Ubieramy się stosownie do pogody i okoliczności

Transkrypt

Ubieramy się stosownie do pogody i okoliczności
Scenariusz zajęć zintegrowanych
Temat bloku: DBAMY O ZDROWIE I WYGLĄD
Temat dnia: Ubieramy się stosownie do pogody i okoliczności
Miejsce: klasa Ib
Prowadząca: Aleksandra Dutkiewicz
Czas trwania zajęć: jeden dzień aktywności
Data:
Zapis w dzienniku:
Rozmowa na temat ubierania się stosownie do pogody i okoliczności. Wprowadzenie dwuznaku sz, Sz na wyrazie
podstawowym szalik .Głośne czytanie tekstu „W szaliku do szkoły” z podziałem na role. Ustalanie liczby głosek i liter w
wyrazach z dwuznakiem sz. Rozkład liczby 8 na składniki. Wykonanie projektu stroju na różną pogodę i okoliczność.
Nauka I-szej zwrotki piosenki „Jesienny deszcz”. Ilustracja ruchowa do piosenki.
Cele ogólne:
- doskonalenie umiejętności wypowiadania się na określony temat
- kształtowanie nawyku ubierania się stosownie do pogody i okoliczności
- poznanie dwuznaku sz
- kształtowanie umiejętności pisania dwuznaku sz
- doskonalenie umiejętności podziału wyrazów na głoski i litery
- doskonalenie umiejętności czytania z podziałem na role
- kształtowanie umiejętności rozkładu liczby 8 na składniki
- poznanie I – szej zwrotki piosenki „Jesienny deszcz”
- rozwijanie twórczej wyobraźni
- wdrażanie do współpracy w grupie
Cele operacyjne:
Uczeń:
- wybierze spośród podanych ilustracji wszystkie, które przedstawiają odpowiedni strój do okoliczności i pogody
- poprawnie naklei symbol pogody do wszystkich podanych grup strojów
- poprawnie odwzoruje dwuznak sz i przepisze podane sylaby i wyrazy
- przyporządkuje poprawnie przynajmniej 2 na 3 podane modele wyrazów odpowiednim rysunkom
- w 70% poprawnie przeliczy ilość głosek i liter w podanych wyrazach z dwuznakiem sz
- przeczyta podany tekst z podziałem na role
- poprawnie rozłoży liczbę 8 na 2 składniki w 80% zadań
- poprawnie rozłoży liczbę 8 na 3 składniki w 80% zadań
- wykona projekt stroju na określoną pogodę lub okoliczność
- wykona ćwiczenia ruchowe
- zaśpiewa I - szą zwrotkę piosenki „Jesienny deszcz” i zilustruje ją ruchem
Metody:
- słowne : rozmowa, storyline ( poprzez historyjkę nauczyciel kreuje sytuacje edukacyjne)
- oglądowe: pokaz, obserwacja
- działań praktycznych
- aktywizujące : tworzenia pojęć( burza mózgów), pracy we współpracy, gier dydaktycznych
Formy:
- zbiorowa jednolita
- indywidualna jednolita
- grupowa jednolita
- grupowa zróżnicowana
Środki dydaktyczne:
- zdjęcia przedstawiające różną pogodę i okoliczność
- ilustracje przedstawiające dzieci ubrane odpowiednio albo nieodpowiednio do pogody ( karta 1)
- rysunki przedstawiające grupy ubrań i symbole pogody ( karta 2)
- napis szalik na gumce
- nakrywki niebieskie i czerwone
- maskotka
- zestaw wyrazów z dwuznakiem sz ( karta 3)
- żetony ( po więcej niż 8 dla każdego dziecka)
- „Zadania na jesienną pogodę” karta 4, 5, 6, 7 i 8 ( karty matematyczne)
- kostka do gry dla każdej pary uczniów
- karty z działaniami ( dodawanie i odejmowanie w zakresie 8)
- podręcznik + karty pracy „Wesoła szkoła. Klasa 1 część 2”
- szaliki dla każdego dziecka
- sylweta postaci + kredki
- karta 9 ewaluacyjna
Przebieg zajęć
Warunki pobudzające do
Zadania dla uczniów
aktywności
1. Wprowadzenie do
Nagranie prognozy pogody. Wypowie się, dlaczego
tematu.
ludzie słuchają prognozy
Wypowiadanie się na temat
pogody.
sensu słuchania prognozy
pogody.
2. Wypowiadanie się na
Zdjęcia przedstawiające
Poda i uzasadni, jak należy
temat ubierania się
różną pogodę oraz różne
się ubrać w zależności od
stosownie do pogody
miejsca i sytuacje.
pogody i okoliczności.
i okoliczności.
