konspekt - DOSKONALENIE INDYWIDUALNEJ GRY W ATAKU I

Transkrypt

konspekt - DOSKONALENIE INDYWIDUALNEJ GRY W ATAKU I
PLAN METODYCZNY Z KOSZYKÓWKI
TEMAT: Doskonalenie indywidualnej gry w ataku i w obronie z piłką – gra 1x1.
MIEJSCE ZAJĘĆ: Sala Gimnastyczna
ILOŚĆ UCZNIÓW: 12
PROWADZĄCY: Adrian Potapczuk
CZAS ZAJĘĆ: 45 min
KLASA: III B (Gimnazjum)
DATA: 20.04.2013
ZADANIA I CELE LEKCJI:
Umiejętności Uczeń samodzielnie wykonuje ćwiczenia.
 Uczeń rozwija technikę indywidualną, wykazuje inwencję w kreowaniu własnej
gry, wprowadza do swojego repertuaru zwodów nowe elementy.
 Uczeń doskonali kozłowanie piłki w różnych sytuacjach oraz poruszanie się po
boisku w obronie i w ataku.
 Uczeń potrafi podejmować decyzje rzutowe, nie boi się zagrać 1x1 w różnych
sytuacjach podczas gry.
Motoryczność
 Uczeń rozwija siłę , szybkość, moc, wytrzymał koordynację wzrokowo- ruchową.
Wiadomości Uczeń zna zasady bezpieczeństwa w czasie zajęć oraz zasady fair- play i normy
zachowania na lekcji.
 Zna sposób wykonania ćwiczeń technicznych i taktycznych, potrafi nazwać
sygnalizację sędziowską
 Uczeń zna reguły gier i zabaw w których uczestniczy,
Działania wychowawcze
 dba o bezpieczeństwo własne i współćwiczących:
 zachowuje zasady bezpieczeństwa podczas wykonywania ćwiczeń.
METODY REALIZACJI ZADAŃ RUCHOWYCH:




