Pobierz - Klub Poszukiwaczy Talentów

Transkrypt

Pobierz - Klub Poszukiwaczy Talentów
Scenariusz zajęć dla gimnazjalistów
w ramach projektu Da Vinci – Klub Odkrywców Talentów
Temat: Lubię siebie. Identyfikacja swoich słabych i mocnych stron
Cel zajęć:
Identyfikacja przez uczniów swoich słabych i mocnych stron oraz budowanie pozytywnego
obrazu samego siebie.
W czasie zajęć uczeń:
 Analizuje swoje słabe i mocne cechy charakteru,
 Rozpoznaje znaczenie niewerbalnych środków komunikowania się (postawa ciała,
gest, mimika),
 Wskazuje wagę rozpoznawania swoich słabości i sposoby radzenia sobie z nimi,
 Wypowiada się na forum, bierze udział w dyskusji,
 Doskonali umiejętność twórczego myślenia,
 Ćwiczy umiejętność pracy w grupie.
Środki dydaktyczne:
 Zasoby multimedialne: film Dwa bieguny http://scholaris.pl/zasob/110768 (rozmowa
z Janem Melą), karty pracy (Kogo widzę w lustrze? oraz Nie ma rzeczy niemożliwych),
 Komputery z głośnikami/tablica multimedialna/rzutnik multimedialny,
 Krzesła, flamastry, lustro, zasłona, kotara lub koc, tablica, kreda/pisak.
Przebieg zajęć:
1. Przywitanie, uczniowie siedzą w kręgu, nauczyciel stoi pośrodku. Krzeseł jest tyle, ilu
uczniów. Prowadzący wyjaśnia, że zadaniem osoby stojącej w kole będzie kończenie
zdania: „Jestem…”, według własnego pomysłu, np.: „Jestem sympatyczna”. Inne
osoby, które także uważają się za sympatyczne, przesiadają się na inne miejsce.
Nauczyciel również bierze udział w zabawie. Osoba, która pozostanie bez krzesła,
stojąc w kole, ponownie mówi, jaka jest, a uczniowie, którzy zgadzają się z jej
wyborem, znów się przesiadają. W zależności od przebiegu ćwiczenia prowadzący
może zmienić wypowiadane słowa na „lubię…”, „nie lubię…”, „uwielbiam…” albo „nie
znoszę…”. Zabawa powinna trwać tak długo, aż każdy zmieni miejsce i przynajmniej
raz wypowie się w kole.
Podsumowując ćwiczenie, nauczyciel zadaje pytania:
● O czym świadczy fakt, że niektórzy z was zmienili miejsce więcej niż raz?
● Dlaczego niektórzy w trakcie zabawy pozostawali na swoich miejscach?
Fundacja Szkoła Medialna
Uczniowie formułują wnioski, np. różnimy się od siebie, ale mamy też wiele
wspólnych cech, wad, a także zainteresowań.
2. Nauczyciel prosi uczniów, by pozostając w kręgu, usiedli na krzesłach. Zapowiada, że
za chwilę poznają kogoś niezwykłego i niepowtarzalnego. W tym celu zaprasza
każdego ucznia za biurko, gdzie znajduje się przygotowane wcześniej lustro, ukryte za
zasłoną lub kocem w taki sposób, że siedzący w kręgu go nie widzą. Uczniowie po
kolei przyglądają się swojemu odbiciu, po czym wracają na miejsce, nie mówiąc
nikomu, kogo widzieli.
Zadaniem będzie uzupełnienie karty pracy Kogo widzę w lustrze?. Należy zachęcić
młodzież do szczerości i krytycyzmu. Jeśli znajdzie się osoba chętna do przeczytania
swoich odpowiedzi, nauczyciel prosi ją o głośne zaprezentowanie efektów swojej
pracy. Jeśli nie znajdzie się chętny do przedstawienia ćwiczenia na forum, uczniowie
dobierają się w pary i dzielą wynikami swojej pracy, a jeśli zajdzie taka potrzeba –
wspólnie uzupełniają brakujące informacje (w parze powinien znaleźć się uczeń
zdolny oraz np. z deficytem społecznym).
Przed odczytaniem zadania 4 z karty pracy Kogo widzę w lustrze? można zaprosić
uczniów do wzięcia udziału w pantomimie, w której będą prezentować bez użycia
słów nazwy zawodów, które chcieliby w przyszłości wykonywać.
3. Prowadzący inicjuje rozmowę na temat cech charakteru, mocnych i słabych stron.
Zadaje pytania:
● Dlaczego trudno jest pisać o sobie?
● Czy łatwiej jest prezentować swoje wady czy zalety? Z czego to wynika?
● Dlaczego należy pamiętać o swoich słabych stronach?
