konspekt 4 - sp2myslowice.pl

Transkrypt

konspekt 4 - sp2myslowice.pl
1
KONSPEKT 4
1. Czas przeprowadzenia: 60 minut
2. Temat lekcji: „GLINA – nasze bogactwo naturalne”
3. Operacyjne cele lekcji:
a) Na poziomie wiadomości uczeń powinien zapamiętać:
-
co to jest glina i jakie ma znaczenie dla ludzi
-
co można wytwarzać z gliny
-
kto to jest garncarz i koło garncarskie
-
jak się nazywają farby, którymi malowaliśmy gotowe rzeźby z gliny
-
jakie przyrządy wykorzystuje się do pracy z gliną
-
do czego służy szlam
-
jak wygląda proces wyrobu różnych rzeczy z gliny
-
na czym polega praca garncarza
b) Na poziomie umiejętności uczeń powinien:
- umieć odpowiednio przygotować do malowania gotowe gliniane płaskorzeźby
- potrafić pomalować gotową płaskorzeźbę farbami akrylowymi
- wykonać z samodzielnie pracę z gliny wykorzystując do tego odpowiednie
narzędzia
4. Zastosowane metody:
-
pogadanka
-
pokaz
-
instruktaż
5. Formy:
- indywidualna jednolita
6. Zastosowane środki dydaktyczne:
-
glina ceramiczna,
-
farby akrylowe, pędzle, kubki na wodę,
-
miski z wodą,
-
folie ochronne,
-
przyrządy potrzebne do uformowania danej rzeczy z gliny
-
ręcznik, gąbki
-
gotowe eksponaty jako wzory kształtów oraz eksponaty z gliny
-
przygotowana zagadka literowa (z hasłem „glina”)
2
-
plansze z rysunkami przyrządów do pracy z gliną wraz z napisami, rysunek
garncarza i koła garncarskiego
-
gotowe płaskorzeźby z gliny w kształcie domów
7. Przebieg lekcji:
A.
Przypomnienie podstawowych zasad bezpiecznej pracy.
B.
Wprowadzenie w temat zajęć zwracając uwagę na glinę jako bogactwo naturalne.
C.
Malowanie gotowych wyrobów z gliny ceramicznej – płaskorzeźb domów
D.
Wykonywanie własnych glinianych ozdób wielkanocnych.
E.
Podsumowanie zajęć – przypomnienie poznanych treści.
8. Przebieg lekcji (rozwinięcie szczegółowe)
Ad A. Przypomnienie podstawowych zasad bezpiecznej pracy.
Witam wszystkie dzieci oraz zaproszonych na nasze zajęcia gości. Na samym początku
chciałabym przypomnieć Wam o podstawowych zasadach bezpieczeństwa podczas pracy,
żeby uchronić się od jakiegoś wypadku. Żeby to bezpieczeństwo zachować musicie pamiętać:
- że, każdy ma swoje miejsce przy stoliku i chciałbym, żebyście go nie zmieniali
-
poza tym wstajecie od stołu tylko wtedy gdy ja Was oto poproszę lub gdy
będziecie myć ręce w miskach
-
podczas całych zajęć to ja będę podchodziła do Was, gdy mnie zawołacie, a nie
Wy do mnie, to trochę inaczej niż na naszych zwykłych zajęciach na świetlicy,
bo tutaj będziemy pracować z bardzo ważnym materiałem i różnymi
narzędziami
-
po skończeniu pracy pamiętajcie o pozostawieniu po sobie porządku (jak
widzicie na stołach i na ziemi są folie, żeby łatwiej było nam posprzątać po
naszej pracy)
Ad B. Teraz dowiecie się, co dzisiaj będziemy robić, ale na samym początku opowiem Wam
kawał, który może nieco przybliży Wam nasz temat zajęć.
„Przychodzi pewna kobieta do lekarza i mówi: Panie doktorze nikt mnie nie zauważa, a lekarz
na to: Następny proszę.”
3
W potocznym języku często określamy takie postępowanie jako "traktowanie kogoś jak
powietrze". Takie "traktowanie" zwykle dotyka rzeczy, osób czy zdarzeń, które często tylko
pozornie nie mają na nas żadnego wpływu, w żaden sposób nas nie dotyczą. Już samo
przysłowiowe "powietrze", którego znaczenie dla życia na Ziemi trudno przecenić, wskazuje
na podstawowy błąd, który popełniamy ignorując lub w ogóle nie dostrzegając rzeczy i
zjawisk, uznanych przez nas za powszednie i wręcz banalne.
Taką niedocenianą rzeczą, która jest naszym bogactwem naturalnym, czyli nie stworzonym
przez człowieka jest...
I teraz zgadujemy wywołując kolejno litery, które mogą się znaleźć w tym wyrazie.
G
_______
L
_______
I
N
A
_______ _______ _______
Takim niedocenianym składnikiem krajobrazu jest glina.
DEFINICJA: GLINA – skała osadowa, która składa się między innymi z piasku.
Dostrzegamy ją dopiero wówczas, kiedy rozmoknięta przykleja nam się do butów, a każdy
