Scenariusz lekcji otwartej w klasie Ia Temat: Już czas na wiosnę!
Transkrypt
Scenariusz lekcji otwartej w klasie Ia Temat: Już czas na wiosnę!
Scenariusz lekcji otwartej w klasie Ia Temat: Już czas na wiosnę! Nauczyciel prowadzący: mgr Anna Kopacz Data i godzina: 17 marca 2016r., godz. 850 Czas: 90 min. Powiązanie z wcześniejszą wiedzą: Uczniowie znają nazwy kwiatów zakwitających wczesna wiosną, potrafią opisać marcowa pogodę. Umieją czytać i zapisywać wyrazy i zdania. Cele lekcji: Uczeń potrafi wskazać zmiany zachodzące w przyrodzie na wiosnę, Uczeń umie dobierać przymiotniki do rzeczowników, Uczeń rozwija swą aktywność twórczą. Cele sformułowane w języku ucznia: Wskażecie zmiany zachodzące na wiosnę w przyrodzie, Dobierzecie w pary pasujące do siebie wyrazy, Będziecie malować muzykę. "Nacobezu" („na co będę zwracać uwagę”) czyli co uczniowie będą potrafili po lekcji: wymienicie kilka zwiastunów wiosny (najmniej 3), dopiszecie po 1 przymiotniku do rzeczownika (we właściwej formie), ułożycie krótką rymowankę o wiośnie na podstawie zgromadzonego słownictwa. Metody pracy (wg. W. Okoń): Podające – uczenie się przez przyswajanie Waloryzacyjne – uczenie się przez przeżywanie Praktyczne – uczenie się przez działanie Materiały i pomoce dydaktyczne: nagranie muzyki kolorowe kartki w działaniami matematycznymi kartoniki z rzeczownikami związanymi z zimą i wiosną koperty z materiałem wyrazowym do rymowanek żetony – klocki do głosowania arkusze kolorowego i białego papieru chusta animacyjna patyczki „odpowiedzi” kredki ołówkowe, kredki pastelowe, nożyczki „światła” (kartoniki: żółty, czerwony, zielony) dla każdego dziecka, wiosenne zdjęcia i obrazy (w formie cyfrowej) karty pracy i tekst wiersza „Pierwszy motylek” dla każdego dziecka, plansza ze zdaniami podsumowującymi, karteczki z treścią zadania domowego. 1 Przebieg zajęć: 1. Wprowadzenie do tematu zajęć poprzez rozwiązanie matematycznej łamigłówki i odczytanie hasła. Nauczyciel informuje dzieci, że w dzisiejsze zajęcia wprowadzi ich matematyczna łamigłówka i hasło, które odczytają po jej rozwiązaniu. Uczniowie wykonują działania, zapisują pod nimi wyniki oraz porządkują je rosnąco. Następnie odwracają kartki i odczytują hasło*. 7 + 0= Już 7+3= czas 4+8= 14-2= na wiosnę! *)Wyrazy znajdują się po odwrotnej stronie kartek Zapoznanie z tematem zajęć poprzez odczytanie hasła „Już czas na wiosnę!” 2. Zabawa „Skojarzenia” – uczniowie siedzą w kręgu, krótka rozmowa o dwóch porach roku: ZIMIE i WIOŚNIE. Uczniowie (w parach) losują karteczki z rzeczownikami. Dzieci czytają wyrazy i umieszczają je na właściwych arkuszach papieru: niebieski ZIMA zielony WIOSNA Wyrazy: bałwan, śnieg, rękawiczki, kozaki, sanki, lód bocian, tulipan, motyl, biedronka, trawa, kwiaty Uczniowie mogą na arkuszach dorysować jeszcze inne elementy (związane z tymi porami roku), których nie podał nauczyciel. 3. Zabawa „Podaj przymiotnik” – uczniowie podzielni na dwie grupy, dopisują do przyklejonych na arkuszach rzeczowników po jednym (lub więcej) przymiotniku określającym daną rzecz. 