● W jaki sposób można kształtować w sobie pozytywne cechy charakteru?
Powinno się zwrócić uwagę, by każdy uczeń się wypowiedział. Szczególnie należy
zachęcić do tego osoby nieśmiałe.
4. Nauczyciel zaprasza do obejrzenia filmu Dwa bieguny, przedstawiającego rozmowę z
Janem Melą na temat odnajdywania w sobie mocnych i słabych stron przed
zdobywaniem biegunów i w trakcie wyprawy. Po projekcji prowadzący rozpoczyna
rozmowę dotyczącą potrzeby przezwyciężania własnych słabości. Uczniowie dzielą się
swoimi spostrzeżeniami.
5. Rozwiązywanie karty pracy Nie ma rzeczy niemożliwych (praca w parach)
Uczniowie odczytują wywiad z Jankiem Melą po cichu lub wybrani - głośno z
podziałem na role (osoby uzdolnione aktorsko mogą wcielić się w rolę dziennikarza
lub podróżnika i spróbować odegrać scenkę).
Młodzież pracuje z tekstem, odpowiadając na piśmie na 4 pytania. Efekty pracy
odczytywane są na forum.
Fundacja Szkoła Medialna
6. Podsumowanie i sformułowanie wniosków płynących z zajęć.
Nauczyciel zadaje pytania podsumowujące:
● Dlaczego należy pielęgnować w sobie zalety, a pracować nad wadami?
● Co daje człowiekowi przezwyciężanie swoich słabości?
● Dlaczego ważne jest, aby lubić siebie?
7. Zadanie na następną lekcję:
Napisz reklamę siebie jako dobrego przyjaciela, w którym uwzględnisz swoje moce
strony i zachęcisz innych do pokonywania słabych stron.
Zamiast tradycyjnej formy listu możesz wykorzystać narzędzia: TAGUL https://tagul.com/
STORYBIRD https://storybird.com - PENZU https://penzu.com
Materiały:
1. Wywiad z Jaśkiem Melą.
2. Karta pracy – Nie ma rzeczy niemożliwych.
3. Karta pracy – Kogo widzę w lustrze.
Przeczytaj fragment wywiadu z Jankiem Melą i wykonaj poniższe zadania.
O podróży na biegun, podejmowaniu wyzwań i tym, dlaczego warto żyć, opowiada Jasiek
Mela, polarnik, podróżnik i założyciel fundacji "Poza Horyzonty".
Nie każdy nastolatek ma okazję pojechać za krąg polarny, a tym bardziej zostać
najmłodszym polskim zdobywcą obydwu biegunów. Jak Pan wspomina tę
pierwszą podróż?
Z perspektywy czasu wygląda to zupełnie inaczej. Tak już jest, że w pamięci pielęgnuje się te
dobre wspomnienia, a trudy jakoś magicznie zmniejsza. Jednak trudno zapomnieć o
dłużących się godzinach marszu przez lodową pustynię, a tam to psychika dużo szybciej
przymarzała niż ciało. Była to dla mnie wielka przygoda i jeszcze większa próba. Wraz z
Markiem Kamińskim podjęliśmy wyzwanie zdające się być skazanym na porażkę, a jednak
wygraliśmy. Biegun, choć na szczycie świata, stał się symbolem nie wyzwania sportowego,
ale przekraczania siebie, a ja od tego czasu, choć niezmiennie bez ręki i nogi, czuję się w pełni
sprawny, dojrzalszy i zmotywowany do działania.
Przez ostatnie kilka lat wiele Pan podróżował, jak choćby do Afryki, aby zdobyć
szczyt Kilimandżaro, na El Capitan do Kalifornii, czy na Elbus na Kaukazie, który
podbił Pan wraz z niewidomym Łukaszem.
Fundacja Szkoła Medialna
O niezwykłości tych wypraw nie świadczą wysokości gór, bo na biały dach czarnego lądu –
Kilimandżaro wchodzi kilkanaście osób dziennie. Sęk w tym, że niemal zawsze są to osoby
młode, silne i zdrowe. My zaś staramy się pokazywać, że nawet tak kosmiczne rzeczy da się
osiągać będąc osobą niepełnosprawną. Wchodząc na Elbrus wędrowaliśmy na szczyt przez
17 godzin pod wiatr ze śniegiem po bardzo stromym terenie, ale wiedzieliśmy, że mamy
ważny cel. Razem z Łukaszem pokazaliśmy, że warto jest iść dalej, niż pozwala na to nasz
własny strach i sztuczne granice.
Takie wyprawy mają uderzać po oczach, pokazywać, że nie trzeba wcale łazić na te wielkie
szczyty, by żyć niezwykle. Ale warto wychodzić z domu, otwierać się na ludzi i wierzyć w swoje
marzenia, a przede wszystkim walczyć o te marzenia, by przekraczać granice własnych
możliwości.
