aukcja map i widoków polski i europy
CENA: 20 zł (z 23% VAT) | ISBN 978-83-64192-80-7 AUKCJA MAP I WIDOKÓW POLSKI I EUROPY 21 LISTOPADA 2015 Fragment mapy Pomorza Albrechta Carla Seuttera, poz. 30 AUKCJA MAP I WIDOKÓW POLSKI I EUROPY 2 1 LIS TO PA DA (SOBOTA) 2015, GOD Z. 17. 00 w siedzibie Sopockiego Domu Aukcyjnego Gdańsk, ul. Długa 2/3 WYSTAWA PRZEDAUKCYJNA: od 2 listopada 2015 r. godziny otwarcia galerii: poniedziałek – piątek: 11.00–18.00 sobota: 11.00–15.00 Katalog dostępny na: www.sda.pl 2 S OP OC K I D OM AU KCY J N Y cena wywoławcza: 4 500 zł Lit.: Imago Poloniae, K38/2 miedzioryt kolorowany, wym. 51,5 × 90 cm w świetle passe-partout; w oprawie po 1726 r. Wznowienie mapy ziem Rzeczpospolitej Joachima Ottensa, wydanej w 1719 r., stan drugi, Amsterdam, Reipublicae et Status Generalis Poloniae Nova Tabula Comprehendens… Reinier I Ottens (1698–1750) Josua Ottens (1704–1765) 1 2 Tobias Mayer (1723–1762) Mappa geographica Regni Poloniae ex novissimis quotquot funt mappis… Mapa ziem Rzeczpospolitej, wyd. Spadkobiercy Homanna, Norymberga, 1750 r. miedzioryt kolorowany, wym. 49 × 54,5 cm w świetle passe-partout; w oprawie Lit.: Imago Poloniae, K44/1 cena wywoławcza: 2 200 zł 3 Jan Barend Elwe (2 poł. XVIII w.) La Pologne, Divisèe en Royaume de Pologne et les Etats… Mapa ziem Rzeczpospolitej według Alexisa-Huberta Jaillota, 1694 r., stan szósty, Amsterdam, ok. 1792 r. miedzioryt kolorowany, wym. płyty 49,2 × 61,2 cm; w oprawie cena wywoławcza: 1 600 zł AU KCJA M AP I WI D O KÓW POLSKI I EUR OPY | 21 LISTOPADA 2 015 3 4 Johann Baptist Homann (1664–1724) Regnum Borussiae Gloriosis auspicijs… Mapa Prus, Norymberga, połowa XVIII w. miedzioryt kolorowany, wym. 49,5 × 57 cm (odcisk płyty); w oprawie cena wywoławcza: 2 000 zł 5 Tobias Conrad Lotter (1717–1777) Marchionatus Brandenburgensis Ducatus Pomeraniae… Mapa Księstwa Pomorskiego wraz z terenami przyległymi: Księstwem Meklemburskim, Marchią Brandenburską oraz znacznymi obszarami Polski, Augsburg, ok. 1760 r. miedzioryt kolorowany, 49,8 × 58,2 cm (odcisk płyty); w oprawie cena wywoławcza: 1 500 zł 4 S OP OC K I D OM AU KCY J N Y 6 Johann Baptist Homann (1664–1724) Regnum Borussiae Gloriosis auspicijs Serenissimi… Mapa Prus wydana z okazji koronacji Fryderyka III, którego portret umieszczony w dekoracyjnym kartuszu; jednocześnie pierwsza mapa Prus ukazująca szlaki pocztowe, Norymberga, ok. 1710 r. miedzioryt kolorowany, wym. 50 × 59,5 cm (odcisk płyty); w oprawie cena wywoławcza: 2 200 zł 7 Leonhard Euler (1707–1783) Borussia Regia et Ducalis jussu… Mapa Prus Królewskich i Książęcych, pochodząca z dzieła „Atlas geographicus omnes orbis terrarum…”, wyd. Ex Officina Michaelis, Berlin, 1760 r. miedzioryt kolorowany, wym. 30,5 × 41,5 cm (odcisk plyty); w oprawie cena wywoławcza: 900 zł AU KCJA M AP I WI D O KÓW POLSKI I EUR OPY | 21 LISTOPADA 2 015 5 8 Globus z mapą fizyczną Graupner & Körner, Lipsk, pocz. XX w. Sygn.: Prof. Dr. A. Krause/Neuer/Handels-u. Verkehrsglobus (…)//Albrecht Dürer Haus/Lehrmittel- u. Zeichenmaterialien A.G., Saarbrücken.// Bearbeitet und ausgeführt in der/Geograph. Anstalt von Graupner & Körner in Leipzig podstawa drewniana, wys. 64 cm, śred. 33 cm cena wywoławcza: 900 zł 9 Johann Baptist Homann (1664–1724) Neu vermehrter Curioser Meilen-Zeiger der vornehmsten Städte in Europa… Tablica odległości między większymi miastami Europy, wyd. Spadkobiercy Homanna, Norymberga, ok. 1731 r. miedzioryt kolorowany, wym. 47,4 × 55 cm (odcisk płyty) cena wywoławcza: 1 000 zł 6 S OP OC K I D OM AU KCY J N Y 10 Frederick de Wit (1630–1706) Nova Orbis Tabula, In Lucem Edita, A. F. de Wit. Hemisferyczna mapa świata z 1670 roku, Amsterdam, po 1688 r. Wyjątkowo bogato dekorowana, w narożnikach alegorie czterech pór roku oraz symbole zodiakalne. W podtytule: Amstelodami cum Privilegio Potentiss D. Dominerum Ordinum, Hollandiae et Westfrisiae zawarty, nadany kartografowi w 1689 roku, przywilej na wydawanie map. miedzioryt kolorowany, 47 × 56 cm (odcisk płyty); stan bardzo dobry, po konserwacji; w oprawie cena wywoławcza: 19 000 zł AU KCJA M AP I WI D O KÓW POLSKI I EUR OPY | 21 LISTOPADA 2 015 7 11 Abraham Ortelius (1527–1598) Thietmarsiae, Holsaticae regionis partis typus/ Prussiae Descriptio ante aliquot.. Mapy Szlezwik-Holsztynu oraz Prus, pochodzące z dzieła „Theatrum orbis terrarum”, 1570–1584 miedzioryt, 30,5 × 44 cm (odcisk płyty) cena wywoławcza: 1 300 zł 12 Guillaume Sanson (1633–1703) Alexis-Hubert Jaillot (ok. 1632–1712) Le Marquisat et Eslectorat de Brandebourg qui fait partie du Cercle de la Haute Saxe… Mapa pogranicza Śląska z Nową Marchią i Brandenburgią, Paryż, l. 90. XVII w. miedzioryt kolorowany liniowo, wym. 57 × 89,5 cm (odcisk płyty); stan bardzo dobry cena wywoławcza: 3 400 zł 8 S OP OC K I D OM AU KCY J N Y 13 Giovanni Battista Cassini (XVII/XVIII w.) Nova Delineatio universalis 56 Provinciarum FF. Min. Capucinorum… Mapa Europy, pochodząca z dzieła Johannesa Montecalerio „Chorographica Descriptio Provinciarum et Conventum…”, Mediolan, 1712 r. miedzioryt, wym. 51 × 67,2 cm (odcisk płyty), rzadkość cena wywoławcza: 13 000 zł AU KCJA M AP I WI D O KÓW POLSKI I EUR OPY | 21 LISTOPADA 2 015 9 14 Johann Matthias Haas (1684–1742) Imperii Russici et Tatariae universal… Mapa Imperium Rosyjskiego, Spadkobiercy Homanna, Norymberga, 1739 r.; w lewym górnym rogu portret carycy Anny Iwanowny. miedzioryt kolorowany, wym. 50 × 59 cm (odcisk płyty); w oprawie cena wywoławcza: 800 zł 15 Tobias Mayer (1723–1762) Mappa Geographica Poloniae ex novissimis quot quot… Mapa Polski z 1773 r., stan czwarty z szóstej płyty, Spadkobiercy Homanna, Norymberga, po 1795 r. miedzioryt kolorowany, wym. 45,7 × 51,8 cm w świetle passe-partout; w oprawie Lit.: Imago Poloniae K44/14 cena wywoławcza: 1 500 zł 10 S OP OC K I D OM AU KCY J N Y 16 Johann Baptist Homann (1664–1724) Postarum seu Veredariorum Stationes per Germaniam et Provincias adiacentes Wczesna mapa pocztowa Europy Środkowej, Norymberga, ok. 1710–1720 r. miedzioryt kolorowany liniowo, wym. 48,3 × 58,5 cm (w świetle passe-partout); w oprawie cena wywoławcza: 1 700 zł 17 Franz Anton Schraembl (1751–1803) Ost Preussen III. Bl. Mapa Prus Wschodnich, wyd. A. Amon, Wiedeń, ok. 1790 r. miedzioryt kolorowany, wym. 48,5 × 58,5 cm w świetle passe-partout; w oprawie cena wywoławcza: 900 zł AU KCJA M AP I WI D O KÓW POLSKI I EUR OPY | 21 LISTOPADA 2 015 11 12 S OP OC K I D OM AU KCY J N Y cena wywoławcza: 13 000 zł stan bardzo dobry, rzadkość litografia kolorowana, wym. arkusza 34 × 89,6 cm 41 × 93 cm; Kowary, po 1827 r. Panorama Karkonoszy na drodze między Cieplicami a Marczycami, Das Riesengebirge aufgenommen am Wege zwischen Warmbrunn und Merzdorf Ernst Wilhelm Knippel (1811–1900) 18 19 Napoleon Orda (1807–1883) Maksymilian Fajans (1825–1890) Płock nad Wisłą Widok na Wzgórze Tumskie w Płocku, pochodzący z dzieła N. Ordy „Album widoków historycznych Polski”, Warszawa, lata 1873–1883 litografia, wym. 20,5 × 28,6 cm w świetle passe-partout; w oprawie cena wywoławcza: 800 zł 20 Napoleon Orda (1807–1883) Maksymilian Fajans (1825–1890) Bieniszew Widok