SCENARIUSZ IMPREZY OGÓLNOPRZEDSZKOLNEJ, PT. „BAL

Transkrypt

SCENARIUSZ IMPREZY OGÓLNOPRZEDSZKOLNEJ, PT. „BAL
SCENARIUSZ IMPREZY OGÓLNOPRZEDSZKOLNEJ, PT. „BAL DOBRYCH DUSZKÓW,
WESOŁYCH CZAROWNIC, UŚMIECHNIĘTYCH WRÓŻEK POŁĄCZONY Z WRÓŻBAMI
ANDRZEJKOWYMI”.
CELE:
1. Integrowanie dzieci poprzez udział we wspólnych zabawach, pląsach, konkursach.
2. Wprowadzenie dzieci w ludowe tradycje polskie związane z wieczorem
andrzejkowym.
3. Poznanie znaczenia przysłowia: „Na świętego Andrzeja błyska pannom nadzieja”.
4. Umiejętność wspólnej, spontanicznej zabawy z rówieśnikami.
5. Rozwijanie inwencji twórczej, kreatywności, wyobraźni, inicjatywy wychowanków.
PRZEBIEG IMPREZY:
1. Recytacja wiersza na powitanie:
(WSZYSTKIE ŚWIATŁA SĄ ZGASZONE)
CIEMNO WSZĘDZIE, CICHO WSZĘDZIE.
CO TO BĘDZIE, CO TO BĘDZIE.
(ŚWIATŁA ZOSTAJĄ ZAPALONE)
DZIŚ WESOŁO WSZYSTKIM BĘDZIE!
BAL CZAROWNIC, WRÓŻEK I DUSZKÓW SIĘ ODBĘDZIE.
CZARY-MARY DZIŚ ZROBIMY I SIĘ PIĘKNIE ZABAWIMY!
NA MIOTŁACH DO GÓRY SIĘ WZNIESIEMY I ZAGADKI ODGADNIEMY!
WE WRÓŻBACH ANDRZEJKOWYCH UDZIAŁ WEŹMIEMY
I O PRZYSZOŚCI SIĘ DOWIEMY.
A TERAZ OCZY PRZECIERAMY, USZY NASTAWIAMY
SERDECZNIE ZAPRASZAMY!
2. KONKURENCJA 1: „UKRYTA CZAROWNICA” – odgadywanie pań-czarownic ukrytych
pod chustą animacyjną po głosie.
3. Wprowadzenie w andrzejkowe wróżby:
Dawno temu w przedostatni dzień listopada, w przeddzień
Andrzeja wszystkie panny chciały dowiedzieć się o swoim losie.
„Andrzejki” to tradycja ludowa wieczoru wróżb, pielęgnowana
od najdawniejszych czasów i przekazywana z pokolenia na
pokolenie. Tej nocy dziewczęta wróżyły z butów ustawianych
jeden za drugim i z kości baranich rzucanych psom. Zwierzęta
były bardzo pomocne we wróżeniu, w przepowiadaniu
kolejności wychodzenia za mąż. Podsuwały, więc panny
smakołyki, np. wpuszczonemu do domu psu, a której smakołyk
pies zjadł wcześniej, ta szybciej miała wyjść za mąż. Inną wróżbą
było losowanie imion chłopców zapisanych na karteczkach i
włożonych pod poduszkę. Z dniem św. Andrzeja związane są
przysłowia:
„Śnieg na Andrzeja, dla zboża zła nadzieja”, „Na św. Andrzeja
błyska pannom nadzieja”, „Gdy św. Andrzej ze śniegiem
przybieży, sto dni śnieg na polu leży”.
4. WRÓŻBA 1 – „Studnia spełnionych życzeń” – „grupy wywoływane są po kolei” - każde
dziecko w myślach wypowiada życzenie, a potem wrzuca pieniążek do muszli z wodą,
aby życzenie się spełniło.
5. Przerywnik muzyczny: taniec dowolny przy piosence: „To duchy-łakomczuchy”.
6. KONKURENCJA 2: „Lot na miotle” – 3 reprezentantów z każdej grupy „wsiada” na
miotłę i „lata” do plastikowego stożka oraz z powrotem.
