Konspekt do lekcji matematyki dn.12.04.05r. w klasie

Transkrypt

Konspekt do lekcji matematyki dn.12.04.05r. w klasie
Monika Łokaj
II Matematyka
Konspekt do lekcji matematyki dn.12.04.05r. w klasie V SP nr 11 w
Rzeszowie
Nauczyciel:
Prowadzący: Monika Łokaj
Temat lekcji: Poznajemy wielokąty
Czas trwania: 45 minut
Cele:
1. poznawcze:
- uczeń rozpoznaje wielokąty i potrafi wskazać te figury, które nie są
wielokątami;
- uczeń rysuje i nazywa wielokąty o określonej ilości kątów;
- uczeń potrafi wskazać boki, wierzchołki, kąty wewnętrzne, przekątne
wielokąta;
- uczeń wie jak obliczać obwód wielokąta;
- uczeń rozróŜnia jednostki długości, potrafi je zamieniać i stosować przy
obliczaniu obwodu wielokątów;
- uczeń potrafi wskazywać punkty, które naleŜą bądź nie do wielokąta;
- uczeń potrafi narysować przekątne wielokąta
2. kształcące:
a. dotyczące kultury myślenia
- kształcenie i pobudzanie aktywności umysłowej;
- rozwijanie zdolności poznawczych;
- kształcenie umiejętności odnajdywania potrzebnych informacji w podręczniku;
- umiejętne argumentowanie;
- kształcenie umiejętności poprawnego klasyfikowania;
- wyrabianie spostrzegawczości i umiejętności obserwacji;
b. dotyczące postaw etycznych
- wyrabianie samokrytycyzmu i samokontroli (weryfikacja wyników);
- rozwijanie samodzielności i wielostronnej aktywności;
- wyrabianie umiejętności współdziałania w grupie uczniowskiej;
3. wychowawcze:
- jasno formułuje swoje myśli;
- dba o staranność przy wykonywaniu rysunków;
Metody:
-
mapa pojęciowa;
metoda podająca;
-
burza mózgów;
ćwiczenia praktyczne ułatwiające zrozumienie teorii;
pogadanka- objaśnienie nowego materiału za pomocą pytań z wykorzystaniem
doświadczeń uczniów;
gry dydaktyczne (krzyŜówka);
Formy pracy:
- praca z całą klasą;
- samodzielna praca ucznia ukierunkowana i kontrolowana przez nauczyciela
- praca w grupach;
Środki dydaktyczne:
- zeszyty przedmiotowe
- podręcznik i ćwiczenia
- plansze przedstawiające figury
- karteczki z zadaniami: tabelka, krzyŜówka;
- linijka, ekierka;
- kolorowa kreda
- magnesy
Literatura: Matematyka 5: Podręcznik i zeszyt ćwiczeń dla klasy V.
Przebieg lekcji:
Czas Czynności nauczyciela
Czynności uczniów
3 min Czynności organizacyjne:
-przywitanie z uczniami: „Dzień dobry
nazywam się Monika Łokaj i dzisiaj będę miała
z wami zajęcia, mam nadzieje Ŝe będzie się nam
dobrze pracowało.”
Uczniowie z pierwszej ławki
-sprawdzenie obecności;
rozdają kartki z imionami.
5 min
„Na początek mam dla was zagadkę”
Prowadząca przyczepia do tablicy 5 wielokątów
i 1 figurę, która nie jest wielokątem.
„Spróbujcie mi powiedzieć, która z figur nie
pasuje do pozostałych.
Dobrze, a czy ta pasuje? (prowadząca pokazuje
figurę, która nie jest wielokątem.)
A teraz postarajcie się uzasadnić swój wybór.
Bardzo dobrze i te figury nazywamy
wielokątami”
Prowadząca dzieli tablicę na dwie części w
następujący sposób:
Uczniowie wskazują figurę, która
nie jest wielokątem.
Uczniowie odpowiadają, Ŝe nie
pasuje i argumentują swój wybór.
To są WIEKOKĄTY
To NIE są
WIELOKĄTY
3 min I tłumaczy, czym jest wielokąt, posługując się
przykładem foremki do ciastka.
5 min Prowadząca podaje temat lekcji.
„Poznajemy wielokąty.”
DyŜurny zapisuje temat lekcji na
tablicy, pozostali uczniowie w
zeszytach.
„Teraz zastanowimy się czym charakteryzują się
wielokąty. Proszę, abyście narysowali w
zeszytach wielokąt podobnego kształtu, jak ten
który ja narysuje na tablicy.”
Prowadząca rysuje na tablicy
Uczniowie rysują w zeszytach
wielokąt:
wielokąty.
Prowadząca kontroluje czy
uczniowie poprawnie rysują.
7 min „Dobrze, teraz opiszemy ten wielokąt;
- duŜymi, kolejnymi literami alfabetu
oznaczamy punkty, które nazywamy
