„Perspektywa powietrzna”.

Transkrypt

„Perspektywa powietrzna”.
SCENARIUSZ LEKCJI PLASTYKI W KL. VI
TEMAT: PERSPEKTYWA POWIETRZNA
Czas zajęć: 45 min.
Cele:
A. Wiadomości
Uczeń:
Zna i rozumie pojęcia: „perspektywa”, „perspektywa powietrzna”.
Potrafi dokonać klasyfikacji perspektywy według podanych kryteriów.
Określa funkcję perspektywy powietrznej w kompozycji malarskiej w tym
w malarstwie renesansowym.
B. Umiejętności
Uczeń:
Posługując się zdobytymi wiadomościami, potrafi stworzyć własną kompozycję malarską z zastosowaniem perspektywy powietrznej.
Celowo i świadomie posługuje się określonymi elementami kompozycji plastycznej
i materiałami wykonując pracę plastyczną .
C. Postawy:
Kształcenie wrażliwości i zainteresowania sztuką oraz poczucia uczestnictwa
w kulturze.
Metody pracy: asymilacji wiedzy (pogadanka), waloryzacyjne (impresyjna i ekspresyjna).
Formy pracy: indywidualna, zbiorowa.
Technika plastyczna: malowanie farbami plakatowymi.
Środki dydaktyczne: Podręcznik „Plastyka kl. 4 - 6” S. Stopczyk, prezentacja multimedialna (przykłady omawianych rodzajów perspektywy w tym
perspektywy powietrznej, przykłady malarstwa renesansowego z zastosowaniem perspektywy powietrznej, ), karta pracy, rzutnik multimedialny, laptop z
dostępem do Internetu.
Netgrafia:
http://www.tomaszgrzyb.pl/main.php?g2_itemId=518
1
Przebieg lekcji:
I FAZA WPROWADZAJĄCA
1. Czynności organizacyjno-porządkowe – przygotowanie stanowisk pracy.
2. Podanie i zapis tematu w zeszytach uczniów (slajd)
3. Przedstawienie celów lekcji w języku ucznia (slajd)
Na dzisiejszej lekcji:
Przypomnisz sobie, co to jest „perspektywa”?
Co znaczy pojęcie: „perspektywa powietrzna”?
Będziesz potrafi ł/a dokonać podziału perspektywy według podanych kryteriów.
Określisz funkcję perspektywy powietrznej w kompozycji malarskiej.
Posługując się zdobytymi wiadomościami, stworzysz własną kompozycję malarską
z zastosowaniem perspektywy powietrznej.
Wykonując pracę plastyczną, wybierzesz określone elementy kompozycji plastycznej
i materiały.
4. Nawiązanie do tematu lekcji – rozmowa z uczniami i przypomnienie wiadomości nt. pojęcia „perspektywy”. Przypomnienie poznanych, podstawowych
rodzajów perspektywy (pokaz slajdów).
II FAZA REALIZACYJNA
1. Określenie tematu lekcji – informacja nt. pojęcia „perspektywy powietrznej” (pokaz reprodukcji z uwzględnieniem perspektywy powietrznej w
malarstwie renesansowym). Kiedy w otoczeniu możemy zaobserwować perspektywę powietrzną?
2. Rozdanie karty pracy i wyjaśnienie zadania (praca domowa).
3. Określenie zadania plastycznego uczniów (slajd). Wyjaśnienie zadania plastycznego - zadanie polega na wykonaniu pracy plastycznej – pejzażu z
uwzględnieniem perspektywy powietrznej.(inspiracja uczniów poprzez pokaz zdjęć pejzażu
z zastosowaniem perspektywy powietrznej: http://www.tomaszgrzyb.pl/main.php?g2_itemId=518).
2
1. Określenie i podanie wymagań wg elementów oceniania kształtującego (NA CO BE ZU) (slajd):
Wykonanie pracy malarskiej zgodnie z podanym tematem.
Uwzględnienie perspektywy powietrznej w pracy.
Uwzględnienie elementów kompozycji plastycznej i właściwych materiałów.
Estetyka pracy plastycznej.
4. W celu utrwalenia poznanych wiadomości, uczniowie wykonują indywidualnie ćwiczenie plastyczne. Podczas pracy uczniów, nauczyciel dokonuje
stosownej korekty, zastosowanie pozytywnych wzmocnień w postaci pochwał oraz „plusów”
III FAZA PODSUMOWUJĄCA
1. Podsumowanie zajęć – prezentacja wyników pracy poszczególnych uczniów (gotowe prace uczniowie wieszają w klasowej galerii).Uczniowie na
podstawie podanych kryteriów oceniania recenzują swoje prace, dając sobie wskazówki, jak je poprawić.
2. Podanie pytania kluczowego (slajd): Jakie znaczenie ma w malarstwie perspektywa powietrzna? – sprawdzenie realizacji celów zajęć.
3. Zakończenie lekcji, porządkowanie stanowisk pracy.
Opracowała:
Małgorzata Oktaba
3
KARTA PRACY
Uzupełnij rysunki w dodatkowy element (zastosuj odpowiednią kolorystykę) i dopisz właściwą definicję perspektywy.
Perspektywa linearna -
Perspektywa kulisowa -
Perspektywa malarska -
Perspektywa rzędowa -
Perspektywa powietrzna -
4

Podobne dokumenty