panoramiczny z fasadą kościoła kamedułów w Bieniszewie, pochodzący z dzieła N. Ordy „Album widoków historycznych Polski”, Warszawa, lata 1873–1883 litografia, wym. 21,5 × 29 cm w świetle passe-partout; w oprawie cena wywoławcza: 500 zł 21 Napoleon Orda (1807–1883) Maksymilian Fajans (1825–1890) Wiślica nad rzeką Nidą Panoramiczny widok z Bazyliką Narodzenia Najświętszej Marii Panny w Wiślicy, pochodzący z dzieła N. Ordy „Album widoków historycznych Polski”, Warszawa, lata 1873–1883 litografia, wym. 21,2 × 28,8 cm w świetle passe-partout; w oprawie cena wywoławcza: 500 zł AU KCJA M AP I WI D O KÓW POLSKI I EUR OPY | 21 LISTOPADA 2 015 13 22 Napoleon Orda (1807–1883) Maksymilian Fajans (1825–1890) Miechów Widok na bazylikę kolegiacką Grobu Bożego w Miechowie, pochodzący z dzieła N. Ordy „Album widoków historycznych Polski”, Warszawa, lata 1873–1883 litografia, wym. 21,5 × 27,2 cm w świetle passe-partout; w oprawie cena wywoławcza: 600 zł 23 Frederick Arthur Farrell (1882–1935) Bastion Władysława IV na Wawelu Rycina pochodząca z teki „Poland and Danzig twelve etchings by Fred. A. Farrell”, wyd. Vicars Bros, Londyn, ok. 1925 r.; nakład 50 egzemplarzy akwaforta, wym. 22 × 21 cm (odcisk płyty); w oprawie cena wywoławcza: 600 zł 24 Napoleon Orda (1807–1883) Maksymilian Fajans (1825–1890) Wysocice Widok na kościół św. Mikołaja w Wysocicach, pochodzący z dzieła N. Ordy „Album widoków historycznych Polski”, Warszawa, lata 1873–1883 litografia, wym. 20,5 × 28,6 cm w świetle passe-partout; w oprawie cena wywoławcza: 500 zł 14 S OP OC K I D OM AU KCY J N Y 25 Napoleon Orda (1807–1883) Maksymilian Fajans (1825–1890) Kielce Widok na Pałac Biskupów Krakowskich, pochodzący z dzieła N. Ordy „Album widoków historycznych Polski”, Warszawa, lata 1873–1883 litografia, wym. 21,2 × 28,8 cm w świetle passe-partout; w oprawie cena wywoławcza: 800 zł 26 Frederick Arthur Farrell (1882–1935) Widok na Wawel od strony Wisły Rycina pochodząca z teki „Poland and Danzig twelve etchings by Fred. A. Farrell”, Londyn, ok. 1925 r.; nakład 50 egz.; sygn. ołówkiem p.d.: Fred. A. Farrell akwaforta, wym. 18,5 × 34 cm (odcisk płyty); w oprawie cena wywoławcza: 600 zł 27 Napoleon Orda (1807–1883) Maksymilian Fajans (1825–1890) Chęciny Widok na ruiny zamku królewskiego w Chęcinach, pochodzący z dzieła N. Ordy „Album widoków historycznych Polski”, Warszawa, lata 1873–1883 litografia, wym. 21,2 × 28,8 cm w świetle passe-partout; w oprawie cena wywoławcza: 800 zł AU KCJA M AP I WI D O KÓW POLSKI I EUR OPY | 21 LISTOPADA 2 015 15 28 Peter Schenk II (1693–1775) Carte geographique du Duché de Pomeranie… Mapa Maklemburgii i Księstwa Pomorskiego według Nicoalesa Visschera, Amsterdam, ok. 1710 r. miedzioryt kolorowany w epoce, wym. 46,5 × 76,2 cm; stan bardzo dobry cena wywoławcza: 2 600 zł 29 Joannes Janssonius (1588–1664) Prussia Accurate Descripta a Gasparo Henneberg Erlichensi Mapa Pomorza Wschodniego, opracowana w oparciu o mapę Gaspara Henneberga, pochodząca z dzieła J. Janssoniusa „Atlas Novus”, Amsterdam, ok. 1630 r. miedzioryt kolorowany w epoce, wym. 38 × 49,2 cm (odcisk płyty) cena wywoławcza: 2 000 zł 16 S OP OC K I D OM AU KCY J N Y AU KCJA M AP I WI D O KÓW POLSKI I EUR OPY | 21 LISTOPADA 2 015 17 cena wywoławcza: 17 000 zł miedzioryt kolorowany, 6 arkuszy; wym. 96,5 × 168,5 cm; doskonały stan, rzadkość Wielkoformatowa mapa Pomorza, Augsburg, po 1757 r. Ducatus Pomeraniae Citerioris et Ulterioris Principatibus… Albrecht Carl Seutter (1722–1762) 30 31 Willem Janszoon Blaeu (1571–1638) Joan Blaeu (ok. 1599–1673) Brandenburgum Marchionatus, cum Ducatibus Pomeraniae… Mapa Pomorza Zachodniego i Meklemburgii pochodząca z dzieła „Le Theatre du Monde ou Nouvel Atlas”, Amsterdam, 1635–1655 miedzioryt kolorowany, wym. 39,6 × 53 cm (odciski płyty); w oprawie cena wywoławcza: 1 000 zł 32 Joannes Janssonius (1588–1664) Nova Totius Livoniae accurate Descriptio Mapa Łotwy i Estonii, zamieszczona w dziele „Nouveau theatre du monde…”, Amsterdam, ok. 1640 r. miedzioryt kolorowany, wym. 39,5 × 52,5 cm (odcisk płyty); w oprawie cena wywoławcza: 2 800 zł 18 S OP OC K I D OM AU KCY J N Y 33 Willem Janszoon Blaeu (1571–1638) Pomeraniae Ducatus Tabula Mapa Księstwa Pomorskiego według Eilhardusa Lubinusa, Amsterdam, 1635–1645 miedzioryt kolorowany, wym. 33,2 × 43 cm (odcisk płyty); w oprawie, stan bardzo dobry cena wywoławcza: 1 400 zł 34 Joannes Janssonius van Waesbergen (ok. 1616/17–1681) Moses Pitt (?–1696) Novissima Poloniae Regni Descriptio Mapa Polski Joannesa Janssoniusa z ok.1650 roku, stan drugi, Amsterdam, 1680 r. W prawym dolnym rogu kartusz z dedykacją poświęconą gdańskiemu rajcy, burmistrzowi i burgrabiemu królewskiemu Mikołajowi Pahlowi (1595–1649), którego herb widoczny w zwieńczeniu. miedzioryt kolorowany w epoce; wym. 44 × 54 cm w świetle passe-partout; stan dobry, niewielki ubytek u góry na linii złożenia; w oprawie Lit.: Imago Poloniae, K81/2 cena wywoławcza: 2 600 zł AU KCJA M AP I WI D O KÓW POLSKI I EUR OPY | 21 LISTOPADA 2 015 19 35 August Gottlieb Boehme (1719–1797) Scandinavia complectens Sveciae, Daniae et Norvegiae Regna … Mapa Skandynawii, wyd. Spadkobiercy Homanna, Norymberga, 1776 r. miedzioryt kolorowany, wym. 49 × 56,5 cm (odcisk płyty); w oprawie cena wywoławcza: 900 zł 36 Abraham Ortelius (1527–1598) Picardiae, Belgicae regionis descriptio. Joanne Surhonio auctore. Mapa Pikardii, Antwerpia, 1579 r. miedzioryt kolorowany, wym. 32,5 × 51 cm (odcisk płyty); w oprawie cena wywoławcza: 600 zł 37 Johann Baptist Homann (1664–1724) Tabula generalis Holsatiae complectens Holsatiae Dithmarsiae… Mapa Księstwa Holsztynu, Norymberga, ok. 1707–1720 miedzioryt kolorowany, wym. 48 × 57 cm, brak marginesów; w oprawie cena wywoławcza: 600 zł 20 S OP OC K I D OM AU KCY J N Y 38 Charles-Francois Delamarche (1740–1817) Les Couronnes du Nord, le Danemarck, la Norwège, l’Islande et la Suède Mapa krajów skandynawskich, Paryż, 1792 r. miedzioryt kolorowany, wym. 91,7 × 65 cm (odcisk płyty) cena wywoławcza: 1 400 zł 39 Leonhard Euler (1707–1783) Tab: Geogr: Palestinae ad emendatiora.... Mapa Palestyny, pochodząca z dzieła „Atlas geographicus omnes orbis terrarium…”, Berlin, 1753 r. miedzioryt kolorowany, wym. 33,2 × 39,2 cm w świetle passe-partout; w oprawie cena wywoławcza: 950 zł 40 Joseph Meyer (1796–1856) Welt Charte in Mercators Projektion 1852 Mapa świata pochodząca z dzieła „Neues Conversations-Lexikon…”, 1857–1860 staloryt kolorowany liniowo, wym. arkusza 22,5 × 27,5 cm cena wywoławcza: 100 zł AU KCJA M AP I WI D O KÓW POLSKI I EUR OPY | 21 LISTOPADA 2 015 21 41 Charte von Schlesien 1752. Wielkoformatowa, rękopiśmienna, topograficzna mapa Śląska, 1572 r. Obejmuje obszar: na zach. Kraustein i Waldelsdorf, na pn. Lobenau, na wsch. Będzin (Bendzin), na pd. Olszalnica, na verso napis: Dd. Schlesien, eine mit Der Feder gefertigte Zeichnung 1752; wym. 169 × 166 cm, kilka arkuszy podklejonych wspólnie płótnem, w kilu miejscach naddarcia i uszkodzenia na złożeniach, unikat cena wywoławcza: 15 000 zł 22 S OP OC K I D OM AU KCY J N Y 42 Juliusz Kolberg (1776–1831) Seweryn Oleszczyński (1801–1876) Mappa