pełny opis techniczny

Komentarze

Transkrypt

pełny opis techniczny
CMS Hitso od Autentiki ­ opis techniczny
Wszystkie projekty realizowane przez naszą agencję oparte są o autorski CMS (system zarządzania treścią) o nazwie Hitso. Poniżej przedstawiamy najważniejsze cechy naszego oprogramowania. Choć tekst dotyczy w większości informatycznych zagadnień i najczęściej kierowany jest do działów IT naszych klientów, staraliśmy się opowiedzieć o Hitso słowami zrozumiałymi dla również dla “nietechnicznych” osób.
Demo panelu administracyjnego znajduje się pod adresem http://demo.hitso.pl/ Technologia i metodologia
Zend Framework
Hitso wykorzystuje sprawdzone rozwiązania frameworka tworzonego przez autorów języka PHP. Modułowa budowa i kod pisany obiektowo pozwala na łatwą rozbudowę serwisu o nowe funkcje bez nadmiarowego powielania istniejących źródeł. Zachowanie standardów kodowania narzuconych przez framework pozwala na szybkie wdrożenie się zespołu programistów również po stronie klienta.
Środowisko serwerowe
Większość wdrożeń jest wykonywana w środowisku złożonym z serwera Linux (preferowany Debian), Apache2, MySQL5 oraz PHP w wersji 5.3. Hitso może być również z powodzeniem uruchamiane pod Nginx lub bazą danych PostgreSQL. Możliwe jest również połączenie Hitso z serwerem Memcached celem zwiększenia wydajności.
HTML5 / CSS3
W procesie kodowania projektu graficznego wykorzystywany jest język HTML5. Animacje i interakcje tworzone są z użyciem CSS3 i frameworka javascript JQuery. Wytwarzane w ten sposób szablony frontendu spełniają najnowocześniejsze standardy kodowania i wydajności. Optymalizacja pozwala na maksymalne skrócenie czasu ładowania się strony i poprawnego wyświetlania w wyszukiwarkach.
Wyszukiwanie pełnotekstowe Sphinx
Wykorzystanie serwera Sphinx znacząco zwiększa wydajność wyszukiwania dużej ilości danych np. w serwisach tematycznych. Znacząco poprawia jakość zwracanych rezultatów zapytania oferując m.in odmianę słów języka polskiego (np. wyszukanie frazy “okna”, zwróci rekordy zawierające słowo “okien”) co pozytywnie wpływa na doświadczenia użytkowników.
Bezpieczeństwo aplikacji
Rozdzielenie plików frontu i panelu administracyjnego oraz umieszczenie ich w folderach niedostępnych z poziomu HTTP skutecznie zabezpiecza pliki aplikacji przed dostępem z zewnątrz. Wykorzystanie osobnej domeny (lub subdomeny) panelu administracyjnego umożliwia nałożenie dodatkowych ograniczeń po stronie np. ograniczenie dostępu do określonej puli IP, stosowanie dodatkowego logowania Basic Auth.
Formularze serwisów mogą być zabezpieczane zarówno mechanizmami typu ReCaptacha, jak również poprzez zastosowanie Akismet analizującego wprowadzaną treść. Oba rozwiązania zapewniają skuteczną ochronę przed robotami spamującymi.
Instalacja certyfikatu SSL zapewnia szyfrowaną transmisję oferując zwiększone bezpieczeństwo np. danych wrażliwych.
Cache’owanie i wydajność
Zastosowanie cache’owania dla często powtarzanych zapytań do bazy danych wpływa bezpośrednio na wydajność serwisu. Opcjonalne użycie Memcached zwiększa dynamikę serwisu poprzez buforowanie danych bezpośrednio w pamięci RAM serwera co znacząco skraca czas odczytu, a pełnienie roli cache odciąża bazę danych od zbędnych w tym czasie połączeń i zapytań.Technologia ta wykorzystywana jest między innymi przez serwisy Wikipedia, Youtube, Facebook, Twitter.
Hitso sprawnie radzi sobie ze skalowaniem i architekturą wieloserwerową. Zostało z powodzeniem wdrożone między innymi w grupie e­Budownictwo.pl osiągającej średni ruch 1,5 mln UU miesięcznie oraz KRS portalu Wirtualna Polska (opartym o 8 serwerów) pracującym na bazie danych z 7 mln rekordów.
SEO
Hitso wspomaga indeksowanie serwisu kilkoma mechanizmami m.in. automatycznym generowaniem sitemap, ping­owaniem Google podczas modyfikowania zawartości. Treści wprowadzane do serwisu poddawane są automatycznej analizie SEO sugerując wykonanie korekt pozytywnie wpływających na pozycję strony w wyszukiwarkach.
