Scenariusz zajęcia „W marcu jak w garncu”

Transkrypt

Scenariusz zajęcia „W marcu jak w garncu”
Scenariusz zajęcia otwartego dla rodziców w grupie I „Zajączki”
- dzieci 3-letnie
/14.03.2016r./
TEMAT: „W MARCU JAK W GARNCU”
CELE OGÓLNE:
• zapoznanie dzieci ze znaczeniem wiosennego przysłowia w oparciu o wiersz
pt. „Marzec”,
• zachęcanie do obserwowania zmian zachodzących w przyrodzie.
CELE OPERACYJNE:
DZIECKO:
• rozwiązuje zagadki słowne
• odpowie na pytania związane z treścią utworu
• spróbuje wyjaśnić przysłowie „W marcu jak w garncu”, rozumie sens
poznanego przysłowia
• nazwie zjawiska pogodowe mające miejsce wczesną wiosną
• pozna symbole graficzne za pomocą których przedstawia się prognozę pogody
POMOCE:
• garnek, obrazki przedstawiające elementy pogody wietrznej, deszczowej i
słonecznej, burzowej,chusta animacyjna, śnieżnej; emblematy: słonka,
deszczu, śniegu i chmurki, magnetofon, płyta CD
METODA:
• zadaniowo- zabawowa
PRZEBIEG:
1.Powitanie integrujące grupę według pomysłu Klanzy:
Wszyscy są, witam Was, zaczynamy, już czas. Jesteś Ty raz, dwa, trzy.
2. Nauczyciel z dziećmi siedzi w luźnej gromadce na dywanie.
Przygotowałam dla was dzisiaj niespodziankę. Coś ukryłam pod tym materiałem. Kto
spróbuje odgadnąć jaki tam jest ukryty przedmiot?W garnku znajduje się koperta z
zagadkami.
„Zagadkowo”- rozwiązywanie zagadek na temat marcowej pogody, nawiązujące do
tematu. Dzieci odgadują hasła zagadek.
ZAGADKI:
Widzisz je we dnie, nie widzisz w nocy.
Zimą grzeje słabo, latem z całej mocy.
/ SŁOŃCE/
Jaka to pierzynka biała, nie z pierza, ale z wody powstała?
Płynie po niebie, znasz ją i wiesz, że gdy jest ciemna,
Będzie z niej padał deszcz.
/CHMURA/
Nie deszcz i nie grad, pada z nieba, bieli świat.
Biały jest jak mąka, albo drobna kasza
Gdy zaściele ziemię na sanki zaprasza.
/ŚNIEG/
Co to jest odgadnij!
Pada z chmury na dół.
Jest tylko na dworze. Suchy być nie może!
/DESZCZ/
Jasny zygzak na ciemnym niebie,
Może podczas burzy przestraszyć i ciebie!
/PIORUN, BŁYSKAWICA/
Szumi, gwiżdże, czasem gna. Skąd i dokąd? Kto go zna?
Dmucha, szarpie, czasem rwie. Po co? Za co? Kto go wie?
/WIATR/
Z czym kojarzą wam się te odgadnięte hasła?
Jaką pogodę najbardziej lubicie i dlaczego?
Jaki rozpoczęliśmy miesiąc?
3. Słuchanie wiersza „Marzec”.
MARZEC
Marzec ma ogromny garniec.
Mieszka w nim przez całe noce,
Wieje w garncu nieustannie
Syczy coś i bulgocze.
- Powiedź, Marcu,
Co masz w garncu?
- Mam składniki różnorodne:
Wiatry ciepłe, wiatry chłodne,
Chmury, słońce, śnieg i wodę- z nich przyrządzam Wam pogodę.
Rozmowa na temat wiersza:
• Do kogo porównany był marzec w wierszu?
• Jakie składniki zawierała potrawa w garncu, którą gotował marzec?
• Jaką potrawę ugotował?
• Jakie zmiany zachodzą w pogodzie wczesną wiosną?
(Sprawdzenie przez dzieci zawartości garnka, określanie pogody na podstawie
ilustracji).
Dzieci z pomocą nauczyciela oraz na podstawie wiersza „Marzec” próbują
zinterpretować i wyjaśnić sens przysłowia „W marcu jak w garncu”.
POGODA MARCOWA JEST ZMIENNA I KAPRYŚNA
4. Zabawa przy muzyce B. Strauss „Pada deszcz”
5. Zapoznanie dzieci z symbolami graficznymi, za pomocą których przedstawia się
prognozę pogody.
• Czy wiecie jak można przedstawić na obrazku: burzę, wiatr, deszcz, śnieg,
słońce, zachmurzenie?
Dzień pogodny /słońce/
Dzień zachmurzony /zachmurzenie/
deszcz
śnieg
burza
wiatr
6.Zabawa matematyczna „Wiosenny wiatr” Ćwiczenia w liczeniu w zakresie 3.
• „Wiosenny wiatr do sali wpadł. Dmuchnął parę razy i rozsypał obrazki. Ale co
tam przecież dzieci potrafią policzyć: ile jest słoneczek (1), chmurek (3), kropli
wody(2) i śnieżynek”(2).
• liczenie znaków pogody umieszczonych w „marcowym garnku”, (- Czego jest
najwięcej? - Czego jest najmniej?).
7."Marcowa pogoda" - zabawa ruchowa z wykorzystaniem chusty animacyjnej.
Dzieci wydzierają z białych kartek płatki śniegu i z niebieskich kartek krople
/deszczu
8."W marcu jak w garncu" - praca plastyczna przy stolikach z wykorzystaniem
muzyki D. Dziamskiej - "Zbieram, poszukuję, badam" - kinezjologia edukacyjna.
9.Masaż relaksacyjny na plecach.
Jaka dziś pogoda?
Może słońce świeci?- okrężne ruchy dłońmi
Albo deszczyk kropi?- uderzenia opuszkami palców na kupie
Nie to deszczyk buty topi- szybkie i mocne ruchy palców
Może ulewa nas zalewa?- oklepywanie dłońmi
Lub piorun trzaska w drzewa?- lekkie klaśnięcie w dłonie
Potem w ziemie szybko leci- opadnięcie dłoni na plecy
Jak się czują wszystkie dzieci?- masowanie po szyi.
10. Ewaluacja- jeżeli zajęcia podobały się dzieciom, to ustawiają się za ilustracją ze
słońcem, jeśli nie- to ustawiają się za ciemną chmurą.
Opracowała: Aleksandra Czuczwara