4. Zabawa „Zima czy wiosna” – głosowanie. Dzieci kończą zdanie: „Lubię wiosnę, bo ............. Dlatego głosuje na wiosnę.” „Lubię zimę , bo ............... Dlatego głosuję na zimę.” Każdy z uczniów ma do wyboru żetony i umieszcza je na danym kartonie (w pojemniczku). Na koniec nauczyciel podsumowuje głosowanie uczniów. „Wygrała WIOSNA” dlatego na cześć zwycięskiej pory roku wysłuchamy utworu muzycznego właśnie o niej. (w przypadku gdyby wygrała ZIMA, nauczyciel podkreśla że to wspaniała pora roku, jednak już wkrótce powitany Wiosnę na którą bardzo czekamy więc posłuchamy jak wiosnę dźwiękiem namalował Antonio Vivaldi) 5. Zabawa ruchowa do muzyki Vivaldiego „Cztery pory roku – „Wiosna”: taniec obudzonych z zimowego snu zwierząt: 2 (nauczyciel sugeruje sytuacje ruchowe, uczniowie wyrażają muzykę swobodnym tańcem – ruchem, gestem, mimiką) loty motyli i pszczół, wicie gniazd, przez ptaki, przebijanie się do światła wiosennych roślin. 6. Zabawa z chustą animacyjną. W środku chusty są kartoniki z wyrazami (wyrazy: wiosna, radosna, zielenieje, odmłodnieje, kosów, głosów, klekotem, nad płotem, biedronki, skowronki, zioła, dookoła, bociany, do mamy kwiaty, rabaty) Uczniowie słuchają fragmentu muzyki, starając się tak poruszać chustą by kartoniki nie wpadły do jej środka (gdzie jest otwór). Następnie uczniowie wybierają sobie po jednym kartoniku i dobierają wyrazy w rymy (tworząc parę z kolegą lub koleżanką). 7. Twórcza ekspresja uczniów. Wspólne tworzenie krótkiej rymowanki z wykorzystaniem zgromadzonego słownictwa i rymów. Zapisanie rymowanki na tablicy i czytanie lub recytowanie jej przez chętne dzieci. 8. Rozmowa kierowana pytaniami: Dlaczego ludzie cieszą się z nadejścia wiosny? W jakim miesiącu możemy powitać wiosnę? Co możecie powiedzieć o marcowej pogodzie? Co dzieje się na wiosnę w świecie roślin i w świecie zwierząt? 9. Uzupełnianie karty pracy. Na przygotowanych kartach pracy uczniowie odpowiednio oznaczają zdania typu „prawda / fałsz”. Uczniowie przepisują w liniaturze wybrane przez siebie zdanie prawdziwe. Sygnalizacja stopnia zrozumienia polecenia poprzez użycie „świateł”. 10. Czytanie przez nauczyciela (lub chętne dziecko) wiersza Wł. Broniewskiego „Pierwszy motylek”, krótka analiza wiersza. Władysław Broniewski “Pierwszy motylek” Pierwszy motylek wleciał na łąkę. W locie radośnie witał się ze słonkiem. W górze zabłądził w chmurkę i w mgiełkę sfrunął trzepocząc żółtym skrzydełkiem. A gdy już dosyć miał tej gonitwy pytał się kwiatków, kiedy rozkwitły. Pytał się dzieci, kiedy podrosły tak mu upłynął pierwszy dzień wiosny. 3 11. Indywidualne dokończenie zdania: „Zwiastunami wiosny są: ....., i ..... .” 12. Ustalenie jakie są charakterystyczne kolory wiosny - biały, zielony, żółty, różowy, niebieski.. (oglądanie przygotowanych przez nauczyciela w formie cyfrowej, wiosennych zdjęć i krajobrazów). 13. Malowanie pastelami kolorowych linii na arkuszu papieru – ekspresja plastyczna inspirowana utworem muzycznym. Wycinanie motyla – jednego ze zwiastunów wiosny. 14. Na zakończenie zajęć nauczyciel pokazuje uczniom planszę ze zdaniami podsumowującymi. Ochotnicy wybierają jedno ze zdań i je kończą (w sytuacji gdy ochotników będzie bardzo wielu lub niewielu, nauczyciel wybiera patyczki „odpowiedzi”) Dzisiaj dowiedziałem się….. Podobało mi się…. Zaskoczyło mnie……… Odkryłem, że………. Zdziwiło mnie …….. Rozbawiło mnie…. 15. Zadanie pracy domowej. Uczniowie wklejają polecenie do zeszytu. Praca domowa: Ułóż odpowiedź na pytanie „Dlaczego ludzie cieszą się z nadejścia wiosny?” Podanie ustne „Nacobezu”: Ułożysz nie mniej niż trzy zdania Zdania będą zbudowane prawidłowo, a wyrazy zapisane prawidłowo Użyjesz w każdym zdaniu po 2 przymiotniki 4