W Eurpoejskiej rodzinieklasa III

Transkrypt

W Eurpoejskiej rodzinieklasa III
Scenariusz zajęć zintegrowanych w klasie III opracowany do realizacji
projektu edukacyjnego Polak obywatelem Europy
Temat dnia: W Europejskiej rodzinie
Zapis w dzienniku: Gry dramowe ukazujące zwyczaje wybranych narodów
europejskich. Wykonanie chorągiewek Unii Europejskiej. Układanie i zapis
nazw państw i języków europejskich. Rozwiązywanie zadań na mnożenie
i dzielenie liczb w zakresie 1000 - przeliczanie walut. Śpiewanie hymnu
Unii Europejskiej.
Cele operacyjne (uczeń):
·
·
·
·
·
·
wymienia państwa należące do Unii Europejskiej
pisze nazwy państw wielką literą, a nazwy języków małą
zna symbole Unii Europejskiej
koloruje flagę Unii Europejskiej
zna hymn UE – „Odę do radości" i jego twórców
dokonuje przeliczeń walut europejskich na EURO i odwrotnie
Metody:
• drama
• burza mózgów
• działania praktyczne
Formy pracy:
• zbiorowa
• zespołowa
• indywidualna
Środki dydaktyczne: symbole Unii Europejskiej, elementy puzzli flagi Unii
Europejskiej, kontury flagi Unii Europejskiej, piłki i talerz z gwiazdami, tekst
i nagranie Ody do radości, portret Ludwika von Beethovena, rozsypanki
literowe, koła z napisami rodzin językowych, tabela przelicznika walut,
kartoniki z napisami języków europejskich
Przebieg zajęć:
1. Gra dramowa - podróż balonem
Nauczyciel mówi:
W dniu dzisiejszym wybieramy się w niezwykłą podróż po Europie,
którą będziemy odbywać balonem wypełnionym gorącym powietrzem.
Słuchajcie uważnie i zachowujcie się jak podróżnicy. Naśladujcie ruchami
i gestami to, co mówię.
Wsiadamy do balonu, witamy się tak jak to się robi u każdego w domu.
Balon zaraz wystartuje i „przeniesie nas" do różnych krajów. Chcemy poznać
ludzi w tych krajach, szczególną uwagę zwrócimy na rytuały powitalne.
Balon podnosi się wolno, kołysze się. Spoglądamy w dół, widzimy coraz
mniejszych ludzi, domy, samochody. Płyniemy ponad polami, łąkami, lasami
i górami.
Nagle wyłania się pod nami Morze Śródziemne. Balon obniża lot i ląduje
w pierwszym miejscu.
(w różnych miejscach klasy rozwieszone są duże kartoniki z wypisanymi na nich
nazwami państw, przy których dzieci zatrzymują się)
·
Grecja
Lądujemy w pobliżu Olimpu, w małym miasteczku. Mieszkańcy są życzliwi
i tańczą z nami na powitanie sirtaki.
(nauczyciel pokazuje dzieciom krok tańca i wspólnie tańczą w kole)
Włochy
W pobliżu miejsca naszego lądowania leży mała miejscowość,
której mieszkańcy właśnie świętują. Udajemy się tam i pozdrawiamy się „Bon
giorno" oraz ujmujemy dłoń partnera między swoje dłonie.
·
·
Austria
Wylądowaliśmy w zaśnieżonych Alpach. Świeci słońce, ludzie siedzą
na zewnątrz obok chat i uśmiechają się do nas przyjaźnie. Na powitanie
skłaniamy nisko głowy i machamy prawą ręką.
·
Hiszpania
Balon ląduje w pięknej stolicy Hiszpanii - Madrycie. Wszyscy witają się
słowami „Buenos dias" oraz całują w oba policzki trzymając ręce na ramionach
partnera.
·
Francja
O mały włos zahaczylibyśmy o wieżę Eiffla. Wylądowaliśmy tuż
pod Paryżem na Polach Elizejskich. Wszystkim spotkanym mówimy „Bonjour",
a młodym "Salut". Później podajemy sobie dłonie i całujemy w oba policzki.
