Scenariusz zajęć Temat: Stacja benzynowa

Transkrypt

Scenariusz zajęć Temat: Stacja benzynowa
Scenariusz zajęć
I etap edukacyjny, uczeń kończący klasę III, edukacja matematyczna
Temat: Stacja benzynowa
Treści kształcenia:
11) odmierza płyny różnymi miarkami; używa określeń: litr, pół litra, ćwierć litra.
Dodatkowe:
Edukacja matematyczna
4) dodaje i odejmuje liczby w zakresie 100 (bez algorytmów działań pisemnych); sprawdza
wyniki odejmowania za pomocą dodawania.
7) rozwiązuje zadania tekstowe wymagające wykonania jednego działania (w tym zadania na
porównywanie różnicowe, ale bez porównywania ilorazowego).
Cele operacyjne:
Uczeń:
● Potrafi obliczać pamięciowo sumy i różnice w zakresie 100,
● Umie porównywać różne wartości,
● Porządkuje liczby od najmniejszej do największej,
● Zna tabliczkę mnożenia,
● Wie, że istnieją różne marki samochodów,
● Wykorzystuje uzyskane informacje.
Nabywane umiejętności:
●
●
●
●
●
●
●
Dokonywania operacji pamięciowych na liczbach w zakresie 100,
Porównywania liczb w zakresie 100,
Wykonywania prostych obliczeń z użyciem miar pojemności,
Odmierzania płynów za pomocą miarki,
Rozwiązywania zadań tekstowych związanych z obliczaniem pojemności,
Rozwiązywania problemów życia codziennego związanych z obliczeniami
matematycznymi,
Komunikacji i współpracy w grupie.
Kompetencje kluczowe:
●
●
●
●
Porozumiewanie się w języku ojczystym,
Kompetencje matematyczne i podstawowe kompetencje naukowo-techniczne,
Kompetencje informatyczne,
Umiejętność uczenia się.
Środki dydaktyczne:
●
●
Zasoby multimedialne: zestaw ilustracji („Tankujemy do pełna”), karta pracy („Na
stacji benzynowej”), dodatkowo ćwiczenie interaktywne „Kto ma więcej wody?”,
Tablica, magnesy, komputery,
1
●
●
●
●
Przygotowana przez nauczyciela łamigłówka rachunkowa z hasłem: „Stacja
benzynowa”,
Naczynie o pojemności 1 l z widoczną podziałką,
Karteczki do losowania z nazwami czterech dowolnych marek samochodowych, tak
aby dokonać podziału zespołu na cztery grupy,
Przygotowane przez nauczyciela karty z zadaniami tekstowymi do pracy grupowej.
Metody nauczania:
●
●
●
●
Podające: pogadanka, wyjaśnienie,
Problemowa: metoda sytuacyjna,
Ekspozycja,
Praktyczna: ćwiczenia przedmiotowe.
Formy pracy:
●
●
●
Zbiorowa jednolita,
Indywidualna jednolita,
Grupowa jednolita.
Przebieg zajęć:
Etap przygotowawczy
Nauczyciel rysuje na tablicy łamigłówkę z hasłem, według wzoru:
4∙6=
S
6∙6=
B
6 ∙ 10 =
W
7∙5=
A
3∙9=
T
4∙8=
J
6∙9=
N
7∙7=
Y
6∙7=
N
4∙7=
A
5∙6=
C
8∙8=
A
5∙8=
E
7∙8=
0
9∙5=
Z
24
S
Obok przygotowuje do zajęć ilustracje pochodzące z zasobu multimedialnego. Wiesza je,
zasłaniając zawartość; może odwrócić je tak, aby dzieci nie widziały obrazków od razu, wraz
z rozpoczęciem zajęć.
Etap wstępny
Nauczyciel wita się z dziećmi. Następnie, wskazując na łamigłówkę narysowaną na tablicy,
prosi je o wykonanie obliczeń w tabeli. Wybrani uczniowie podchodzą do tablicy i zapisują
wyniki. Prowadzący zajęcia prosi teraz o uporządkowanie iloczynów od liczby najmniejszej
2
do największej, wyjaśniając, że pozwoli to odczytać zaszyfrowane hasło. Dzieci rozwiązują
łamigłówkę i odczytują hasło: „Stacja benzynowa”. Nauczyciel, za pomocą pytań
naprowadzających, inicjuje rozmowę:
● Co to za miejsce: stacja benzynowa?
● Co się dzieje w takim miejscu?
● Kto i w jakich okolicznościach korzysta ze stacji benzynowej?
● Kto z was był kiedykolwiek na stacji benzynowej?
● Co można kupić na stacji benzynowej?
