Zabawy malowane piosenką

Transkrypt

Zabawy malowane piosenką
scenariusz zajęć dla dzieci pięcioletnich
Zabawy malowane
piosenką
Cele operacyjne
dziecko:
 poznaje nową piosenkę i próbuje zilustrować ją ruchem,
 próbuje wygrać rytm na instrumencie muzycznym,
 zna nazwy niektórych instrumentów muzycznych,
 przedstawia w formie plastycznej swoje wrażenia z wysłuchanego utworu,
 wzbogaca słownictwo związane z muzyką: orkiestra, dyrygent, koncert, filharmonia.
Pomoce dydaktyczne:
sylwety i scenografia do teatrzyku stolikowego, instrumenty muzyczne, etykiety przedstawiające instrumenty, utwór Antonio Vivaldiego Invierno.
Przebieg zajęcia:
1. Pani zima - teatrzyk stolikowy.
Kiedyś, gdy pani Zima postanowiła zagościć już na dobre i razem z nami wszystkimi żyć na ziemi,
ze zdumieniem stwierdziła, że tak naprawdę nikt, ale to nikt nie cieszy się z jej przyjścia. Na dworze
było szaro, smutno, zimno i przede wszystkim pusto. Wszystkie dzieci siedziały w do-mach, zwierzątka schowały się w swoich dziuplach i norkach. Nigdzie nikogo nie było widać ani słychać. Pani
Zima zasmuciła się bardzo i postanowiła sprawdzić czy nie ma przypadkiem jakiegoś prezentu,
którym mogłaby obdarować wszystkich. Gdy przeszukiwała swoje kieszenie w pięknym zimowym
futrze, myśląc że właśnie z nich uda się jej coś wyciągnąć, niepostrzeżenie nagle wysypały się z niej
bialutkie śniegowe gwiazdeczki. Spadały na ziemię jedna po drugiej, jedna po drugiej. Wtedy pani
Zima zaczęła przeszukiwać drugą swą kieszeń, zmartwiona że w pierwszej nic ciekawego nie znalazła. I z tej kieszeni zaczęły wypadać gwiazdki śniegowe. Nagle ziemię zaczął przykrywać śnieżny
puch. Śnieg padał na drogi, domy, drzewa. Było go dużo, coraz więcej i coraz więcej. W pewnym
momencie na podwórku pojawiły się dzieci, które przez okna swoich domków zobaczyły jak pięknie
zrobiło się na dworze. Dzieci zaczęły bawić się wesoło śniegiem, a uśmiechom i okrzykom radości
nie było końca! Niektóre z nich zjeżdżały z górki na sankach. Inne z uśmiechem na twarzach lepiły
śniegowego bałwanka. A inne biły się z radością śniegowymi kulkami. Dzieci tak dobrze się bawiły,
że nawet podśpiewywały sobie wesołą piosenkę:
Pani Zima sypie śniegiem,
my za panią Zimą biegiem.
Puch, puch, puch,
śnieżny puch,
jak to miło w taki puch zrobić buch.
Słysząc tą wesołą piosenkę śpiewaną przez roześmiane dzieci, ze swoich norek zaczęły wychodzić
zajączki. Wyskoczyły radośnie na zaśnieżoną polankę i bawiły się wesoło na bialutkim śniegu.
A pani Zima, która obserwowała to wszytko, co się dzieje, dalej sypała śniegiem i słuchała piosenki
śpiewanej przez zajączki.
Scenariusze zajęć w przedszkolu
21n
Pani Zima, śnieżna pani
hasa w śniegu razem z nami.
Puch, puch, puch, śnieżny puch,
jak to miło w taki puch zrobić buch.
Ale nie tylko dzieci i zajączki cieszyły się z nadejścia pani Zimy. Nawet ulepione ze śniegu bałwanki
zaczęły wesoło podskakiwać i podśpiewywać z radości razem z dziećmi.
Pani Zima ciągnie sanki,
a na sankach - my bałwanki.
Puch, puch, puch, śnieżny puch,
jak to miło w taki puch zrobić buch.
Pani Zima teraz była bardzo szczęśliwa. Dopiero teraz zauważyła, że to z jej kieszeni wypadają
gwiazdki śniegowe. A co najważniejsze - teraz zorientowała się, ilu różnym osobom sprawiła radość
swoją wizytą.
2. Krótka rozmowa w oparciu o wysłuchaną bajeczkę:
 kim była pani, która pewnego dnia zamieszkała z bohaterami naszej bajeczki?
 czym się zaniepokoiła przychodząc na ziemię?
 w jaki sposób postanowiła zyskać sobie sympatię ludzi?
 co sprawiło wszystkim radość?
3. Zabawa naśladowcza do piosenki Pani Zima.
Pani Zima sypie śniegiem,
my za panią Zimą biegiem.
Puch, puch, puch, śnieżny puch
jak to miło w taki puch zrobić buch.
ruch rąk naśladujący spadający śnieg
bieg w miejscu
3x klasnięcie w dłonie, 3x klasnięcie o kolana
przysiad w miejscu i uderzenie rękami o podłogę
Pani Zima, śnieżna pani
hasa w śniegu razem z nami.
Puch, puch, puch, śnieżny puch
Jak to miło w taki puch zrobić buch.
obrót wokół własnej osi
młynek
3x klaśnięcie w dłonie, 3x klaśnięcie o kolana
przysiad w miejscu i uderzenie, rękami o podłogę
Pani Zima ciągnie sanki
A na sankach my bałwanki
Puch, puch, puch, śnieżny puch
Jak to miło w taki puch zrobić buch.
łączenie się w pary
3x klaśnięcie w dłonie, 3x klaśnięcie o kolana
przysiad w miejscu i uderzenie rękami o ziemię.
4. Zabawa w Zimową orkiestrę.
Dzieci wspólnie wyjaśniają sobie, co to jest orkiestra i kto wchodzi w jej skład. Zastanawiamy
się wspólnie jaka jest rola dyrygenta. Wybieramy z grupy członków orkiestry. Dzieci otrzymują instrumenty muzyczne (2 tamburyna, 2 grzechotki, 2 kołatki, 2 bębenki). Jako pierwszy
dyrygentem zostaje nauczyciel.
Dyrygent dysponuje kartonikami z narysowanymi instrumentami, które będą grać w naszej
zimowej orkiestrze. Zadaniem dzieci jest śpiewać piosenkę, a podczas refrenu grają tylko te
instrumenty, które wskaże dyrygent.
5. Zgadnij co to za instrument - zabawa muzyczna.
Nauczycielka ustawia po dwóch stronach stojaka takie same instrumenty (wcześniej utrwalając z dziećmi ich nazwy): tamburyno, bębenek, kołatka, grzechotka, trójkąt. Zabawa polega na
tym, że wybrane dziecko wchodzi za stojak i na wybranym przez siebie instrumencie wygrywa jakiś prosty rytm np. ooo, ooo, ooo.
Kolejne dziecko podchodzi i wybierając taki sam instrument, próbuje wiernie odtworzyć usłyszany rytm.
6. Malujemy muzykę.
Malowanie farbami wrażeń podczas słuchania muzyki poważnej. Dzieci mają do dyspozycji
niebieskie kartki, farby oraz muzykę, która ma dla nich być inspiracją.
Justyna Niedbała
22n
24n

Podobne dokumenty