3. Wybieranie
odpowiedniego stroju do
okoliczności i pogody.
Uzasadnienie wyboru.
( karta1) 6 ilustracji
przedstawiających dzieci
ubrane odpowiednio bądź
nieodpowiednio do
okoliczności i pogody
4. Dopasowanie stroju do
warunków pogodowych.
( karta 2)Rysunki
przedstawiające 3 grupy
ubrań oraz 3 symbole
pogody.
Czynności uczniów
Uczniowie słuchają
prognozy pogody.
Przygotowują wypowiedź
na temat sensu słuchania
prognozy pogody.
Uczniowie w grupach
oglądają zdjęcie. Metodą
burzy mózgów zastanawiają
się, jak należy się ubrać w
danej sytuacji. Lider grupy
podaje i uzasadnia wybór
stroju.
Wybierze ilustracje, na
Oglądają wszystkie
których dzieci ubrane są
ilustracje. Zaznaczają
odpowiednio do
uśmiechniętą minę na tych,
okoliczności i pogody.
na których dzieci ubrane są
Uzasadni swój wybór.
odpowiednio do
okoliczności i pogody, a
skrzywioną na tych, na
których ubrane są
nieodpowiednio.
Przygotowują ustne
uzasadnienie wyboru.
Dopasuje odpowiedni strój Uczniowie naklejają
do warunków pogodowych wybrany symbol pogody do
odpowiedniej grupy ubrań.
Obszary aktywności
polonistyczna
środowiskowa
polonistyczna
środowiskowa
polonistyczna
środowiskowa
środowiskowa
5. Rozmowa na temat
Ilustracja w podręczniku
przechowywania garderoby „Wesoła szkoła” str. 36
Wypowie się na temat
odpowiedniego
przechowywania garderoby
na podstawie doświadczeń
oraz ilustracji
6. Symulacja czynności
ubierania się w rzeczy na
jesienną pogodę
Wykona ćwiczenia
ruchowe symulujące
ubieranie się w rzeczy na
jesienną pogodę
Dokona analizy i syntezy
wyrazu szalik
7. Wyodrębnienie wyrazu Szalik
szalik.
Napis szalik na gumce
Analiza i synteza
( każda głoska osobno)
wzrokowo – słuchowa
wyrazu szalik.
8. Modelowanie struktury
dźwiękowej wyrazu szalik.
Podział na samogłoski i
spółgłoski
9. Zabawa w budowanie
zdań, z których każdy
zaczyna się głoską sz np.
Szymek szuka szarego szalika.
Nakrywki niebieskie i
czerwone (jedna niebieska
szersza, rozdzielona linią
przerywaną) dla każdego
ucznia
maskotka
Uczniowie oglądają
ilustrację i przygotowują
wypowiedź się na temat
przechowywania
garderoby. Wybrani
uczniowie zaprezentują
wypowiedź.
Uczniowie wykonują
ćwiczenia ruchowe:
polonistyczna
Uczniowie czytają wyraz
szalik w całości.
Uczniowie wymawiają
głoski w wyrazie szalik.
Ponownie czytają wyraz
szalik.
polonistyczna
Wykona model wyrazu
szalik z podziałem na
samogłoski i spółgłoski
Uczniowie układają z
nakrywek model wyrazu
szalik
polonistyczna
Poda odpowiedni wyraz
zaczynający się głoską sz
tak, aby utworzyć zdanie
logiczne.
Uczeń wymawia wyraz
polonistyczna
zaczynający się głoską sz i
podaje maskotkę kolejnej
osobie, a ona dopowiada
następny wyraz na głoskę
sz itd. aż do utworzenia
logicznego zdania
( metoda pracy we współpracy)
ruchowa
10. Nauka pisania
dwuznaku sz, Sz
Pokaz pisania dwuznaku sz Poprawnie odwzoruje
dwuznak sz i Sz
i Sz przez nauczyciela.
Karta pracy nr 34
11. Czytanie i pisanie sylab Karta pracy ”Wesoła
i wyrazów z dwuznakiem
szkoła” nr 34 ćw. 1 i 2
sz, Sz
12. Przyporządkowanie
modeli wyrazów
odpowiednim rysunkom
13. Liczenie głosek i liter w
wyrazach zawierających
dwuznak sz
Karta pracy „Wesoła
szkoła” nr 34 ćw. 3
Poprawnie odczyta i
zapisze podane sylaby i
wyrazy
Uczeń odwzorowuje
polonistyczna
dwuznak sz i Sz najpierw
pisząc palcem w powietrzu,
potem na ławce, a
następnie ołówkiem w
karcie pracy
Uczeń odczytuje i
polonistyczna
przepisuje podane sylaby i
wyrazy
Poprawnie przyporządkuje Uczeń dzieli wyrazy na
rysunek do modelu wyrazu głoski i łączy je z
odpowiednim modelem
( karta 3) Zestaw wyrazów Poprawnie policzy i zapisze Uczeń wymawia głoski i
zapisuje ich ilość.
zawierających dwuznak sz ( ilość głosek i liter w
podanych wyrazach
Uczeń liczy litery w
poziom 1, 2 i 3)
wyrazach i zapisuje ich
ilość.
