KONSPEKT LEKCJI

Transkrypt

KONSPEKT LEKCJI
KONSPEKT LEKCJI
Przedmiot: Programowanie
Klasa: III
Typ szkoły: liceum ogólnokształcące
Temat lekcji: Wieże Hanoi.
Planowany czas lekcji: 45 minut
Prowadzący lekcję: mgr inż. Mateusz Kamiński-Drąg
Cel ogólny
Uczeń powinien potrafić zdefiniować i rozwiązać problem wież Hanoi podając jego złożoność
obliczeniową.
Cele operacyjne
Uczeń powinien nabyć umiejętności związane ze problemem wież Hanoi w zakresie:




Zdefiniowania problemu wież Hanoi.
Wykazania możliwych zastosowań rozwiązania wież Hanoi.
Implementacji rozwiązania wież Hanoi w C++.
Znajomości złożoności obliczeniowej problemu wież Hanoi.
Metody nauczania
Wykład wprowadzający do tematu z wykorzystaniem projektora multimedialnego, ćwiczenie wykonywane
w grupach 3-osobowych, praca indywidualna.
Formy pracy


Praca w grupach 3-osobowych
Indywidualna praca przy komputerze.
Środki dydaktyczne:




Komputery z programem Dev-C++.
Projektor multimedialny.
Kamera komputerowa.
Pudełka przedstawiające wieżę Hanoi.
Plan prowadzenia lekcji
1. Sprawdzenie obecności uczniów.
2. Podanie tematu lekcji i wyjaśnienie uczniom celu lekcji.
3. Podanie punktów do zrealizowania w ramach tematu lekcji.
4. Przypomnienie poznanych wcześniej wiadomości niezbędnych do realizacji tematu lekcji.
5. Wykład wprowadzający uczniów do tematu lekcji.
6. Rozwiązanie przez uczniów problemu wież Hanoi w grupach 3-osobowych z użyciem pudełek.
7. Zaprezentowanie przez najlepszą grupę rozwiązania w wykorzystaniem projektora multimedialnego oraz
kamery internetowej.
8. Ustalenie przez uczniów potrzebnego algorytmu.
9. Implementacja algorytmu.
10. Ocena pracy uczniów.
11. Internetowa ankieta pozwalająca uczniom na ocenę lekcji.
Przebieg lekcji
1. Sprawy organizacyjne (5 min).
Zajęcie przez uczniów odpowiednich stanowisk oraz sprawdzenie przez nauczyciela obecności.
2. Wykład wprowadzający (10 min).
Nauczyciel omawia definicję problemu wież Hanoi. Aby umożliwić uczniom lepsze zrozumienie złożoności
obliczeniowej problemu wież Hanoi, która wynosi 2n proponuje uczniom zadanie. Polega ona na
oszacowaniu zarobków osoby, która pracuje przez miesiąc zarabiając pierwszego dnia 0,01zł, a każdego
następnego dnia otrzymuje ona 2-krotność zarobionej poprzedniego dnia kwoty.
3. Ćwiczenia w grupach (10 min).
Uczniowie dzielą się na 3-osobowe grupy. W ramach grupy otrzymują oni 3 pudełka różnych rozmiarów
oraz kartkę A4 z cyframi 1,2,3. Zadaniem uczniów jest ustalenie w ramach grupy jakie ruchy powinny
zostać wykonane, aby rozwiązać problem wież Hanoi w jak najmniejszej liczbie przestawień pudełek. Po
około 10 minutach najlepsza grupa prezentuje rozwiązanie z wykorzystaniem kamery oraz projektora
multimedialnego, aby pozostałe osoby mogły zobaczyć rozwiązanie.
4. Demonstracja algorytmu (5 min).
Nauczyciel z wykorzystaniem projektora oraz kamery prezentuje uczniom rozwiązanie problemu
z wykorzystaniem 4 pudełek. Uczniowie starają się znaleźć schemat rozwiązania, czyli algorytm.
5. Implementacja algorytmu (5 min).
Uczniowie z pomocą nauczyciela starają się przedstawić rozwiązanie problemu z wykorzystaniem programu
Dev-C++.
6. Ocena pracy uczniów (5 min).
Nauczyciel ocenia pracę uczniów w grupach oraz indywidualnie, korzystając z własnych notatek, które
wykonywał podczas zajęć.
7. Internetowa ankieta pozwalająca uczniom na ocenę lekcji (5 min).
Uczniowie wypełniają anonimową internetową ankietę dotyczącą przebiegu lekcji oraz ich oczekiwań
dotyczących zajęć.
Załączniki:
Prezentacja multimedialna w formacie PDF. Wewnątrz prezentacji podane zostały adresy WWW do
wykorzystanych w czasie lekcji pomocy naukowych.
...…………………
Podpis nauczyciela

Podobne dokumenty