Scenariusz nr 3.

Transkrypt

Scenariusz nr 3.
Scenariusz nr 3.
Temat: Eutanazja – to nie jest dobra śmierć.
1. Cele katechezy.
Cel ogólny:

Uświadomienie uczniom wartości ludzkiego życia oraz prawdy, że eutanazja nie jest dobrą śmiercią.
Cele szczegółowe:



Uczeń wie, czym jest eutanazja i umie wymienić przyczyny eutanazji,
Uczeń potrafi wymienić powody, dla których człowiek powinien strzec swego życia,
Uczeń broni życia we wszystkich okolicznościach.
2. Metody i formy pracy:
 Pogadanka, „burza mózgów”, praca z tekstem, prezentacja multimedialna, wykład.
3. Środki dydaktyczne:

Egzemplarz Pisma Świętego, Katechizm Kościoła Katolickiego, Encyklika Evangelium vitae,
prezentacja multimedialna.
4. Przebieg katechezy:
Wstęp

Modlitwa na rozpoczęcie - „Duchu Święty”.

Sprawdzenie listy obecności.
Pogadanka (zagajenie tematu) o życiu, jego problemach codziennych, skąd pochodzi życie, jaką ma
wartość.
Katecheta podaje temat lekcji, a uczniowie zapisują go w zeszycie.


I. Wprowadzenie .
Osoby chore są wyzwaniem, przed którym współczesny człowiek coraz częściej stara się uciec. Zanikła
rozpowszechniona niegdyś praktyka przygotowania ludzi do odejścia z tego świata, zwana ,,Ars
moriendi”, czyli,, sztuką umierania”- mówiono dawniej o dobrej śmierci. Ale nie chodziło tu o śmierć
spokojną i bezbolesną . Dobrą śmiercią nazywano odejście spośród żywych człowieka, który umarł
pojednany z ludźmi i z Bogiem. Człowiek ten ginie – ale z przebaczeniem i miłością , która zostaje na
wieki. A więc dobra mogła być śmierć w łóżku i na polu walki, w pracy i przy szachach. Wiele
środowisk jako jedyne rozwiązanie problemu cierpienia i lęku przed śmiercią proponuje eutanazję.
Jeszcze kilka lat temu patrzono na nią z wielkim przerażeniem, mówiono o niej jak o jednej z groźnych
praktyk totalitaryzmu, z dreszczem wspominając o praktykach hitlerowskich. Dzisiaj jest już inaczej.
Problem sam staje nam przed oczyma. We wcieleniu tego typu projektów na świecie przoduje Holandia.
II. Aktywizacja

Zastanówmy się cóż znaczy ,,eutanazja”? Znaczy ,,szczęśliwa śmierć”. I właśnie zwolennicy tej
praktyki oczywiście pragną naszego szczęścia. Ale to szczęście jest tylko brakiem. Dla chorego lub
starca jest brakiem bólu. Dla rodziny, opiekunów i lekarzy jest brakiem trosk i zmartwień (bo już nie
ma kim się opiekować i o co się starać). Oto ,,szczęście”: brak zdrowia wyleczono brakiem życia.
,,EUTANAZJA”- etymologicznie(gr. Euthanatos- eu-dobry, thanatos- śmierć)- dobra śmierć .
Miłosierne zabicie, akt lub praktyka bezbolesnego zadawania śmierci osobom cierpiącym na bolesne
i nieuleczalne choroby lub stałe zaburzenia psychiczne. Bezpośrednie zabicie człowieka z jego zgodą
lub bez, aby przez śmierć skrócić jego cierpienia, bo z jakichś powodów uważa się, że nie jest on
wart życia”.
 Odczytanie fragmentu Pisma Świętego Rdz 1, 1 – 30. Ukazanie uczniom, że życie pochodzi od
Boga. Odczytanie innych fragmentów np. wskrzeszenie Łazarza – to Bóg decyduje o naszym życiu.
 Katecheta podaje rodzaje eutanazji:
-eutanazja na żądanie – chory prosi o śmierć (zabójstwo z litości, czyn ciężko grzeszny),
-eutanazja legalna prawnie zalegalizowana
 bez zgody umierającego
 lub prawnie ustanowiona dla osoby proszącej
-eutanazja czysto legalna- bezbolesne uśmiercanie chorych, upośledzonych- zgodę wyrażają
najbliżsi,
- eutanazja pasywna- śmierć przez zawieszenie ingerencji medycznej. Ważne jest podtrzymanie
życia, a nie agonii( gdy funkcje mózgu ustają).

Katecheta prowadzi dyskusje metodą: Za i Przeciw. Katecheta prosi o opowiedzenie się uczniów:
-jestem za eutanazją;
-częściowo zgadzam się na eutanazję
-nie zgadzam się na eutanazję.
Argumenty przeciw eutanazji do dyskusji np.: czyni człowieka przedmiotem rachunku
demograficznego lub polityczno – rasowego; uzależnia życie człowieka od decyzji innych ludzi; jest
nadużyciem medycyny; toruje drogę zbrodniarzom itp.
 Prowadzący zapoznaje uczniów z głosem Kościoła na temat eutanazji, na podstawie encykliki
Evangelium vitae nr. 65 - 66 oraz KKK 2278-2279
 Katecheta wyświetla prezentację multimedialną na temat zła jakie niesie eutanazji.
III. Puenta

Życie jest darem i najwyższą wartością, jakie otrzymujemy od Boga. Eutanazja, to tylko pozorne
szczęście, które tak naprawdę po czasie okazuje się wielkim złem i smutkiem dla osób które się w
jakiś sposób do tego przyczyniły. Zawsze można przecież umrzeć z godnością.

Katecheta dyktuje notatkę do zeszytu: EUTANAZJA jest ciężkim wykroczeniem przeciwko życiu i
przeciwko godności człowieka. Obraża też Boga, który jest naszym Stwórcą i Panem naszego życia.
Zawsze można umrzeć z godnością, nie sięgając po nie swoje – po nasze życie, które należy do
samego Boga. Wspaniały przykład dał nam Błogosławiony Ojciec Święty Jan Paweł II – 2 kwietnia
2005r.
Zakończenie


Zadanie domowe. Na kartach A4 uczniowie mają wykonać prace: Jesteś lekarzem. Spróbuj odwieść
od dobrowolnej eutanazji osobę ( i obudzić w niej wolę życia), której zdaje się, że:
 Nikt go nie kocha;
 Jest ciężko chory;
 Cierpi na depresję;
 Nie chce mu się trudzić życiem.
Katecheta na zakończenie wraz z uczniami modli się modlitwą „Ojcze nasz”.
opracowali: Adam Krawczyk i Tomasz Łapiński

Podobne dokumenty