Scenariusz II Międzyprzedszkolnego Turnieju prowadzonego pod

Transkrypt

Scenariusz II Międzyprzedszkolnego Turnieju prowadzonego pod
Scenariusz II Międzyprzedszkolnego Turnieju
prowadzonego pod hasłem:
„Chcą być sprawni i bezpieczni nasi mali podopieczni”
CELE TURNIEJU
1. Przygotowanie dzieci do racjonalnych zachowań w przypadku wystąpienia
zagrożeń:
· Nabywanie umiejętności wzywania pogotowia ratunkowego i informowania
innych służb ratowniczych.
· Przygotowanie dzieci do wykonywania prostych czynności ratowniczych.
· Wdrażanie do zachowań bezpiecznych na drodze, w czasie gier i zabaw.
· Zwrócenie uwagi na niebezpieczeństwa wynikające z posługiwania się przez
dzieci niebezpiecznymi narzędziami: np. nóż, nożyczki, zapałki.
· Kształtowanie rozważnej gotowości niesienia pomocy poszkodowanym.
2. Przygotowanie dzieci do bezpiecznego spędzania czasu wolnego podczas
wakacji.
3. Zapoznanie z zagrożeniami wynikającymi z działań tzw. osób trzecich –
nieznajomy
4. Kształtowanie u dzieci postaw zgodnych z etyką ekologiczną
· wpajanie silnego związku ze środowiskiem
· zachęcanie do aktywnej obecności we własnym środowisku
· naukę ekologicznego życia we własnym domu
· naukę poczucia własnej wartości i własnych możliwości
5. Rozwijanie sprawności ruchowych przedszkolaków.
Przebieg turnieju
1. Zagadki o bezpieczeństwie.
Każda z drużyn losuje jedną zagadkę. Poprawna odpowiedź to 1 ptk.
2. Podziel znaki drogowe w poszczególne kategorie: znaki informacyjne, znaki
zakazu i znaki ostrzegawcze.
Każde prawidłowo wykonane zadanie to 1ptk.
3. Bezpiecznie nad wodą - scenki sytuacyjne.
Każda drużyna otrzymuje wycięte kartoniki: słońce i chmurkę.
Prowadzący czyta sytuacje. Zadaniem dzieci jest uniesienie słoneczka,
jeśli dzieci postępują właściwie lub chmurki, jeśli źle.
Sytuacja 1.
Dwoje dzieci bawi się w wodzie. Po chwili jedno z nich zaczyna wkładać pod
wodę głowę drugiego. Czy dzieci dobrze postępują?
Sytuacja 2.
Dzieci chcą wejść do wody, ale mają tylko jedno koło do pływania. Drugie
postanawia włożyć pływaczki. Czy mogą tak postąpić?
Sytuacja 3.
Na maszcie wisi biała flaga. Dzieci twierdzą, że oznacza to, iż mogą wejść do
wody. Czy mają rację?
Sytuacja 4.
Chłopiec pływał w basenie. Bardzo zgłodniał, dlatego wyszedł, żeby się najeść.
Zjadł szybko chleb, chipsy, jabłko oraz wypił sok. Zaraz po jedzeniu postanowił
ponownie wejść do wody. Czy postąpił właściwie?
Sytuacja 5.
Rodzeństwo idzie z rodzicami nad jezioro. Dzieci szybko biegną i są na miejscu
pierwsze. Postanawiają wskoczyć do wody od razu, nie czekając na rodziców.
Czy wolno tak postępować?
4. Zabawa ruchowa – "Czerwone światło".
Każdy zawodnik otrzymuje kierownicę. Dzieci poruszają się w rytm
piosenki, obserwując prowadzącego. Kiedy prowadzący pokaże kolor
zielony jadą dalej, jeśli czerwony muszą się zatrzymać.
5. Układanka – puzzle.
Dzieci otrzymują w kopercie obrazki rozcięte na kawałki. Zadaniem
dzieci jest ułożyć obrazek. Obrazki przedstawiają pojazdy służb
ratunkowych.
6. Nie ufam nieznajomy - zabawy sytuacyjne.
Prowadzący w jednym końcu sali wiesza tabliczkę z napisem „Tak”, a w
drugim końcu z napisem „Nie”. Zadaniem dzieci jest wysłuchanie
opisywanej przez prowadzącą sytuacji i podejście do tabliczki z napisem
wskazującym właściwe dla niej zachowanie dziecka.
Sytuacja 1.
Do drzwi ktoś puka, przez wizjer widzimy, że jest to sąsiad i prosi o otwarcie, bo
ma wiadomość dla mamy. Mama śpi w drugim pokoju. Czy otworzysz?
Sytuacja 2.
Rodzice wyszli na chwilę do sąsiadów, a do drzwi puka osoba ubrana w policyjny