● Czy znacie płyny do pojazdów, w które można się zaopatrzyć na stacji benzynowej?
Jakie?
● Czy wiecie, jak się odmierza ilość zatankowanego paliwa na stacji benzynowej?
Jakiej jednostki miary się do tego używa?
Na zakończenie rozmowy nauczyciel prezentuje uczniom naczynie o pojemności 1 l,
z widoczną podziałką. Zapisuje na tablicy: 1 litr = 1 l. Następnie dzieci sprawdzają, ile
szklanek płynu zmieści się w całym naczyniu, ile w połowie naczynia. Prowadzący zajęcia
wyjaśnia, że w szklance mieści się ćwierć litra płynu.
Etap realizacji
Nauczyciel odsłania na tablicy ilustracje z zasobu multimedialnego. Prosi, aby dzieci
przyjrzały się uważnie odsłoniętej zawartości i pokrótce opowiedziały, co ona przedstawia.
Zadając kilka pytań, upewnia się, czy zaprezentowany materiał jest dla wszystkich
zrozumiały:
● Co oznaczają nazwy wymienione na ilustracjach?
● Czego dotyczą cyfry obok nazw?
● Co oznacza literka „l” obok cyfry?
● Czy znacie wszystkie wymienione na ilustracji marki samochodów? Jakie inne marki
są wam znane?
Następnie prosi, aby dzieci, posługując się informacjami zawartymi w ilustracjach, wykonały
kilka zadań:
● Uporządkuj liczby od największej pojemności baku do najmniejszej.
● Oblicz różnice pojemności, np. między Nissanem Micrą a Peugeotem, BMW a Fiatem
Pandą, Audi A3 a Oplem Corsą. Obliczenia zapisz w zeszycie.
● Oblicz: o ile więcej paliwa mieści się w baku Mercedesa niż w baku Toyoty Yaris?
● O ile więcej zmieści się benzyny w Lamborghini niż w Mercedesie?
● O ile mniej paliwa mieści się w baku Nissana niż w baku Fiata Pandy?
Po dokonaniu obliczeń dzieci odczytują wyniki, sprawdzając wraz z nauczycielem
prawidłowość wykonanych działań.
W kolejnym etapie prowadzący prosi, aby każde dziecko wylosowało karteczkę. Wyjaśnia, że
losy zawierają cztery nazwy marek samochodowych (wylosowana nazwa przydzieli dzieci do
konkretnej grupy). Kiedy uczniowie zasiądą już w swoich zespołach, nauczyciel rozdaje im
karty pracy (zasoby multimedialne). Dzieci przystępują do rozwiązywania zadań.
Etap końcowy
Na zakończenie zajęć nauczyciel rozdaje uczniom przygotowane przez siebie karty
z zadaniami.
3
Przykładowe zadania:
● Tata Antka ma warsztat samochodowy. Olej silnikowy, który chce kupić tata Antka,
sprzedawany jest w pojemnikach o pojemności 1 l i w pojemnikach 4-litrowych. Olej
w pojemniku 1-litrowym kosztuje 15 zł. Za pojemnik 4-litrowy trzeba zapłacić 50 zł.
Który z pojemników bardziej się opłaca kupić? W którym z pojemników 1 l oleju
kosztuje mniej?
● W hipermarkecie jest w promocji letni płyn do spryskiwaczy. Płyn w pojemniku 2litrowym kosztuje 6 zł, a w pojemniku 5-litrowym 10 zł. Który bardziej opłaca się
kupić? W którym z pojemników 1 l płynu kosztuje mniej?
Po wykonaniu obliczeń i ich sprawdzeniu nauczyciel proponuje zadanie domowe:
„Dowiedz się, jaka jest pojemność baku w samochodzie twoich rodziców. Sprawdź cenę
benzyny i oblicz, ile rodzice zapłaciliby za zatankowanie pustego baku do pełna. Możesz
poprosić o pomoc rodziców”.
Dodatkowo:
Jeżeli wystarczy czasu, nauczyciel może zaproponować dzieciom dodatkowe ćwiczenie
interaktywne „Kto ma więcej wody?”. Zasób ten może też zostać wykorzystany jako praca
domowa (lub na lekcji) dla uczniów chętnych.
Można sprawdzić w internecie aktualne ceny paliw, olejów, płynów i porównywać różne
oferty, wybierać korzystne cenowo opcje.
Słowa kluczowe:
stacja benzynowa, pojemność, litr, olej, płyn, odmierzanie płynów, jednostka objętości
4

Podobne dokumenty