przeczytaj

Transkrypt

przeczytaj
Artykuł przygotowany przez Przedszkole 117 w Krakowie
Zabronione jest rozpowszechnianie tego tekstu bez zgody autora!
Scenariusz zajęć
Prowadząca: mgr Anna Patek
Grupa wiekowa: dzieci 5 letnie
Data: 25.11.2010
Temat zajęć: Czy deszcz jest potrzebny?
Cele ogólne:







Podejmowanie prób poszukiwania odpowiedzi na pytania zawierające w sobie
problem
Nabywanie przekonania, że woda jest niezbędnym czynnikiem dla życia na Ziemi
Doskonalenie umiejętności uważnego słuchania i logicznego myślenia
Kształcenie sprawności swobodnego wypowiadania się
Słuchanie utworów o wartościach poznawczych
Stosowanie instrumentów i pomocy akustycznych do ilustrowania zjawisk w
przyrodzie
Poznawanie utworów muzyki klasycznej
Cele operacyjne:







Dziecko poznaje utwory literackie (opowiadanie, wiersz)
Dziecko wypowiada się na temat
Dziecko wie, ze woda jest niezbędna do zachowania życia
Dziecko potrafi skupić uwagę i wykazuje się logicznym myśleniem
Dziecko bierze udział w zabawie i stosuje się do jej reguł
Dziecko poznaje utwór muzyki klasycznej
Dziecko rysuje obrazek na podany temat
Środki dydaktyczne:
 Utwór P. Czajkowskiego „Taniec Wieszczki Cukrowej”
 Opowiadanie „O wielkiej chmurze”
 Ilustracje
 Instrumenty muzyczne perkusyjne, gazeta
 Obręcze
 Kredki woskowe
 „Okno” wykonane na poprzednich zajęciach
PRZEBIEG ZAJĘĆ:
1. Słuchanie utworu P. Czajkowskiego, wyrażanie własnych wrażeń
2. Słuchanie opowiadania „O wielkiej chmurze”
3. Rozmowa kierowana na temat wysłuchanej treści:
- o im opowiadała ta historia/
- co robiła chmura?
- komu pomagała?
Artykuł przygotowany przez Przedszkole 117 w Krakowie
Zabronione jest rozpowszechnianie tego tekstu bez zgody autora!
-komu jeszcze potrzebny jest deszcz i woda?
4. Podsumowanie wypowiedzi dzieci poprzez umieszczenie na tablicy obrazków
przedstawiających przedstawicieli świata ludzi, zwierząt, roślin, ptaków, owadów
5. Mini –quiz (aprobata odpowiedzi - klaśnięcie; brak aprobaty-cisza)
- deszcz jest mokry
- deszcz wsiąka w ziemię
- deszcz pada do góry
- deszczu nie słychać
- deszcz pada z chmur
- deszcz jest potrzebny roślinom
- deszczu nie widać
- deszcz obmywa wszystko z kurzu
- po deszczu są kałuże
- deszcz jest różnokolorowy
- deszcz i woda są potrzebne wszystkim stworzeniom na ziemi
6. Zabawa ruchowa: na dywanie rozłożone są obręcze – to kałuże. Dzieci to kropelki
biegające według informacji podanych przez nauczycielkę( lekki bieg, lekkie
podskoki, chodzenie). Na sygnał dzieci-kropelki ustawiają się w kółkach wokół
obręczy (ustawia się tyle dzieci ile poda nauczycielka)
7.Ostatnie pytanie quizu:- czy deszcz umie grać? Swobodne wypowiedzi dzieci na ten
temat. - w jaki sposób gra deszcz?
Plumka
Pluszcze
Kapie
Stuka
Puka
Bębni
Szemże
Szumi
Spływa
Podsumowanie nauczycielki: Gdy zamykam oczy słyszę: plumkanie, kapanie,
bębnienie, szumienie spływanie i o szyby stukanie-bo to jesiennego deszczu
muzykowanie.
8. Zaproszenie do wysłuchania wiersza. Instrumentacja wiersza z wykorzystaniem
instrumentów perkusyjnych i gazety.
Dziś chmurkę nad podwórkiem
Potargał psotny wiatr – szeleszczenie gazetą
I z chmurki na pazurki
Rzęsisty deszczyk spadł – tamburyno
Plim plum, plim plam – trójkąt
Deszcz płynie po kominie – cymbałki
Wesoło bębni w dach – ksylofon
Artykuł przygotowany przez Przedszkole 117 w Krakowie
Zabronione jest rozpowszechnianie tego tekstu bez zgody autora!
Potokiem w rynnie płynie – tarka
I wsiąka w mokry piach – tarcie o bębenek
Plim plum, plim plam – trójkąt
Kalosze w mig założę
Parasol wezmę też
Bo lubię gdy na dworze
Rzęsisty pada deszcz – wszystkie instrumenty
Plim plum, plim plam – trójkąt
9. Swobodne wypowiedzi dzieci po kolei w kole : co lubię robić gdy pada deszcz?
10. rysowanie na powyższy temat na wcześniej przygotowanych pracach „oknach” (kartka
złożona w formie okna, pokryta kroplami deszczu narysowanymi świecą, pomalowana
niebieską farbą)
11. Po zajęciach omówienie prac i urządzenie wystawy.

Podobne dokumenty