Scenariusz z edukacji zdrowotnej – wizyta pani pielęgniarki
Transkrypt
Scenariusz z edukacji zdrowotnej – wizyta pani pielęgniarki
Scenariusz z edukacji zdrowotnej – wizyta pani pielęgniarki Temat zajęć: „Jak dbać o nasze zdrowie?” Grupa wiekowa: 5-latki Prowadząca: Anna Talarowska Cele ogólne: kształtowanie postawy prozdrowotnej poprzez: - prawidłowe odżywianie; - regularne kontrole u lekarzy; - konieczność jedzenia warzyw i owoców niezbędnych dla zdrowia; kształtowanie nawyków higienicznych przed posiłkami (mycie rąk) i podczas przygotowywania posiłków; propagowanie zdrowego stylu życia (fizycznego i psychicznego) rozwijanie tężyzny fizycznej i sprawności ruchowej. Cele operacyjne- dziecko: wie jak dbać o zdrowie, zna zasady prawidłowego odżywiania , zna wartości odżywcze niektórych produktów, wie, że należy przestrzegać i kształtować nawyki higieniczne, potrafi z uwagą wysłuchać tekstu czytanego, wyciąga logiczne wnioski, nabywa ogólną sprawność i zwinność fizyczną, doskonali dokładność i odpowiedzialność przy wykonywanych ćwiczeniach, potrafi poruszać się w rytm muzyki. Środki dydaktyczne: przybory pani pielęgniarki, wiersz S. Jachowicza pt: „Chory kotek”, karta pracy, plansze tematyczne „Jak dbamy o nasze zdrowie?” , sprzęty do przeprowadzenia zabaw i ćwiczeń gimnastycznych, zawieszone szablony przedstawiające słońce i chmurę, Metody pracy: - twórcze i aktywizujące; - oglądowe; -własnych doświadczeń i obserwacji, - pokazowa. Formy pracy: - grupowa; -indywidualna Przebieg zajęć: 1. Powitanie piosenką „Dzień dobry witam Was”; dzieci witają się poszczególnymi częściami ciała np. brzuch z brzuchem, łokieć z łokciem… 2. Wprowadzenie w temat rozmową w celu przypomnienie sposobów dbania o zdrowie i zapobiegania chorobom ( prawidłowe odżywianie, dbanie o higienę własnego ciała, ruch na świeżym powietrzu, prawidłowe ubieranie się w zależności od pogody, walka z zarazkami i bakteriami na podstawie plansz tematycznych „Jak dbać o nasze zdrowie?” i doświadczeń dzieci. 3. Wiersz Stanisława Jachowicza pt. „Chory Kotek” Pan kotek był chory i leżał w łóżeczku, I przyszedł pan doktor: „Jak się masz, koteczku”! — „Źle bardzo...” — i łapkę wyciągnął do niego. Wziął za puls pan doktor poważnie chorego, I dziwy mu prawi: — „Zanadto się jadło, Co gorsza, nie myszki, lecz szynki i sadło; Źle bardzo... gorączka! źle bardzo, koteczku! Oj! długo ty, długo poleżysz w łóżeczku, I nic jeść nie będziesz, kleiczek i basta: Broń Boże kiełbaski, słoninki lub ciasta!” — „A myszki nie można? — zapyta koteczek — Lub z ptaszka małego choć z parę udeczek?" — „Broń Boże! Pijawki i dyjeta ścisła! Od tego pomyślność w leczeniu zawisła”. I leżał koteczek; kiełbaski i kiszki Nie tknięte, zdaleka pachniały mu myszki. Patrzcie, jak złe łakomstwo! Kotek przebrał miarę; Musiał więc nieboraczek srogą ponieść karę. Tak się i z wami dziateczki stać może; Od łakomstwa strzeż was Boże! 4. Rozmowa z dziećmi na temat wysłuchanego wiersza – omówienie, ocena postępowania kotka. 5. Zabawa słowem- kalambury „Zdowy jak…”. 6. Opowieść ruchowa „Gimnastyka”- dzieci wykonują ruch w rytmie muzyki, zgodnie z instrukcją nauczyciela; Kto chce prosty by jak trzcina gimnastyką dzień zaczyna Ręce w górę wyciągamy dokoła się obracamy Lewą nogą tupnę raz i do tego klasnę wraz Prawą nową tupnę raz i do tego klasnę wraz Ręce w górę potem w bok, niski przysiad w górę skok Marsz dokoła gra muzyka i skończona gimnastyka. 7. Wizyta pani pielęgniarki pani Romki: - pokaz wszystkich przyrządów potrzebnych pielęgniarce do swojej pracy, - opowiedzenie o swoich czynnościach wykonywanych w pracy, - zaprezentowanie pobierania krwi na badanie cukru u pani wychowawczyni; - udostępnienie dzieciom przyrządów pielęgniarki do samodzielnego użycia: badanie bicia serca, zabawa strzykawką (bez igły- cele bezpieczeństwa), założenie czepka pielęgniarki itp. - odpowiadanie dzieciom na wszystkie nurtujące pytania dotyczące pracy i zawodu pielęgniarki, -wręczenie dzieciom upominków – naklejki dzielnego pacjenta, plastikowych zabawek do kącika „lekarskiego”, dla całej grupy miara do sprawdzenie wzrostu dzieci do zawieszenia na ścianie; - wręczenie podziękowania dla pani Romki od dzieci za poświęcony czas, chęci i jakże pouczającą wizytę. 8. Wykonanie ćwiczeń gimnastycznych wg K. Wlaźnik w celu rozwijania sprawności i tężyzny fizycznej dzieci: (przybory: krążki w 4 kolorach -dla każdego dziecka jeden krążek) Zabawa orientacyjno-porządkowa: Ptaki w gniazdach; Ćwiczenie tułowia- skłony w przód: Pozdrów krążek; Zabawa bieżna: Poznaj swój kolor; Ćwiczenie mięśni grzbietu: Przeglądamy się w lusterku; Podskoki rozkroczno-zwarte: Pochód pajaców; 9. Wykonanie karty pracy związanej z tematem dbania o zdrowie i potrzeby rozwoju fizycznego. 10. Ewaluacja - w sali zawieszone są szablony przedstawiające słońce i chmurę. Dzieci , które są zadowolone z zajęć stają pod słońcem, a te które nie czuły się na zajęciach dobrze stają pod chmurką.