wierzchołkami wielokąta. Zazwyczaj zaczynamy
opisywać je od dolnego rogu i posuwamy się w
kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek
zegara.”
Prowadząca opisuje na rysunku wierzchołki i
wypisuje je.
„- te punkty, które nazywamy wierzchołkami są
końcami odcinków. Kto wie jak je nazywamy?”
Prowadząca wypisuje boki.
„-niedawno mówiliście o kątach. Wielokąty teŜ
maja swoje kąty, nazywamy je kątami
wewnętrznymi wielokąta.”
Prowadząca wypisuje kąty.
Rysunek:
Razem z prowadzącą uczniowie
opisują i wypisują wierzchołki.
Uczniowie odpowiadają, Ŝe są to
boki.
Uczniowie wypisują boki i kąty.
Wierzchołki (punkty): A, B, C, D.
Boki (odcinki): AB, BC, CD, DA.
Kąty: < ABC, < BCD, < CDA, < DAB.
Prowadząca podsumuje, Ŝe ten wielokąt ma 4
wierzchołki, 4 boki i 4 kąty.
2 min „A teraz kolejna zagadka dla was. Wielokąt,
który ma 3 kąty nazywamy trójkątem, kto wie
jak nazywamy wielokąt, który ma cztery kąty?
5 min Prowadząca rozdaje kartki z tabelką i prosi aby
uczniowie pracując w parach uzupełnili ją.
Uczniowie odpowiadają, Ŝe
czworokątem.
Liczba
kątów
Liczba
boków
Liczba
wierzchołków
Uczniowie wykonują polecenie
nauczycielki a później do tabelki
przyczepionej na tablicy wpisują
wyniki.
Trójkąt
4
6
Trzydziestokąt
„Uogólniając moŜemy powiedzieć, Ŝe kaŜdy
wielokąt ma tyle samo kątów, boków i
wierzchołków. „
3 min „Teraz zastanowimy się, które punkty naleŜą a
które nie naleŜą do wielokąta.”
Prowadząca rysuje dowalony wielokąt, zaznacza
punkty i zadaje pytania:
- czy punkt F naleŜy do wielokąta?
- a punkt G?
Uczniowie odpowiadają na
pytania.
Zatem punkty, które leŜą wewnątrz wielokąta i
na jego bokach naleŜą do wielokąta.
5 min „A teraz proszę abyście otworzyli ksiąŜki na
stronie 78, tam zaczyna się nasz temat i znaleźli
definicję przekątnej. Jeśli juŜ ktoś znajdzie
proszę o podniesienie ręki i głośne odczytanie.
Uczniowie pracują z
podręcznikiem.
Chętny czyta definicje.
Poproszę teraz
chętnego o
narysowanie
przekątnych w
wielokątach.”
Prowadząca
rozdaje kartki na których są zadania dotyczące
przekątnych.(załącznik nr 1.)
Inny uczeń zaznacza przekątne na
rysunku.
Uczniowie rozwiązują zadanie
indywidualnie a chętni przy
tablicy.
5 min „A teraz zajmiemy się obwodem wielokąta.
Obwód wielokąta to suma długości jego boków.
Przy obliczaniu obwodu wielokąta naleŜy
pamiętać, aby długości wszystkich boków były
wyraŜone w tych samych jednostkach.”
Następnie prowadząca rozdaje uczniom kartki z
wielokątami, których obwody uczniowie maja
Uczniowie obliczają obwody
policzyć.
(załącznik nr 2)
wielokątów.
2 min Prowadząca podsumowuje lekcję
przeprowadzając burze mózgów.
Pisze na tablicy „wielokąt”
1 min Zadanie pracy domowej
1) Ćwiczenie 7 strona 17
2) Rozwiązać krzyŜówkę
(załącznik nr 3)
Uczniowie podają wszystkie słowa
kojarzące się im ze słowem
„wielokąt”.
Załącznik nr 1.
Czworokąt
ma ........
przekątnych
pięciokąt
ma.....
przekątnych
trójkąt
....... ma
przekątnych
Załącznik nr 2.
.
......................................
.............................................
Obwód=.........................
Obwód=.........................
....................................
Obwód=.........................
Załącznik nr 3.
RozwiąŜ krzyŜówkę na podstawie danego wielokąta:
1.
2.
3.
4.
5.
6.
7.
8.
Suma długości wszystkich boków trójkąta to...
Punkty: A, B, C, D, E nazywamy... wielokąta.
Punkt G naleŜy, czy nie naleŜy do wielokąta?
Punkt F naleŜy, czy nie naleŜy do wielokąta?
Odcinki AB, BC, CD, DE, EA to .... wielokąta.
Ten wielokąt jest ....
< ABC, < CDE to niektóre ... wielokąta.
Odcinek, który łączy dwa wierzchołki wielokąta,
a nie jest jego bokiem nazywamy ... wielokąta.

Podobne dokumenty