14. Zadanie pracy domowej Zestaw wyrazów
Poprawnie policzy i zapisze
zawierających dwuznak sz ilość głosek i liter w
podanych wyrazach
( „Wesoła szkoła. Karta
pracy nr 34 ćw. 4)
15. Próba czytania tekstu
Tekst „W szaliku do
Rozróżni, które fragmenty Uczniowie wyodrębniają w
„W szaliku do szkoły” z
szkoły” – podręcznik
dialogu wypowiada mama, tekście wypowiedź mamy i
podziałem na role.
„Wesoła szkoła. Klasa 1.
a które Ola.
Oli. Uczniowie kolorują na
Część 2”
Przeczyta tekst „W szaliku żółto tekst, który
do szkoły” z podziałem na wypowiada Ola, a
role
pozostawiają nie
pokolorowany tekst, który
wypowiada mama.
Wybrane dzieci czytają
tekst z podziałem na role.
polonistyczna
polonistyczna
matematyczna
polonistyczna
matematyczna
polonistyczna
16. Zadanie pracy domowej Tekst „W szaliku do
szkoły” – podręcznik
„Wesoła szkoła. Klasa 1.
Część 2”
Przeczyta w domu zadany
tekst z podziałem na role.
polonistyczna
17. Rozkład liczby 8 na
składniki
„Zadania na jesienną
pogodę” ( metoda storyline)
odliczanie 8 składników
Zad.1 żetony
- rozkład liczby 8 na 2
składniki
Zad.2 , 3 i 4 ( poziom 1, 2 i Rozłoży liczbę 8 na 2
składniki. Zapisze
3) – karta 4 i 5, żetony
działanie.
Uczeń rozkłada 8 „kropel
deszczu” na dwie dowolne
części na narysowanych
kaloszach. Zapisuje
działania.
- rozkład liczby 8 na 3
składniki
Zad.5 i 6 ( poziom 1, 2 i 3)
– karta 6 i 7, żetony
Rozłoży liczbę 8 na 3
składniki. Zapisze
działanie.
Uczeń rozkłada 8 „kropel
deszczu” na 3 części na
narysowanych parasolach.
Zapisuje działania.
- obliczanie brakującego
składnika
Maskotka
Poda brakujący składnik.
Zabawa. Uczeń podaje
maskotkę i mówi liczbę od
0 do 8. Osoba, która ją
dostała, mówi taką liczbę,
by w sumie otrzymać 8 (
metoda pracy we współpracy)
- dodawanie i odejmowanie Karty z działaniami
w zakresie 8
Obliczy i porówna
działania matematyczne w
zakresie 8
- zadanie pracy domowej
Dopisze brakujący składnik
Gra matematyczna – dzieci
w parach losują karty z
działaniami. Liczą i
porównują wyniki.
Wygrywa gracz, który ma
większy wynik.
„Wesoła szkoła. Klasa 1.
Część 2” Karta 35 ćw.1
matematyczna
Ułoży i przeliczy 8
składników
Uczeń układa na stoliku 8
„kropel deszczu” i
przelicza je kolejno.
18. Zaśpiewanie piosenki i
zilustrowanie jej ruchem
Płyta z nagraniem piosenki Zaśpiewa i przedstawi
„Jesienny deszcz”
ruchem słowa piosenki
19. Ćwiczenia ruchowe z
szalikiem
szalik
20. Wykonanie stroju na
odpowiednią pogodę lub
okoliczność.
Sylwetki postaci ( karta 8)
21. Podsumowanie zajęć
Karta 9 ewaluacyjna
Wykona ćwiczenia
ruchowe zaproponowane
przez N
Wykona projekt stroju na
podaną pogodę lub
okoliczność.
Dokona oceny zajęć
Uczniowie śpiewają
muzyczno - ruchowa
piosenkę i przedstawiają jej
słowa ruchem
Wykonują ćwiczenia
ruchowa
ruchowe
Uczniowie wycinają
elementy stroju i naklejają
na odpowiednią sylwetkę
postaci.
Wpisze na karcie
uśmiechniętą, prostą lub
skrzywioną minę
plastyczna
środowiskowa

Podobne dokumenty