Scenariusz lekcji wf i wych. zdrowotnego

Transkrypt

Scenariusz lekcji wf i wych. zdrowotnego
Scenariusz lekcji wychowania fizycznego i zdrowotnego
Realizowanej w ramach programu „Trzymaj Formę”
,,Aktywność fizyczna a prawidłowe odżywianie’’
Miejsce : sala gimnastyczna
Uczestnicy : uczniowie gimnazjum
Sprzęt i pomoce : jabłka, 2 długopisy, 4 arkusze papieru, 6
pojemników, karteczki samoprzylepne, 10 pachołków, 2 skakanki, 2
piłki do koszykówki
Cel główny lekcji:
• Zasady prawidłowego odżywiania
• Zapoznanie z różnymi formami aktywności fizycznej
Cele szczegółowe :
• Uczeń wie, do jakiej grupy żywieniowej należą poszczególne
składniki
• Potrafi podzielić produkty spożywcze w określone grupy tłuszcze, węglowodany, białka, witaminy i sole mineralne
• Uczeń potrafi współpracować i wzajemnie się wspierać w grupie
• Uczeń rozładowuje swoje emocje w grach i zabawach
• Potrafi swój wolny czas spędzać na sportowo
I Część wstępna
1. Zbiórka, powitanie i podanie zadań lekcji
2. Zabawa ,,Berek jabłuszko”
Uczniowie biegają po sali, wyznaczony berek trzyma w ręku jabłko. Uczeń
dotknięty przez berka otrzymuje od nauczyciela następne jabłko i staje się
drugim berkiem. Wygrywa ten, który ostatni zostaje bez jabłka.
3. Ćwiczenia przygotowujące do części głównej
1. Jabłko w PR – krążenia w tył , zmiana to samo LR
2. Przekładanie jabłka z ręki do ręki za plecami
3. Przekładanie jabłka pod kolanami – skip A
4.Ósemka między nogami – przekładamy owoc
5. Skłon T z pogłębieniem do prawej i lewej nogi z jabłkiem
6. Skręty T w prawą i lewą stronę z jabłkiem
7. Przekładanie jabłka z ręki do ręki nad głową w płaszczyźnie czołowej
8. Siad prosty, unoszenie NN w górę, przenoszenie jabłka pod NN w prawą i
lewą stronę.
9. W leżeniu tyłem unoszenie bioder w górę i przenoszenie pod nimi jabłka
10. W leżeniu przodem jabłko w PR przekładanie do LR pod klatką piersiową.
11. Podskoki w przysiadzie jabłko trzymane w RR
II Część główna
Podział grupy na dwa zespoły (w zależności od ilości dzieci może być zespołów
więcej).
1. ,,Jestem świadomy swojego zdrowia ”
Zespoły są ustawione w dwóch rzędach, na sygnał prowadzącego wykonują bieg
po slalomie, dobiegają do pojemnika przy swoim pachołku, losują kartkę z
hasłem (załącznik 1 i 2 ) i wrzucają do prawidłowego pojemnika oznaczonego :
1 pojemnik – jesteśmy zdrowi, 2 pojemnik – nie jesteśmy zdrowi. Powrót do
drużyny po prostej. Drużyna, która najszybciej pokona tor otrzymuje 2 punkty,
druga 1 punkt. Za każde prawidłowo przydzielone hasło drużyna otrzymuje
dodatkowo po 1 punkcie.
Załącznik 1
Jestem zdrowy wtedy gdy:
1. Piję mleko
2. W wakacje jeżdżę na obozy
3. Chodzę na spacery
4. Zimą chodzę na łyżwy lub sanki
5. Gram z kolegami lub koleżankami w piłkę nożną ,
siatkową lub w koszykówkę
6. Na lekcje wychowania fizycznego przebieram się w
strój sportowy (koszulka, spodenki, skarpetki, obuwie)
7. Codziennie jem warzywa i owoce
8. Uczęszczam na sportowe zajęcia pozalekcyjne
9. Jem II śniadanie
10.Przed jedzeniem myję ręce
11.Ćwiczę na lekcjach wychowania fizycznego
12.Myję zęby 2 razy dziennie
13.Latem jeżdżę na rowerze lub pływam
14. Nie jem chipsów
15.Mam dużo kolegów i koleżanek
Załącznik nr2
Nie jestem zdrowy wtedy gdy:
1. Chodzę do Mc Donald’s
2. Gram codziennie na komputerze
3. Palę papierosy z kolegami
4. Nie mam kolegów wolę oglądać filmy
5. Zamiast iść pieszo wolę jechać samochodem
6. Nie zmieniam butów na lekcje wychowania
fizycznego
7. Lubię jeść batoniki i pić pepsi – colę
8. Cały czas mam przy sobie komórkę i się nią bawię
9. Chodzę zestresowany, bo nie uczę się na lekcje
10. Kolację jem po 22.00
11. Latem nie lubię wychodzić z domu
12.Plecak noszę na jednym ramieniu, bo tak wygodniej
13.Myje zęby tylko rano
14.Śniadanie jem w szkole po trzeciej lekcji
15.Nie lubię się męczyć i uprawiać sportu
2. ,,Wiem co jem”
Na sygnał zawodnik wykonuje przeskoki przez skakankę po prostej do
pachołka. Na kartkę wpisuje produkt, który jego zdaniem nie powinien być w
sklepiku szkolnym. Następnie wraca do drużyny. Zespół, który wykona
pierwszy konkurencję otrzymuje 2 punkty, drugi 1 punkt. Za każdy napisany
prawidłowo produkt zespół otrzymuje po 1 punkt.
3. ,,Znam składniki odżywcze”
Na sygnał zawodnik z drużyny kozłuje piłkę ręką silniejszą po prostej do
pachołka, w drugiej ręce trzyma kartkę z napisanym produktem spożywczym.
Przy pachołku znajduje się arkusz papieru z wypisanymi składnikami
odżywczymi ( białka, tłuszcze, węglowodany, witaminy i sole mineralne).
Zawodnik pod odpowiednim hasłem przykleja kartkę i wraca do drużyny
kozłując piłkę. Drużyna, która uzyska najlepszy czas otrzymuje 2 punkty, druga
1 punkt. Za każdy prawidłowo przyklejony produkt po 1 punkt.
III Część końcowa
1. Rozwiązywanie krzyżówki
Każda drużyna otrzymuje do rozwiązania krzyżówkę, która najszybciej i
prawidłowo poda rozwiązanie otrzymuje 2 punkty, druga 1 punkt.
1.Ich nadmiar sprzyja odkładaniu tłuszczu w organizmie.
2.Główny składnik pokarmów płynnych.
3.Dostarcza składniki pokarmowe do wszystkich komórek.
4.Wywołuje ją brak ruchu i nieprawidłowe odżywianie.
5.Źródło zdrowych cukrów.
6.Główny składnik budulcowy ciała człowieka.
7.Nauka zajmująca się prawidłowym odżywianiem.
SŁODYCZE
WODA
KREW
OTYŁOŚĆ
OWOCE
BIAŁKO
DIETETYKA
2. ,,Myśl szybko”
Wszyscy uczniowie siadają w kole, toczą do siebie piłkę. Osoba, która złapie
piłkę musi powiedzieć jedno zdanie – o czym dowiedziała się na lekcji.
3. Zbiórka, podsumowanie lekcji.
Drużyna, która zdobyła najwięcej punktów nagrodzona zostaje brawami i oceną
z wychowania fizycznego.
Scenariusz opracowały: Anna Reszelewska
Iwona Rydz, Iwona Szamałek
Gimnazjum nr 2 we Wrześni

Podobne dokumenty