scenariusz_2 - WordPress.com

Transkrypt

scenariusz_2 - WordPress.com
Historia i społeczeństwo | Klasa 4
Szkoła podstawowa
Scenariusz lekcji historii i społeczeństwa w czwartej
klasie szkoły podstawowej
TEMAT: BARDZO DAWNA HISTORIA CZŁOWIEKA
1.Cele
• Poznanie warunków życia człowieka w czasach prehistorycznych.
• Poznanie roli, jaką w życiu pierwszych ludzi odgrywał ogień.
• Poznanie dorobku kulturowego ludzi prehistorycznych.
2. Treści programowe
Temat spoza podstawy programowej.
3. Słowniczek pojęć
zbieractwo, łowiectwo, radło, koczowniczy tryb życia, osiadły tryb życia
4. Czas realizacji
45 minut
5. Stosowane metody dydaktyczne
•
•
•
•
•
Pogadanka.
Praca z podręcznikiem (podręcznikiem elektronicznym).
Praca z materiałem ikonograficznym.
Słuchowisko.
Audiodeskrypcja.
6. Oczekiwane efekty
Uczeń:
• wymieni zajęcia człowieka prehistorycznego,
• dowie się, jaką rolę odgrywał ogień w życiu najdawniejszych ludzi,
• dostrzeże, jakie zmiany zachodziły w życiu ludzi w czasach prehistorycznych,
• opowie o początkach rolnictwa,
• wymieni najważniejsze narzędzia używane przez człowieka prehistorycznego,
• dowie się, z czego człowiek prehistoryczny wykonywał narzędzia.
7. Metody weryfikacji stopnia osiągnięcia założonych celów
• Bieżąca ocena pracy uczniów.
• Ocena kart pracy.
8. Działania budujące zaangażowanie uczniów
• Wykorzystanie tabletów i materiałów audio.
• Sporządzanie rysunku.
9. Środki dydaktyczne (w tym lista wykorzystywanych e-zasobów i aplikacji)
•
•
•
•
Tablet.
Podręcznik papierowy Klucz do historii. Klasa 4.
Podręcznik elektroniczny Klucz do historii. Klasa 4, dostępny na platformie WSiPnet.pl.
Słuchowisko W prehistorycznej kopalni, dostępne w Klubie Nauczyciela na platformie uczę.pl
(uczę.pl.pl/zasob/sluchowisko-warszawa-stolica-polski/?segment=190).
AUTOR: Bartłomiej Janicki
1
© Copyright by Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne sp. z o.o., Warszawa 2015
Historia i społeczeństwo | Klasa 4
Szkoła podstawowa
• Audiodeskrypcja prehistorycznego malowidła naskalnego (www.youtube.com/watch?v=GUQ5VJq1RtM).
• Fotografia prehistorycznego malowidła naskalnego (inmacarrascosa.files.wordpress.com/2014/03/bisonte-1.jpg).
• Karta pracy Bardzo dawna historia człowieka, dostępna w Klubie Nauczyciela na platformie uczę.pl (uczę.pl/zasob/
karta-pracy-lekcji-12-bardzo-dawna-historia-czlowieka/?segment=190&cycle=228).
10.Przebieg lekcji
Przed lekcją nauczyciel powinien przygotować sprzęt umożliwiający odtworzenie słuchowiska oraz zadbać, by uczniowie
mieli słuchawki do tabletów. Powinien też dla każdego ucznia przygotować wydrukowaną kartę pracy oraz czystą kartkę
formatu A4.
Lp.
Co robi nauczyciel?
Co robią uczniowie?
Czas
Kształtowane
umiejętności
1
Nauczyciel wita się z uczniami i wykonuje czynności
organizacyjne.
Uczniowie przygotowują się
do zajęć, wyjmują potrzebne
przybory.
2 min
2
Rekapitulacja wtórna
Nauczyciel pyta uczniów, czyimi dziejami zajmuje się
historia i która epoka była pierwsza w dziejach człowieka.
Uczniowie odpowiadają
na pytania nauczyciela.
Biorą udział w pogadance.
4 min
Formułowanie krótkich
wypowiedzi ustnych.
3
Życie pierwszych ludzi
Nauczyciel poleca uczniom, by znaleźli w podręczniku
ilustrację przedstawiającą prehistoryczną kopalnię
(podręcznik elektroniczny, lekcja 12, ekran 3; podręcznik
papierowy, s. 81).
Nauczyciel odtwarza słuchowisko W prehistorycznej
kopalni i prosi uczniów, aby słuchając nagrania, obejrzeli
ilustrację przedstawiającą kopalnię.
Rozmawia z nimi na temat informacji, które uzyskali