7. WRÓŻBA 2 – Andrzejkowa wróżba z kolorów dla grupy I – wstępnej i dla 3-latków:
Wrzucamy do czarnego kapelusza kolorowe karteczki i prosimy dzieci, aby
wylosowały po jednej z nich. Pokazujemy karteczki – wróżby WRÓŻCE i prosimy ją o
odczytanie przepowiedni.
biały – szczęście
czerwony – jesteś bardzo lubianą osobą
czarny – drobny pech
żółty – ktoś zazdrości ci zabawki
fioletowy – czeka Cię miła niespodzianka
szary – smutek, ale po nim radość
zielony – spełnią się Twoje marzenia
8. KONKURENCJA 3 : „Czarodziejski dywan” – po 3 reprezentantów, zaproszenie
nauczycielek do konkurencji: trzylatki, czterolatki; pięciolatki, sześciolatki: dziecko
siedzi na kocu, a pani ciągnie koc.
9. Czarowanie razem z wróżką magicznego eliksiru dla odważnych:
Mieszanie wielu tajemniczych składników eliksiru (1 pomocnik z każdej grupy):
nalewka z młodych mówek,
napój wyskokowy HOPSASA,
esencja nasencja,
proszek ze zmiksowanego tura,
gruszki śmierdziuszki,
zakiszona woda,
katar z nosa niedźwiedzia,
mikstura ze spleśniałego grzyba,
ślina muchy plujki,
płyn z płynnego czytania,
wyciąg z wyciągu kolejki górskiej.
Mieszanie ręką i nogą mikstury, czarowanie, chuchanie, dmuchanie (te
„zadania” wykonuje cała sala). Degustacja specyfiku przez chętne dzieci.
PODKŁAD MUZYCZNY: „Czary – mary” KLANZY.
10. Wróżba 3 (dla 4-latków): Andrzejkowa wróżba z rurek.
Andrzejki to magiczny czas wróżb. Chcesz się dowiedzieć kto z kim się w tym roku
zaprzyjaźni? Do miski z wodą wrzucajcie delikatnie rurki z napisanymi markerem
imionami. Właściciele magicznych rurek, które się połączą zostaną na zawsze
przyjaciółmi.
11. Przerywnik muzyczny: taniec dowolny przy piosenkach związanych tematycznie z
balem.
12. Zabawa do muzyki KLANZY – „Magiczna liczba 7”, pt. „Czy chcesz, czy chcesz
czarować razem z nami?”
 Wlej eliksir;
 wrzuć 3 muchy;
 wsadź pająka;
 podskocz w górę;
 tupnij nogą;
 i zamieszaj;
 teraz uuuuuuuu…
13. Wróżba 4 dla 5-latków: MAGICZNE KOSTKI: RZUCANIE DWOMA KOSTKAMI (2
reprezentantów), najpierw chłopcy, potem dziewczynki. Głaskanie kostki w celu
wywołania pozytywnych wróżb.
1. W tym roku znajdziesz nową pasję lub talent.
2. Poznasz nowego przyjaciela lub wreszcie dostaniesz zwierzątko.
3. Niedługo dostaniesz naprawdę wspaniały prezent.
4. Wycieczki i wesołe przygody.
5. Piątki w szkole, pochwały w przedszkolu.
6. Nauczysz się nowego sportu i będziesz zachwycony/na (może jazdy na rolkach lub
nartach).
7. Zostaniesz królową lub królem balu karnawałowego. Szykuj już strój!
8. W tym roku polubisz coś czego nie znosiłeś/łaś (szpinak, czytanie, wizyty w
operze).
9. Czekają Cię cudowne i pełne przygód ferie zimowe.
10. W tym roku szczęście będzie Ci dopisywać we wszystkich konkursach.
11. Pogodzisz się z kimś kogo nie lubiłeś/łaś.
12. W tym roku czekają Cię same wspaniałe chwile i drobne kłopoty nie zdołają
zepsuć Ci humoru.
14. Przerywnik muzyczny: dowolny taniec w parach lub małych kółkach.
15. Wróżba 5 dla 6—latków:
Losujemy literki z wielkiego worka, każda literka ma jakieś ukryte znaczenie.
A – ale przed tobą podróż,
E – ech, co za szczęście w miłości,
H – hej, szczęście sprzyja Ci we wszystkim,
K – korzystna wyjątkowo propozycja,
L – lepiej wkładaj rękawiczki,
M – mama da Ci buziaka,
N – najbliższa przyszłość pełna szczęścia,
T – tajemnica zostanie rozwiązana,
W – wokół uważaj na łakomczuchów,
V – ktoś będzie chciał Cię rozśmieszyć,
X – tajemnicza niespodzianka,
Z – zabawa z najlepszym kolegą.
16. Tańce integracyjne przy muzyce. Podziękowanie za udział w balu, we wróżbach i za
wspólną zabawę. Tworzenie pociągów wyjeżdżających z sali.