Co chciałby przekazać
niepełnosprawnym ?
Pan
naszym
czytelnikom,
szczególnie
tym
Nie porównujcie się do innych ludzi, tym bardziej do zdrowych – zostawcie przeszłość za sobą. Znajdźcie w sobie
odwagę, abyście patrząc w lustro zobaczyli siebie takimi jakimi jesteście – ze swoją niepełnosprawnością. Nie
uciekajcie w przeszłość i wspomnienia – żyjcie tu i teraz. To, że nie macie reki, nogi, słuchu oznacza tylko jedno –
nowa sytuację, nowe cele i plany. Każdy ma głowę i powinien ją wykorzystywać.
Źródła:
Wywiad z Jaskiem Melą:
http://www.ieon.home.pl/nie-ma-rzeczy-niemozliwych-wywiad-z-jaskiem-mela
Listę narzędzi internetowych przydatnych do pracy na lekcji znajdziesz na stronie:
http://szkolamedialna.pl/narzedzia-tik-w-edukacji/
Fundacja Szkoła Medialna
Karta pracy – Nie ma rzeczy niemożliwych
1. Jakie cechy charakteru i umiejętności pozwoliły Jankowi Meli zdobyć biegun oraz szczyty
Kilimandżaro, El Capitan czy Elbrus?
...................................................................................................................................................................
...................................................................................................................................................................
...................................................................................................................................................................
...................................................................................................................................................................
...................................................................................................................................................................
...................................................................................................................................................................
2. Do czego Janek Mela zachęca młodych ludzi?
...................................................................................................................................................................
...................................................................................................................................................................
...................................................................................................................................................................
...................................................................................................................................................................
...................................................................................................................................................................
...................................................................................................................................................................
3. Jak należy rozumieć słowa podróżnika: „Znajdźcie w sobie odwagę, abyście, patrząc w lustro,
zobaczyli siebie takimi, jakimi jesteście”?
...................................................................................................................................................................
...................................................................................................................................................................
...................................................................................................................................................................
...................................................................................................................................................................
...................................................................................................................................................................
...................................................................................................................................................................
4. Jakie cechy charakteru chciałbyś/chciałabyś w sobie pielęgnować, by „przekraczać granice
własnych możliwości”?
...................................................................................................................................................................
...................................................................................................................................................................
...................................................................................................................................................................
...................................................................................................................................................................
...................................................................................................................................................................
...................................................................................................................................................................
Fundacja Szkoła Medialna
Karta pracy – Kogo widzę w lustrze
1. Jak ma na imię osoba, którą widziałeś/widziałaś w lustrze? Zapisz imię pionowo, dopisując
do każdej litery cechę jej charakteru lub umiejętności (pamiętaj również o swoich wadach).
Oto przykład:
A – ambitna
N – nieśmiała
I – inteligentna
A – aktywna
IMIĘ:
...............
...............
...............
...............
...............
...............
...............
...............
CECHY:
.......................................................................................
.......................................................................................
.......................................................................................
.......................................................................................
.......................................................................................
.......................................................................................
.......................................................................................
.......................................................................................
2. Co charakterystycznego było w wyglądzie tej osoby?
Kolor oczu: ....................................................................................................................................
Kolor włosów: ...............................................................................................................................
Długość włosów: ...........................................................................................................................
Znaki szczególne: .........................................................................................................................
Usposobienie: ...............................................................................................................................
Ubiór: ...........................................................................................................................................
3. Dlaczego osoba, którą widziałeś/widziałaś w lustrze, jest wyjątkowa?
...................................................................................................................................................................
...................................................................................................................................................................
...................................................................................................................................................................
...................................................................................................................................................................
...................................................................................................................................................................
...................................................................................................................................................................
4. Biorąc pod uwagę swoje zalety, wady oraz umiejętności, wymień co najmniej 3 nazwy
zawodów, które mogłabyś/mógłbyś w przyszłości wykonywać.
.................................................................................
.................................................................................
.................................................................................
Fundacja Szkoła Medialna
Opracowanie scenariusza:
Katarzyna Sieniawska - nauczyciel-pedagog, terapeuta w krakowskim gimnazjum;
autorka licznych programów profilaktycznych i wychowawczych dla dzieci i młodzieży
(m.in. “W poszukiwaniu swojej wartości”, “Prawo to MY”, “Leki, które nie leczą”), trener
zajęć rozwijających komunikację, logopeda, specjalista terapii emocji.
Scenariusz zajęć powstał w ramach projektu Da Vinci – Klub Odkrywców
Talentów. Projekt finansowany przez Województwo Małopolskie.
Fundacja Szkoła Medialna

Podobne dokumenty