dzięki słuchowisku i ilustracji. Nauczyciel pyta uczniów,
w jaki sposób wydobywano surowce z głębi ziemi
i po co to robiono. Zwraca uwagę uczniów na wspólną
(zespołową) pracę ludzi prehistorycznych.
Uczniowie słuchają nagrania
słuchowiska.
Analizują materiał
ikonograficzny.
Biorą udział w pogadance.
6 min
Analiza materiału
ikonograficznego,
formułowanie krótkich
wypowiedzi ustnych.
4
Ogień w życiu człowieka
Nauczyciel czyta z uczniami podrozdział podręcznika
zatytułowany Dlaczego człowiek? (podręcznik
elektroniczny, lekcja 12, ekran 4; podręcznik papierowy,
s. 82). Pyta, w jaki sposób człowiek mógł nauczyć się
rozpalać ogień oraz co dzięki tej umiejętności zyskał.
Rozmawia z uczniami na temat prehistorycznych narzędzi
ukazanych na ilustracji (podręcznik elektroniczny, lekcja 12,
ekran 4; podręcznik papierowy, s. 82).
Uczniowie pracują z tekstem.
Biorą udział w rozmowie
nauczającej.
8 min
Myślenie przyczynowo-skutkowe, formułowanie
krótkich wypowiedzi ustnych.
AUTOR: Bartłomiej Janicki
2
© Copyright by Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne sp. z o.o., Warszawa 2015
Historia i społeczeństwo | Klasa 4
Lp.
Co robi nauczyciel?
Szkoła podstawowa
Co robią uczniowie?
Czas
Kształtowane
umiejętności
5
Audiodeskrypcja
Nauczyciel rozdaje uczniom czyste kartki i prosi, by
otworzyli na swoich tabletach stronę z audiodeskrypcją
prehistorycznego malowidła (www.youtube.com/
watch?v=GUQ5VJq1RtM). Poleca wysłuchanie fragmentu
audiodeskrypcji przez słuchawki (czas: 04:00–05:30)
i wykonanie na kartkach obrazu, którego opis usłyszeli.
Nauczyciel prosi uczniów, aby porównali swoje
rysunki z oryginalnym malowidłem naskalnym, które
mogą obejrzeć na swoich tabletach pod wskazanym
adresem internetowym (inmacarrascosa.files.wordpress.
com/2014/03/bisonte-1.jpg).
Uczniowie uruchamiają tablet
i wysłuchują
audiodeskrypcji.
Wykonują rysunek
na podstawie wysłuchanego
opisu.
Porównują własne rysunki
z oryginalnym malowidłem
naskalnym.
8 min
Wykorzystywanie wyobraźni,
rozumienie ze słuchu.
6
Zbieractwo i łowiectwo
Nauczyciel na podstawie ilustracji (podręcznik
elektroniczny, lekcja 12, ekran 5; podręcznik papierowy,
s. 82–83) opowiada o polowaniach i koczowniczym trybie
życia ludzi w okresie prehistorycznym. Pyta uczniów o ich
wyobrażenia dotyczące życia i zajęć dzieci w tamtych
czasach.
Uczniowie pracują
z podręcznikiem.
Biorą udział w pogadance.
7 min
Analiza materiału
ikonograficznego,
formułowanie krótkich
wypowiedzi ustnych.
7
Osiadły tryb życia
Nauczyciel analizuje z uczniami infografikę
przedstawiającą prehistoryczne miasto (podręcznik
elektroniczny, lekcja 12, ekran 6; podręcznik papierowy,
s. 84–85). Opowiada uczniom o początkach rolnictwa
(uprawy roślin i hodowli zwierząt) oraz stałego osadnictwa.
Prosi uczniów, by po przeanalizowaniu ilustracji wymienili
różnice między prehistorycznymi a współczesnymi
miejscami zamieszkania ludzi.
Uczniowie pracują
z podręcznikiem.
Biorą udział w pogadance.
7 min
Analiza materiału
ikonograficznego,
formułowanie krótkich
wypowiedzi ustnych.
8
Rekapitulacja pierwotna
Nauczyciel zadaje uczniom pytania sprawdzające ich
wiedzę z zakresu przeprowadzonej lekcji.
Uczniowie odpowiadają
na pytania nauczyciela.
2 min
Rekapitulacja.
9
Zadanie domowe
Nauczyciel rozdaje uczniom karty pracy i poleca ich
wypełnienie w domu.
1 min
Logiczne myślenie.
AUTOR: Bartłomiej Janicki
3
© Copyright by Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne sp. z o.o., Warszawa 2015

Podobne dokumenty