scenariusz

Transkrypt

scenariusz
KONKURS DLA PRZEDSZKOLAKÓW: „Zdrowo żyję”
11 marca 2014r Przedszkole Publiczne w Paleśnicy we współpracy z Gminną Biblioteką
Publiczną w Paleśnicy przeprowadziły konkurs dla grup przedszkolnych: 3,4,5,6 latków :
„Zdrowo żyję”. Celem konkursu była popularyzacja wiedzy z zakresu zdrowego odżywiania,
promocja zdrowego stylu życia.
Przedszkolaki jak się okazało ochoczo odpowiadały na pytania i prezentowały dużą świadomość i
wiedzę w tym zakresie.
Prowadzące: Renata Wal, L. Kierońska, T. Górska
Cele ogólne:
- Kształtowanie postaw prozdrowotnych;
- Zachęcanie dzieci do zdrowego stylu życia;
Cele operacyjne:
Dziecko:
- złoży elementy obrazka w jedną całość;
- dokończy rymowankę;
- wie, jaka żywność jest zdrowa dla organizmu, a jaka mu szkodzi;
- rozwiązuje zagadki o tematyce zdrowotnej;
- wymienia przybory związane z higieną osobistą;
- rozpoznaje różne przedmioty za pomocą dotyku;
- zilustruje ruchem wiersz;
- rozpozna i wybierze obrazki przedstawiające zdrową i niezdrową żywność;
Metody pracy:
- czynne, słowne, oglądowe
- aktywizujące
Formy pracy:
- Indywidualna, grupowa
Środki dydaktyczne:
Obrazki i naturalne produkty przedstawiające zdrową i niezdrową żywność (jabłko, mleko,
mandarynki, banan, marchew, cukierki, ciastka, dropsy, pepsi), talerzyki, duży worek, pasta i
szczoteczka do zębów, mydło, szampon, ręcznik, gąbka, krem do twarzy, grzebień, koła
czerwone i czarne.
Przebieg konkursu:
1. Powitanie gości (nauczycieli, panią bibliotekarkę, przedszkolaków). Zapoznanie
uczestników z tematem i przebiegiem konkursu
2. Zabawa ruchowa: „Gimnastyka” – wszystkie dzieci ruchem ilustrują treść wiersza pt.
„Gimnastyka”
Słychać radio, gra muzyka
proszę wstawać – gimnastyka.
Ręce w górę, potem w bok
jeden podskok, szybki krok.
Wdech głęboki, wydech długi
niski przysiad – jeden drugi.
Marsz dokoła, gra muzyka
i skończona gimnastyka.
3. Podział na grupy 5 osobowe:
Układanie obrazka „Co powinieneś jeść, aby Twoje zęby były zdrowe”.
Grupa otrzymuje pocięty na kilka części obrazek konturów zęba, z ilustracjami zdrowej i
niezdrowej żywności. Zadaniem grupy jest ułożenie obrazka – „zęba” w jedną całość a przy
nim tylko zdrowych produktów.
4. Dokończ rymowankę.
Wybrane dziecko z każdej grupy losuje numer zagadki. Zadaniem grupy jest dokończyć
usłyszaną rymowankę.
1. Wszyscy mamy słodkie minki, bo zjadamy...........................(witaminki)
2. Masz gorączkę? Na co czekasz? Pora by Cię zbadał.................(lekarz)
3. Gdy czystość w koło świeci, zdrowi są starsi i zdrowe są ..........(dzieci)
4. Jedz owoce i jarzyny w nich mieszkają ...............................(witaminy)
5. Przez cały rok pij jabłkowy .......................................(sok)
6. Myję zęby, bo wiem dobrze o tym, kto ich nie myje ten ma.......(kłopoty)
7. My lubimy czyści być, więc się trzeba często........................(myć)
8. Skakać, biegać, tańczyć wkoło razem będzie nam ...................(wesoło)
9. Każde dziecko ci to powie, że ruch to………………………………(zdrowie)
10. Gimnastyka dobra sprawa dla nas wszystkich to…………..(zabawa)
5. Turniej wiedzy
Co należy zrobić przed jedzeniem?
1. zatańczyć
2. umyć ręce
3. przeczytać książkę
Żeby być zdrowym, trzeba:
1. jeść owoce
2. chodzić po drzewach
3. oglądać telewizję
Gdy zjemy jabłko, ogryzek wyrzucamy:
1. do kosza
2. przez okno
3. chowamy do kieszeni
Gdzie mieszkają witaminy?
1. w słodyczach
2. w balonie
3. w owocach i warzywach
Jak nazywa się lekarz, który leczy zęby?
1. chirurg
2. dentysta
3. okulista
Co należy zrobić przed snem?
1. zatańczyć walca
2. umyć się
3. zobaczyć księżyc na niebie
Co jest szkodliwe dla zębów:
1. owoce
2. mleko
3. słodycze
Co jest potrzebne do mycia zębów?
1. woda, szczoteczka, pasta
2. mydło, szczoteczka
3. szczoteczka, woda
„Szczotka, pasta” – zabawa ruchowa przy piosence dla wszystkich dzieci.
1. Rozwiązywanie testu : „Czy zdrowo się odżywiamy”
Dzieci otrzymują kółeczka w dwóch kolorach: czarnym i czerwonym.
Nauczyciel zadaje pytania. Jeśli odpowiedź brzmi „tak” dzieci biorą czerwone kółko.
Jeśli odpowiedź brzmi „nie”, dzieci biorą czarne kółko.
Pytania:
1) Czy myjesz ręce przed posiłkiem?
3) Czy myjesz owoce i przed ich zjedzeniem?
4) Czy często jesz owoce?
5) Czy często jesz warzywa?
6) Czy pijesz mleko, kakao?
7) Czy jesz ryby?
8) Czy jesz mało słodyczy?
9) Czy gimnastykujesz się?
10) Czy często bawisz się na świeżym powietrzu?
Nauczyciel przelicza koła czerwone i czarne. Wygrywa osoba, która zebrała
najwięcej czerwonych kółek.
6. Zgadnij, co tak smakuje?
Na talerzykach przygotowane są produkty ze zdrową i niezdrową żywnością. Dzieci
przy związanych oczach degustują i rozpoznają produkt. Następnie odnajduje wśród
różnych obrazków taki sam produkt i przykleja go pod napisem: „Zdrowa żywność”
lub „Niezdrowa żywność”.
Potrawy do odgadnięcia:
- mandarynka - lizak
- jabłko - paluszki
- mleko - cukierek
- banan - dropsy
- marchew – pepsi cola
7. Zabawa ruchowa do piosenki: „ Na marchewki urodziny”.
8. Czarodziejski worek.
Dzieci kolejno podchodzą i wyjmują z worka jeden przedmiot związany z dbaniem o
higienę. Po dotyku odgaduje, co to jest.
Przedmioty w worku: ręcznik, szczotka do czesania,
szczoteczka do zębów, pasta do zębów, mydło, grzebień, gąbka, szampon, patyczki do
uszu.
9. Podsumowanie konkursu:
Rozdanie dyplomów i nagród książkowych przez panią bibliotekarkę dla każdej z
grup.

Podobne dokumenty