Roślinność i zwierzęta zamieszkujące morza
Transkrypt
Roślinność i zwierzęta zamieszkujące morza
KONSPEKT ZAJĘĆ POKAZOWYCH DLA RODZICÓW UCZNIÓW ZESPOŁU EDUKACYJNO – TERAPEUTYCZNEGO I Grupa: Zespół edukacyjno – terapeutyczny I Uczniowie z niepełnosprawnością intelektualną umiarkowaną bądź znaczną. Temat: Roślinność i zwierzęta zamieszkujące morza. Cele ogólne: rozwijanie funkcji poznawczych; rozwijanie kompetencji komunikacyjnych; aktywizowanie logicznego myślenia; rozwijanie funkcji spostrzeżeniowych: słuchowych, wzrokowych, dotykowych; kinestetycznych; usprawnianie integracji wzrokowo – słuchowo – ruchowej; usprawnianie koncentracji uwagi; rozwijanie współdziałania i współpracy w kontakcie grupowym; usprawnianie motoryki małej; Cele szczegółowe: potrafi nazywać przedstawione na ilustracjach elementy związane z ekosystemem morza lub je wskazywać; potrafi rozwiązywać zagadki słowne - wierszowane dotyczące ekosystemu morza w oparciu o ilustracje; potrafi przeczytać wraz z nauczycielem tekst wyrazowo – obrazkowy dotyczący kolegów z grupy oraz ekosystemu morskiego; lub wskazać odpowiednie obrazki w tym tekście; potrafi wykonać według instrukcji nauczyciele prace plastyczną „rybka w akwarium” z użyciem różnorakich materiałów: potrafi ozdobić gotowy kontur rybki naklejając kolorowe łuski, potrafi odkręcić zakrętkę słoika oraz ją zakręcić, potrafi wsypać do słoika piasek i wyłożyć tak przygotowane dno muszelkami i kamyczkami. Metody pracy: metody słowne: opis, instruktaż słowny, metoda pokazu, metoda naśladowania, metoda praktycznego działania. Formy organizacyjne: praca grupowa zindywidualizowana, praca indywidualna. Środki dydaktyczne: płyta CD z nagranym szumem morza, ilustracje przedstawiające roślinność oraz zwierzęta zamieszkujące morza: wodorosty, koralowce, muszelki, piasek, kamyczki, rybki, rekin, ośmiornica, foka, delfin, meduza, wieloryb, konik morski, żółw, mewy teksty zagadek słownych, tekst wyrazowo – obrazkowy dotyczący uczniów zespołu wychowawczego I oraz ekosystemu morskiego, przedmioty potrzebne do wykonania pracy plastycznej: gotowe szablony rybek, łuski do naklejania, klej, słoiki, piasek, muszelki, kamyczki, sznureczki, taśmę klejącą. Przebieg zajęć: 1. Przywitanie rodziców i przedstawienie ich koleżankom z grupy używając zwrotu: „To jest moja mama ...(imię). 2. Wprowadzenie do zajęć - słuchanie szumu morza. 3. Wskazywanie i lub nazywanie elementów przedstawionych na ilustracjach związanych z ekosystemem morza. 4. Rozwiązywanie zagadek słownych wierszowanych dotyczących ekosystemu morskiego – samodzielne odpowiadanie bądź wskazywanie rozwiązania na ilustracjach. 5. Czytanie wraz z nauczycielem tekstu wyrazowo – obrazkowy dotyczącego kolegów z grupy oraz ekosystemu morskiego; lub wskazanie odpowiednich obrazków w tym tekście. 6. Wykonanie pracy plastycznej „rybka w akwarium” : odkręcanie słoików, wsypywanie do nich piasku, wkładanie muszelek i kamyczków, przyklejanie do gotowego szablonu rybki kolorowych łusek, zawieszanie rybki na sznureczku i przyczepianie go do wieczka słoika, zakręcanie słoika tak przygotowanym wieczkiem. 7. Prezentacja prac – nagradzanie oklaskami. 8. Pożegnanie. Załączniki: załącznika nr 1 – wierszowane zagadki załącznik nr 2 – tekst wyrazowo - obrazkowy załącznik nr 1 Konik morski Znacie takiego konika, który nie w trawie cyka lecz w wodzie pływa jak on się nazywa mewy Jakie białe ptaki lubią morskie szlaki? Piasek Drobne ziarenka pełno ich na plaży by usypać z nich zamek każde dziecko marzy. Słońce Co dzień wschodzi i zachodzi, takie ma zadanie, ale zdarza się czasami, że się kryje za chmurami. Morze Co to za woda ma wzburzone fale? Mnóstwo turystów jeździ nad nią stale. Foka Rybą nie jest, płetwy ma, tresowana - w piłkę gra. Bardzo tłusta i szeroka, bo to jest po prostu … . Ośmiornica W głębinach mórz i oceanów już wiele razy ją widziano. Mówią, że dziwnym jest stworzeniem, bo ma aż osiem długich ramion. Rybki Łuską są pokryte od nosa po ogon. Pod wodą pływają, więc mówić nie mogą. Wieloryb Pływa wolno, fontannę ma na grzbiecie. Ten olbrzym jest największym zwierzęciem na świecie. Pies Domu pilnuje, jest przyjacielem człowieka. Wesoły - merda ogonem. Zły - groźnie warczy i szczeka. Żółw Chociaż skorupę na plecach dźwiga, to w wodzie bardzo szybko śmiga. Rekin Kiedy ten drapieżnik morski zbliża się do jakiejś plaży, ludzie z wody wyskakują, jakby ich zaczęła parzyć. Lody Zimne, słodkie i pachnące, jemy latem w dni gorące. To jest deser doskonały, najwspanialszy na upały. W różnych formach go spotykasz: w kubkach, waflach, na patykach. Klocki Możesz z nich zbudować razem z kolegami kolorowy domek z dachem i z oknami. Puzzle W pudełku na stole pełno kartoników, na tym nos, a na tym kawałek bucików. Jeśli kartoniki te ułożysz razem, otrzymasz wesoły, bajkowy obrazek. Piłka Jest okrągła niczym kula, dzieci chętnie z nią biegają, na boisku w czasie meczów kopią ją lub odbijają. Sok Porzeczkowy czy wiśniowy, zawsze smaczny jest i zdrowy. Kredki Patyczki drewniane, w pudełku schowane, pięknie rysują, zatemperowane! Farbki Maczając w niej pędzel wiele, wiele razy malujemy ściany, a czasem obrazy. Kino Krzesła w rzędzie ustawione. Wszyscy patrzą w jedną stronę. A tam ściana – biała, płaska, pokazuje świat w obrazkach. Teatr Jak się nazywa taki budynek, w którym zobaczysz scenę, kurtynę? Krzesła tam stoją rząd za rzędem, a ja tam bajkę oglądać będę. Korale Malutkie kuleczki na sznur nawleczone. Mają nimi damy szyje ozdobione. Zeszyt Może być gruby albo cienki, czysty, w linie lub w kratki. Można w nim pisać lub rysować kwiatki. Koń Lubi owies, lubi siano, rży i parska w stajni rano. Pływanie Zawodnicy na głowy, czepki zakładają. Rękami i nogami w wodzie poruszają. Komputer Stoi na biurku lub na stoliku. Ma ekran, myszkę i dużo guzików. Autka Odpowiedz proszę, co to takiego co ma to wszystko, co ja wyliczę: drzwi, okna, sufit, cztery fotele, zderzaki, koła i kierownicę. Muszelka Morze na brzeg wyrzuciło, lecz ślimaka w niej nie było. Gwiazdka Pierwsza Wigilię rozpoczyna, a wszystkie do nas mrugają, choć oczu nie mają. Statek Pod dowództwem kapitana. Płynie po morzach i oceanach. Latarnia morska Podczas dnia i nocy przez rok cały drogę wskazuje żeglarzom, swym światłem wysyła sygnały. Owoce Są słodkie i kolorowe i na dodatek jeszcze zdrowe. Literki Jeśli poznasz alfabet cały będą ci całe wyrazy budowały. Cyferki Są to znaczki bardzo przydatne Dzięki nim zapiszesz to co policzyłeś