mundur i prosi o otworzenie. Grzecznie przepraszasz, mówisz, ze nie możesz
otworzyć, ponieważ rodzice zamknęli cię i prosisz, by na nich poczekał. Czy
otworzysz?
Sytuacja 3.
Do drzwi dobija się ktoś obcy i krzyczy, by mu otworzyć. Jesteś sam w domu, bo
mama poszła na zakupy. Czy otworzysz drzwi?
Sytuacja 4.
Do drzwi puka twój kolega z przedszkola, a z nim jest jego mama- widzisz ich
przez wizjer. Twoja mama zmywa naczynia i nie słyszy pukania. Czy otworzysz
im drzwi?
Sytuacja 5.
Tata bierze prysznic, a do drzwi puka twoja babcia. Pomimo, ze jej nie widzisz,
opisuje ci szczegółowo swój wygląd i odpowiada na twoje pytania. Czy
otworzysz jej drzwi?
7. Co powinno znaleźć się w apteczce?
Na stole stoi pusta apteczka pierwszej pomocy. Zadaniem każdej z drużyn
jest skompletowanie apteczki. Zadaniem zawodników z drużyn jest
wybranie jednego przedmiotu, nazwanie go i opisanie, do czego służy.
8. Udzielamy pierwszej pomocy – scenki sytuacyjne.
Zadaniem każdej z drużyn jest określenie, jakiej pomocy potrzebują
poszkodowanie i co należy wykorzystać z apteczki – oceniają tę
konkurencję eksperci przyznając od 0-2 ptk.
Sytuacja 1:
Mama Oli prasuje. Nagle dzwoni telefon. Mama stawia bezpiecznie żelazko i
idzie odebrać telefon. Pod nieobecność mamy Ola podchodzi do deski i sprawdza
palcem, czy żelazko jest naprawdę gorące. Oparzyła się i zaczyna płakać.
W jaki sposób należy Oli udzielić pierwszej pomocy?
Sytuacja 2:
Dzieci biegają po ogrodzie. Nagle Franek potknął się o korzeń, upadł i zdarł
kolano. Co należy zrobić?
Sytuacja 3:
Dziewczynki skaczą przez skakankę. Nagle Krysi zaczyna lecieć krew z nosa.
Jak musimy postąpić?
Sytuacja 4:
Dzieci zbierają owoce w sadzie. Nagle jedno wdrapuje się na drzewo i spada.
Próbuje wstać, ale nie może stanąć na nodze, ponieważ bardzo go boli. Kolega
nie może mu pomóc. Co powinien zrobić zdrowy chłopiec?
9. Quiz wiedzy teoretycznej.
Przy odpowiedniej odpowiedzi dzieci wstawiają pieczątkę.
Quiz wiedzy o bezpieczeństwie – karta pracy
I. Bardzo miła Pani na
1. Częstuję się i dziękuję.
placu zabaw proponuje ci 2. Odmawiam i informuję
cukierki. Co zrobisz?
rodziców o zdarzeniu.
3. Pytasz jakie są smakołyki
i korzystasz z poczęstunku.
II. Widzisz wypadek
samochodow. Co robisz?
1.Idę sprawdzić co tam się
dzieje.
2. Dzwonię na nr 999 lub
112
3. Dzwonię na nr 677
III. Znajdujesz w lesie
jakieś owoce, co robisz.
1. Jem, bo to pewnie są
jagody.
2. Nie zbieram mogą być
trujace.
3. Przyglądam im się i idę
dalej.
IV. Skaleczyłeś się, leci
krew co robisz?
1.Nic, przeciez nie boli aż
tak bardzo.
2.Idziesz wziąć tabletkę
przeciwbólową.
3. Przy pomocy osobej
dorosłej opatrujesz ranę.
V. W przedszkolu
usłyszałeś sygnał
dzwonka alarmowego,
który informuję że jest
pożar. Co robisz?
1. Biegasz po sali i zabierasz
zabawki.
2. Szybko i bez paniki
ustawiasz się w parach za
nauczycielem.
3. Rozmawiasz z kolegami i
się nie przejmujesz, bo to
pewnie ćwiczenia.
VI. Zgubiłeś się na
festynie rodzinnym. Co
robisz?
1. Bawię się z innymi, mama
się pewnie zaraz znajdzie.
2. Idę pod scenę by
poinformować ochroniarzy o
tym, że się zgubiłem.
3. Chodzę i szukam mamy.
VII. Twój starszy kolega
zaprasza Cię do zabawy
na plac budowy. Co
robisz?
1. Idę z nim.
2. Informuje o propozycji
dorosłych.
3. Odmawiam i
przestrzegam kolegę, że to
nie jest miejsce do zabawy.
VIII. Znajdujesz na placu 1. Powiadomię dorosłego o
zabaw portmonetkę. Co
tym co znalazłem
zrobisz?
2. Zabiore portmonetkę ze
sobą do domu.
3. Sprawdzam co jest w
środku.
10. Podliczenie wyników i podsumowanie turnieju przez ekspertów.

Podobne dokumenty