Królestwa Polskiego wraz z obwodem Wolnego Miasta Krakowa i częścią pogranicznych państw… Warszawa, 1840 r. mapa podzielona na osiem sekcji, z których każda złożona z 9 wspólnie podklejonych płótnem części staloryt kolorowany, wym. arkuszy: 8 × 48 × 70 cm; stan bardzo dobry, rzadkość cena wywoławcza: 11 000 zł AU KCJA M AP I WI D O KÓW POLSKI I EUR OPY | 21 LISTOPADA 2 015 23 43 Matthäus Merian (1593–1650) Pomerania Mapa Pomorza wzorowana na mapie Eilhardusa Lubinusa z 1618 r., zamieszczona w dziele M. Meriana „Theatrum Europaeum”, Frankfurt nad Menem, 1633–1738 miedzioryt kolorowany, 19,7 × 26 cm (odcisk płyty); w oprawie cena wywoławcza: 800 zł 44 Abraham Ortelius (1527–1598) Poloniae Descriptio Mapa ziem Rzeczpospolitej, pochodząca z dzieła „Theatro del Mondo di Abrahamo Ortelio…”, wyd. P. M. Marchetti, Brescia, 1598 r. miedzioryt, wym. 7,8 × 10,3 cm (odcisk płyty) cena wywoławcza: 600 zł 24 S OP OC K I D OM AU KCY J N Y 45 Franz Johann Joseph von Reilly (1766–1820) Des Königreichs Preussen nordwestlicher Theil… Mapa Królestwa Prus, pochodząca z dzieła „Schauplatz der fünf theile der Welt...”, Wiedeń, 1789 r. miedzioryt kolorowany w epoce, wym. 24,5 × 29 cm (odcisk płyty) cena wywoławcza: 400 zł 46 Franz Johann Joseph von Reilly (1766–1820) Des Herzogthums Schlesien Fürstenthümer Iauer, Liegnitz und Wohlau… Mapa księstwa Jaworskiego, Legnickiego i Wołowskiego, pochodząca z dzieła „Schauplatz der fünf theile der Welt...”, Wiedeń, 1791 r. miedzioryt kolorowany w epoce, wym. 23,5 × 30 cm (odcisk płyty) cena wywoławcza: 400 zł 47 Franz Johann Joseph von Reilly (1766–1820) Des Preussischen Herzogthums Vor Pommern Süd Oestliche Aemter. Nro 333. Mapa Pomorza Zachodniego, pochodząca z dzieła „Schauplatz der fünf theile der Welt...”, Wiedeń, 1789 r. miedzioryt kolorowany liniowo, wym. 26,5 × 29 cm (odcisk płyty) cena wywoławcza: 400 zł AU KCJA M AP I WI D O KÓW POLSKI I EUR OPY | 21 LISTOPADA 2 015 25 48 Georg Braun (1541–1622) Frans Hogenberg (ok. 1535–1590) Palanka. Superioris Hungariae civitas Widok fortyfikacji Drégelypalánk na Węgrzech sprzed 1553 roku, według Georga Hoefnagela, pochodzący z dzieła „Civitates orbis terrarum”, Kolonia, 1617–1625 miedzioryt kolorowany, wym. 33 × 44,5 cm (odcisk płyty); w oprawie cena wywoławcza: 700 zł 49 Gabriel Bodenehr (1664–1758) Ath in Hennegau mitt angraenzenden Orthen Mapa Ath w Belgii i okolic, Augsburg, 1720 r. miedzioryt kolorowany, wym. 16,2 × 30,8 cm (odcisk płyty) cena wywoławcza: 120 zł 50 Matthäus Merian (1593–1650) Philipsburg Plan twierdzy Philipsburg nad Renem, Frankfurt nad Menem, 1670 r. miedzioryt kolorowany, wym. 18,2 × 25,6 cm (odcisk płyty); w oprawie cena wywoławcza: 400 zł 26 S OP OC K I D OM AU KCY J N Y 51 Gabriel Bodenehr 52 (1664–1758) Matthäus Merian Lerida an den Aragonischen Graentzen in Catalonien… (1593–1650) Fort Louis von Ludwig den XIV könig in Frankreich… Panoramiczny widok twierdzy Lerida, oblężonej przez armię francuską Plan fortyfikacji wznie- dowodzoną przez księcia sionych w 1688 r. przez orleańskiego Filipa II, Ludwika XIV, pochodzący Augsburg, 1720 r. z dzieła „Theatrum miedzioryt kolorowany, Europaeum”, Frankfurt wym. 16,3 × 50 cm nad Menem, 1698 r. (odcisk płyty) miedzioryt kolorowany, cena wywoławcza: (odcisk płyty); w oprawie wym. 23,5 × 33,5 cm 300 zł cena wywoławcza: 300 zł 53 Georg Braun (1541–1620) Frans Hogenberg (1535–1590) Dotis ungaris Thata… Widok średniowiecznego zamku w Tata na Węgrzech, według Georga Hoefnagela, pochodzący z dzieła „Civitates orbis terrarum”, Kolonia, ok. 1618 r. miedzioryt kolorowany, wym. 45 × 33 cm (odcisk płyty); w oprawie cena wywoławcza: 500 zł AU KCJA M AP I WI D O KÓW POLSKI I EUR OPY | 21 LISTOPADA 2 015 27 54 Abraham Ortelius (1527–1598) Europae Mapa Europy, pochodząca z dzieła „Theatrum orbis terrarum“, Antwerpia, 1570 r., stan drugi, 1584–1612; na verso tekst w języku łacińskim miedzioryt kolorowany, wym. 34 × 45,7 cm (odcisk płyty); w oprawie cena wywoławcza: 3 800 zł 55 Gerard Mercator (1512–1594) Prussia Mapa Prus, pochodząca z dzieła „Atlas sive cosmographica”, Duisburg, 1585 r. miedzioryt kolorowany, wym. 36,7 × 49,4 cm (odbitka płyty); stan bardzo dobry, po konserwacji cena wywoławcza: 1 800 zł 28 S OP OC K I D OM AU KCY J N Y 56 Jean Covens (1697–1774) Cornelis Mortier (1699–1783) Mappe-monde dresse sur les Observations… Hemisferyczna mapa świata, uwzględniająca szlaki wielkich odkrywców, począwszy od Magellana; w kartuszu u góry dekoracja w postaci personifikacji czterech kontynentów; według mapy Guillaume‘a Delisle‘a z 1700 r., stan pierwszy, Amsterdam, ok. 1720 r. miedzioryt kolorowany, wym. 49,4 × 63 cm; boczne marginesy doklejone, stan dobry, po konserwacji; w oprawie, rzadkość cena wywoławcza: 6 000 zł AU KCJA M AP I WI D O KÓW POLSKI I EUR OPY | 21 LISTOPADA 2 015 29 57 Cracau Panoramiczny widok Krakowa, 1852 r. staloryt, wym. arkusza 17,8 × 27,2 cm cena wywoławcza: 200 zł 58 Oppeln Widok Opola według Theodora Blätterbauera; rycina pochodząca z dzieła F. Schilderunga «Schlesien. Eine Schilderung des Schlesierlandes”, wyd. Carl Flemming, Głogów, 1887 r. staloryt, wym. 16 × 21,5 cm (odcisk płyty) cena wywoławcza: 400 zł 59 Krakau Panoramiczny widok Krakowa, ok. 1870 r. staloryt, wym. arkusza 14 × 21,6 cm cena wywoławcza: 200 zł 30 S OP OC K I D OM AU KCY J N Y 60 Michael Wening (1645–1718) Das Churfürstliche Schloss Starenberg am Würmsee Widok zamku Berg nad jeziorem Starnberger See, pochodzący z dzieła „Historico topographica descriptio Bavariae”, Monachium, ok. 1710 r. miedzioryt, wym. 26 × 72 cm (odcisk płyty) cena wywoławcza: 2 500 zł 61 Gabriel Bodenehr (1664–1758) Bialogrod Widok twierdzy akermańskiej w Białogrodzie nad Dniestrem, Augsburg, XVIII w. miedzioryt, wym. 13 × 15,6 cm (odcisk płyty); w oprawie cena wywoławcza: 800 zł AU KCJA M AP I WI D O KÓW POLSKI I EUR OPY | 21 LISTOPADA 2 015 31 62 Sebastian Münster (1489–1552) Von dem Koenigreich Polandt. das in Sarmatia… Mapa Polski, pochodząca z dzieła S. Münstera „Cosmographey…”, wyd. Henric Petri, Bazylea, 1578 r. drzeworyt, wym. arkusza 34 × 20 cm, wym. mapy 11,7 × 15 cm cena wywoławcza: 600 zł 63 64 Sebastian Münster (1489–1552) Danzich Panoramiczny widok Gdańska, pochodzący z dzieła S. Münstera „Cosmographia”, Bazylea, 1628 r. drzeworyt, wym. arkusza Johann Leonhard Buggel (1650–1721) Johann Andreas Seitz Cüstrin Kostrzyn nad Odrą, 1718 r. miedzioryt, wym. arkusza 18,8 × 11,6 cm cena wywoławcza: 300 zł 32,8 × 20,5 cm, wym. widoku 13 × 17,5 cm cena wywoławcza: 600 zł 32 S OP OC K I D OM AU KCY J N Y 65 Petrus Artopaeus (1491–1563) Tabula Pomeraniae secundum omnes principatus… Najstarsza samodzielna mapa Pomorza, pochodząca z dzieła S. Münstera „Cosmographiae universalis…”, Bazylea, 1559 r. drzeworyt, wym. arkusza 31,5 × 41 cm cena wywoławcza: 1 400 zł 66 Girolamo Ruscelli (1500–1566) Giacomo Gastaldi (ok. 1500–1566) Europae Tabula VIII Mapa Europy Wschodniej i Skandynawii, oparta na drugiej edycji „Geografii” Klaudiusza Ptolemeusza, Wenecja, 1574 r. drzeworyt, 19,2 × 26,5 cm (odcisk płyty) cena wywoławcza: 700 zł 67 Petrus Artopaeus (ok. 