Chciałbym być sobą
Transkrypt
Chciałbym być sobą
Chciałbym być sobą – Scanariusz IV – Scenariusz IV Filmy wskazane w scenariuszu dostępne są na kanale YouTube projektu SiecTolerancji http://tnij.org/jragzgk Paweł Kwiecień, konsultacja metodologiczna: Magdalena Tulska-Budziak 45 minut Stowarzyszenie Kuturalno-Edukacyjno-Naukowe „KEN” Scenariusz 4 Chciałbym być sobą Adresat: uczniowie szkół ponadgimnazjalnych wszystkich typów Cele lekcji: • Zrozumienie pojęcia homofobii, tolerancji, dyskryminacji, mowy nienawiści. • Analiza przyczyn postaw dyskryminacyjnych. • Sprowokowanie ucznia do autorefleksji na temat własnych postaw dyskryminacyjnych. • Budowanie postawy otwartości na inność, odmienność. • Rozwijanie kompetencji społecznych sprzyjających funkcjonowaniu w świecie wielokulturowym. Środki glotto-dydaktyczne: • Laptop • Rzutnik i ekran • Głośniki • Materiały wideo 1 Chciałbym być sobą – Scanariusz IV – Scenariusz IV Przebieg lekcji Nauczyciel(ka): Dzisiejsze spotkanie zaczniemy od obejrzenia krótkiego filmu. Uczennice i uczniowie oglądają film (Dyskoteka). Nauczyciel(ka): Jak myślicie, o czym dziś będziemy rozmawiać? Przewidywane odpowiedzi uczniów: • o Rosji; • o braku demokracji w niektórych krajach; • o gejach; • o wolności zgromadzeń; • o przemocy; • … Nauczyciel(ka): Dziś porozmawiamy o homofobii. Na ekranie wyświetlony jest film przedstawiający przebieg parady równości wMińsku na Białorusi w roku 2010. Parada została rozbita przez milicję i OMON. Nauczyciel(ka): Co widzieliście na tym filmie? Następuje swobodna wymiana zdań, którą moderuje nauczyciel(ka). Czas trwania – 3 minuty. 2 Chciałbym być sobą – Scanariusz IV – Scenariusz IV Przykładowe odpowiedzi: • milicja bije pedałów; • dobrze, tak trzeba z pedalstwem; • szkoda, że w Polsce nie rządzi Łukaszenko; • … Nauczyciel(ka): To sceny z parady równości na Białorusi. Czy chcielibyście, żeby w Polsce było tak samo? Następuje swobodna wymiana zdań, którą moderuje nauczyciel(ka). Czas trwania – 3 minuty. Przykładowe odpowiedzi: • tak, pedałom się należy; • nie, na Białorusi panuje dyktatura; • … Nauczyciel(ka): Na Białorusi takie sceny są możliwe, bo nie ma tam demokracji, tylko dyktatura. Władza może sobie pozwolić na takie traktowanie gejów i lesbijek, bo nie liczy się ze swoimi obywatelami. Nie tylko parady równości są tam zakazane. Wszystkie akcje promujące demokrację i demokratyzację są tak traktowane. Musicie wiedzieć, że nie da się ograniczać praw jednej grupy, zakazy są zawsze szersze i dotyczą wszystkich, którzy inaczej myślą. Chcielibyście, żeby w Polsce tak było? Żeby władza mówiła wam, co macie robić, myśleć i jak się ubierać? Następuje swobodna wymiana zdań, którą moderuje nauczyciel(ka). Czas trwania – 3 minuty. Nauczyciel(ka): Teraz obejrzyjmy drugi film. Na ekranie wyświetlony jest film, na którym chłopak opowiada o tym, czy może trzymać za rękę swojego partnera. 3 Chciałbym być sobą – Scanariusz IV – Scenariusz IV Przykładowe odpowiedzi: • milicja bije pedałów; • dobrze, tak trzeba z pedalstwem; • szkoda, że w Polsce nie rządzi Łukaszenko; • … Nauczyciel(ka): To sceny z parady równości na Białorusi. Czy chcielibyście, żeby w Polsce było tak samo? Następuje swobodna wymiana zdań, którą moderuje nauczyciel(ka). Czas trwania – 3 minuty. Przykładowe odpowiedzi: • tak, pedałom się należy; • nie, na Białorusi panuje dyktatura; • … Nauczyciel(ka): Na Białorusi takie sceny są możliwe, bo nie ma tam demokracji, tylko dyktatura. Władza może sobie pozwolić na takie traktowanie gejów i lesbijek, bo nie liczy się ze swoimi obywatelami. Nie tylko parady równości są tam zakazane. Wszystkie akcje promujące demokrację i demokratyzację są tak traktowane. Musicie wiedzieć, że nie da się ograniczać praw jednej grupy, zakazy są zawsze szersze i dotyczą wszystkich, którzy inaczej myślą. Chcielibyście, żeby w Polsce tak było? Żeby władza mówiła wam, co macie robić, myśleć i jak się ubierać? Następuje swobodna wymiana zdań, którą moderuje nauczyciel(ka). Czas trwania – 3 minuty. Nauczyciel(ka): Teraz obejrzyjmy drugi film. Na ekranie wyświetlony jest film, na którym chłopak opowiada o tym, czy może trzymać za rękę swojego partnera. 