KONSPEKT LEKCJI Z INFORMATYKI • z kamery filmowej, • inne.

Transkrypt

KONSPEKT LEKCJI Z INFORMATYKI • z kamery filmowej, • inne.
KONSPEKT LEKCJI Z INFORMATYKI
/Klasa VI szkoły podstawowej/
Prowadzący - Stanisław Polak
1. Temat: Sposoby pozyskiwania i obróbka grafiki komputerowej.
2. Czas trwania: 45 minut.
3. Cele lekcji:
• Poznawczy: uczeń poznaje pojęcia: grafika komputerowa, obróbka obrazu, poznaje
sposoby pozyskiwania grafiki komputerowej.
• Praktyczny: uczeń potrafi pozyskać grafikę komputerową za pomocą zrzutu ekranu,
zastosować narzędzia programu Paint do obróbki grafiki.
• Wychowawczy: budzenie odpowiedzialności za dane przechowywane na dysku.
Zwracanie uwagi na prawidłową organizację stanowiska pracy. Poszanowanie cudzej
pracy i cudzych dokumentów.
5. Metody nauczania: ćwiczenia, wykład, pokaz.
6. Środki dydaktyczne: tablica, komputer i oprogramowanie.
7. Przebieg lekcji:
a. sprawdzenie wiadomości z lekcji poprzedniej;
b. podanie tematu lekcji i uświadomienie uczniom celu lekcji;
c. podanie nowego materiału;
d. kontrola i utrwalenie wiadomości i umiejętności: sformułowanie pytań dotyczących
celów lekcji;
e. podsumowanie.
Kierowanie procesem przyswajania
wiadomości i kształtowania umiejętności
1. Znaczenie pojęć:
Grafika komputerowa - obraz tworzony lub poddawany obróbce za pomocą komputera.
Obróbka obrazu – przekształcanie obrazu za pomocą programów graficznych.
Programy, za pomocą których zeskanowane fotografie są poddawane komputerowej
obróbce; oferują wiele możliwości przekształcania obrazu, m.in. takich jak retuszowanie
(wykończenie gotowego obrazu, rysunku, ostatnie poprawki) i wyostrzanie krawędzi.
2. Sposoby pozyskiwania grafiki komputerowej:
•
•
•
•
•
zrzut ekranu,
przy pomocy skanera,
podłączenie aparatu cyfrowego,
z kamery filmowej,
inne.
3. Pozyskiwanie grafiki komputerowej za pomocą zrzutu ekranu.
•
•
•
•
•
otwieramy Ustawienia regionalne (Start, Ustawienia, Panel sterowania) dwukrotnie
klikając lewym przyciskiem myszy;
na klawiaturze przytrzymujemy wciśnięty Alt klikając Print Scrin;
zamykamy okno Właściwości: Ustawienia regionalne;
otwieramy edytor grafiki Paint i wklejamy zawartość Schowka;
pojawia się okno z komunikatem: Obraz w schowku jest większy niż mapa
bitowa. Czy chcesz powiększyć mapę bitową? Klikamy na przycisk TAK;
•
•
•
•
•
z przybornika narzędziem Zaznacz zakreślamy naszą mapę świata i kopiujemy;
z paska Menu wybieramy Nowy i na pojawiający się komunikat: Czy chcesz zapisać
zmiany w Bez nazwy, klikamy na Nie;
Wklejamy obraz znajdujący się w Schowku a następnie przeciągamy go na środek
ekranu;
z Przybornika wybieramy narzędzie Elipsa i zaznaczamy pierwszą opcję prostokąta;
rysujemy elipsę tak, aby cały obraz znalazł się w jej wnętrzu;
rys. 1
•
•
•
z Przybornika bierzemy narzędzie Weź kolor i lewym przyciskiem myszki klikamy
na mapę w celu pobrania identycznego koloru do palety kolorów,
elipsę wypełniamy kolorem za pomocą narzędzia Wypełnianie kolorem,
następnie na mapę nanosimy nazwy kontynentów: wybieramy narzędzie Tekst
z opcją Rysuj przezroczyste i zaznaczamy polem tekstowym miejsce na mapie, gdzie
ma być napis z nazwą kontynentu.
rys. 2
4. Podsumowanie lekcji (uczniowie wypełniają ankietę).
1. Twoim zdaniem temat lekcji był ciekawy i spełnił Twoje oczekiwania
niewystarczająco
średnio
bardzo dobrze
nudna
nijaka
2. Lekcja była – Twoim zdaniem
interesująca
3. Jaki był Twój udział w rozwiązywaniu zadań, ćwiczeń?
mało aktywny
średnio aktywny
bardzo aktywny
4. W jakim stopniu Twoja ciekawość została zaspokojona?
wysokim
średnim
niskim
Opracowanie: Stanisław Polak

Podobne dokumenty