Scenariusz zajęć świetlicowych Nauczyciel prowadzący: Natalia

Transkrypt

Scenariusz zajęć świetlicowych Nauczyciel prowadzący: Natalia
Scenariusz zajęć świetlicowych
Nauczyciel prowadzący: Natalia Magnucka
Temat: Pada, pada śnieg.
Cele ogólne:

Rozwijanie umiejętności współpracy w grupie.

Rozwijanie zainteresowań muzycznych.

Rozwijanie sprawności manualnej.

Pobudzanie ekspresji ruchowej i wyobraźni.
Cele szczegółowe – dziecko;

śpiewa piosenkę „Porządki u chmurki”,

wycina płatki śniegowe z papieru,

wypowiada się na temat zimowej pogody,

współpracuje w grupie,

ilustruje ruchem sporty i zabawy zimowe.
Metody:
Pogadanka, działań praktycznych, pantomima, analityczno-percepcyjna.
Formy pracy: indywidualna, grupowa, zespołowa
Środki dydaktyczne:
białe kwadratowe kartki papieru różnej wielkości, arkusze granatowego papieru, klej, nożyczki, teksty
piosenki „Porządki u chmurki”, instrument klawiszowy
Przebieg zajęć:
1. Wprowadzenie: nauczyciel czyta wiersz pt. „Kolorowy śnieg”
Czy wam nie przyszło nigdy do głowy,
że śnieg powinien być kolorowy?
Albo zielony, albo czerwony,
1
liliowy albo beż.
Śnieg ten lepiłoby się wspaniale,
a bałwan biały nie byłby, ale
albo zielony, albo czerwony,
liliowy albo beż.
Śnieżki tak samo w zimowej porze
byłyby wtedy w jakimś kolorze:
albo zielone, albo czerwone,
liliowe albo beż.
Bardzo kolory by się przydały,
a tu tymczasem wciąż pada biały,
biały bielutki, miękki mięciutki,
świeży, świeżutki śnieg.
2. Rozmowa z dziećmi na temat : skąd się biorą płatki śniegu? (Sposób, w jaki powstaje śnieg
jest bardzo skomplikowany. Wysoko w chmurach panuje niska temperatura. Fruwają tam różne
pyłki, często pochodzące z naszej planety np. cząsteczki dymu, unoszącego się z komina. Do
takich pyłków zaczynają się przyczepiać kryształki lodu. Jest ich coraz więcej i więcej, wirują
sobie dookoła. Przybierają rozmaite kształty: płatki, igiełki, kryształki, słupki. Zależy to od
temperatury. Mówi się, że nie ma dwóch takich samych płatków śniegu i właściwie jest to
prawda. Choć są tak małe, to różnią się między sobą niewidocznymi dla nas cząsteczkami. Nie
sposób znaleźć identycznych.)
3. Zabawa pantomimiczna – co robimy na śniegu? Dzieci kolejno naśladują czynności, które
możemy wykonywać zimą (np. jazda na łyżwach, lepienie bałwana, rzucanie śnieżkami),
pozostałe dzieci odgadują, o jakie działania chodzi.
4. Śniegowe gwiazdki z serwetek – białą kwadratową kartkę papieru składamy po przekątnej,
następnie na pół i jeszcze raz na pół, by uzyskać kształt trójkąta. Następnie na zgięciach papieru
wycinamy trójkątne lub półkoliste wzorki. Po rozłożeniu otrzymujemy kształt śniegowe płatka.
Śniegowe gwiazdki wykonane przez dzieci przyklejamy na duży arkusz granatowego papieru, by
uzyskać obraz nieba pełnego spadających płatków śniegu.
5. Nauka piosenki „Porządki u chmurki”
2
1. U chmurki, u chmurki porządki i szum,
sprzątanie, sprzątanie, sprzątanie
Bo trzeba wyczyścić i górę, i dół
na gwiazdki świątecznej witanie.
Ref.
Lecą, lecą śniegu płatki,
już świat pokryty puchem białym.
To chmurki zimowe zamiotły swój dom
i kurzem tym świat przysypały. /2x
2. Jak szary kłębuszek, jak owca lub kot
wygląda ta chmurka na niebie,
a kiedy do góry podniesiesz swój nos,
posypie śnieżynki na ciebie.

Ćwiczenia rozśpiewujące

Nauka melodii fragmentami ze słuchu – powtarzanie odcinków za nauczycielem

Wspólne wykonanie piosenki z akompaniamentem
6. Podsumowanie – urządzenie wystawy prac dzieci i wspólne zaśpiewanie piosenki.
Opracowała Natalia Magnucka
3

Podobne dokumenty