·
Holandia
Nasz balon ląduje na ziemi wśród kolorowych tulipanów. W dali widać
wiatraki. Ludzie uśmiechają się do nas i machając ręką, wołają „Hallo”.
Pozdrawiamy ich w taki sam sposób.
·
Dania
Podczas gdy balon się obniża, widzimy podobną do warszawskiej syrenki
słynną kopenhaską Syrenkę witającą wpływające do portu statki. Kłaniamy się
królowej Danii i mówimy „Goddag”.
·
Finlandia
Nasz lot balonem kierujemy w stronę Finlandii, gdzie spotykamy się
ze Świętym Mikołajem. Pozdrawiamy go słowami „Hyvaa paivaa".
·
Wielka Brytania
Tym razem lądujemy tuż przy najbardziej charakterystycznym obiekcie
Londynu, czyli Big Benie. Przyglądającym się nam chłodno Anglikom mówimy
„Hello" i podajemy prawe dłonie. O piątej po południu wypijamy filiżankę
herbaty.
·
Niemcy
Nasz balon ląduje w Bawarii - krainie bogatej w lasy, góry i zamki. Wiele
razy powtarzamy słowa "Guten Tag", którymi witamy się z naszymi zachodnimi
sąsiadami.
• Polska
Naszą podróż kończymy w Polsce, w której czujemy się najlepiej.
Spotkanym ludziom mówimy „Cześć" i przybijamy „piątkę"! Wszędzie dobrze,
ale w domu najlepiej!
2. Rozmowa na temat Unii Europejskiej.
Nauczyciel informuje uczniów, że państwa, które „odwiedzili" należą
do Unii Europejskiej. Razem jest ich 15. Następnie pyta - Co to jest Unia
Europejska? Dzieci podają swoje pomysły - burza mózgów. Nauczyciel zbiera
informacje od uczniów, następnie podsumowuje:
Unia Europejska jest to związek państw europejskich, które postanowiły
ściśle ze sobą współpracować budując dobrobyt i bezpieczeństwo.
3. Układanie nazw państw członkowskich Unii Europejskiej z rozsypanki
literowej.
Nauczyciel dzieli klasę na 5 zespołów. Każdy zespół otrzymuje w trzech
kopertach rozsypanki literowe, z których ma za zadanie ułożyć nazwy trzech
państw Europy. Dzieci z grupy, która pierwsza wykona zadanie podchodzą
do mapy i wspólnie z nauczycielem odszukują na mapie odgadnięte państwa.
Gdy wszyscy uczniowie wykonają zadanie nauczyciel przypomina, że wskazane
państwa są członkami Unii Europejskiej. Następnie wszyscy uczniowie
oznaczają na mapach konturowych Europy (karta pracy) rozpoznane państwa.
4. Zapisanie nazw państw europejskich na tablicy i po uporządkowaniu ich
w kolejności alfabetycznej przepisanie do zeszytów (przypomnienie, że nazwy
państw piszemy wielką literą).
5. Grupowanie języków europejskich.
Nauczyciel przeprowadza wśród uczniów dyskusję na temat języków, które
są używane w Europie. Prosi o wymienienie kilku z nich. Następnie informuje
uczniów, że w Europie używane są 62 języki, z których każdym mówi
przynajmniej 1 000 osób. Większość języków należy do trzech dużych rodzin
językowych.
Na tablicy są zawieszone koła w różnych kolorach z napisami rodzin
językowych (języki germańskie, języki romańskie, języki słowiańskie, języki
celtyckie) oraz szereg kartoników z napisami języków w kolorach
odpowiadających kołom. Zadaniem uczniów jest skojarzenie kartoników z
odpowiednimi kołami. W ten sposób uczniowie poznają języki europejskie
i rodziny, do których one należą.
- języki germańskie np.: niemiecki, angielski, niderlandzki, duński i szwedzki.
- języki romańskie np.: francuski, włoski, hiszpański, portugalski i rumuński.
- języki słowiańskie np.: polski, rosyjski, czeski i bułgarski.
