Scenariusz zajęd dla Szkoły Podstawowej nr 11 im. Żołnierzy Armii
Transkrypt
Scenariusz zajęd dla Szkoły Podstawowej nr 11 im. Żołnierzy Armii
Fair play w sporcie i życiu Scenariusz zajęd dla Szkoły Podstawowej nr 11 im. Żołnierzy Armii Krajowej Projekt „Szkoła charakterów – przez sport do integracji” Temat lekcji: Fair play w sporcie i życiu Opracował: Artur Then I Czas lekcji: 45 min. II Cele lekcji: 1. Zapoznanie uczniów z zasadami „fair play”, pokazanie pozytywnych i negatywnych konsekwencji zachowao sportowców. 2. Po zakooczeniu lekcji uczeo: - zna pojecie „fair play” - zna negatywne i pozytywne konotacje słowa „doping” - rozumie nie przestrzeganie zasad Fair play jest groźne dla sportu 3. W trakcie lekcji uczeo doskonali umiejętności: - postrzegania związków przyczynowo skutkowych zachowao III Metody: - Wykład - Rozmowa nauczająca - Praca z tekstem - Praca indywidualna IV Środki dydaktyczne: Teksty związane z zasadami „fair play”. Sugeruje się wykorzystanie tekstów zaczerpniętych z pracy sportowej lub Internetu, zdjęcia, filmy ilustrujące omawiane problemy lub postaci. V Pomoce dla nauczyciela: Tekst Krzysztofa Zuchora „Przeżywanie Sportu”, definicje, propozycje przykładów pozytywnych i negatywnych zachowao sportowców i kibiców. 1 Fair play w sporcie i życiu VI Przebieg lekcji: 1. Zapoznanie uczniów z definicją słowa „fair play”, rozmowa na temat tego, co przez nie rozumieją, jak je pojmują. 2. W trakcie pierwszej części prawdopodobnie zaczną się pojawiad przykłady pozytywnych i negatywnych zachowao sportowców. Nauczyciel zaczyna grupowad je na tablicy podzielonej na cześd „Fair play”/„Faul Play” (do przykładów podawanych przez uczniów nauczyciel może skorzystad z załączonych przykładów najbardziej znanych sportowców). 3. Nauczyciel omawia z uczniami emocje, jakie towarzyszą im podczas oglądania zachowao „nie fair”: złośd, wściekłośd, agresja, poczucie oszukania, itp. oraz jakie emocje towarzyszą, gdy widzą zachowania „fair play” (nawet, gdy gra skooczy się dla zawodnika przegraną (duma, szacunek). Może to byd wstęp do dyskusji o wartościach w sporcie. 4. Wartości w sporcie: czym jest sport oraz jak bardzo zmienia się sport przez komercje i milionowe transfery. Dla zawodników często ważniejsze jest ile zarobią niż wynik meczu. Pytanie: Jak uczniowie oceniają zawodników, którzy wybierają grę w klubie od gry dla reprezentacji kraju? 5. Dyskusja: Kto ze znanych sportowców jest dla każdego z uczniów autorytetem? Nauczyciel prosi uczniów, aby podawali nazwiska i wypisuje je na tablicy: kto i dlaczego. Uczniowie uczą się nazywad emocje i przypisywad je do cech swoich idoli. 6. Co cechuje dobrego sportowca? (praca uczniów w grupach - następnie dyskusja: jak ważna jest systematyczna i codzienna praca oraz konsekwencja (przykład Adama Małysza — materiały). 7. Praca z tekstem: nauczyciel dzieli klasę na grupy i uczniowie analizują tekst Katarzyny Fuli z MMKS Podhale. Uczniowie na podstawie tekstu mają znaleźd odpowiedź na pytanie: Co motywuje sportowców? 8. Czy można byd nieuczciwym w sporcie, a uczciwym w życiu? Jak zachowania ”na boisku” odbijają się na życiu sportowca (Tomasz Lipiec, Diego Maradona, George Best). 9. Na czym polega „fair play” w sporcie szkolnym? - rozmowa z uczniami: wypracowanie wspólnego „dekalogu zasad Fair Play”. 