naśladowcza-ścisła,
zabawowa-klasyczna,
zadaniowa-ścisła,
pogadanka,
 bezpośredniej celowości ruchu,
Tok lekcji
Szczegółowa treść zadań
1. Część wstępna. - Zbiórka, sprawdzenie obecności i
Organizacja zajęć gotowości do zajęć, okrzyk sportowy.
- Podanie tematu lekcji,
uświadomienie uczniom konieczności
opanowania elementów technicznych
w celu późniejszego ich
wykorzystania podczas gry
właściwej.
Przygotowanie
organizmu do
wysiłku
Zabawa „Murarz”
Jeden uczeń („murarz”) ustawia się
na środkowej linii boiska, pozostali
ustawieni na linii końcowej. Na
gwizdek uczniowie biegną na drugą
stronę boiska, nie dając się złapać
„murarzowi”. Złapana osobą dołącza
i automatycznie staję się drugim
„murarzem”.
Czas
2’
Uwagi organizacyjno
metodyczne.
Opis graficzny zadań
Zbiórka w szeregu.
1’
3’
Metoda zabawowa-klasyczna,
Zabawę można urozmaicić
poprzez wprowadzenie piłek,
gdzie zadaniem ćwiczących
będzie przekozłowanie piłki na
drugą połowę boiska.
Ćwiczenia z piłkami:
1. W marszu:
- Ściskanie piłki przed klatką
piersiową
- Marsz z wypadami jednonóż
i jednoczesnym toczeniem piłki z
ręki do ręki pod nogą wykroczną
1’
Metoda naśladowcza-ścisła,
- wzmacnianie mm palców
2. W truchcie:
- Podrzut i złapanie piłki
- Podrzut i złapanie piłki w wyskoku
- Krążenie piłką wokół bioder w
jedna i drugą stronę
- Przerzucanie piłki z prawej do
lewej ręki łukiem nad głową
- Kozłowanie ręką prawą i lewą
1’
Doskonalenie chwytu piłki
Ćwiczena rozciągające w parach:
W staniu:
- ćwiczący w postawie zasadniczej w
odległości 1m od siebie, chwyt
współćwiczącego za RR –
jednocześnie obroty T o 360
- j.w. chwyt współćwiczącego za
barki jednoczesny opad tułowia
- ćwiczący stojąc naprzeciw siebie
podaja sobie wyprostowaną raz LN
raz PN wykonując przysiad
- ćwiczący stojąc tyłem do siebie
opierają się plecami i wykonują
jednocześnie przysiady
5’-7’
Metoda naśladowcza-ścisła,
Wszystkie ćwiczenia w parach
powinny być wykonywane z
zachowaniem zasad
bezpieczeństwa i asekuracji
współćwiczącego.
Ćwiczący robią wykrok nogą
naprzemiennie, raz lewą raz
prawą.
W siadzie:
- siad płotkarski
- siad rozkroczny
Chwyt współćwiczącego za RR i
naprzemienne przyciąganie T
W leżeniu:
- ćwiczący w leżeniu tyłem
skierowani nogami do siebie- oparcie
stóp o stopy współćwiczącego
jednoczesne skłony tułowia w przód
-ćwiczący w leżeniu przodem –
unoszenie T z jednoczesnym
klaśnięciem w dłonie
współćwiczącego
Ćwiczenie wykonywane jest
także z ugiętymi nogami w
stawach kolanowych,
uniesionymi w powietrzu.
II Część główna
Doskonalenie gry
1x1
1.Ćwiczący ustawieni na połowie
boiska do koszykówki, przygotowani
do biegu. Prowadzący wykonuje rzut
piłki po podłożu w kierunku kosza.
Ćwiczący starają się złapać piłkę wg
zasady ,,kto pierwszy”. Ten który
chwyci piłkę wykonuje akcję na
kosz, drugi zaś staje się
automatycznie obrońcą.
3’
Wyrzut piłki przez
prowadzącego na różne
sposoby: po parkiecie, kozłem,
w powietrze lobem
2. Ćwiczący ustawieni po bokach
pola 3 sekund, przygotowani do
zebrania piłki. Prowadzący wykonuje
niecelny rzut na kosz, po czym obaj
zawodnicy idą na zbiórkę piłki z
tablicy. Ten który zbierze piłkę
wykonuje akcję na kosz 1x1 (tzw.
dobitkę) drugi zawodnik, zostaje
w tym momencie obrońcą i stara się
uniemożliwić rzut do kosza
3’
Zawodnik atakujący ma tylko 1
możliwość rzutu. Jeżeli rzut
jest celny obrońca wykonuje 10
,,pompek” jeżeli nie to
,,pompki” wykonuje atakujący
Cała akcja trwa max. 5sek.
3. Ćwiczący w parach :
atakujący-obrońca, ustawieni po
dwóch przeciwległych rogach boiska,
po przekątnej. Atakujący kozłuje
piłkę starając się ją wyprowadzić z
własnej połowy , porusza się w pasie
bocznym boiska krokiem odstawnodostawnym, obrońca utrudnia
wyprowadzenie piłki. Na sygnał
trenera, atakujący wykonują szybki
sprint z piłką na kosz, zaś obrońcy
zmieniają się kryciem i biegną do
atakującego po drugiej stronie boiska.
(tzw. przejęcie krycia) W tym
momencie następuje wykończenie
ataku i gra 1x1
3’
4. Ćwiczący ustawieni tyłem do
siebie na linii rzutów za 3 pkt. Na
sygnał atakujący biegnie na linie
połowy boiska wykonuje chwyt piłki
z podłoża, następnie przeprowadza
akcję na kosz. Natomiast obrońca
biegnie do linii końcowej boiska i po
dotknięciu wraca do obrony.
3’
CURRICULUM VITAE
SYLWIA POTAPCZUK
ur.13.12.1984r
ul.Gen.Stanisława
Maczka 10/62
Sygnał zmiany powinien
nastąpić w okolicy połowy
boiska. Można określić
zawodnikom pasy poruszania
się pachołkami lub liniami.
Ćwiczący jak najszybciej
wykonują zadanie, tak aby
max. zaskoczyć przeciwnika.
5. Rzuty wolne:
Zawodnicy wykonują po 10 rzutów
wolnych i jednocześnie liczą sobie
procent celności rzutów. Np. 5
celnych z 10 oddanych to 50%
6. Gra szkolna 1x1
 obrońca nie używa RR
 atakujący rzuca tylko LR
Gra szkolna 5x5
3’
2’
2’
5’
Za każdy niecelny rzut
ćwiczący wykonują 5
przysiadów.
Doskonalenie pracy NN
w obronie.
Wykonywanie rzutów
sytuacyjnych.
Obrona podczas gry powinna
być ,,każdy swego”
Zwrócić uwagę ćwiczącym na
sposób poruszania się po
boisku, wyjście do podania, na
pozycję, wykonywanie zasłon,
co umożliwiać ma grę 1x1
IIICzęść końcowa Ćwiczenia uspokajające
- Zwis tyłem na drabinkach:
Ćwiczący maja zamknięte oczy, na
sygnał prowadzącego odliczają 10sek
po czym schodzą z drabinki.
Ćwiczący który poprawnie odliczy
czas wygrywa.
Omówienie zajęć. Wskazanie na
podstawowe i najczęściej popełniane
błędy .
1’
Celem ćwiczenia jest nabycie
umiejętności wyczucia czasu w
sytuacji wykonywania innego
zadania.
3’
Wyróżnienie pochwałą
najbardziej aktywnego i
zaangażowanego w zajęcia
zawodnika.
Na zakończenie zajęć każdy z
zawodników wykonuje rzut z połowy
boiska.
1’
Jeżeli nastąpi celny rzut,
nagradzamy zawodnika
brawami lub drobnym
upominkiem – np.. batonikiem
Złożenie koszy, pozbieranie
piłek i pachołków.
Czynności porządkowe.
0,5’
Opracował :
Adrian Potapczuk

Podobne dokumenty