- języki celtyckie np.: irlandzki, szkocki i walijski.
6. Przepisanie rodzin i nazw języków do zeszytów
Nauczyciel przypomina, że nazwy języków piszemy zawsze małą literą, gdyż
są to przymiotniki.
7. Zapoznanie z symbolami Unii Europejskiej
a)Układanie flagi Unii Europejskiej z puzzli
Nauczyciel dokonuje podziału klasy na zespoły 5-osobowe. Każdy zespół
ma 3 elementy puzzli. Przedstawiciele grup biorą te elementy i podchodzą
na środek sali, gdzie wspólnie 5 zespołów dokonuje złożenie całego puzzla flagi
Unii Europejskiej. Pozostali uczniowie mierzą czas, w jakim zostanie wykonana
ta czynność.
b) Omówienie wyglądu flagi
Uczniowie próbują wyjaśnić w oparciu o własne informacje wygląd flagi
Unii Europejskiej, w szczególności liczbę gwiazd i sposób ich ułożenia.
Następnie nauczyciel opowiada o unijnej fladze.
Flaga UE to dwanaście złotych gwiazd ułożonych w kole na niebieskim
tle. Symbolizują one jedność społeczności europejskiej. Liczba gwiazd jest
niezmienna i ma symbolizować doskonałość, pełnię i harmonię.
c) Wykonanie chorągiewek Unii Europejskiej
Uczniowie kolorują kontury flagi Unii Europejskiej zgodnie z przyjętą
kolorystyką. Następuje przyklejają chorągiewki do patyczków i prezentują
swoje prace.
d) Zapoznanie z hymnem Unii Europejskiej
Nauczyciel proponuje uczniom wysłuchanie nagrania (Oda do radości).
Następnie informuje, że wysłuchany przed chwilą utwór, to fragment
IX Symfonii Ludwiga von Beethovena (prezentacja portretu), znanego
kompozytora niemieckiego. Zaznacza, że jest to ostatnia symfonia tego muzyka,
powstała w 1824 roku.
Autorem słów jest niemiecki poeta Friedrich von Schiller, natomiast
polskiego przekładu dokonał Konstanty Ildefons Gałczyński.
Uczniowie w grupach otrzymują tekst Ody do radości. Odczytują go,
a następnie próbują śpiewać pierwszą zwrotkę z towarzyszącą ścieżką
dźwiękową.
8. Zabawa ruchowa "Talerz z gwiazdami".
Spośród dzieci wybieramy jedną osobę będącą „gwiazdkowym talerzem".
Pozostali tworzą wokół niej koło podrzucając 15 piłeczkami. Na komendę
„W górę hop" wszyscy rzucają swoje piłki do góry tak, aby znalazły się
nad gwiazdkowym talerzem, który próbuje ich złapać jak najwięcej w kapelusz
lub czapkę. Można wybrać więcej gwiazdkowych talerzy w zależności od liczby
uczestników.
9. Rozwiązywanie zadań związanych z przeliczaniem walut na EURO
Nauczyciel zawiesza na tablicy tabelę przelicznikową dla wybranych walut
1Euro to:
·
·
·
·
·
·
·
·
341 drachm greckich
41 franków belgijskich
200 escudo portugalskich
7 franków francuskich
1 funt irlandzki
6 marek fińskich
2 marki niemieckie
14szylingów austriackich
Zadanie 1.
Oblicz:
a) 5 EURO to .............................. franków francuskich
b) 10 EURO to .............................. franków belgijskich
c) 8 EURO to .................................. szylingów austriackich
d) 3 EURO to .....................................drachm greckich
Zadanie 2.
Oblicz ile to EURO
a) 82 franki belgijskie b) 10 funtów irlandzkich c) 150 marek fińskich d) 682 drachm greckich 10. Zadanie domowe.
11. Podsumowanie dnia w kręgu.
Uczniowie siedząc w kręgu przypominają czego dowiedzieli się o Unii
Europejskiej. Na zakończenie mogą jeszcze raz zaśpiewać hymn UE.

Podobne dokumenty