1500–1563) La table du pays de Pomeran, selon les principautez, les villes plus excellentes… Najstarsza mapa Pomorza, pochodząca z dzieła S. Münstera „La cosmographie universelle…”, wyd. Henric Petri, Bazylea, 1556 r. drzeworyt, wym. arkusza 31,2 × 39,5 cm cena wywoławcza: 900 zł AU KCJA M AP I WI D O KÓW POLSKI I EUR OPY | 21 LISTOPADA 2 015 33 68 Erik Dahlberg (1625–1703) Situs loci in quo sereniss: Princ. Sueciæ General… Plan umocnień w okolicy Szpicy Mątowskiej z 1658 r.; rycina pochodząca z dzieła S. Pufendorfa „Histoire du règne de Charles Gustave, roy de Suède…”, wyd. C. Riegel, Norymberga, 1697 r. miedzioryt kolorowany, 25,3 X 31,7 cm (odcisk płyty) cena wywoławcza: 1 000 zł 69 Abraham Ortelius (1527–1598) Pomerania Miniaturowa mapa Pomorza, pochodząca z dzieła A. Orteliusa i M. Coigneta „L’Epitome du theatre de l’univers d’Abraham Ortelius...”, Antwerpia, 1609 r. miedzioryt kolorowany, wym. 8,5 × 12 cm (odcisk płyty); w oprawie cena wywoławcza: 400 zł 70 Abraham Ortelius (1527–1598) Pomeraniae Wandalicae Regionis, Typ./Livoniae Nova Descriptio…/ Ducatus Oswieczensis, et Zatoriensis… Mapa 3-częściowa Pomorza, Inflant i Księstwa Oświęcimsko-Zatorskiego, pochodząca z dzieła Abrahama Orteliusa „Theatrum orbis terrarum”, Antwerpia, 1570–1612 r. miedzioryt kolorowany, wym. 38 × 49,5 cm w świetle passe-partout; po konserwacji; w oprawie cena wywoławcza: 1 800 zł 34 S OP OC K I D OM AU KCY J N Y 71 Willem Janszoon Blaeu (1571–1638) Pascaarte van een deel der Oost Zee… Mapa morska wybrzeża Prus Królewskich i Książęcych oraz Pomorza Zachodniego, pochodząca z atlasu morskiego „Het Licht der Zee-vaert ”, 1608–1630 miedzioryt, wym. 26 × 54 cm (odcisk płyty); w oprawie Lit. : Dantiscum Emporium, G29/2 cena wywoławcza: 1 600 zł 72 Sebastian Münster (1489–1552) Der herzlichen und weitberühmpten Statt Stettin in Pomern warhaffte abcontrafactur. Panoramiczny widok Szczecina od strony Odry, pochodzący z dzieła S. Münstera „Cosmographia”, Bazylea, 1628 r. drzeworyt kolorowany, wym. 34 × 42 cm w świetle passe-partout; w oprawie cena wywoławcza: 1 100 zł 73 Abraham Ortelius (1527–1598) Pomerania Miniaturowa mapa Pomorza, pochodząca z dzieła A. Orteliusa „Theatrum orbis terrarum”, Antwerpia, 1590–1609 miedzioryt kolorowany, wym. 7,5 × 10,8 cm (odcisk płyty); w oprawie cena wywoławcza: 350 zł AU KCJA M AP I WI D O KÓW POLSKI I EUR OPY | 21 LISTOPADA 2 015 35 74 Karte von Westpreussen zum Handbuch des Grundbesitzes… Mapa Prus Zachodnich, pochodząca z dzieła pod red. G. Volgera „Handbuch des Grundbesitzes im Deutschen Reiche”, wyd. Nicolaische Verlagsbuchhandlung R. Stricker, Berlin, 1896 r. litografia barwna, wym. 43,6 × 54 cm cena wywoławcza: 400 zł 75 Rigobert Bonne (1727–1795) Royaume de Prusse. Mapa Prus, pochodząca z dzieła „Atlas encyclopedique”, Paryż, 1788 r. miedzioryt kolorowany, 24,6 × 35,5 cm (odcisk płyty); w oprawie cena wywoławcza: 400 zł 76 John Roberts The Kingdom of Prussia, and it’s newly incorporated province of polish Prussia… Mapa Prus, wyd. Laurie & Whittle, Londyn, 1794 r. miedzioryt kolorowany, wym. 50,5 × 65,5 cm (odcisk płyty); papier nieco zaplamiony cena wywoławcza: 900 zł 36 S OP OC K I D OM AU KCY J N Y 77 Matthias Seutter (1678–1757) Hamburgum. Hamburg eine weltberühmte Freye Reichs… Plan i widok Hamburga, Augsburg, 1730–1760 miedzioryt kolorowany, wym. 50 × 57,5 cm (odcisk płyty); w oprawie cena wywoławcza: 1 800 zł 78 Matthias Seutter (1678–1757) München, die weitberühmt, praechtif und wohl fortificirte… Plan i widok Monachium, Augsburg, 1730–1760 miedzioryt kolorowany, wym. 49,5 × 57,8 cm (odcisk płyty); w oprawie cena wywoławcza: 1 800 zł AU KCJA M AP I WI D O KÓW POLSKI I EUR OPY | 21 LISTOPADA 2 015 37 79 Panorama von der Schneekoppe 1605 M Panorama szczytu Śnieżki, pochodząca z przewodnika „Riesengebirge” z serii „Meyers Reisebücher”, wyd. Bibliographische Institut, Lipsk 1910 r. Rycina przedstawia panoramę terenu z lotu ptaka, wzdłuż obwodu umieszczone nazwy otaczających górę masywów, dolin, miast. litografia, wym. arkusza 35 × 32 cm cena wywoławcza: 400 zł 80 Mer Baltique côte de Prusse du phare d’Arkona… Mapa Zatoki Pomorskiej między przylądkiem Arkona a wyspą Wolin, wyd. Imp. Lemercier, Paryż, 1867 r. litografia, wym. arkusza 99 × 67 cm Lit.: E. Jäger, Die Insel Rügen auf alten Karten, p. 125 cena wywoławcza: 1 600 zł 38 S OP OC K I D OM AU KCY J N Y 81 Hackert Erinnerung an Salzbrunn 13 widoków Szczawna Zdroju, wyd. Eduard Pelz, Wrocław, ok. 1830 r. litografia, wym. arkusza 42 × 53 cm, rzadkość cena wywoławcza: 3 500 zł 82 Victor Levasseur (1800–1870) Dépt. De la Côte d’Or Mapa regionu Côte d’Or w Burgundii, pochodząca z dzieła „Atlas national illustree…”, Paryż, ok. 1850 r. Dekoracja nawiązująca do tradycji wyrobu wina, z którego region słynie. staloryt kolorowany liniowo, wym. arkusza 37 × 53 cm cena wywoławcza: 200 zł AU KCJA M AP I WI D O KÓW POLSKI I EUR OPY | 21 LISTOPADA 2 015 39 83 Franz Ludwig Güssefeld (1744–1808) Charte von Polen nach dem Frieden zu Tilsit… Mapa ziem Rzeczpospolitej, 1793 r., stan szósty, Weimar, 1810 r. miedzioryt kolorowany, wym. mapy 49 × 53,5 cm; w oprawie Lit.: Imago Poloniae, K70/6 cena wywoławcza: 850 zł 84 Carington Bowles (1724–1793) Bowles’s new pocket map of the Kingdom of Poland and Grand Dutchy of Lithuania… Mapa ziem Rzeczpospolitej według mapy Tobiasa Mayera z 1750 r., John i Carrington Bowles, ok. 1765 r., stan drugi, Londyn, ok. 1775 r. miedzioryt kolorowany, wym. 46 × 54 cm w świetle passe-partout; stan dobry, lekkie przetarcia papieru; w oprawie Lit.: Imago Poloniae, K46/2 cena wywoławcza: 1 000 zł 40 S OP OC K I D OM AU KCY J N Y 85 William Faden (1749–1836) A map of the Kingdom of Poland and Grand Dutchy of Lithuania.. Mapa ziem Rzeczpospolitej, 1792 r., stan trzeci, 1799 r. miedzioryt kolorowany, 54,5 × 62 cm (odcisk płyty); w oprawie Lit.: Imago Poloniae, K62/8 cena wywoławcza: 2 500 zł 86 John Cary I (1755-1835) William Faden (1750–1836) A new map of Poland and the Grand Duchy of Lithuania… Mapa ziem Rzeczpospolitej, pochodząca z „New Universal Atlas”, 1799 r., stan drugi, 1811 r. miedzioryt kolorowany, wym. 47 × 52,8 cm w świetle passe-partout; drobne uszkodzenia: rozdarcie u dołu na dł. ok. 4 cm, ok. 2 cm ubytek przy linii złożenia, u góry, niewielkie przetarcie papieru w lewym dolnym rogu; w oprawie Lit.: Imago Poloniae, K62/2 cena wywoławcza: 600 zł AU KCJA M AP I WI D O KÓW POLSKI I EUR OPY | 21 LISTOPADA 2 015 41 88 Matthäus Merian (1593–1650) Fürstlich Residentz Schlos zu Alten Stettin Perspektywiczny widok Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie od strony północnej, według rysunku Carla H. Ostena, pochodzący z dzieła M. Zeillera „Topographia Electoratus Brandenburgici et Ducatus Pomeraniae”, wyd. Spadkobiercy M. Meriana, Frankfurt 87 Hôtel de Ville de Posen Widok ratusza w Poznaniu, ok. 1880 r. nad Menem, 1652 r. miedzioryt, 29 × 17,5 cm w świetle passe-partout; w oprawie cena wywoławcza: 350 zł drzeworyt sztorcowy, wym. arkusza 17,5 × 15,5 cm; w oprawie cena wywoławcza: 120 zł 89 Kaesberg & Oertel Bilder von der Ostseeküste. Riga und