4 Chciałbym być sobą – Scanariusz IV – Scenariusz IV Nauczyciel(ka): Czy dwóch kochających się mężczyzn powinno trzymać się na ulicy za rękę? A kobiety lesbijki mogą się trzymać za rękę? Następuje swobodna wymiana zdań, którą moderuje nauczyciel(ka). Czas trwania – ok. 5 minut. Nauczyciel(ka): Widzę, że powtarzacie wiele opinii nt. gejów i lesbijek. Ciekawe, że inaczej postrzegacie homoseksualne kobiety i homoseksualnych mężczyzn. Chciałbym/chciałabym zaproponować wam quiz. Odpowiadajcie „prawda” lub „fałsz”. Na ekranie pojawia się zdanie: Homoseksualizmu można się nauczyć. Każdy może stać się osobą homoseksualną. Nauczyciel(ka): Czy to prawda? Uczennice i uczniowie wypowiadają się. Nauczyciel(ka): Orientacja seksualna jest kształtowana przez hormony matki podczasu trwania ciąży. Homoseksualizmu nie można się nauczyć ani nie można przestać być gejem lub lesbijką. Na ekranie pojawia się zdanie: Homoseksualizm to wymysł XXI wieku. Nauczyciel(ka): Czy to prawda? Uczennice i uczniowie wypowiadają się. Nauczyciel(ka): Homoseksualizm nie jest czymś nowym – historycy uważają, że np. Juliusz Cezar był gejem. Na ekranie pojawia się zdanie: Geje i lesbijki mają AIDS. 5 Chciałbym być sobą – Scanariusz IV – Scenariusz IV Nauczyciel(ka): Czy to prawda? Uczennice i uczniowie wypowiadają się. Nauczyciel(ka): Każdy może zarazić się AIDS. Zarażenie nie wynika z orientacji seksualnej, tylko m.in. z braku stosowania zabezpieczeń. Na ekranie pojawia się zdanie: Najwięcej gejów i lesbijek mieszka w Europie Zachodniej. Uczennice i uczniowie wypowiadają się. Nauczyciel(ka): W każdej populacji jest tyle samo gejów i lesbijek. Zakłada się, że 5-10% każdej populacji to osoby homoseksualne. Mniej więcej tyle samo jest w Anglii, gdzie legalne są małżeństwa osób tej samej płci, i w Iranie, gdzie homoseksualizm karany jest śmiercią. Postarajmy się uporządkować to, co zostało powiedziane. Pracujemy w grupach. Proszę odpowiedzieć na pytania: • Czym jest homofobia? • Jak objawia się homofobia? Zadanie 1. Uczennice i uczniowie na kartkach zapisują odpowiedzi na pytania: • Czym jest homofobia? • Czym objawia się homofobia? Uczennice i uczniowie czytają swoje odpowiedzi. Nauczyciel(ka): Zatem homofobia to strach przed homoseksualizmem i osobami homoseksualnymi, awersja, nieufność, nienawiść i wrogość do nich oraz ich dyskryminacja. Na filmie widzieliście przykład homofobii 6 Chciałbym być sobą – Scanariusz IV – Scenariusz IV ze strony władz – milicjanci rozbili paradę równości. W niektórych krajach homoseksualizm wciąż jest traktowany jak przestępstwo i surowo karany, w skrajnych przypadkach nawet śmiercią. A jak jest w Polsce? Uczennice i uczniowie wypowiadają się. Przykładowe odpowiedzi: • w Polsce tępi się pedałów; • w Polsce nie ma homoseksualizmu; • gdzieś tam sobie żyją i nikomu nie przeszkadzają; • … Nauczyciel(ka): Czy wiecie, że Polska jest jednym z ostatnich krajów w Unii Europejskiej, w którym nie ma związków partnerskich? Czy uważacie, że tak powinno być? Następuje swobodna wymiana zdań, którą moderuje nauczyciel(ka). Czas trwania – 3 minuty. Nauczyciel(ka): Pytanie o związki partnerskie to tak naprawdę pytanie o to, czy państwo powinno pozwalać dziedziczyć bez podatku osobom, które postanowiły żyć ze sobą, a nie chcą lub nie mogą wziąć ślubu. To też pytanie o to, czy takie osoby mogą odwiedzać się w szpitalu, np. gdy jedna z nich jest w śpiączce, lub o to, czy mogą wspólnie rozliczać podatki. Na ekranie wyświetlony jest film, na którym jeden chłopak prosi drugiego do tańca. Nauczyciel(ka): Chłopak, którego poproszono do tańca, nie jest gejem. Jak powinien zareagować? Następuje swobodna wymiana zdań, którą moderuje nauczyciel(ka). Czas trwania – 3 minuty. 7 Chciałbym być sobą – Scanariusz IV – Scenariusz IV Przykładowe odpowiedzi: • powinien dać mu w mordę; • powinien uciekać; • powinien pocałować dziewczynę, żeby nie było wątpliwości; • … Nauczyciel(ka): Najlepiej byłoby, żeby chłopak – jeśli nie chce tańczyć – grzecznie odmówił. Co dałaby mu agresywna reakcja? Mógłby tylko sprawić przykrość drugiej osobie, a po co? Jak myślicie, co chciałby usłyszeć ten chłopak, który prosił do tańca? Pytanie należy skierować przede wszystkim do uczennic i uczniów, którzy wypowiadali hasła homofobiczne. Następuje swobodna wymiana zdań, którą moderuje nauczyciel(ka). Czas trwania – 3 minuty. Nauczyciel(ka): Pewnie ten chłopak chciałby usłyszeć, że, mimo iż ktoś z nim nie zatańczy, to go szanuje. Takie mogłoby być przesłanie tej lekcji: każdemu należy się szacunek, nawet jeśli się z nim nie zgadzamy. Na ekranie pojawia się hasło: Każdemu należy się szacunek, niezależnie od tego, czy i jak się różnimy. 8