jak kotek zwierzęta mlekiem częstował

Transkrypt

jak kotek zwierzęta mlekiem częstował
Autor scenariusza: mgr Barbara Milewska
SCENARIUSZ ZAJĘĆ PRZEPROWADZONYCH W RAMACH
„VI OGÓLNOPOLSKIEGO TYGODNIA CZYTANIA DZIECIOM”
LITERATURA: HELENA BECHLEROWA „JAK KOTEK ZWIERZĘTA
MLEKIEM CZĘSTOWAŁ”.
1.
2.
3.
4.
5.
•
•
•
•
•
•
•
•
6.
7.
8.
9.
MIEJSCE: SOSW NR 1
UCZESTNICY: uczniowie oraz nauczyciele ze Szkoły Podstawowej
Nr 6 w Gdyni oraz ze Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego
Nr 1 w Gdyni.
CZAS TRWANIA: 1 godzina
NAUCZYCIELE PROWADZĄCY: mgr Mariola Krupa, mgr Barbara
Milewska, mgr Aleksandra Grabczak.
CELE:,
zapoznanie z polską literaturą dziecięcą;
przypomnienie podstawowych wiadomości o zwierzętach i ich
odżywianiu;
utrwalenie przy pomocy zmysłów pojęć związanych z produktami
żywieniowymi zwierząt, odgłosów zwierząt;
utrwalenie nazw zwierząt w języku angielskim;
dostarczenie dzieciom nowych przeżyć i wrażeń;
rozwijanie spostrzegawczości, koncentracji uwagi i sprawności
manualnej;
rozwijanie wrażeń estetycznych, wyobraźni oraz aktywności twórczej
u dzieci;
wdrażanie do umiejętności współdziałania w grupie dzieci o różnym
poziomie funkcjonowania / integracja/.
METODY PRACY: oparta na słowie, na obserwacji i na działaniu
FORMY PRACY: zbiorowa, grupowa
ŚRODKI DYDAKTYCZNE: tekst wiersza Heleny Bechlerowej „Jak
kotek zwierzęta mlekiem częstował”, ilustracje przedstawiające
poszczególne zwierzęta, stroje poszczególnych zwierząt, pożywienie
dla zwierząt, kredki, kartki, cztery kubki, mleko, herbata, coca cola,
jogurt, tablice, płyta z piosenką „Świat bajek” „Odgłosy zwierząt”,
magnetofon, rekwizyty stanowiące scenografię, np. rośliny, paśnik,
PRACE POPRZEDZAJĄCE ZAJĘCIA: przygotowanie ogłoszenia,
przygotowanie rekwizytów potrzebnych do inscenizacji treści wiersza,
przygotowanie scenografii,
przygotowanie honorowego miejsca
dla osoby czytającej tekst, spotkania z klasą Vc w Szkole Podstawowej
Nr 6.
PRZEBIEG ZAJĘĆ
I. Powitanie
Nauczyciel wita wszystkie dzieci, nauczycieli, szczególnego gościa, który
będzie czytał wiersz oraz dzieci – aktorów ze Szkoły Podstawowej Nr 6.
II. Zainteresowanie tematem utworu
Nauczyciel prezentuje pracę plastyczna, przedstawiającą kota Pracę tę
wykonały te same dzieci podczas wspólnych zajęć, ale dwa lata temu.
III. Część główna
1. Czytanie przez honorowego gościa tekstu Heleny Bechlerowej „Jak kotek
zwierzęta mlekiem częstował” Krótka analiza wiersza na podstawie
zadawanych pytań: Jak na imię miał kotek? Jak wyglądał kotek? Jacy
bohaterowie występują w wierszu?
2. Ukierunkowane czytanie
przez gościa wiersza wsparte prostą
inscenizacją w wykonaniu dzieci z klasy Vc SP Nr 6. Pytanie do czytania
ukierunkowanego: Jakie jeszcze zwierzę oprócz kota lubi mleko? –
do dzieci z Ośrodka, ;Jak nazywa się zwierzę, które jest wymienione
jako trzecie od końca? ? – do dzieci ze SP Nr 6
3. Odpowiedzi dzieci na pytania ukierunkowujące czytanie.
4. Ustalenie kolejności zdarzeń poprzez odpowiedź na pytanie; Czy ktoś
spróbuje po kolei wymienić zwierzęta, do których podchodził
kotek?/uczeń SP/ i ułożenie po kolei ilustracji przedstawiających
zwierzęta /uczeń SOSW/.
5. Konkursy /zespoły dwuosobowe- po jednej osobie z każdej szkoły/:
NAZYWANIE ZWIERZĄT na ilustracjach w języku i angielskim
/ uczeń SP/ i określenie co jada to zwierzę /uczeń SOSW/.
KALAMBURY– przedstawienie za pomocą gestów treści wyrazów
zapisanych na kartce.
/cztery zespoły dwuosobowe- po dwie osoby ze SP Nr 6/
Wyrażenia: KOT pije mleko, MOTYL lata z kwiatka na kwiatek, ZAJĄC
wysoko skacze, KURA je ziarno.
ZAGADKA DŹWIĘKOWA /cztery zespoły dwuosobowe- po dwie
osoby z Ośrodka/
Proszę posłuchać i powiedzieć, jakie zwierzę wydaje ten dźwięk,
a następnie wskazać na tablicy ilustrację je przedstawiającą? /KOT,
KROWA, KOŃ,GOŁĄB, KOZA/
PRACA PLASTYCZNA
/zespoły dwuosobowe- po jednej osobie z każdej szkoły/
Proszę narysować to, co jest napisane na kartce, a następnie pokazać
publiczności, która ma odgadnąć temat pracy. Rysunek trzeba umieścić
pod ilustracją danego zwierzęcia.
POBUDZENIE ZMYSŁU SMAKU.
/dwa zespoły dwuosobowe- po jednej osobie z każdej szkoły, jedno
dziecko ma zawiązane oczy/
Proszę rozpoznać, który napój jest mlekiem? herbata, jogurt, mleko,
coca cola.
PICIE MLEKA na czas
/dwa zespoły dwuosobowe- po jednej osobie z każdej szkoły/
IV. Zajęcia końcowe
1. Podsumowanie zajęć
PYTANIE do publiczności: Proszę odpowiedzieć na pytanie: / uczeń SP/ Czy
mleko jest zdrowe? /uczeń SOSW/ Dlaczego należy pić mleko?
2.Pożegnanie
Nauczyciel dziękuje zaproszonym gościom oraz wszystkim za aktywny udział
w zajęciach.