Umgebung. Ryga. Widoki miasta i okolic, według rysunków Roberta Assmusa, 1882 r. drzeworyt sztorcowy, wym. 28,4 × 41,8 cm w świetle passe-partout; w oprawie cena wywoławcza: 800 zł 42 S OP OC K I D OM AU KCY J N Y 90 Giovanni Antonio Rizzi-Zannoni (1736–1814) Plan de Varsovie Levé par Ordre de Son… 91 Conradt Götke Paul Sterzell Vera Delineatio Veteris Civitatis Braunsbergk Epatus Varmien in Prussia Metropolis... Plan Warszawy; u dołu panoramiczne przedstawienie miasta od strony Wisły, po bokach i u góry widoki 17 budynków w Warszawie; plan oparty na „Plan de la ville de Varsovie: dedie a S. M. Auguste III Roi de Pologne…” P. de Tirregaille’a, 1762 r., Paryż, 1772 r. miedzioryt, wym. 41,5 × 60 cm (odcisk płyty); w oprawie Lit.: Imago Poloniae, K123/1 cena wywoławcza: 8 000 zł Plan Braniewa z 1635 r., XIX w. miedzioryt, papier dublowany, wym. arkusza 30 × 60,7 cm; brak marginesów; w oprawie Lit.: Dantiscum Emporium…, G73/1 cena wywoławcza: 1 800 zł AU KCJA M AP I WI D O KÓW POLSKI I EUR OPY | 21 LISTOPADA 2 015 43 92 Erik Dahlberg (1625–1703) Delineatio et situs Montower Spitze…/ Exquisita delineatio fluvii Nogat… Plan okolic Mątowskiej Głowy i mapa ujścia Nogatu, pochodzący z dzieła S. Pufendorfa „De Rebus a Carolo Gustavo…”, Norymberga, 1696 r. miedzioryt, wym. 26,5 × 31 cm w świetle passe-partout Lit.: Dantiscum Emporium…, G104/2 cena wywoławcza: 400 zł 93 Erik Dahlberg (1625–1703) Castra suedica ad Friderici Uddam Plan obozu szwedzkiego koło twierdzy Fredriksodde na Jutlandii, podczas wojny szwedzko-duńskiej w 1657 roku; rycina pochodząca z dzieła S. Pufendorfa „De Rebus a Carolo Gustavo…”, Norymberga, 1696 r. miedzioryt, wym. 28 × 34 cm (odcisk płyty); w oprawie cena wywoławcza: 350 zł 94 Erik Dahlberg (1625–1703) Delineatio Geometrica Arcis et Civitatis Marienburgensis in Borussia… Plan oblężenia Malborka przez wojska szwedzkie w czasie Potopu z lat 1656–1660. Rycina pochodząca z dzieła S. Pufendorfa „De Rebus a Carolo Gustavo…”, Norymberga, 1696 r. miedzioryt, 25,2 × 31,5 cm (odcisk płyty) cena wywoławcza: 400 zł 44 S OP OC K I D OM AU KCY J N Y 95 Erik Dahlberg (1625–1703) Ichnographia Castelli Pillav et adiacentium locorum… Plan twierdzy Piława i Zalewu Wiślanego, Norymberga, 1729 r. miedzioryt, 25 × 31,5 cm (odcisk płyty) cena wywoławcza: 400 zł 96 Erik Dahlbergh (1625–1703) Delineatio Obsidionis Urbis Stetini in Pomerania a Cesareanis et Confoederatis… Twierdza Szczecin; rycina ukazująca oblężenie Szczecina przez wojska cesarsko – brandenburskie w okresie wojny szwedzko-polskiej w 1659 roku, pochodząca z dzieła S. Pufendorfa „De Rebus a Carolo Gustavo...”, Norymberga, 1696 r. miedzioryt, wym. płyty 30 × 39 cm; w oprawie cena wywoławcza: 900 zł 97 Erik Dahlberg (1625–1703) Ichnographia Delineatio Corsorae et locorum illi adiacentium... Plan fortyfikacji i miasta Korsør na Zelandii podczas wojny szwedzko-duńskiej w 1659 r.; rycina pochodząca z dzieła „De Rebus a Carolo Gustavo…”, Norymberga, 1696 r. miedzioryt, wym. 25,5 X 33 cm w świetle passe-partout cena wywoławcza: 1 400 zł AU KCJA M AP I WI D O KÓW POLSKI I EUR OPY | 21 LISTOPADA 2 015 45 98 Albert Scobel (1851–1912) Velhagen & Klasings Neuer Volks und Familien Atlas Atlas świata, wyd. Velhagen & Klasing, Bielefeld, 1902 r. 102 strony; uszkodzony grzbiet cena wywoławcza: 200 zł 99 Georg Braun (1541–1620) Frans Hogenberg (1535–1590) Alten Stettin Widok Szczecina, pochodzący z dzieła „Civitates orbis terrarum”, Kolonia, ok. 1600 r. miedzioryt kolorowany w epoce, wym. 33,4 × 48 cm (odcisk płyty), stan bardzo dobry; w oprawie cena wywoławcza: 2 800 zł 100 Ida Mück Preussen-Atlas. Kartenbildliche Darstellung von Preussens Wachstum… Atlas Prus i Brandenburgii, wydany z okazji 500-lecia panowania Hohenzollernów; wyd. Velhagen & Klasing, Bielefeld, 1915 r. 12 tablic ukazujących ekspansję terytorium pod panowaniem Hohenzollernów od 1134 do 1861 r., na końcu umieszczone drzewo genealogiczne rodu cena wywoławcza: 200 zł 46 S OP OC K I D OM AU KCY J N Y 101 Johann Georg Schreiber (1676–1750) Das Hertzogthum Pommern, zufinden in Leipzig… Mapa Księstwa Pomorskiego, pochodząca z dzieła „Atlas Selectus…”, Lipsk, ok. 1750 r. miedzioryt kolorowany, 18 × 25,4 cm (odcisk płyty); w oprawie cena wywoławcza: 450 zł 102 Johann Georg Schreiber (1676–1750) Das Königreich Preussen zufinden bey… Mapa Królestwa Pruskiego, pochodząca z dzieła „Atlas Selectus…”, Lipsk, ok. 1750 r. miedzioryt kolorowany, 18,5 × 28 cm (odcisk płyty); w oprawie cena wywoławcza: 450 zł 103 Johann Georg Schreiber (1676–1750) Das Königreich Polen zu finden bey… Mapa Królestwa Polskiego, pochodząca z dzieła „Atlas Selectus…”, Lipsk, ok. 1750 r. miedzioryt kolorowany, 19,5 × 27 cm (odcisk płyty); w oprawie cena wywoławcza: 450 zł AU KCJA M AP I WI D O KÓW POLSKI I EUR OPY | 21 LISTOPADA 2 015 47 104 Johann Baptist Homann (1664–1724) Regni Bohemiae Ducatus Silesiae… Mapa Śląska, Łużyc, Czech i Moraw, Norymberga, ok. 1740 r. miedzioryt kolorowany, wym. 48,7 × 59 cm (odcisk płyty); w oprawie cena wywoławcza: 800 zł 105 Johann Wolfgang Wieland (?–1736) Principatus Silesiae Oppoliensis… Mapa Księstwa Opolskiego, 1736 r., wyd. Spadkobiercy Homanna, Norymberga, 1752 r. miedzioryt kolorowany w epoce, wym. 55,5 × 81,7 cm w świetle passe-partout; w oprawie cena wywoławcza: 2 100 zł 48 S OP OC K I D OM AU KCY J N Y 106 Johann Christoph Weigel (1654–1725) Borussia integra accuratiori stylo delineata… Mapa Prus Królewskich i Książęcych, Norymberga, 1720 r. miedzioryt kolorowany, 32,5 × 37,8 cm (odcisk płyty); w oprawie cena wywoławcza: 900 zł 107 Carl Schütz (1745–1800) Carte Nouvelle de la Moldavie, Valakie, Bessarabie, et de la Crimèe… Mapa Mołdawii, Wołoszczyzny, Besarabii, Krymu, Bukowiny i Siedmiogrodu, Wiedeń, 1789 r. miedzioryt kolorowany, wym. 50,6 × 71,6 cm w świetle passe-partout; w oprawie cena wywoławcza: 800 zł AU KCJA M AP I WI D O KÓW POLSKI I EUR OPY | 21 LISTOPADA 2 015 49 108 Giovanni Rizzi-Zannoni (1736–1814) Carte generale de la Pologne avec tous… Mapa Polski, pochodząca z dzieła „Atlas moderne, ou collection de cartes…”, stan pierwszy, wyd. Lattré, Paryż, ok. 1767 (?) miedzioryt kolorowany, wym. 32,2 × 46 cm (odcisk płyty); stan bardzo dobry; w oprawie Lit.: Imago Poloniae, K58/1 cena wywoławcza: 700 zł 109 Bartolomeo Borghi (1750–1821) La Slesia Prussiana Mapa Śląska, pochodząca z dzieła „Atlanto geografico”, wyd. Pazzini Carli, Siena, 1798–1800 miedzioryt kolorowany, wym. 23,4 × 32 cm (odcisk płyty); stan bardzo dobry; w oprawie cena wywoławcza: 700 zł 50 S OP OC K I D OM AU KCY J N Y 110 Paolo Santini (1729–1793) Giuseppe Antonio Remondini (1747–1811) Carte de la Prusse Occidentale où font traces… Mapa Prus, Wenecja, 1784 r. miedzioryt kolorowany liniowo, wym. 45,5 × 65,5cm (odcisk płyty) cena wywoławcza: 1 300 zł 111 Giacomo Cantelli di Vignola (1643–1695) Giovanni Giacomo de Rossi (1627–1691) La Pomerania diuisa in Citeriore, o’ Reale, che spetta alla Corona di Suezia… Mapa Pomorza Zachodniego, Rzym, 1689 r. W lewym dolnym rogu dedykacja dla kardynała Domenico Marii Corsiego miedzioryt, wym. 44,5 × 56,5 cm (odcisk