nieuważny ruch grozi upadkiem i pobrudzeniem odzieży. Nawet geolodzy wyrażają się o niej
niezbyt pochlebnie nazywając "geologicznym śmietnikiem". Tak inni myślą o glinie, a ja na
dzisiejszych zajęciach chciałabym Wam udowodnić, że glina też potrafi być pożyteczna.
Zobaczcie co można z gliny zrobić: dzbanuszki, doniczki, podstawki, dzwoneczki, kubki,
łyżki, miski, wazony i wiele jeszcze innych rzeczy. Dawniej takie prace wykonywał człowiek,
który nazywa się garncarzem. Miał specjalne koło garncarskie na którym formował różne
kształty naczyń. (zob. Rys1). Glina jest więc potrzebna.
ZABAWA W GARNCARZA I GLINIANĄ KULĘ
Teraz chciałabym zaproponować Wam zabawę w glinianą kulę. Ustawcie się na początku w
kółku. Ja teraz trzymam w rękach niewidzialną glinianą kulę. Następnie lepię z niej jakąś
rzecz, a wszyscy odgadują co to jest. Następnie kula wędruje do drugiej osoby, która teraz
niszczy poprzednią rzeźbę robiąc z niej znów tylko kulę z gliny. Następnie lepi coś swojego i
gotowe dzieło sztuki pokazuje reszcie do odgadnięcia. Czynność powtarza się do momentu, w
4
którym gliniana kula trafia do prowadzącego. Ten ostentacyjnie wkłada ją do kieszeni przyda się do powtórnego użycia.
Ad C. Teraz chyba jesteśmy już gotowi do pracy z gliną. Usiądźcie sobie przy stołach. Przed
każdym z Was leżą do wymalowania gotowe już prace wykonane z gliny – są to domki
płasko wyżłobione w glinie. Naszą pracę zaczniemy więc od malowania. Na stole stoją trzy
farby są to specjalne farby do malowania gliny, a nazywają się farbami akrylowymi. Przy
każdym z trzech kolorów farb leżą po 3 pędzelki – każde 3 pędzle należą do danego koloru.
Farby można rozcieńczać wodą, którą macie w 3 kubkach – każdy do innego koloru, żeby nie
mieszać farb. Przed pomalowaniem danego fragmentu naszej rzeźby z gliny trzeba go lekko
zmoczyć wilgotną gąbką (każdy ma swoją gąbkę). Zabieramy się do malowania.
Ad D. Mamy już gotowe pomalowane prace, więc teraz czas stworzyć coś samemu. Mam
tutaj gotową już glinę (nie jest to taka zwykła glina jaką możemy spotkać na dworze, bo jest
to specjalny jej rodzaj, który można wypalać w ogromnych piecach i wtedy jest taka trwała
jak nasze wcześniej malowane domki). Najpierw jednak glinę trzeba dobrze wyrobić (tak jak
ciasto, żeby nie było w niej żadnych pęcherzyków powietrza – to jest już glina wyrobiona,
żebyśmy od razu mogli zacząć naszą pracę. Pamiętajcie, żeby nie ubrudzić sobie ubrania – z
tył macie trzy miski, w których można myć ręce (obok jest też mydło i ręcznik).
Przed sobą macie przygotowane kawałki gliny kubki z wodą oraz zrobiony tzw. szlam który
potrzebny nam będzie do łączenia elementów z gliny.
Już niedługo zbliżają się święta, więc proponuję Wam zrobienie kilka ozdób świątecznych –
zacznijmy od rzeczy prostych, które potem wyschną i dam je do specjalnego pieca, żeby je
wypalić, wtedy będą trwalsze. Tutaj są przykłady wzorów różnych ozdób, możecie je
wykorzystać lub wymyślić coś własnego. Macie też przygotowane na stolikach przyrządy do
pracy z gliną. Do pracy wykorzystuje się też inne przyrządy, które można kupić w sklepach
dla plastyków, są to:
a) Metalowe pętelki (obrazek 1)
b) Łopatki i gładziki do modelowania (obrazek 2)
c) Żeberka (obrazek 3)
d) Szpachle i skrobaki (obrazek 4)
e) Zestaw drewnianych listew wraz z wałkiem (takim jak do ciasta)
5
Ad. E Teraz po dokończeniu swoich prac przypomnijmy sobie podstawowe wiadomości
zdobyte na tych zajęciach:
-
Co to jest glina?
-
Czy glina jest potrzebna?
-
Co można wytwarzać z gliny?
-
Kto to jest garncarz i koło garncarskie?
-
Jak się nazywają farby, którymi malowaliśmy gotowe rzeźby z gliny?
-
Jakie przyrządy wykorzystuje się do pracy z gliną?
-
Do czego służy szlam?
-
A może wiecie, co się będzie działo potem z naszymi zrobionymi w glinie
ozdobami wielkanocnymi? (damy je do specjalnego pieca, gdzie będą wypalane,
żeby były twarde i można je było pomalować)
Dzisiaj dziękuję Wam za wspólną pracę. Pamiętajcie o pozostawieniu po sobie porządku.

Podobne dokumenty