Obszar wsparcia: Zajęcia edukacyjne rozwijające

Transkrypt

Obszar wsparcia: Zajęcia edukacyjne rozwijające
Obszar wsparcia:
Zajęcia edukacyjne rozwijające spostrzeganie wzrokowo słuchowe, pamięć, myślenie
przyczynowo skutkowe z wykorzystaniem opowiadań, historyjek i ilustracji (praca
z tekstem).
Scenariusz zajęć
Autor: Paulina Szmagier
Grupa wiekowa: 3-latki
Temat: Moja ulubiona zabawka. Miś.
Cele operacyjne:
Dziecko:
 odnajduje oczy i nos misia;
 uważnie słucha, stara się odpowiadać na pytanie do wysłuchanego opowiadania,
dobrać odpowiednią ilustrację;
 koloruje obrazek.
Wykaz rozwijanych i nabywanych umiejętności, ujętych w podstawie programowej,
jako osiągnięcia dziecka kończącego przedszkole:
Dziecko:
 potrafi uważnie patrzeć (organizuje pole spostrzeżeniowe), aby rozpoznać
i zapamiętać to, co jest przedstawione na ilustracjach;
 dysponuje sprawnością rąk oraz koordynacją wzrokowo-ruchową potrzebną do
rysowania, wycinania, nauki pisania.
Treści kształcenia:
 kształtowanie umiejętności uważnego słuchania;
 ćwiczenie koordynacji wzrokowo-ruchowej;
 wzbogacanie słownictwa dziecka (słuchanie opowiadania, odpowiedzi na pytania,
śpiewanie piosenki, rymowanka);
 rozwijanie sprawności manualnej, prawidłowy chwyt kredki.
Opis sposobu realizacji:
Lp.
Rodzaj ćwiczenia
1.
Nawiązanie do tematu zajęć.
Przebieg
Czas
1. Miś:
3 min.
słuchanie
piosenki
śpiewanej
przez
nauczyciela (N), który
zachęca
dzieci
do
zabawy ruchowej przy
muzyce
(swobodny
taniec
lub
taniec
w kręgu).
Uwagi o realizacji,
warunki
pobudzające
aktywność dziecka
Materiały:
tekst
piosenki (załącznik
nr
5),
podkład
muzyczny (załącznik
nr 6).
Kilka dni przed
zajęciami N może
zaproponować
dzieciom
przyniesienie
Projekt finansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
2.
Ćwiczenia usprawniające
3.
Ćwiczenia właściwe
1. Oto miś Rysio:
3 min.
zainteresowanie dzieci
tematem zajęć. N prosi,
aby dzieci przypomniały
treść piosenki. Zachęca
do
ułożenia
puzzli
obrazkowych
i/lub
multimedialnych.
1. Ulubieniec Kasi:
4 min.
N zachęca dzieci do
uważnego wysłuchania
opowiadania o Rysiu.
Przed
rozpoczęciem
lektury wręcza dzieciom
ilustracje prosząc, by
układały je przed sobą
w
odpowiednim
momencie.
Podczas
czytania N robi pauzy
w miejscach, gdzie
dzieci powinny wskazać
ilustrację. Może dawać
im
wskazówki
lub
zadawać
pytania
pomocnicze. Następnie
dzieci odpowiadają na
pytania dotyczące treści
utworu.
2.
Czego
brakuje 4 min.
misiowi?:
wyszukanie i doklejanie
ulubionych
maskotek, które będą
im
towarzyszyły
podczas dzisiejszych
zajęć (jeżeli dzieci
nie mają problemów
z koncentracją uwagi
i
nie
wymagają
maksymalnego
ograniczenia
bodźców
rozpraszających).
Materiały:
puzzle
obrazkowe
(załącznik nr 4),
puzzle multimedialne
(załącznik nr 8).
Materiały:
tekst
opowiadania
(załącznik nr 1),
ilustracje (załącznik
nr 3).
Materiały: ilustracja
(załącznik nr 2),
kredki.
Projekt finansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
4.
Ćwiczenia kończące
uszu oraz oczu misiowi,
następnie kolorowanie
ilustracji.
1. Przyjaciele Rysia:
2 min.
do wyboru kolorowanki
multimedialne
Rysio
i Maks oraz Króliczek.
Materiały:
kolorowanki
multimedialne
(załączniki nr 9 i 7).
Uwagi: Propozycje zawarte w scenariuszu zostały przygotowane w taki sposób, aby nauczyciel
mógł dostosować czas realizacji zajęć do możliwości dzieci w grupie oraz z zachowaniem
tzw. zasady 1/5, zalecanej w części podstawy programowej dotyczącej zalecanych warunków
i sposobu jej realizacji. Zajęcia nie powinny trwać dłużej niż 15 minut.
Jeżeli niektóre dzieci pomimo upływu czasu są zainteresowane proponowanymi działaniami
nie należy im przerywać tej aktywności. Dzieci, których uwaga się wyczerpała, w naturalny
sposób powracają do realizacji „programu własnego”, czyli wybranego przez siebie rodzaju
aktywności (np. zabawowej).
Metody za M. Kwiatowską (1985):
Czynne: ćwiczenia praktyczne, kierowanie własną działalnością, zadania stawiane dziecku.
Słowne: opowiadanie, rozmowy, objaśnienia, instrukcje.
Percepcyjne: obserwacja i pokaz.
Formy: praca indywidualna jednolita i zróżnicowana, grupowa jednolita.
Środki dydaktyczne:
kredki, klej, maskotki, arkusze papieru formatu A4 dla każdego dziecka, komputer
z dostępem do Internetu oraz głośnikami lub tablica multimedialna, środki dydaktyczne
zamieszczone na portalu Scholaris (dla nauczyciela do wykorzystania w pracy z dzieckiem):
1.
2.
3.
4.
5.
6.
7.
8.
9.
Tekst opowiadania Rysio – materiał do wydrukowania;
Czego brakuje misiowi? – materiał do wydrukowania;
Ilustracje do opowiadania – materiał do wydrukowania;
Rysio i Maks - puzzle obrazkowe – materiał do wydrukowania;
Tekst piosenki Miś – materiał do wydrukowania;
Podkład muzyczny do piosenki Miś – nagranie audio;
Kolorowanka multimedialna: Króliczek;
Puzzle multimedialne: Miś Ryś;
Kolorowanka multimedialna: Miś Rysio i królik Maks.
Projekt finansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego