Konspekt lekcji z języka polskiego w klasie I Temat: Sztuka baroku
Transkrypt
Konspekt lekcji z języka polskiego w klasie I Temat: Sztuka baroku
Konspekt lekcji z języka polskiego w klasie I Temat: Sztuka baroku Czas trwania zajęć: 1 godzina lekcyjna Cele lekcji: ogólne: -poszerzenie wiedzy na temat światopoglądu epoki baroku oraz poznanie najważniejszych cech estetyki barokowej(na tle światopoglądu i estetyki renesansu). szczegółowe: -uczeń zna podstawowe cechy baroku(sztuki, światopoglądu) -uczeń potrafi na podstawie różnych tekstów kultury samodzielnie wysuwać wnioski -uczeń dostrzega i rozumie różnice między założeniami i cechami renesansu a baroku -uczeń zna przykłady sztuki barokowej w zakresie malarstwa, rzeźby, literatury - uczeń wie jakie jest pochodzenie nazwy barok - uczeń umie określić ramy czasowe baroku -uczeń zna podstawowe pojęcia związane z epoką baroku Metody pracy: -burza mózgów, -wykład, Formy pracy: -indywidualna -grupowa Środki dydaktyczne: -reprodukcje dzieł sztuki -karty pracy ucznia -prezentacja multimedialna Przebieg lekcji: I. Część organizacyjna 1.Sprawdzenie listy uczniów oraz rejestracja stanu obecności w dzienniku. 2.Określenie tematu i charakteru lekcji. 3.Wyznaczenie podstawowych celów lekcji oraz procedury ich osiągnięcia. II. Część wstępna 1.Uczniowie przypominają najważniejsze wiadomości o epoce baroku- nazwę, czas trwania epoki, pojęcia. 2. Uczniowie charakteryzują epokę wcześniejszą-renesans. Omawiają światopogląd odrodzenia, czołowych twórców. 3. Uczniowie zostają podzieleni na 3 grupy, otrzymują karty zadań . 4.Objaśnienie zadań do analizy III. Rozwinięcie 1.Uczniowie pracują w grupach, analizują poszczególne dzieła: - wiersze: Jan Kochanowski Pieśń o dobrej sławie (trzy pierwsze strofy), Wacław Potocki Człowiek(załącznik nr 1) -rzeźby: Michał Anioł Dawid, Gianlorenzo Bernini Apollo i Dafne (załącznik nr 2) -obrazy: Sandro Botticelli Mars i Wenus, Peter Paul Rubens Minerwa chroniąca PaX przed Marsem (załącznik nr 3) 2.Wnioski z pracy zostają zapisane w tabeli ,na kartach pracy ucznia, następnie szczegółowo omówione. Renesans Poezja(postrzeganie człowieka) Rzeźba (sposób przedstawienia człowieka) Malarstwo(kształt plastyczny obrazów) Barok 3.Uczniowie zostają podzieleni na 4 grupy ,nauczyciel rozdaje każdej grupie fragment życiorysu i opisu twórczości przedstawicieli malarstwa barokowego. Każda grupa otrzymuje opis innego twórcy, natomiast wszyscy otrzymują te same reprodukcje obrazów każdego z artystów. Zadaniem grup jest uważne przeczytanie tekstu, po czym przyporządkowanie dzieła do twórcy, którego charakterystykę posiada dana grupa. Nauczyciel nadzoruje pracę uczniów. (załącznik nr 4) 4.Uczniowie nadal pozostają podzieleni na grupy. Nauczyciel rozdaje każdej grupie puzzle, które obrazują zabytki architektury barokowej. Każda grupa otrzymuje inny zabytek. Zadaniem grup jest ułożenie ilustracji oraz określenie cech poszczególnych zabytków (bogactwo ozdób i form, monumentalizm, złocenia, dynamika, malowniczość, płynność linii, putta, liczne wieże, kopuły)(załącznik nr 5) IV Podsumowanie 1.Prezentacja wyników prac poszczególnych grup. W trakcie referowania pozostali uczniowie aktywnie słuchają i notują najistotniejsze informacje. 2.Uzupełnienie przez uczniów kart pracy. 3. Podsumowanie lekcji w formie prezentacji multimedialnej:Architektura baroku 4.Zadanie i wyjaśnienie pracy domowej: „Za co cenisz barok i renesans, a co w tych dwóch epokach Ci się nie podobało? Ułóż dialog między osobą renesansu a baroku.” 5.Ewaluacja lekcji na podstawie ankiety(załącznik nr 6) 6. Przekazanie informacji na temat oceny prac zespołów, ich liderów oraz poszczególnych uczniów. Bibliografia 1.Chmielewski K., Krawczyk J., Wiedza o kulturze, Warszawa 2005. 2. Karpowicz M. Sztuka polska XVII wieku,Warszawa 1975. 3. Lavedan P. Historia sztuki, Wrocław 1954. 4. Vogel E. W kręgu sztuki. Rembrandt, Warszawa1950. 5. Zieliński J.A., Wiadomości o sztuce, Warszawa 1990. opracowała mgr Elżbieta Dębiec