płyty) cena wywoławcza: 1 100 zł AU KCJA M AP I WI D O KÓW POLSKI I EUR OPY | 21 LISTOPADA 2 015 51 112 Johann Friedrich Endersch (1705–1769) Friedrich Hampe (XVIII w.) Mappa Geographica Trium Insularum in Prussia… Mapa Żuław Wiślanych ze schematycznymi planami Gdańska, Tczewa, Malborka i Elbląga, wydana w Elblągu w 1753 r. Dedykowana hr. Henrykowi von Brühlowi, najbliższemu doradcy i faworytowi króla Augusta III Wettina. Mapa bardzo dokładna i efektowna miedzioryt kolorowany w epoce, wym. arkusza 49 × 58,3 cm; brak marginesów; stan bardzo dobry, po konserwacji, rzadkość cena wywoławcza: 10 000 zł 52 S OP OC K I D OM AU KCY J N Y 113 Petter Gedda (1661-?) Werner van Rosenfelt (1639–1710) Pass-kaart over een gedeelte van de Oost-Zee... Mapa Morza Bałtyckiego, pochodząca z dzieła P. Geddy „Maritime Atlas of the Baltic”, 1695 r. miedzioryt kolorowany, wym. arkusza 59,5 × 53,7 cm, rzadkość cena wywoławcza: 7 000 zł AU KCJA M AP I WI D O KÓW POLSKI I EUR OPY | 21 LISTOPADA 2 015 53 114 Joseph Meyer (1796–1856) Provinz Posen 1853 Mapa Prowincji Poznańskiej z planami miast: Poznania, Bydgoszczy, Leszna i Wschowy, pochodząca z dzieła „Zeitungs- und Groschen-Atlas”, ok. 1853 r. staloryt kolorowany liniowo, wym. arkusza 22,5 × 29,3 cm cena wywoławcza: 100 zł 115 Philipp Clüver (1580–1623) Veteris et Novae Regni Poloniae Magniq Ducatus Lithuaniae… Mapa ziem Rzeczpospolitej, pochodząca z dzieła „Introductio a universam geographiam…”, Amsterdam, 1697 r.; stan trzeci, 1729 r. miedzioryt, wym. 21 × 25,5 cm (odcisk płyty) Lit.: Imago Poloniae, K8/5 cena wywoławcza: 600 zł 116 Matthäus Merian (1593–1650) Abriss der vornehmen Fürstlichen Residens Stadt und Vöstungh Stetin Plan Szczecina, pochodzący z dzieła „Topographia Electorat, Brandenburgici et Ducatus Pomeraniae...», Frankfurt nad Menem, 1652 r. miedzioryt, wym. 28 × 36 cm (odcisk płyty); w oprawie cena wywoławcza: 500 zł 54 S OP OC K I D OM AU KCY J N Y 117 F. E. C. Leuckart II. Goldberger Kreis zum Liegnitzer Regierungs-Bezirk gehörig… Mapa okolic Złotoryi na Dolnym Śląsku, pochodząca z dzieła „Atlas von Schlesien…”, Wrocław, 1830 r. litografia, wym. arkusza 40 × 47 cm cena wywoławcza: 300 zł 118 Auguste-Henri Dufour (1798–1865) Carte dy pays compris entre la Vistule et la Pregel Mapa Polski, pochodząca z dzieła „Atlas de l’histoire du Consulat et de l’Empire…”, wyd. Paulin Lheureux et Cie, Paryż, 1859 r. miedzioryt, wym. arkusza 56 × 44,5 cm cena wywoławcza: 250 zł 119 Thomas Kitchin (1718–1784) Poland shewing the claims of Austria Russia & Prussia… Mapa ziem Rzeczpospolitej, stan pierwszy, Londyn, 1773 r., zamieszczona m.in. w dziele „A new system of geography…”, 1786 r. miedzioryt, wym. 19,2 × 28,3 cm (odcisk płyty) Lit.: Imago Poloniae, K64/4 cena wywoławcza: 600 zł AU KCJA M AP I WI D O KÓW POLSKI I EUR OPY | 21 LISTOPADA 2 015 55 120 Fr. Hartwig Widok pałacu w Waplewie Wielkim Akwarela będąca pierwowzorem litografii umieszczonej w dziele Alexandra Dunckera „Die ländlichen Wohnsitze, Schlösser und Residenzen der ritterschaftlichen Grundbesitzer in der preussischen Monarchie...”, Berlin, 1865 r. Na odwrocie odręczny napis ołówkiem: Waplitz/No 415.Land.J. [?] akwarela, papier, wym. 15 × 20 cm; stan bardzo dobry cena wywoławcza: 2 600 zł 121 Heinrich Wilhelm Teichgräber (1809–1848) Schloss Gröditzberg Pałac w Grodźcu, 1842 r. litografia kolorowana, wym. arkusza 17,8 × 27,8 cm cena wywoławcza: 300 zł 122 Jacques Chareau (1688–1776) Vue perspective de la Ville et Chateau Electorale de Meissen… Widok na zamek Albrechtsburg w Miśni, wyd. Basset, Paryż, ok. 1770 r. miedzioryt kolorowany, wym. 27,5 × 39,5 cm w świetle passe-partout; w oprawie cena wywoławcza: 1 000 zł 56 S OP OC K I D OM AU KCY J N Y 123 Franz Wolff Ansicht des gräflich Johann Keglevics’schen Schlosses zu Klein Tapolcsán in Hungarn… Widok pałacu hrabiego Jána Keglevicha w Topolciankach w Słowacji, według J. Tehla, ok. 1840 r. litografia, wym. 33,5 × 50 cm w świetle passe-partout; w oprawie cena wywoławcza: 900 zł 124 Stevens A View of Bilniz in Saxony, one of the palaces of the King of Poland Widok Zamku Pillnitz, letniej rezydencji króla Augusta Mocnego Sasa, według Johna Meaurera, wyd. Robert Sayer, Londyn, ok. 1760 r. miedzioryt kolorowany, wym. 24 × 38,5 cm w świetle passe-partout; w oprawie cena wywoławcza: 500 zł 125 Ansicht des kaiserlichen Pallast’s zu St. Petersburg... Widok na pałac carski w Petersburgu, ok. 1920 r. miedzioryt, wym. 22 × 35,5 cm w świetle passe-partout; w oprawie cena wywoławcza: 600 zł AU KCJA M AP I WI D O KÓW POLSKI I EUR OPY | 21 LISTOPADA 2 015 57 126 Erik Dahlberg (1625–1703) Tabula Geographica exhibens districtum… Mapa Zatoki Puckiej, pochodząca z dzieła S. Pufendorfa „De Rebus a Carolo Gustavo…”, Norymberga, 1696 r. miedzioryt, wym. 27,5 × 35 cm (odcisk płyty); w oprawie Lit.: Dantiscum Emporium…, G104/1 cena wywoławcza: 750 zł 127 Augustin Foin (1726–?) Plan de la Ville et siege de Neiss Plan twierdzy Nysa podczas najazdu przez wojska austriackie w 1758 r., pochodzący z dzieła „Theatre de la guerre présente en Allemagne”, 1759 r. miedzioryt, wym. 14,9 × 20,6 cm (odcisk płyty) cena wywoławcza: 300 zł 128 Erik Dahlberg (1625–1703) Conflictus prope Dirschaviam ubi… Plan bitwy pod Tczewem w 1657 r., pochodzący z dzieła S. Pufendorfa „De Rebus a Carolo Gustavo…”, Norymberga, 1696 r. miedzioryt, wym. 30,2 × 39,4 cm (odcisk płyty); w oprawie cena wywoławcza: 400 zł 58 S OP OC K I D OM AU KCY J N Y 129 Erik Dahlberg (1625–1703) Geometrica Delineatio Munitionis Dantziger Hoeft Plan Gdańskiego Haka, pochodzący z dzieła Samuela Pufendorfa „De Rebus a Carolo Gustavo…”, Norymberga, 1696 r. miedzioryt, wym. 33 × 42 cm (odcisk płyty); w oprawie Lit.: Dantiscum Emporium.., G104/3 cena wywoławcza: 650 zł 130 Matthäus Merian (1593–1650) Wollin in Pommern belägert… Plan twierdzy Wolin w czasie wojny niemiecko-szwedzkiej, pochodzący z dzieła „Theatrum Europaeum”, Frankfurt nad Menem, 1667 r. miedzioryt, wym. 25 × 34,7 cm (odcisk płyty) cena wywoławcza: 200 zł 131 Erik Dahlberg (1625–1703) Ichnographia Castelli ad Caput Vistulae vulgo… Plan rozwidlenia Wisły, rycina pochodząca z dzieła S. Pufendorfa „De Rebus a Carolo Gustavo…”, Norymberga, 1696 r. miedzioryt, wym. 25 × 31,5 cm (odcisk płyty); w oprawie cena wywoławcza: 650 zł AU KCJA M AP I WI D O KÓW POLSKI I EUR OPY | 21 LISTOPADA 2 015 59 132 Carl Ferdinand Weiland (ok. 1782–1847) Königlich Preussische Provinz Pommern… Mapa Pomorza, Weimar, 1834 r. W lewym dolnym rogu mapa okolic Szczecina, w prawym dolnym plan Świnoujścia oraz portu, niżej legenda z danymi, dotyczącymi powierzchni i gęstości zaludnienia okręgu pomorskiego. miedzioryt kolorowany, wym. 49 × 67 cm; papier nieco zaplamiony; w oprawie cena wywoławcza: 550 zł 133 Franz Ludwig Güssefeld (1774–1818) Borussiae Occidentalis Tabula… Mapa Prus Zachodnich z Dystryktem Noteci; u góry, po lewej stronie, mapka południowej części Dystryktu Noteci oraz mapka Warmii; wyd. Spadkobiercy Homanna, Norymberga, 1780 r. miedzioryt kolorowany, wym. 59,5 × 47 cm (odcisk płyty); w oprawie cena wywoławcza: 900 zł 134 Isaak