Pliki frontu optymalizowane są zgodnie z przyjętymi normami SEO aktywnie wpływając na pojawianie się w wynikach wyszukiwania.
Funkcjonalność
Dowolna ilość serwisów na jednej kopii CMS
Możliwe jest zarządzanie wieloma serwisami internetowymi z poziomu jednego panelu administracyjnego, przy jednoczesnym zachowaniu niezależności struktury i kształtu poszczególnych witryny.
Wersje językowe
Wbudowane wsparcie dla dowolnej ilości wersji językowych serwisu oparte o rozszerzenie php gettext. Wydajna metoda przygotowywania tłumaczeń pozwalająca na wykorzystywanie wielu zewnętrznych narzędzi tłumaczących np. Google Translate Toolkit i jednoczesną współpracę z firmami realizującymi tłumaczenia.
Elementy multimedialne
Możliwość załączania treści multimedialnych takich jak materiały video (Youtube, Vimeo), zdjęcia, galerie zdjęć czy mapy Google. Wstawione treści automatycznie dopasują swoją wielkość do miejsca w którym są wyświetlane.
Filemanager
Wbudowana aplikacja do zarządzania i dzielenia plików między poszczególnymi modułami aplikacji. Pozwala na intuicyjne wykonywanie podstawowych operacji na plikach (w tym katalogowanie i wyszukiwanie). Wbudowana integracja z Dropbox pozwala sięgać także po pliki trzymane w chmurze. W przypadku wykorzystywania mechanizmów konwersji wideo ­ następuje automatyczna zmiana formatu na oczekiwany przez serwis.
Mechanizmy konwersji wideo
Hitso posiada mechanizmy niezbędne do budowy np. serwisu z materiałami wideo przesyłanymi przez użytkowników. Umożliwia oferowanie niezależnej usługi hostingu wideo. Konwersja wykonywana jest asynchronicznie, przetwarza materiały w formatach m.in: 3gp, flv, avi, mpeg, mp4, rmvb, mov, wmv. Możliwa jest również bezpośrednia integracja z API serwisów Youtube/Vimeo.
Automatyczna analiza treści
Dodawane treści są automatycznie sprawdzane pod kątem optymalizacji dla wyszukiwarek. Sprawdzane jest nasycenie treści słowami kluczowymi na które pozyjonowany jest serwis oraz poprawność formatowania np. atrybuty ALT dla wstawionych w treść grafik.
Obsługa transakcji
Aktualnie Hitso posiada wbudowaną integracją z API systemów płatności PayU i PayPal. Wbudowane zarządzanie transakcjami po integracji z systemem płatności umożliwia tworzenie zaawansowanych systemów transakcyjnych (zakupowych, abonamentowych itp.) w serwisie. Pozwala m.in. na zarządzanie saldem użytkownika, zlecanie wypłat środków czy blokowanie środków na kontach.
Zarządzanie zgłoszeniami
Moduł zarządzania zgłoszeniami wykorzystywany jest do obsługi zgłoszeń napływających od użytkowników serwisu. Pozwala na przeprowadzenie procesu obiegu zgłoszenia między pracownikami czy działami firmy. Powszechnie wykorzystywany do integracji z formularzami kontaktowymi stanowiąc jednocześnie zabezpieczenie przed utratą wiadomości np. w przypadku problemu z dostarczeniem wiadomości e­mail (backup informacji zawartych w formularzu).
Integracja z systemem automatycznej diagnostyki i monitoringu serwisów Autentiki (wersja BETA)
Hitso jest zintegrowane z systemem monitoringu automatycznie sprawdzającego stan serwisu. Umożliwia automatyczne wykrywanie usterek dających objawy widoczne na froncie np. brak obrazów na stronie, błędne linki, nieprawidłowe przekierowania domen, jak i nieprawidłowości występujących wewnątrz systemu np. błędy zapytań do bazy, zaprzestanie generowania sitemapy, uptime, zbyt długi czas generowania strony, brak dostępności kluczowych elementów serwisu (np. formularz sprzedażowy), znaczący spadek ruchu w serwisie. Monitoring umożliwia natychmiastową reakcję zespołu technicznego na występującą usterkę i spełnianie warunków określonych w SLA.
Kontakt w sprawie dodatkowych pytań:
Grzegorz Kiersznowski, IT Manager
[email protected]
+48 508 510 670

Podobne dokumenty