10. Podsumowanie lekcji. VI Zdanie domowe: Z pomocą rodziców uczeo powinien opisad przykład zachowania „fair play” z lokalnych rozgrywek hokejowych drużyny „Podhale Nowy Targ” (ma to na celu również włączenie w temat domu rodzinnego i oparcia go na wspólnym poszukiwaniu pozytywnych reakcji związanych ze sportem. Podsumowując wykonania zadania domowego można stworzyd klasowy ranking zawodników „fair play” rodzimej drużyny hokejowej. VII Definicje: Fair play (z ang. czysta gra) – norma wartości w sporcie. Jest wyrazem postawy reprezentowanej na boisku, gdzie zwycięstwo nie jest celem, który należy osiągnąd za wszelką cenę. Postawa ta cechuje się przestrzeganiem przepisów gry i odrzuceniem korzyści wynikających z błędów sędziego oraz różnego rodzaju oszustw 2 Fair play w sporcie i życiu sportowych. Sportowca przestrzegającego zasad fair play można poznad po godnym zachowaniu zarówno w wypadku zwycięstwa, jak i porażki. Doping wydolnościowy Sztuczne podnoszenie wydolności fizycznej i psychicznej zawodnika metodami wykraczającymi poza normalny, „naturalny” trening, chod w praktyce granica między dopingiem i treningiem jest często bardzo trudna do ustalenia. Ogólnie za doping uważa się metody medyczne, potencjalnie szkodliwe dla zdrowia, które zostały oficjalnie zabronione. Rodzaje dopingu: • siłowy – celem jest osiągnięcie jak największego przyrostu masy mięśniowej zawodnika • doping wytrzymałościowy – celem jest trwałe zwiększenie zdolności organizmu do znoszenia długotrwałego, intensywnego wysiłku fizycznego. • doping stymulujący – celem jest czasowe zwiększenie odporności na ból i wysiłek poprzez stosowanie technik zapobiegających odczuwaniu bólu i zmęczenia. VIII Przykłady sportowców, którzy nie stosowali „fair play”: Diego Maradona Zdobył ręką gola i nie przyznał się do tego, mimo że widad było to na filmie. Po latach tłumaczył, że to była „ręka Boga”. Można, jeśli istnieją do tego warunki, odtworzyd fragment filmu: http://www.youtube.com/watch?v=4-JBIXu0xeU Ponadto Argentyoczyk w czasie swojej kariery dwukrotnie miał przymusowe „wietrzenie korków” z powodu dopingu. Najpierw w 1991 r. zawieszono go na 15 miesięcy za zażywanie kokainy. Drugą wpadkę zaliczył na Mundialu w 1994 r., który skooczył się dla niego już po dwóch spotkaniach. Po wykryciu w jego organizmie efedryny został wyrzucony z turnieju. Kornelia Marek W tegorocznych zawodach Pucharu Świata w biegach narciarskich wykryto u niej niedozwolona substancje EPO (zdyskwalifikowana). Jarosław Morawiecki Polski hokeista grał na Igrzyskach w Calgary. Niestety dla biało - czerwonych skooczyło się to zmienieniem wyniku meczu z Francją (ze zwycięstwa na lodzie 6:2 na porażkę 0:2 po testach antydopingowych). Najwyraźniej ten, kto prześladował hokeistę nie dał za wygraną, bo zaraz po tym jak Morawiecki wrócił na lód po 18-miesięcznej dyskwalifikacji, znów okazało się, że ma podniesiony poziom testosteronu. Tym razem kazano mu zawiesid łyżwy na kołku już na dobre, ale w 1992 r. karę zawieszono i wznowił karierę. Justyna Kowalczyk Przykładem tego, że zawodnicy kurują się środkami zawierającymi niedozwolone substancje jest polska narciarka. Kowalczyk zdyskwalifikowano na dwa lata po tym, jak w 2005 r. wykryto u niej jedną z grupy substancji o dźwięcznej nazwie - glukokortykosteroidy. Znajdowała się ona w dexamethasonie przeciwbólowym leku, który Kowalczyk brała po kontuzji ścięgna Achillesa. Na szczęście po apelacjach karę skrócono i zawodniczka wróciła do gry już w grudniu 2005. Mogła też jechad na igrzyska w Turynie, z których przywiozła brązowy medal. 