Konspekt zajęć - "Dni tygodnia" - autor mgr Honorata Cieplik

Transkrypt

Konspekt zajęć - "Dni tygodnia" - autor mgr Honorata Cieplik
Konspekt zajęć
Prowadząca zajęcia: Honorata Cieplik-Dedyk
Skład zespołu: uczniowie z głębszym upośledzeniem
Data: 6 kwietnia 2009 rok
Temat: Dni tygodnia
Cele:
- poznawcze:
* zapoznanie uczniów z nowym tekstem: „O kaczce, która cały tydzień
prała”,
* poznanie nowej techniki kolorowania ilustracji nietypowym narzędziem
plastycznym ( pałeczki kosmetyczne),
* prawidłowe rozpoznanie warunków atmosferycznych.
- kształcąco – rewalidacyjne:
* doskonalenie umiejętności słuchania czytanego tekstu,
* umiejętny wybór etykiety z imieniem ucznia lub ilustracji przedstawiającej
słońce,
* doskonalenie umiejętności przeliczania na konkretach w zakresie 7,
* utrwalenie nazw podstawowych kolorów,
* różnicowanie dźwięków (muzyka-pauza),
* rozwijanie koordynacji wzrokowo-ruchowej,
*doskonalenie umiejętności prawidłowego rozpoznawania etykiet z nazwami
dnia tygodnia,
* doskonalenie umiejętności pisania po śladzie,
* układanie historyjki obrazkowej z zachowaniem porządku
przyczynowo-skutkowego,
* doskonalenie umiejętności wypowiadania się,
* umiejętne zamalowywanie małej przestrzeni.
- wychowawcze:
* wyrabianie nawyku uważnego słuchania innych,
* nawiązywanie kontaktu wzrokowego,
* umiejętne zachowanie się podczas zabaw ruchowych, uwrażliwienie na
słabsza kondycję uczniów słabszych w zespole,
* kształtowanie szacunku do własnej pracy i pracy innych,
* wdrażanie do pozostawienia miejsca pracy w należytym szacunku.
Metody: oglądowe, słowne, praktyczne.
Formy: grupowa, indywidualna.
Środki dydaktyczne:
płyty z nagraniami (wiosenna piosenka, podaj swoje imię, muzyka
relaksacyjna), ilustracje przedstawiające pogodę i porę roku, tekst wiersza M.
Drożyńskiej „O kaczce, która cały tydzień prała”, etykiety z nazwami dni
tygodnia, cyfry 1-7, koła z kolorowego papieru, lizaki z kolorowego papieru,
tabela z nazwami dni tygodnia, historyjka obrazkowa do wiersza, kolorowe
guziki i klocki, ilustracje przedstawiające czynności wykonywane przez
dzieci, kolorowe chusty, żółte i niebieskie farby plakatowe, białe i zielone
kartki papieru, rurki, pałeczki kosmetyczne, talerze, kleje, nożyczki.
Część wstępna.
1.
•
•
2.
Zabawy muzyczno-ruchowe:
Wiosenna piosenka.
Podaj swoje imię.
Określenie pogody (wybór odpowiedniej ilustracji), pory roku (wybór
ilustracji), dnia tygodnia (pisanie po śladzie).
Część właściwa.
1.Wysłuchanie wiersza M. Drożyńskiej pt. O kaczce, która cały tydzień prała.
O kaczce, która cały tydzień prała
Przez cały tydzień kaczka z rodziny praczek,
Prała pięciorgu dzieciom ubranka kacze.
W pierwszy dzień tygodnia, w poniedziałek rano,
Przyniosła wiadro wody z rzeki za polaną.
W drugi dzień tygodnia, a był to już wtorek,
Wetknęła w dziurę w wannie gumowy korek.
A potem dnia trzeciego- w słoneczną środę,
Wlewała z wiaderka do wanienki wodę.
Zaś w kolejny czwarty dzień tygodnia, w czwartek
Wsypała do wody proszku jedną miarkę.
I dopiero dnia piątego- czyli w piątek
Zamoczyła pięć kubraczków swych kaczątek.
Dnia następnego, po południu w sobotę,
Zakwakała: „Dziś skończę mokrą robotę”!
Śmiało więc do wanny z pianą wskoczyła
I w mydlinach beztrosko się zanurzyła!
Widać kąpiel ją świetnie zrelaksowała,
Bo o wypraniu ubranek zapomniała.
A kacze dzieci w niedzielę na spacerek,
Ubrały jeden mamusiowy sweterek.
2.
•
•
•
Rozmowa na temat czytanego wiersza.
wyodrębnienie dni tygodnia występujących w wierszu,
powieszenie etykiet z nazwami dni tygodnia na tablicy, przeliczanie,
przyporządkowanie etykietom z nazwami dni tygodnia odpowiedniej
cyfry.
3. Zabawy ruchowe – Dni Tygodnia
wersja I
Uczniowie poruszają się po sali w rytm muzyki z lizakami (w 7 kolorach
dużych kół ), na których znajdują się etykiety z nazwami dni tygodnia. Na
pauzę w muzyce szukają koła z odp. etykietą dnia tygodnia.
wersja II
Uczniowie poruszają się po sali w rytm muzyki. Na pauzę w muzyce dzieci
szukają koła z etykietą dnia tygodnia wskazaną przez nauczyciela.
4. Zabawa „Zakryj odpowiedni kartonik”
Uczniowie otrzymują tabelę z nazwami dni tygodnia. Nauczyciel wybiera
losowo etykiety z nazwami dni tygodnia. Osoba, która pierwsza zapełni
tabelę, krzyczy BINGO.
5. Ułożenie historyjki obrazkowej dot. wiersza O kaczce, która cały tydzień
prała z zachowaniem następstwa zdarzeń.
6. Przeliczanie zbiorów 7-elementowych (kolorowe klocki lub kolorowe
guziki).
7. Skonstruowanie tygodniowego planu zajęć z wykorzystaniem kolorowych
ilustracji. Opisanie czynności wykonywanych w danym dniu.
8. Muzyka relaksacyjna – ćwiczenia rozmachowe – „Taniec z chustami”.
9. Praca plastyczna. Kaczka pływająca po stawie
Kaczka – łączenie kresek czarną kredką, zamalowywanie płaszczyzny
pałeczkami kosmetycznymi zamoczonymi w żółtej farbie,
Staw – do talerza wlewamy wodę z płynem do naczyń i niebieską farbę
plakatową; dmuchając rurką w mieszaninę wytwarzamy bańki, które,
przyklejając się do kartki, utworzą oczko wodne.
Część końcowa.
1. Porządkowanie miejsc pracy.
2. Wyeksponowanie prac uczniów.
3. Wybór niespodzianki z tajemniczego worka (uczniowie losują
niespodzianki, które posiadają etykietę z nazwą dnia tygodnia). Po
prawidłowym określeniu dnia tygodnia uczniowie mogą poczęstować się
cukierkiem.

Podobne dokumenty