Tirion (ok. 1705–1765) Nieuwe kaart van t’ Koninkryk Poolen verdeelt in zyn byzondere Waywoodschappén… Mapa Polski pochodząca z „Nieuwe en Beknopte Hand-Atlas”, Amsterdam, 1733 r. miedzioryt kolorowany, wym. 29,5 × 35,5 cm (odcisk płyty) Lit.: Imago Poloniae, K20/6 cena wywoławcza: 1 200 zł 60 S OP OC K I D OM AU KCY J N Y 135 Der nördliche theil des Obersächsischen Kreises… Mapa Marchii Brandenburskiej i Pomorza, rytowana przez I. M. Schmidta według mapy Franza Ludwiga Güssefelda, wyd. Spadkobiercy Homanna, Norymberga, 1780 r. miedzioryt kolorowany w epoce, wym. 48,5 × 59,3 cm (odcisk płyty) cena wywoławcza: 1 100 zł 136 Johann Matthias Haas (1684–1742) Ducatus Silesiae, tabula geographica prima… Mapa Dolnego Śląska, pochodząca z dzieła „Atlas Silesiae…”, wyd. Spadkobiercy Homanna, Norymberga, 1745 r. miedzioryt kolorowany, wym. 42 × 57 cm (odcisk płyty) cena wywoławcza: 1 500 zł AU KCJA M AP I WI D O KÓW POLSKI I EUR OPY | 21 LISTOPADA 2 015 61 137 Simon Schropp & Co. Karte vom preussischen Staate, nach den Neuesten… Mapa Prus i Brandenburgii, Berlin, 1827 r. litografia kolorowana liniowo, wym. arkusza 57,5 × 76 cm cena wywoławcza: 950 zł 138 Gilles Robert de Vaugondy (1688–1766) La Prusse divisée en Prusse Royale, et Prusse Ducale… Mapa Prus, zamieszczona w dziele „Atlas universel”, Paryż, 1751 r. miedzioryt kolorowany, papier dublowany, wym. 50 × 63,5 cm (odcisk płyty); w oprawie cena wywoławcza: 400 zł 62 S OP OC K I D OM AU KCY J N Y 139 Isaak Tirion (ok. 1705–1765) Nieuwe kaart van t’ Koninkryk Poolen verdeelt in zyn byzondere Waywoodschappén… Mapa Polski pochodząca z „Nieuwe en Beknopte Hand-Atlas”, Amsterdam, 1733 r. miedzioryt, wym. 29,5 × 35,5 cm (odcisk płyty); doklejona dolna część prawego marginesu cena wywoławcza: 900 zł 140 Gerard Mercator (1512–1594) Polonia et Silesia Mapa Śląska, rytowana przez Pietera van de Keere, pochodząca z dzieła „Atlas Minor”, wyd. Judocus Hondius & Johannes Cloppenburg, 1632 r. miedzioryt, wym. 18,5 × 25,3 cm (odcisk płyty) cena wywoławcza: 600 zł 141 Pieter van der Aa (1659–1733) Brandenbourg et Pomeranie, suivant les nouvelles observations… Mapa Pomorza i Brandenburgii, pochodząca z dzieła „Nouvel Atlas, très exact et fort commode…”, 1714 r. miedzioryt, wym. 23 × 30,3 cm (odcisk płyty); u góry brak marginesu, krawędź podklejona cena wywoławcza: 800 zł AU KCJA M AP I WI D O KÓW POLSKI I EUR OPY | 21 LISTOPADA 2 015 63 142 Tobias Lotter (1717–1777) Ducatus Silesiae Inferioris Tabula Miniaturowa mapa Śląska, pochodząca z dzieła „Kurzgefasste Geographie... ”, wyd. J. M. Wagner, Augsburg, 1762 r. miedzioryt kolorowany, wym. arkusza 10,5 × 13,5 cm cena wywoławcza: 300 zł 143 Tobias Lotter (1717–1777) Ducatus Silesiae Superioris Miniaturowa mapa Śląska, pochodząca z dzieła „Kurzgefasste Geographie... ”, wyd. J. M. Wagner, Augsburg, 1762 r. miedzioryt kolorowany, wym. arkusza 10,5 × 13,5 cm cena wywoławcza: 300 zł 144 John Fielding A map of Pomerania and Brandenburg with the frontiers of Poland Mapa ziem Rzeczpospolitej, pochodząca z dzieła J. Seally’ego i I. Lyonsa „A complete geographical dictionary”, Londyn, 1783 r. miedzioryt, wym. 19,8 × 26,2 cm (odcisk płyty); w oprawie cena wywoławcza: 500 zł 64 S OP OC K I D OM AU KCY J N Y 145 Abraham Ortelius (1527–1598) Pomeraniae Wandalicae regionis tipus Miniaturowa mapa Prus Zachodnich, pochodząca z dzieła ”Epitome theatri Orteliani, Praecipuarum Orbis Regionum…”, Abraham Ortelius i Christoffel Plantin, Antwerpia, 1589 r. miedzioryt, wym. arkusza 11,3 × 14,5 cm cena wywoławcza: 600 zł 146 Philipp Clüver (1580–1622) Prussiae Nova Tabula Mapa Prus Książęcych, pochodząca z dzieła „Indroductio in omnen Geographiam veterem...”, 1694 r. miedzioryt, wym. 27,2 × 34,6 cm (odcisk płyty) cena wywoławcza: 1 100 zł 147 Caspar Henneberger (1529–1600) Prussiae descrip. Miniaturowa mapa Prus Wschodnich, pochodząca z dzieła ”Epitome theatri Orteliani, Praecipuarum Orbis Regionum…”, wyd. Abraham Ortelius i Christoffel Plantin, Antwerpia, 1589 r. miedzioryt, wym. 7,7 × 10,8 cm (odcisk płyty) cena wywoławcza: 600 zł AU KCJA M AP I WI D O KÓW POLSKI I EUR OPY | 21 LISTOPADA 2 015 65 REGUL AMIN AUKCJI 1. Przedmiotem aukcji są dzieła sztuki lub inne obiekty kolekcjonerskie zgłoszone do sprzedaży komisowej przez 8. Cena wywoławcza jest zarazem ceną minimalną, poniżej której SDA nie może sprzedać obiektu. komitentów bądź stanowiące własność Domu Aukcyjnego. Zgodnie z oświadczeniami powierzone obiekty stanowią ich 9. Do kwoty wylicytowanej Dom Aukcyjny dolicza opłatę aukcyjną własność, bądź też mają oni prawa do rozporządzania nimi, w wysokości 18%. Kwota wylicytowana wraz z opłatą aukcyj- a ponadto nie są one objęte jakimkolwiek postępowaniem ną zawiera podatek od towarów i usług VAT. Dom Aukcyjny sądowym i skarbowym. wystawia faktury VAT marża. 2. Aukcja jest prowadzona zgodnie z polskimi przepisami prawnymi przez osobę upoważnioną zwaną dalej Aukcjonerem. 10. Kupujący jest zobowiązany do zapłaty należności za wylicytowane obiekty w terminie 14 dni od dnia aukcji. Dom Aukcyjny będzie uprawniony do naliczenia odsetek ustawowych za 3. Aukcjoner ma prawo do dowolnego rozdzielania lub łączenia okres opóźnienia w zapłacie. Wszystkie transakcje zawierane obiektów oraz do ich wycofania z licytacji bez podania przyczyn. są w polskich złotych. Na specjalne życzenie po wcześniejszym uzgodnieniu, Dom Aukcyjny może przyjąć wpłatę w: 4. Opisy zawarte w katalogu aukcji mogą być uzupełnione lub euro, dolarach albo funtach brytyjskich. Przeliczenie będzie zmienione przez Aukcjonera lub osobę przez niego wskazaną następowało po dziennym kursie średnim Narodowego Banku przed rozpoczęciem licytacji. Polskiego powiększonym o 3%. 5.Do uczestnictwa w licytacji upoważniają tabliczki z nume- 11. W razie opóźnienia nabywcy w zapłacie, Dom Aukcyjny po rami aukcyjnymi, które można otrzymać przy stanowisku bezskutecznym upływie dodatkowo wyznaczonego terminu na rejestracyjnym po wypełnieniu formularza udziału w aukcji. zapłatę, może odstąpić od umowy z nabywcą. Pracownik Domu Aukcyjnego dokonujący rejestracji ma prawo poprosić o dokument potwierdzający tożsamość 12. Własność wylicytowanego obiektu przechodzi na nabywcę osoby rejestrowanej. Tabliczkę z numerem aukcyjnym należy z chwilą zapłaty pełnej ceny powiększonej o opłatę aukcyjną. zwrócić bezpośrednio po zakończeniu aukcji, a w przypadku Odbiór wylicytowanych obiektów jest możliwy po dokonaniu zakupu odebrać potwierdzenie zawartych transakcji. pełnej zapłaty. 6. Dom Aukcyjny może reprezentować klienta na podstawie „zlecenia licytacji” (formularz dostępny w katalogu, w siedzi- 13. Dom Aukcyjny nie ponosi odpowiedzialności za ukryte wady fizyczne oraz wady prawne zakupionych obiektów. bie SDA oraz na stronie internetowej www.sda.pl). W przypadku zlecenia licytacji z limitem, SDA dokłada wszelkich starań, by zakupić obiekt w możliwie najniższej cenie. Na podstawie formularza możliwe jest także licytowanie przez telefon. 