Konspekt do lekcji chemii w klasie drugiej (zakres rozszerzony)
Transkrypt
Konspekt do lekcji chemii w klasie drugiej (zakres rozszerzony)
Konspekt do lekcji chemii w klasie drugiej (zakres rozszerzony) Dział programowy: Reakcje w roztworach wodnych elektrolitów Temat lekcji: Dysocjacja jonowa Lekcja dla klasy drugiej LO, obejmująca jedną jednostkę lekcyjną- 45 minut. Cele lekcji: -uczeń potrafi wyjaśnić, co to są elektrolity i nieelektrolity -uczeń potrafi podać przykłady elektrolitów i nieelektrolitów -uczeń potrafi wymienić podstawowe wskaźniki kwasowo-zasadowe - uczeń potrafi zbadać odczyn wodnych roztworów substancji -uczeń potrafi zapisać równania reakcji dysocjacji kwasów, zasad i soli -uczeń potrafi podać założenia teorii dysocjacji Arrheniusa -uczeń potrafi zdefiniować kwasy, zasady i sole według Arrheniusa -uczeń potrafi wyjaśnić co to jest przemiana proteolityczna -uczeń potrafi zdefiniować kwas i zasadę według Bronsteda Metody dydaktyczne: - pokaz - pogadanka - aktywizująca- praca w zespołach uczniowskich Materiały, środki dydaktyczne: -odczynniki chemiczne- roztwory: NaOH, HCl, KI, NaCl, KOH, H2SO4, woda destylowana, lakmus, oranż metylowy, fenoloftaleina -sprzęt laboratoryjny- zlewki, probówki, bateria z zamocowaną źarówką Przebieg lekcji 1.Część organizacyjna: a) przywitanie i sprawdzenie obecności b)sprawdzenie wykonanej przez uczniów pracy pozalekcyjnej 2.Część nawiązująca: a)podanie tematu lekcji b)przypomnienie pojęć kation, anion 3.Część właściwa: a)pokaz- badanie przewodzenia prądu przez roztwory: wodorotlenku sodu, kwasu chlorowodorowego, wody destylowanej, jodku potasu, chlorku sodu, a)formułowanie wniosków z doświadczenia- podział substancji na elektrolity i nieelektrolity a)wprowadzenie pojęcia dysocjacja jonowa, podanie założeń teorii dysocjacji elektrolitycznej Arrheniusa b)pogadanka na temat jonowego ujęcia kwasów, zasad i soli według Arrheniusa c)ćwiczenia w zapisywaniu równań reakcji dysocjacji kwasów, zasad i soli (w przypadku kwasów wieloprotonowych- dysocjacja stopniowa) d)pogadanka na temat donorowo-akceptorowej teorii Bronsteda, definicja i podział kwasów i zasad według Bronsteda, wprowadzenie pojęcia przemiana protolityczna 4.Część podsumowująca a)podział uczniów na grupy 5-osobowe b)praca w grupach- badanie zachowania wskaźników (lakmus, oranż metylowy, fenoloftaleina) wobec roztworów: wodorotlenku sodu, kwasu chlorowodorowego, wodorotlenku potasu, kwasu siarkowego(VI), chlorku sodu, wody destylowanej b)formułowanie wniosków 5.Zadawanie pracy pozalekcyjnej Zad1. Zapisz równania dysocjacji jonowej związków: a)kwas ortofosforowy(V) b) wodorotlenek strontu c)siarczan(VI) wapnia Zad.2. W podanej reakcji zaznacz kwasy i zasady według teorii Bronsteda: NH3 + H20 = NH4+ + OH-