Co jest podstawową regułą świata

Transkrypt

Co jest podstawową regułą świata
Konspekt
Lekcji
Co jest podstawową regułą świata?
KLASA:
Lekcję można przeprowadzić we wszystkich klasach.
TYP SZKOŁY:
Liceum
TEMAT LEKCJI:
Co jest podstawową regułą świata?
HASŁO PROGRAMOWE:
∞Miłość, radość, dobro
CELE OPERACYJNE LEKCJI:
Uczeń:
∞Wie, czym jest reguła i po co człowiekowi reguły
∞Rozumie wartość uniwersalnych reguł świata
∞Potrafi sformułować sens dzieł: Do Radości i Filmu
METODY DYDAKTYCZNE:
∞Podające
pogadanka
∞Aktywizujące
dyskusja
∞Eksponujące
film
FORMY ORGANIZACYJNE:
∞Praca zbiorowa
∞Praca indywidualna
ŚRODKI DYDAKTYCZNE:
∞Słowne:
tekst drukowany
∞Słuchowo-wzrokowe
telewizor i odtwarzacz dvd / laptop i projektor multimedialny
tekst konspektu
(z wyjątkiem tekstów
literackich) dostepny
na licencji Creative
Commons Uznanie
autorstwa-Na tych
samych warunkach 3.0
Polska. Treść licencji
na stronie: http://
creativecommons.org/
licenses/by-sa/3.0/pl/
legalcode
opracowanie:
Magdalena Duraj
projekt graficzny:
Anna Piwowar
PRZEBIEG LEKCJI:
1. Sprawdzenie listy – 3 minuty
2. Podanie tematu lekcji – 2 minuty
3. Rozmowa wprowadzająca w temat – 5 minut
-Czym jest reguła, kto i po co stwarza reguły?
-Czy wszyscy muszą przestrzegać reguł?
-Czy to możliwe, aby wszyscy ludzie przestrzegali tych samych reguł?
-Czy istnieją reguły uniwersalne? Co może być regułą uniwersalną?
4. Wprowadzenie nowego materiału – 2 minuty
∞Odczytanie wiersza
Friedrich Schiller, Do radości (fragment)
5. Opracowanie nowego materiału – 10 minut
-Jakim gatunkiem lirycznym jest wiersz, co na to wskazuje?
-Jakie są cechy charakterystyczne ody?
-Jak podmiot liryczny nazywa radość, jaki to środek stylistyczny?
-Czym jest radość dla podmiotu lirycznego, gdzie się ona znajduje?
-Do kogo wiersz jest skierowany, czemu służą apostrofy?
- 15 -
Konspekt
Lekcji
- Do czego wzywa podmiot liryczny?
- Dlaczego Do radości jest hymnem europejskim?
- Czy wartości, o których mowa w wierszu, są wartościami uniwersalnymi?
6. Wprowadzenie nowego materiału – 2 minuty
∞Obejrzenie filmu
P. Althamer, Film
7. Opracowanie nowego materiału – 10 minut
- O czym jest film?
- Gdzie rozgrywa się akcja, kim są jej bohaterowie?
- Kim może być główny bohater? Na co może wskazywać jego ubranie, siatka w ręku, papieros?
- W jaki sposób wypowiada się główny bohater? Jakiego słownictwa używa?
- Na co może wskazywać styl wypowiedzi głównego bohatera w zestawieniu z samą jego osobą, wizerunkiem i otoczeniem?
- Co to znaczy, że wszechświat jest żywą obecnością?
- Co to znaczy: poczuć w sobie wieczne życie?
- Jak długość filmu ma się do tytułu?
8. Usystematyzowanie nowego materiału – 10 minut
- Co łączy wiersz Schillera i film Althamera?
- Jakie style łączy w sobie Film, co na to wskazuje i o czym to świadczy?
- Czy wartości, o których mowa w wierszu, są aktualne we współczesnym świecie, czy stały się już tylko przebrzmiałymi frazesami i patetycznymi hasłami?
- W jaki sposób dziś ludzie mogą dawać świadectwo swojej wiary w wartości?
9. Zadanie pracy domowej – 1 minuta
Dla chętnych:
Nakręć własny film i zatytułuj go: Podstawowa reguła świata. Dzieło Pawła Althamera
możesz potraktować jako inspirację dla stworzenia własnej pracy. Twój pomysł może
stać się kontynuacją myśli Althamera lub polemiką z jego Filmem. Pracę można wykonać
zespołowo. Film nie może przekraczać 3 minut.
MATERIAŁ JĘZYKOWY BĘDĄCY PODSTAWĄ PRACY NA LEKCJI:
F. Schiller, Do radości (fragment w przekładzie Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego)
P. Althamer, Film, 2005
ZAŁĄCZNIKI
Friedrich Schiller, Do radości (fragment)
O Radości, iskro bogów,
kwiecie elizejskich cór,
święta, na twym świętym progu
staje nasz natchniony chór.
Jasność twoja wszystko zaćmi,
złączy, co rozdzielił los.
Wszyscy ludzie będą braćmi
tam, gdzie twój przemówi głos.
Kto przyjaciel, ten niech zaraz
stanie tutaj pośród nas,
i kto wielką miłość znalazł,
ten niech z nami dzieli czas.
Z nami ten, kto choćby jedną
duszę rozpłomienić mógł.
- 16 -
Konspekt
Lekcji
Ale kto miłości nie zna,
niech nie wchodzi tu na próg.
Patrz, patrz: wielkie słońce światem
biegnie sypiąc złote skry,
jak zwycięzca i bohater –
biegnij, bracie, tak i ty.
Radość tryska z piersi ziemi,
Radość pije cały świat.
Dziś wchodzimy, wstępujemy
na Radości złoty ślad.
Ona w sercu, w zbożu, w śpiewie,
ona w splocie ludzkich rąk,
z niej najlichszy robak czerpie,
z niej – najwyższy niebios krąg.
Bracie, miłość niezmierzona
mieszka pod namiotem z gwiazd,
całą ludzkość weź w ramiona
i ucałuj jeszcze raz.
Wstańcie, ludzie, wstańcie wszędzie,
ja nowinę niosę wam:
na gwiaździstym firmamencie
miłość, miłość mieszka tam.
P. Althamer, Film, 2005
Monolog głównego bohatera:
Nagle, bez żadnego uprzedzenia spowiła mnie płomienna chmura. Chwilę potem ogarnęło
mnie uniesienie, poczucie niezmierzonej radości, które mi towarzyszyło, niemożliwe
do opisania olśnienie. Pośród wielu rzeczy, które mogłem odczuć bezpośrednio,
zauważyłem, że wszechświat nie składa się z martwej materii, lecz wręcz przeciwnie, jest
żywa obecnością. Poczułem w sobie wieczne życie. Zrozumiałem, że wszyscy ludzie są
nieśmiertelni, a porządek kosmiczny jest tak ułożony, że bez wątpienia wszystkie rzeczy
działają dla wzajemnego dobra. Zrozumiałem, że podstawową regułą świata jest to, co
nazywamy miłością.
- 17 -