7. O wysokości postąpienia decyduje Aukcjoner. Zakończenie licytacji obiektu następuje w momencie uderzenia młotkiem przez Aukcjonera i jest równoznaczne z zawarciem umowy kupna – sprzedaży między SDA a licytantem, który zaoferował najwyższą kwotę. W razie zaistnienia sporu w trakcie licytacji Aukcjoner rozstrzyga spór lub ponownie przeprowadza licytacje obiektu. TABELA POSTĄPIEŃ: cena postąpienia 0 – 500 10 zł 500 – 1 000 50 zł 1 000 – 5 000 100 zł 5 000 – 10 000 200 zł 10 000 – 20 000 500 zł od 20 000 1 000 zł Sopocki Dom Aukcyjny ul. Długa 2/3 80-827 Gdańsk tel. 58 301 05 54 fax 58 301 41 27 [email protected] Z L E C E N I E L I C Y TA C J I AUKC JA MAP I WIDOKÓW POL SKI I EUROPY 21 listopada 2015 (sobota), godz. 17.00 Szanowni Klienci, zachęcamy do składania pisemnych ofert w celu wzięcia udziału w aukcji. Możliwa jest także licytacja telefoniczna. Prosimy czytelnie wypełnić kartę zlecania i dostarczyć ją (osobiście, przesłać pocztą, faksem lub e-mailem) do siedziby SDA nie później niż 24 godziny przed rozpoczęciem licytacji. ___________________________________________________________________________________________________________________ imię i nazwisko ___________________________________________________________________________________________________________________ dokładny adres ________________________________________ telefon, fax, e-mail ____________________ NIP (dla firm) ____________________________________________ numer dokumentu tożsamości SDA gwarantuje poufność danych osobowych. Proszę o licytację następujących pozycji: Nr pozycji w katalogu tytuł Maksymalna oferowana kwota lub licytacja telefoniczna Zlecenie licytacji z limitem SDA będzie reprezentował w licytacji Nabywcę do podanej kwoty, gwarantując jednocześnie nabycie obiektu za najniższą możliwą kwotę. Zgadzam się na podniesienie oferowanej kwoty o: … % w przypadku wystąpienia innego zlecenia o tej samej wysokości. Zlecenie telefoniczne W przypadku zlecenia licytacji telefonicznej prosimy o podanie numeru telefonu aktualnego w czasie aukcji. Pracownicy SDA połączą się z Państwem chwilę przed rozpoczęciem licytacji wybranych obiektów. Dom Aukcyjny nie ponosi odpowiedzialności za brak możliwości wzięcia udziału w licytacji telefonicznej w przypadku problemów z uzyskaniem połączenia z podanym numerem. _____________________________ numer Państwa telefonu do licytacji Ja niżej podpisany/a oświadczam, że: Zapoznałem się i akceptuję wszystkie postanowienia Regulaminu Aukcji zawarte w niniejszym katalogu aukcyjnym. W szczególności zobowiązuję się do zapłacenia wylicytowanej kwoty wraz z doliczoną opłatą aukcyjną w ciągu 14 dni od terminu aukcji. Zgadzam się na przechowywanie i przetwarzanie moich danych osobowych przez Dom Aukcyjny w celach koniecznych do realizacji niniejszego zlecenia. _________________________________ Imię i nazwisko ________________________ data, podpis 68 S OP OC K I D OM AU KCY J N Y Zapraszamy do naszego nowego salonu w historycznej kamienicy pr y Złotej Bramie poniedziałek – piątek 11–18 sobota: 11–15 Gdańsk, ul. Długa 2/3 tel. (58) 301 05 54, [email protected] 25 lat 25 lat CMYK Czesław Wasilewski, Pożegnanie ułana, olej, płótno, wym. 50 x 80 cm, sygn. l. d.: Cz. Wasilewski cena wywoławcza: 13 000 zł AUKCJA VARIA / VARSAVIANA 3 G RU D N I A 2015 G O DZ. 19 W SIEDZIBIE SOPOCKIEGO DOMU AUKCYJNEGO NOWY ŚWIAT 54/56, WARSZAWA 25 Krzysztof Rapsa, Pejaż, 2013 akryl, karton, 58x49 cm sygn. l.d.: ‘Rapsa’ I AUKCJA SZTUKI XXI WIEKU • 12 GRUDNIA 2015 • GODZ. 17 SOPOCKI DOM AUKCYJNY • GALERIA MODERN UL. BOHATERÓW MONTE CASSINO 43 •SOPOT WSZYSTKIE CENY WYWOŁAWCZE: 1500 ZŁ AU KCJA M AP I WI D O KÓW POLSKI I EUR OPY | 21 LISTOPADA 2 015 71 Indeks autorów: AA PIETER VAN DER 141 ARTOPAEUS PETRUS 65, 67 BLAEU JOAN 31 GÜSSEFELD FRANZ LUDWIG 83, 133 REILLY FRANZ JOHANN JOSEPH VON 45, 46, HAAS JOHANN MATTHIAS 14, 136 HACKERT 81 47 REMONDINI GIUSEPPE ANTONIO 110 BLAEU WILLEM JANSZOON 31, 33, 71 HAMPE FRIEDRICH 112 RIZZI-ZANNONI GIOVANNI ANTONIO 90, 108 BODENEHR GABRIEL 49, 51, 61 HARTWIG FR. 120 ROBERTS JOHN 35 HENNEBERGER CASPAR 147 ROSENFELT WERNER VAN 113 75 HOGENBERG FRANS ROSSI GIOVANNI GIACOMO DE 111 BOEHME AUGUST GOTTLIEB BONNE RIGOBERT BORGHI BARTOLOMEO 109 BOWLES CARINGTON 84 BRAUN GEORG 48, 53, 99 48, 53, 99 HOMANN JOHANN BAPTIST 63 JANSSONIUS JOANNES CARY JOHN I 86 KITCHIN THOMAS CASSINI GIOVANNI BATTISTA 13 KNIPPEL ERNST WILHELM CLÜVER PHILIPP DELAMARCHE CHARLES-FRANCOIS FARRELL FREDERICK ARTHUR 5, 142, 143 2, 15 55, 140 118 MERIAN MATTHÄUS 43, 50, 52, 116, 112 7, 39 85, 86 19, 20, 21, 22, 24, 25, 27 17 107 MERCATOR GERARD 3 28 SCHRAEMBL FRANZ ANTON 137 38 ELWE JAN BAREND SCHENK PETER II SCHÜTZ CARL 82 MAYER TOBIAS 110 SCHROPP SIMON 42 126, 128, 129, 131 12 SANTINI PAOLO SCHREIBER JOHANN GEORG 117 LEVASSEUR VICTOR 66 18 LEUCKART F. E. C. FAJANS MAKSYMILIAN 29, 32 KOLBERG JULIUSZ LOTTER TOBIAS CONRAD FADEN WILLIAM 12 119 DAHLBERG ERIK 68, 92, 93, 94, 95, 96, 97, EULER LEONHARD SANSON GUILLAUME 122 56 ENDERSCH JOHANN FRIEDRICH 16, 37, 104 115, 146 COVENS JEAN DUFOUR AUGUSTE-HENRI RUSCELLI GIROLAMO JAILLOT ALEXIS-HUBERT BUGGEL JOHANN LEONHARD CHAREAU JACQUES 4, 6, 9, 76 101, 102, 103 SCOBEL ALBERT 98 SEITZ JOHANN ANDREAS 63 SEUTTER ALBRECHT CARL 30 SEUTTER MATTHIAS 77, 78 STERZELL PAUL 91 130, 88 STEVENS MEYER JOSEPH 114, 40 TEICHGRÄBER HEINRICH WILHELM MORTIER CORNELIS 56 MÜCK IDA 100 MÜNSTER SEBASTIAN 62, 64, 72 OLESZCZYŃSKI SEWERYN 42 124 TIRION ISAAK 121 134, 139 VAUGONDY GILLES ROBERT DE 138 VIGNOLA GIACOMO CANTELLI DI 111 WAESBERGEN JOANNES JANSSONIUS VAN 34 23, 26 ORDA NAPOLEON 19, 20, 21, 22, 24, 25, 27 WEIGEL JOHANN CHRISTOPH 106 FIELDING JOHN 144 ORTELIUS ABRAHAM 11, 36, 44, 53, 54, 69, WEILAND CARL FERDINAND 132 FOIN AUGUSTIN 127 WENING MICHAEL GASTALDI GIACOMO GEDDA PETTER 66 113 GÖTKE CONRADT 91 70, 73, 145 OTTENS JOSUA OTTENS REINIER I PITT MOSES 60 1 WIELAND JOHANN WOLFGANG 1 WIT FREDERICK DE 34 105 10 WOLFF FRANZ 123 LITERATURA: K. Kozica, J. Pezda, Imago Poloniae, Warszawa 2002 r. K. Kozica, J. Pezda, Dantiscum Emporium Totius Europae Celeberrimum, Gdańsk 2004 r. E. Jäger, Die Insel Rügen auf alten Karten, Husum 2014 r. oopracowanie katalogu, zdjęcia: Agnieszka Chrzanowska opracowanie graficzne: Jędrzej Łoś, Activa Studio druk: ArtDruk Zakład Poligraficzny, Kobyłka SOPOCKI DOM AUKCYJNY W POLSCE: KRAKÓW SOPOT SOPOT GALERIA GALERIA GALERIA SALON SZTUKI GALERIA SZTUKI DAWNEJ MODERN GDAŃSK DAWNEJ WARSZAWA ul. Boh. Monte Cassino 43 ul. Boh. Monte Cassino 43 ul. Długa 2/3 Rynek Główny 43 ul. Nowy Świat 54/56 81-768 Sopot 81-768 Sopot 80-827 Gdańsk 31-017 Kraków 00-363 Warszawa tel. 58 550 16 05 tel. 58 551 22 89 tel. 58 301 05 54 tel. 12 429 12 17 tel. 22 828 96 98 [email protected] [email protected] [email protected] [email protected] [email protected] 25 lat 25 lat CMYK Tadeusz Pruszkowski (1888–1942) Autoportret, 1929 r. cena wywoławcza: 22 000 zł AUKCJA DZIEŁ SZTUKI 28 LI S TO PADA (S O B O TA ) 2 015 W SIEDZIBIE SOPOCKIEGO DOMU AUKCYJNEGO GALERIA SZTUKI DAWNEJ, SOPOT, BOH. MONTE CASSINO 43 TEL. 58 550 16 05 2 AUKCJA PRAC NA PAPIERZE 23 S T YC Z N IA 2015 • SOPOCKI DOM AUKCYJNY, GDAŃSK, UL. DŁUGA 2/3 Henryk Siemiradzki, Studium z natury do sceny rodzajowej, Rzym, l. 1870-1880