Scenariusz lekcji geografii Skąd przybyły warzywa

Transkrypt

Scenariusz lekcji geografii Skąd przybyły warzywa
Scenariusz lekcji geografii realizowanej w ramach programu „Trzymaj Formę"
Temat: Z jakich części Świata przybyły do nas warzywa, owoce, przyprawy, używki?
Klasa I-III gimnazjum.
Metody i formy pracy: praca w grupach , elementy wykładu, gra
Środki dydaktyczne: karty pracy, gra, komputer z dostępem do internetu
Cele lekcji:
po zajęciach uczeń:
− potrafi wymienić warzywa, owoce, przyprawy i używki, które przybyły do Europy
z innych części Świata
− potrafi wskazać na mapie Świata miejsca skąd one pochodzą,
− wyjaśnia w jaki sposób odkrycia geograficzne wpłynęły na urozmaicenie diety
europejczyków.
Tok lekcji:
1. Czynności organizacyjno- porządkowe (frekwencja, podział na 5 osobowe grupy).
2. Przedstawienie celów i tematu lekcji.
3. Lekcja właściwa:
a) „Burza mózgów” na temat „obcych” warzyw, przypraw, owoców i używek
obecnych na stołach europejczyków.
b) wykład nauczyciela na temat najważniejszych warzyw, owoców przypraw
i używek pochodzących spoza kontynentu europejskiego.
c) praca w grupach – uczniowie podzieleni na grupy wyszukują informacje
dotyczące pochodzenia warzyw, owoców, przypraw i używek w internecie
zaznaczając przydzielone rośliny na mapie konturowej Świata.
d) prezentacja wyników prac w grupach.
e) podsumowanie - uczniowie grają w grę polegającą na rozpoznaniu roślin i ich
pochodzenia na podstawie opisu.
Przykładowa karta pracy
Karta pracy
Grupa 1
1. Wyszukaj w internecie informacje dotyczące pochodzenia poniżej
wymienionych roślin, a następnie zaznacz je na załączonej mapie
konturowej Świata:
a) ziemniaki
b) kukurydza
c) kawa
d) imbir
e) ananas
Opracowała Izabela Nowicka
Gimnazjum nr 2 we Wrześni

Podobne dokumenty