3 Fair play w sporcie i życiu Tomasz Lipiec Chodziarzowi podczas zawodów w 1993 r. zarzucono stosowanie niedozwolonych środków dopingujących za co na cztery lata został zawieszony w prawach zawodnika. George Best Zawodnik Manchester United. Wielki talent, obdarzony niezwykłymi umiejętnościami technicznymi - szybko stał się idolem dla wielu. Każdy młody chłopiec zafascynowany piłką chciał byd taki jak on. Z czasem jednak awantury, zabawy do białego rana i opuszczanie treningów stały się dla niego codziennością. Przez wielkie pieniądze woda sodowa uderzyła mu do głowy - w kilka lat po tym, gdy został uhonorowany zaszczytnym tytułem najlepszego zawodnika Europy, zmienił się do tego stopnia, że nie mógł znaleźd zatrudnienia w żadnym klubie. IX Przykłady sportowców stosujących „Fair Play”: Bastian Schweinsteiger Niespotykana sytuacja miała miejsce podczas pucharowego meczu VfB Stuttgart - Bayern Monachium (3:5). Przy stanie 3:2 dla monachijczyków z boiska wyrzucony został defensor VfB Khalid Boulahrouz, który za faul na Bastianie Schweinsteigerze zobaczył drugą żółtą kartkę. Zawodnik Bayernu padł na murawę, ale po chwil zaczął protestowad u sędziego, twierdząc, że faul nie zasługiwał na żółty kartonik. Podczas meczy piłki nożnej, gdy zawodnik zostanie sfaulowany, wybija się piłkę za linię boczną. Drużyna przeciwna po wznowieniu gry oddaje piłkę przeciwnikom (trener Arsenalu Londyn Arsen Wenger raz, gdy jego drużyna nie oddala piłki i zdobyła gola poprosił o powtórzenie meczu, uznając że zwycięstwo było zdobyta nie w czystej walce). Adam Małysz Podczas zawodów w Engelbergu zachował się wyjątkowo sportowo. Podczas zawodów na szwajcarskiej skoczni, 18 grudnia 2010 r., Thomas Morgenstern miał problemy z zapięciem kombinezonu. Wtedy Adam Małysz poprosił sędziów o zmianę kolejności startu, skoczył przed Morgensternem, chod to on miał wykonad ostatni skok. Austriak zajął pierwsze miejsce. Adam Małysz: zaczął startowad w roku 1994: w sezonie 1994/95 zajął 51 miejsce w pucharze Świata i 55 Turnieju Czterech Skoczni w sezonie 1995/96 -7 PŚ i 28 TCS w sezonie 1996/97 -10 PŚ i 8 TCS w sezonie 1997/98 -57 PŚ i 30 TCS w sezonie 1998/99 46 PŚ i 43 TCS w sezonie 1998/99 ani razu nie awansował do drugiej serii skoków w konkursach TCS. Poważnie myślał o zakooczeniu kariery sportowej i podjęcia pracy jako dekarz (zawód wyuczony Małysza) w sezonie 1999/2000 -28 PŚ i 31 TCS 2000-2001 Mistrzostwa Świata 1 i 2 miejsce, Puchar Świata 1 miejsce (w sumie 4 Kryształowe kule w karierze jako jedyny skoczek w historii) TCS - 1 miejsce, Turniej Skandynawski 1 miejsce, Olimpiada 2 i 3 miejsce, itd. 4 Fair play w sporcie i życiu X Tekst do pracy w grupach: Katarzyna Fuła - zdobywczyni wraz z drużyną II miejsca w FATPIPE CUP 2011 Początkowo nikt nie przypuszczał, że na turnieju w Ostrawie możemy zajśd tak daleko. Zwłaszcza, że było dużo drużyn, a i gra była na wysokim poziomie. Miałyśmy wiele przygód w drodze na turniej, dlatego też za pierwszy mecz dostałyśmy walkowera. Na szczęście wiara i walka do kooca przyczyniły się do naszego sukcesu. Były to ciężkie mecze dla nas, zwłaszcza, że nasza drużyna nie pojechała w pełnym składzie, więc brakowało nam zawodniczek do gry. Dzięki dobremu przygotowaniu wytrzymałyśmy fizycznie do kooca i pokazałyśmy klasę w jak najwyższym stopniu. Drugie miejsce na Fatpipe Cup to duże osiągnięcie i cieszy mnie fakt, że drużyna z Nowego Targu była w czołówce tego turnieju. XI Dekalog „Fair Play” szkolnego współzawodnictwa sportowego (propozycje): 1. Poznaj i przestrzegaj zasady gry 2. Pokonaj przeciwnika umiejętnościami, a nie podstępem albo agresywny zachowaniem 3. Zawsze sprawiedliwie dobieraj zespoły 4. Nigdy nie bierz odwetu na przeciwniku, nawet jak zostaniesz sfaulowany 5. Reaguj na gwizdek sędziego 6. Nie używaj w trakcie gry wulgarnych i obraźliwych słów 7. Nigdy nie fauluj celowo 8. Ciesz się zwycięstwem, a porażkę przyjmij godnie 9. Chroo słabszych i młodszych (jesteś dla nich wzorem) 10. Pamiętaj to tylko sport, a nie wojna XII Osobny załącznik: Tekst Krzysztofa Zuchora „Przeżywanie Sportu” 5