
Specyfik± wêgierskich stadionów jest du¿e spo¿ycie pestek s³onecznika i dyni.
Utworzono 8 March, 2017, 23:32